LEOSCHE COURANT. 1805. MAANDAG 5 JUNIJ. STADS-BERIGTENr Wyden, 1 Junij 1865. D. T1EB0EL SIEGENBEEK. Leyden1 Junij 1865. D. TIEBOEL SIEGENBEEK De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nominers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Dingsdag aanst. zal de EVoensdagsche Courantin plaats van des avondsdes namiddags ten 2 ure worden uitgegeven. Voorts zal fVoensdag avond mede eene Courant verschijnen. j De BURGEMEESTER van LEYDEN doet te welen, dal de passage voor rij- en voertuigen over de Sl. Jansbrug door de Donkersleeg eerstdaags weder zal geopend zijn en dientengevolge de tijdelijke opheffing der verbodsbepaling omtrent bet slechts In éénc rigting berij den van de St. Pancras-kcrksteeg te beginnen met Zondag 4 Junij ek., wordt ingetrokken, op welk tijdstip dal voorschrift weder van volle kracht zal zijn. De Burgemeester voornoemd De BURGEMEESTER van LEYDEN brengt ter kennis van belanghebben den, dal de gemeente-secretarie (administratieve en financiële afdee- lin gen) en het bureau van den burgerlijken stand, op Dingsdag 6 Junij e. k., alléén des voorniiddags van ÏO tot 12 uren zul len geopend zijn. De Burgemeester voornoemd, De BURGEMEESTER van LEYDEN, Gezien art. 115 der Algemeene Policieverordeningvastgesteld den 26sleo September 1861waarbij de bevoegdheid wordt verleendom bij bijzondere gelegenheden nadere bepalingen omtrent het rjjden en verblijven van rijtui gen op straat te maken Bepaalt: 1". dat op Dingsdag den 6dcn Junij e. k., ter gelegenheid van den gecosluineerden oplogt, door HU. Studenten der Leydsche tloogeschool te houden, langs den weg, welken de optogt neemt, op dien lijd gecne rijtuigen of paarden zullen mogen stilstaan, alsmede dat rijtuigen of paar den, den optogt ontmoetende, niet in tegenovergestelde rigting zullen mogen doorrijden, maar zich naar elders moeten verwijderen; en 2°. dal des avonds gedurende de illuminatie alleen stapvoets mag wor den gereden. Wijders noodigt hij de ingezetenen dringend uit alle belemmeringen uit den weg te ruimen, welke aan dien optogt hinderlijk zonden kunnen zijn, en tot den geregelden en ongestoorden afloop daarvan, ieder naar zijn ver mogen, mede te werken. De Burgemeester voornoemd, Leyden, 30 Mei 1865. TIEBOEL SIEGENBEEK. BIN Ni E ft L A ND S C11E B KI i U i EN LEI DEN 3 Junij. Bij kou. besluit van den 2de" dezer is tot gewoon hoogleeraar in de faculteit van bespiegelende wijsbegeerte en letteren aan de tloogeschool al hier benoemd de heer dr. H. Kern, thans in Eugelsche dienst bij de sans- kritische school te Benares. In de zitting van den gemeenteraad van heden is benoemd tol hulponder wijzer 2de kl.tnet den rang van hoofdonderwijzer, aan de openbare lagere school voor onvermogenden II. Wierdeman. De voordragt lot verhooging der som, bij de begrooting voor openbare feesten toegestaan, ij goedgekeurd. Die voordragt strekte om de bedoelde som met ƒ1000 te verhoogeu voor volks vermakelijkheden en illuminatie bjj gelegenheid van het feest op den 25slen dezer, ter eere van de strijders van 1813—1815 en ter viering van den 50en verjaardig van de instelling van de Militaire Willemsorde, welk feest door de tegenwoordigheid van Z. K. II. prins Frederik en waarschijnlijk door die van Z. M. den koning zal worden vereerd. Ten einde de alhier verwacht wordende oude strijders behoorlijk te kunnen huisvesten, is ook de voor dragt tot magtiging oin daartoe te mogen beschikken over de lokalen voor lager onderwjjs goedgekeurd. Het invalidenhuis en de kazerne aan de Witte poort boden te weinig ruimte aan om de verwacht wordende personen te huisvesten. Op de adressen van D. van Schie en J. L. Creyghton ter bekoming van gemeentegrondwerd afwijzend beschikt. 11H. KK. HH. de prins van Oranje en prins Alexander zijn voorne mens Dingsdag aanst., bij gelegenheid van den gecostumeerden optogt van hh. studenten, deze stad te bezoeken. De prins van Oranje zal zijn intrek nemen bij den baron de Constant Rebecque, jur. stud., in het Noordeinde, en prins Alexander bij den baron van Heemstra van Froma en Eibersburen op het Rapenburg. Naar wij vernemen zullen HH. KK. HH. tusschen 3 en 4 ure des namiddags alhier aankomen en waarschijnlijk tol 10 ure des avonds vertoeven. Behalve de feeslelijkheden bij het programma van hh. studenten ver meld zal nog door het corps officieren van het regiment veld artillerie aan hh. leden van Amicilia en hh. studenten, in de buiten-socieleilop Donder dag 8 Junij, des namiddags ten 2 ure, eene malinée musicale aangeboden en op Vrjjdag 9 Junij, des avonds ten 7 ure, door de leden der sociëteit aldaar een concert gegeven worden. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 109 tol 117 personen. Met vlag en wimpel verliet eergisteren een scheepje de gemeente Aalsmeer, vervoerende de eerste aardbeziën, ten bedrage van 30 potten, bestemd naar 's Gravenhage. De aardbeziën-planten zijnten gevolge van de droogte, achtergebleven en veel minder vruchtdragend dan aanvankelijk mogt worden verwacht. Door de hoofdvereeniging te Boskoop heeft deze week de verzending van aardbeziën, met de schuiten van die vereenigingeen aanvang genomen. Na verscheidene dagen ongunstige vissclterjj te Kalwjjk, mogt deze week zeer bevredigend zijn. Van wege den minister van binnenl. zaken is ter kennis van de be langhebbenden gebragtdat de examens ter verkrijging van acten van be kwaamheid voor het middelbaar onderwijs voor het jaar 1865 zullen wor den afgenomen tegen hel einde van de maand Julij e. k. Zij, die zoodanig examen wenschen af te leggen, worden verzocht zich vóór den l»leD Julij schriftelijk aan te melden aan hel dep. van binnenl. zaken, en daarbij tiaauwkeurig op te geven, tot welk examen zij verlangen te worden toege laten, met aanwijzing van letter en nommer der programma's vastgesteld bij het kon. besluit van 2 Febr. 1861. Ook is van wege genoemden minister ter kennis van de belanghebbenden gebragt, dat de eindexamens der polytechnische school in het laatst der maand Junij en in den aanvang van Julij e. k. zullen worden afgenomen. De minister van marine heeft Ier kennis van belanghebbenden gebragt, dat het examen der adspiranten voor de betrekking van adelborst der derde klasse bij hel kon. instituut voor de marine te Willemsoord zal aanvangen op Maandag, den 19dCD dezer maand, te 's Gravenhage. Met welgevallen, zegt de Uaagsche C.heeft zeker onze marine ken nis gedragen van de bevordering van den heer Lucas lot luit.-admiraal. Zijn wij wel onderrigt, dan is deze onderscheiding, door den koning verleend, het gevolg hiervan, dat de heer Lucas eergisteren zijn 80stc jaar heeft be reikt en voor 70 jaren bij de marine is in dienst gelreden. Een zóó geruime diensttijd bij de marine behoort zeker tot de groote zeldzaamheden. Door den academischen senaat der Utrechtsche hoogeschool zijn honoris causa benoemd: lol doctor in de chirurgie de heer A. C. van Woerden, gedurende 40 jaren practiserend chirurgijn te Utrecht, en tol doctor in de letteren de hh. F. Hisgen, lector in de Hoogduitsche taal aan de hoogeschool te Utrecht, en dp. N. Beets, pred. te Utrecht. Bij de Ned. herv. gemeente te Poortvliet is beroepen ds. Loysenpred. te Koudekerke; bij die te IJsselmuidcn ds. Krayenbeltpred. te Waspik; bij die te Bunschoten, ds. Callenbach, pred. te Uitwijk. Door het prov. kerkbestuur van Zeeland is eervol emeritaat verleend aan d®. Slotemaker, te Cats, wegens zijne benoeming tot leeraar bij het athenaeum te Deventer. Te Delft heeft zich aangemeld, om aan de feestviering alhier op den 25sten dezer deel te nemen, Johanna Kriek, wed. van N. van Agtersloot. Zij was als markeleiister bij de 3de comp van de 5df afd infanterie, waarbij haar man als soldaat diende, bij den slag van Waterloo tegenwoordig. Daar de uitnoodiging alleen gerigt is tot »oud-soldaten"zal het te bezien staan, zegt de D. C., of aan dit verzoek gevolg zal gegeven worden. Te Maastricht bevindt zich onder hen die hunne aanspraken op het Zilveren kruis, bestemd voor de strijders van 1814 en 15, doen gelden eene vrouw van 90 jaren, mede een gewezen marketenster. Door den gemeenteraad van Dordrecht is lot rector van de aldaar op te rigtcn Latijnsche school benoemd dr. J. D. baron van lloëvell. Naar men verneemt hebben zich bij de herstelling van het nieuwe ma rine-dok te Nieuwe Diep weder teleurstellingen opgedaan door het springen van een paar wellen uabjj de vleugels. In eene keet van arbeiders aan den staatsspoorweg onder Locliem heeft zich de besmettelijke ophthalmia granulosa geopenbaard, dezelfde ziektedie in lier lijd aan boord van 's rjjks oorlogschip Admiraal Evertsen zoo lievig gewoed heeft. Een man, eene vrouw en een kind zijn aangetast. Vooral de man lijdt hevig en is geheel blind. Ten gevolge van den hevigen wind bij het veenbranden heeft er in de Krim aan de Lutlerhoofdwijk een zware brand plaats gehad. Vier wonin gen zjju in de asch gelegd en van den vervcener A. Berends zijn meer dan 100 dagwerk turf verbrand. Te Groningen is Woensdag nacht brand ontslaan in de woning van den broodbakker Poelstra, aan het Bolerdiep, waarbij hel bovenste gedeelte der woning is afgebrand. De vreemde houding van den eigenaar en andere omstandigheden hebben kwade vermoedens doen ontstaan omtrent de oor zaak van den brand. De eigenaar is dan ook aangehouden en naar het huis van arrest overgebragt. Naar men uit Rozendaal meldt duurt de instructie in de zaak van den op 15 Nov. II. te Dinteloord gepleegden moord nog voort, zonder dat de dader kan aangewezen worden. De persoon van K. v. B. wordt te dezer zake nog steeds in hechtenis gehouden. Het lijk der verslageiie Joh. Lavicn is weder opgegraven en men heeft het hoofd uil de kist genomen, hetwelk daarna aan twee geneeskundigen lot een vernieuwd onderzoek is overgegeven. 's GRAVENHAGE 3 Junij. Door Z. M. is geagreëerd de door hel kapittel der Duitsche orde Balye van Utrecht gedane keuze van den kommandeur II. R. W. baron van Gol- siein van Oldenaller tot coadjutor dier orde. Tot burgemeesters zijn benoemd: te Stein, in Limburg, de heer M. Vaasseu; te liloemendaalde heer J P. Lonbar Petri; te Jisp en Wijde Wormer, de heer C. Wildschut; te Nieuwe Niedorp, de heer I). van der Stok, en te Oude Niedorp, de heer A. Wonder.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1