der Mandele, ouderling le Delft, sec. L. van Koetsveld, ouderling te Rot terdam; 51. N. J. Bloltzer, pred. te Haarlem, sec. R. J. Koning, pred. le Limmen; G. P. Nijhoff, oud-ouderling te Enkhuizen, sec. mr. F. 3ooy, onderling te Hoorn; H. Q. Jansen, pred. te St. Anna ter Muidensec. J. P. tl. Reijers, pred. te Brouwershaven; mr. F. van Deinseouderling te Hulst, sec. dr. G. Callenfels, ouderling te Goes; W. F. de Leu, pred. te Werkhoven, sec. J. Fr. Wetter, pred. te Vreeswijk; A. Wilteveen, pred. te lluizum, sec. M. A. Jentink, pred. te llarlingen; J. J. Metzlar, hoogl. en pred. te Deventer, sec. G. Bruna, pred. le Hasselt, dr. H. Huysers, pred. te Farmsum, sec. dr. A. T. Reilsma, pred. te Groningen; J. Pleyte, pred. te Bergen-op-Zoomsec. J. A. van Walsem, pred. te Vucht; J. B. F. Heers pink, pred. te Gieten, sec. J. J. Swiers, pred. te Havelte; J. 11. Gerlach, Waalsch pred. te Middelburg, sec. dr. P. J. J. Blonnier, Waalsch pred. le Amsterdam; M. Spru.vt Jr.pred. te Maastricht, sec. D. Hendriksz, pred. le Meerssen. Door regenten van hel oude mannen- en vrouwenhuis der Ncd. herv. gemeente te Utrecht is aan vijf der in dit gesticht aanwezige mannen die zich aangemeld hadden om het feest in het Invalidenhuis alhier op 25 Junij bjj te wonen, daartoe de vergunning geweigerd, maar besloten die lieden op de eene of andere wijze schadeloos te stellen voor hel gemis van dat feestgenotvoor zoover het zulks in hun oog mogt zijn. Regenten hebben aan het hoofd der gemeente de gronden voor de weigering der toestemming doen kennen, vooral daarin beslaande dat, volgens de woorden der uit- noodiging, dc bijeenkomst te Leyden vooral zal strekken ter viering van den 508len verjaardag der instelling van de Militaire Willemsorde, en dus de herdenking aan Waterloo óp den achtergrond geraakt of geheel verdwijnt. Te VA o merveer is eene commissie voor de Waterloo-feesten tot stand gekomen, die waarschijnlijk eene der meest volledige en best georganiseerde is. Men leest althans eene advertentie in het Hbl. van eene sub commissie naldeeling teertonnen". Als de teertonnen eene afzonderlijke commissie hebben, zullen de illumineerglazen, het groen, de volle en leège flesschen 'ook wel afdeelingen van speciale behartiging uitmaken. (A. C.) De R. C. deelt mede dat bij dc aanstaande kermis te Rotterdam dc heer A. Hartman, eigenaar van het Zuidhollaudsch koffijhuis te 'stlage, voor het publiek een café chantant op den Goudschen singel zal openen, waarover de zorg is opgedragen aan den heer Victor Driessens. De groole tent, die voor de akademische feesten alhier op de Ruïne wordt opgerigl, zal daartoe door den heer Hartman gebezigd worden. Te Rotterdam vond gisteren een slier de gelegenheid om uit een stal op den Binnenweg te ontkomen. Hjj liep bij de Nadorstlaan op eene vrouw toe, blijkbaar om haar met de horens te treffen. De vrouw greep hem bij de horens vast, doch met liet gevolg, dat hij haar over zich heenslingcrde, zoodat zjj in de sloot leregt kwant. Toen bleef hij een oogenblik naar haar omzien, waarvan de hem vervolgende personen gebruik maakten om hem in hunne magt te krijgen. De vrouw is met den schrik vrij gekomen. Te Westmaas had Zondag II. het volgende ongeluk plaats, dat aan het misbruik van sterken drank wordt toegeschreven. Vier personen bega ven zich des namiddags met eene roeiboot over de Binnen-Maas naar de ge meente Mijnsheerenland, alwaar zjj zich eenigen tijd ophielden. Onder het terugkeeren geraakte de boot door het aanhoudend schommelen vol water, waardoor zij zich genoodzaakt zagen er uil te springen, en waarvan het gevolg was, dat twee hunner met veel moeite werden gered, doch de twee anderen, een eenige zoon van 23 jaren en een van 21 jaren, jammerlijk verdronken. Zondag II. werd te Utrecht den hooglceraar Donders een geschenk toegezonden, namens eenige ofTicieren van gezondheid als blijk van dank baarheid, voor het onderwijs in de oogheelkunde, maar niet minder om de welwillende en minzame wijze, waarop hij deze heeren steeds ten dienste stond. Den volgenden dag heeft zich eene deputatie uit die heereu naar het nosocomium begeven ten einde heat geluk te wenschen met de viering van hel eerste lustrum van deze inrigting, die haar ontstaan geheel aan den hoogleeraar Donders verschuldigd is, waarbij hem nog mondeling de dank baarheid van die officieren van gezondheid werd toegebragt voor alles wat zij van hem genoten hadden. Ten 3 ure had er vervolgens eene bijeenkomst plaats in het gasthuis voor oogziekenvan oud-leerlingen van prof. Donders, uit gevestigde doctors en officieren van gezondheid bestaande: waarin beslo ten werd om jaarlijks te litrecht eene bijeenkomst te houden ter bevorde ring van oogheelkundige kennis. De /lmersf. Cour. bcrigtdat men in die streken bij het planten van tabak veel tegenspoed ondervindt door de talrijke wormen (zoogenaamde graauwc labaksworro)die veel schade aanrigten, door niet alleen de tabaks plant, maar ook de boonen op te eten of af te bijten. Men is daardoor soms genoodzaakt op nieuw en herhaaldelijk te polen. Als eene zeldzaamheid meldt men uil Zulphen, dat drie broeders aldaar geboren en te zamen 225 jaren oud, waarvan zij met de veldtogten den lande 97 jaren hebben gediend, hel voornemen hebben, gezamentljjk het Waterloo feest te gaan bijwonen. De oudste der broeders, thans gepensio neerd officier, is als sergeant bij Waterloo met de M. W. O. 4de klasse gedecoreerd. Maandag II. is des avonds onder een lievig onweder eene boerenwo ning aan den Drielschen dijk nabij Arnhem door den bliksem getroffen en geheel in de asch gelegd; niets dan een paard heeft men kunnen redden. Dezer dagen werd op den centraalspoorweg onder de gemeente Hattem eene koe overreden, welke door eene afsluiting was heengebroken en op de baan liep. Daarbij had de volgende zonderlinge omstandigheid plaats. Kort nadat het dier door de raderen der wagens den kop van den romp was afgesnedenwerkte zich uit het gescheurde ligchaam een kalf te voor schijn, hetwelk geen het minste letsel had bekomen. Te 's Hertogenbosch is men bezig gelden in te zamelen voor de oude krijgers, die naar Leyden zullen vertrekken; het bedrag daarvan was Maan dag 11. reeds tot ƒ1500 geklommen, liet verkregen bedrag zal besteed wor den om allen, die er schamel uitzien, te kleeden, om aan allen een vrije heen- en terugreis te verschaffen voor zoo ver dat noodig is, en om allen voor hun vertrek een maaltijd aan te bieden in de Stadskorenbeurs. 'sGRAVENHAGE, I Junij. Z. M. heeft hel grootkruis der orde van den Ned. Leeuw toegekend aan Z. K. H. den grootvorst-troonopvolger van Rusland, en aan den prins Gortschakofl, minister van buitenl. zaken van Z. M. den keizer aller Russen. Z. M. heeft vergunning verleend aan den generaal majoor W. J. Knoop, bevelhebber in de 7de mil. afd., tot hel dragen van de versierselen van ridder 2d( kl. der Kroonorde met de Ster, en aan den kapitein M. J. Nolthenius de Manvan den generalen staf, tol het dragen van de versierselen van ridder 3de kl. dier Orde, hun door den koning van Pruissen geschonken. Z. 51. heeft aan den gepensioneerden vice-admiraal E.Lucas, kanselier der beide Nederl. Orden, den rang verleend van luit.-admiraal. Tot kantonregler te Cortgene is benoemd de heer mr. C. 51. W. Schnell, thans griffier bjj het kanlongeregt te Hulsten tot griffier bij hel kanlou- geregt te Hulst de heer jhr. mr, L. van Cillers, thans griffier bjj het kan longeregt le Cortgene; voorts is aan den heer P. Visser, op zijn verzoek, met 1 Jnlij aanst. eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van griffier bjj het kaïitongeregt te tlindeloopen. B5IC1BLAA O. LONDEN, 30 Mei Volgens beriglen uil New-York van 20 tVIei was de heer Davis met eenigen zjjner lotgenooten op fort Monroe in de casemalten opgesloten. Tot nog toe had het proces legen de zaarogezworenen geenerlei reden tol be paalde aanklagl legen den heer Davis opgeleverd. De generaal Magruder had besloten op eigen hand den oorlog voort te zetten. Door den minister van oorlog is bekend gemaakt, dat alle personen, die met de wapens iu de hand ten oosten der Mississipi in dc magt der noor delijken zullen komenals guerilla-heuden zullen worden beschouwd en de doodstraf te wachten hebben. De beer Seward minister van buitenl. zaken heeft den I9den weder zjjne bureaux bezocht. Zijne herstelling is veel spoe diger geweest dan men had durven hopen. De heer (Benjaminminister van buitenl. zaken der zuidelijken, en andere aanzienlijke personen van het zui den, zijn er in geslaagd om de rivier bij Savannah over te trekken. FHANHKMH. PARIJS, 30 Mei. Naar men uit Toulon meldt wordt de keizer aldaar den 10de° Junij terug verwacht. Z. 51. zal alsdan hel grootste gedeelte van den tjjd van zijn oponthoud aan boord der Aigle ter reede blijven. De autoriteiten zul len worden uitgenoodigd aan boord van dien bodem te komen, terwijl door een aantal koorzangers eene serenade op het water zal worden gegeven. Bij gelegenheid van Zr. 5I8. verbljjf aldaar, zal het schip Taureau van stapel loopen en zullen er nieuwe proefnemingen met de gepantserde kanonneerboo- teu plaats hebben. Prins Napoleon is nog niet naar Zwitserland vertrokken. Het ontslag als vice-president van den geheimeq raad en als voorzitter van de in 1867 te houden tentoonstelling is door de keizerin nog niet aangenomen maar in handen des keizers gestelden van diens besluit zal zijn vertrek afhangen. Volgens beriglen uit Rome in onderscheidene ltaliaansclie bladen voorkomende, zou de heer Vegezzi, en na hem graaf de Revel, die door koning Victor Emmanuel naar Rome zijn gezonden om te onderhandelen over hel bezeilen der vacante bisschopszetels in Italië, in hunne zending zijn geslaagd. Er zon een concordaat zijn ontworpen lusschen den Paus en den koning, uit 25 artikelen en eenige geheime bepalingen bestaande. Men meende dal daardoor de weg was geopend om ook andere quaesliën te behandelen. Z. 51. heeft goedgevonden den kolonel J. P. A. Canselaar, benoemd kommandant van hel 6de reg. infanterie, en den l8,tn luit-kwartiermeester J. Proetskie, van het 3de reg. inf., ingevolge hunne aanvragen op pensioen te stellen; en te benoemen bjj het wapen der infanterie; bij het 4de reg., tot majoor den kapitein l8te kl. J. P. Heli, van het 3de reg.; bij het 5de reg., tot luit.-kolonel den majoor J. P. C. Hamminck Schepel, van het 4de reg.; bij het 6de reg., tot kolonel en kommandant vau het corps den luit.- kolonel C. N. Peperkamp, van het 5de reg.; lot kapitein 3de kl. den l8t«> luit. N. J. baron Sluiert tot de Leemkule, van het 8"e reg.; tot l8'8" luit.- kwartiermeesler den 2den lnil.-kwartiermeester A. J. Overklift Vaupel Kleyn, van hel corps; bij het 3de reg., lol 2deu luit.-kwartiermeester den sergeant- titulair P. M. Scheurleer, van het corps. De luit. Ier zee l8lt kl. H. Hovy, dienende op het wachtschip te Wil lemsoord, wordt met den laatsten dezer op non-activiteit gebragt, en met den 1 lden Juni) vervangen door den luit. ter zee l8,e kl. J. P. A. Lapiduth, thans non-actief. Aan den Oosl-lndischen hoofdambtenaar W. L. 11. Brocxgewezen resident van Timor, thans met verlof hier te lande, is op zjjn verzoek een eervol ontslag verleend uit 's lands dienst. Ook is, op zijn verzoek, aan den kapitein der iuf. van hel leger in Ned. Indië N. H. Kornelissen, thans met verlof hier te lande, een eervol ontslag verleend uit de militaire dienst met toekenning van den rang van majoor. De minister van marine zal morgen en die van binnen), zaken over morgen geen gehoor verleenen. Door de eerste kamer zjjn in hare zitting van gisteren de overige ge neeskundige wets-ontwerpen aangenomen, als: dal tot regeling van voor waarden voor het verkrijgen der bevoegdheid van geneeskundige, apotheker, enz. met 20 tegen 13 stemmen; dal regelende de uitoefening der genees kunst met 21 tegen 10 stemmen, en dal regelende de uitoefening der artse- nijbereidkunst met 27 tegen 4 stemmen. Gisteren avond heeft de kapel van het reg. Belgische guides, onder di rectie van den heer Bender, voor de societeits-tcnt in het Bosch een aantal muziekstukken uitgevoerd. Die uitvoering heeft bijzonder voldaande kapel heeft haar roem gehandhaafd. Met de uitvoering van de Nederlandsche en Belgische volksliederen werd deze uitvoering besloten. De talrijk opgeko men menigte gaf bij herhaling levendige blijken van goedkeuring. BUITENLANÜSGUE BL1UGTEN.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 2