bank heeft heui veroordeeld lot eene gevangenisstraf voor den tjjd van drie maanden, te ondergaan in eenzame opsluiting en hem voor altijd onbe kwaam verklaard eenigen openbaren post te bekleeden of waar te nemen. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. EAeELA» D. LONDEN28 Mei. Naar men zegt zjjn de Fransche en Engelsche regeringen overeenge komen, om bare gezanten te Washington gelijkluidende instructien te zen den, ten einde op vriendschappelijke wijze bij de regering aldaar werkzaam tc zijn, opdat de heer Davis niet behandeld worde als een oproerling, die met de wapens in de hand geval is. De Globe verklaartdat er sedert Lincoln's dood van de zijde der Ver- eenigde Staten niet bij de regering is aangedrongen op vergoeding der schade aan de Amerikaansche handelsscheepvaart veroorzaakt door de in Engeland uitgeruste kapers der zuidelijken. Dit komt in de hoofdzaak overeen met de door lord Palmerslou in het lagerhuis afgelegde verklaring. Donderdag avond is de tentoonstelling der Reformatory and Refuge Union gesloten. De plegtigheid werd opgeluisterd door de uilvoering van verschillende gezangendoor een koor van 1000 heeren en dames. Gedu- j rende de pauze werd door graaf Shaftesbury eene rede gehoudenwaarna hij aan de aanwezige vertegenwoordigers der onderscheiden gestichten de medailles uitreikte. Ten einde geene ijverzucht op te wekken was door bet comité besloten om, met enkele uitzonderingen, aan al de gestichten me- j dailies te schenken, als aandenken aan de tentoonstelling. Aan Nederland zijn er negen toegezegd. De heer Gehle, pred. der Nederl. herv. kerkont ving, als vertegenwoordiger van dat land, eene daarvan. De overige acht zul len nu aan de directeuren der verschillende instellingen worden toegezonden. Hel grootste gedeelte der door Nederland gezonden voorwerpen is verkocht. De algemeenc synode der nationale kerk van Schotland heeft zich na langdurige discussiën, met eene meerderheid van 33 stemmen verklaard tegen de uitvoering van orgelmuziek en andere nieuwigheden, welke sedert eenigen lijd bij sommige gemeenten van die kerk waren in gebruik gekomen. Omtrent de gevangenneming van den heer Davis verneemt men nader uit New-York, dal hij met zijne gemalin, broeder en zuster, benevens j ecnige hoofdofficieren en hoofdambtenaren der zuidelijke staten door de ca valerie van Wilson overrompeld is geworden. Eene depêche van der. gene- neraal Wilson zegt, dat Davis, zich overrompeld ziende, een vrouwengewaad aandeed en vlugtle naar een bosclialwaar hij door de soldaten vervolgd werd. Hij stelde zich eerst te weer met een mes, doch gaf zich over toen j er eene pistool op hem gcrigl werd. De toestand der zuidelijke landstreek moet in vele oorden zeer treurig zijn. Naar men verneemt moet er in oostelijk Virginia dreigend gevaar bestaan voor hongersnood. Tarwe, maïs of andere voedsel gevende gewassen zijn er niet uitgezaaid. In sommige graafschappen is er volstrekt geen graan tot nitzaaijing te bekomen. Aan de dames-rivier en andere rivieren, alwaar de landbouw twee ecuwen lang liet eenige en het ruimschoots toereikende bestaanmiddel der bevolking was geweest, is thans geen spoor van bearbei ding van den grond zigtbaar, de veestapel is er tot eenige weinige stuks verminderd, en deze komen schier om van gebrek. De regelmatige arbeid van slaven heeft opgehouden, vrije arbeid van zwarten is niet Ie verkrijgen. Blanke arbeiders, die er vóór den oorlog zelden en moeijelijk te verkrijgen waren, zijn er nu in het geheel niet te vinden. De teruggekeerde soldaten hebben noch middelen noch lust om den bodem te bebouwen. Zelfs de om heiningen, waarmede de landerijen vaneen gescheiden waren, zijn verdwe nen. Daarenboven is hel spoorwegnel in het zuiden, dal tot groote volko- menheid was gebragtbijna geheel vernietigd. Er zijn eenige nadere bijzonderheden bekend geworden aangaande de ontploffing op het stoomschip Sultanaop de Mississippi verongelukt. Het blijkt, dal de booi bestemd was voor 1100 passagiers, maar dat de ketels in zoo slechten staal waren dat zij vóór het vertrek moesten hersteld worden terwijl het aantal der aan boord aanwezigen 2300 bedroeg. Verscheidene booten van grooter ruimte lagen gereed, en men wendde zieh tot de over heid, om de bemanning te verdeelen; doch de toestemming daartoe werd, j op onderhandsch verzoek, geweigerd, en het schip vertrok. Dientengevolge zijn de ketels gesprongenen van de 2300 man verdronken of verbrand- j den er 1600. FRANRRIJH. PABUS, 28 Mei. I)c Uloniteur deelt een schrijven mede des keizers aan prins Napo leon waarin de keizer te kennen geeft dat de door den prins te Ajaccio gehouden rede eenen pijnlijken indruk op hem heeft gemaakt. Het politiek programma door den prins ontwikkeld, kan, volgens 's keizers gevoelen, j slechts de vijanden zijner regering in de hand werken. Ook herinnert de keizer den prins aan de maatregelen, door Napoleon I genomen, om tc be letten dat er verdeeldheid onder de familie ouderling zou heerschenhij wijst er op, dat zijn wil wet is en dat de prins zich daaraan zal moeten onderwerpen. Ten gevolge van dat schrijven heeft prins Napoleon aan den keizer zijn ontslag ingezonden als vice-president van den geheimen raad en als voorzit- j ter van de commissie voor de aanstaande algeuieene tentoonstelling. De katholieke en conservative dagbladen vermelden 's keizers brief met ingenomenheid; de andere onthouder, zich meestal van aanmerkingen. De Avenir Nat. zegt: «Men vindt nergens, zelfs niet in de geschiedenis van het eerste keizerrijk, eene dergelijke teregtwijzinggegeven aan eenen per soon van zoo veel aanzien in den staat als prins Napoleon is. Nooit heeft j iemand op hoogeren toon als meesier gesproken; nooit meer oppermagtig eenen onderdaan tot den pligl en de ondergeschiktheid aan huoger geplaat- j sten ternggebragt. Doch, al is de brief streng, men moet erkennen dat hij i regtvaardig is en in strikte overeenstemming met den redeneertrant der kei zerlijke staathuishouding. Prins Napoleon behoort allen met het voorbeeld van onderdanigheid voor te gaan, en hij zal dit zekerlijk niet nalaten." Prins Napoleon is reeds naar zijn landgoed in Zwitserland vertrokken. Men denkt dat hij binnen kort gevolg zal geven aan zijn voornemen om eene reis te ondernemen naar hel Oosten. Volgens berigten nit Mexico, over New-York ontvangen, is op den Hden April jl. eene afdeeling Belgische vrijwilligers, welke met eene afdeeling Fransche troepen eene sterke bende krijgsvolk van Juarez in den Mexicaanschen slaat Michoacan vervolgde, te Tacamburo overrompeld en zoo zeer in het naauw gebragt, dal zjj zich, na een heel gevecht, waarbij bevelhebber alsmede de luit. Chazal (een zoon van den Belgischen minister van oorlog) en verscheiden andere officieren en soldaten sneuvelden, aan de overmagl heeft moeten overgeven. Het republikeinsche krijgsvolk is spoedig daarna door de Franschen ingehaald en geslagenen heeft 150 van de ge vangen genomen Belgen uitgewisseld. Twee arbeiders tc Rjjssel zijn veroordeeld tot geldboete, omdat zij in hel openbaar verteld hebben, dat in België het gerucht liep dat de kei zer in Algiers zou vermoord zijn. Naar men uit Turyn meldt heeft men te Bavenna, bij het afbreken der kapelachter hel gedenkleeken van Dante eene kist gevondeninhou dende het gebeente van Dante, meteen Latijnsch opschrift en den datum 1676. PK UIS9ES. BERLIJN 28 Mei. Men verneemt, dat bet antwoord van Pruissen aan Oostenrijk, be treffende de bijeenroeping der Sleeswijk-llolsleinsche stendenaan graaf Mensdorfl is ter hand gesteld. Pruissen volhardt bij zijn gevoelen om de stenden van 1854, bij wjjze van overgangsmaatregel, bijeen te roepen. Uit Trier meldt men, dat op den 24®"° een vreeseljjk onweder zich heeft ontlast boven die stad.' en omstreken. De bliksem sloeg bij die ge legenheid in den toren der kerk van Hermeskeil, welke bijna geheel door de vlammen is vernield. Op den 7den Junij zal de vergadering der afgevaardigden van Duitsche proteslantsche gemeenten te Eisenach worden geopend. De zittingen znllen worden gehouden in de Nicolaïkerk aldaar. Te Stockholm is het nieuwe theater in de diergaarde eene prooi der vlammen gewordenkort voor de opvoering van een nieuw stuk. De veree- nigde bluschmiddelen der hoofdstad waren niel in staal den brand meester te worden. Het geheele gebouw, met al wat het bevatte, costumendcco- ratiënde uitgebreide bibliotheekis door de vlammen vernield. OOST-IN DIE. BATAVIA, 15 April. Op hun verzoek zijn eervol uit de militaire dienst ontslagen de kolo nel van het reg. O. I. cavalerie F. C. van der Pull en de majoor der artil lerie J. Seelig, onder toekenning van den rang van luit.-kolonel. De onlangs uit Nederland aangebragte locomotieven hebben met goed 1 gevolg een proefrid gedaan op hel reeds voltooide gedeelte van den spoorweg van Samarang naar de Vorstenlanden, waaraan de werkzaamheden ijverig en onafgebroken worden voortgezet. Volgens berigten van de zuider- en ooster-afdeeling van Borneo was de versterking aan de Moeara Teweh voltooid, van alles voorzien en door de troepen bezet, zoodat het aldaar tot dusver gestationeerde stoomschip Madura naar de hoofdplaats kon terngkeeren. Per Telegraaf. 1 's GR AVENHAGE30 Mei. In de zitting van de eerste kamer van he den zjjn de beraadslagingen over n°. 1 der geneeskundige wetten afgeloo- pen en die wet zelve, regelende het geneeskundig slaatstoezigtaangenomen met 26 tegen 8 stemmen. Morgen voortzetting. Donderdag is hel suiker- tractaat aan de orde. PARIJS, 29 Mei. De maarschalk Magnan is heden overleden. WEEN EN, 29 Mei. Hel hoogerhuis van den rijksraad heeft het handels verdrag met Pruissen aangenomen. Slechts zes leden verklaarden er zich legen. LONDEN, 30 Mei. De Hibernian, die New-York den 20®len 's avonds verlietis aangekomen. Goudagio 30(. INGEZONDEN. Naar wij vernemen, heeft de hoogleeraar Kaiser, op wiens kosten de candidaten in de medicijnen, die bij de epidemie te Maassluis geneeskundige hulp hebben verleend, aldaar werden gehuisvest en verzorgd, den heer H. Simons, med. cand., als eene gedachtenis aan Maassluis, een schoon ge schenk in zilver aangeboden. Wij verheugen ons zeer in die welverdiende onderscheiding. Toen de heer Verbruggc, na een verblijf van 14 dagen, ziek uil Maassluis was teruggekeerd en aldaar reeds twee geneeskundigen aan den typhus waren overleden terwijl nog twee anderen door die ziekte waren aangetastheeft de lieer Simons zich onmiddellijk derwaarts begeven, en later aldaar, met voorbeeldeloozen moed en ijver, gedurende zes weken, de grootste gevaren en moeijelijkheden getrotseerd. Kortstondig moest hij wijken voor eene ziekte, die hem zeisen bezócht, maar zoodra het bleek, dat die ziekte geen typhus was, keerde hjjna eene afwezigheid van slechts 4 dagengedurende welke de praktjjk door den heer Vinkhuyzen werd waargenomen, naar zijuen post terug en, hoezeer steeds ongesteld, bleef hij dien bezettentotdat hij door den herstelden gemeente-doctor Kaiser zei ven werd afgelost. Mijnheer de Redacteur Zoo niet met verontwaardiging, dan toch met verwondering heb ik het artikel van den heer Snellen in n°. 64 uwer Courant gelezen. Ik wenschte wel, dat door de plaatsing dezer regelen eene opheldering werd uitgelokt. Mjjne verwondering werd gaande gemaakt, bij de vergelijking van het door mij en ik denk door velen als onschuldig aangezien artikel met den hevigen uitval van den heer S. Op welken grond hij het artikel zelf leelijk noemt, blijkt eigenlijk niet; wat bjj zegt. raakt alleen de bedoeling en is slechts I een bloot beweren. Helder is mij de zaak zelve ook niet geworden. De heer S. noemt het artikel eerst leugenachtigvervolgens zegt hij niel be-

Leydse Courant | 1865 | | pagina 2