Per Telegraaf. Het badsaisoen te Seheveningen zal op 12 Junij geopend worden. De eerste kamer heeft gisteren eene zitting gehoudenwaarin een zestal wets-ontwerpenmeestal onteigening betreffende, werden aangenomen. Maandag zal de kamer weder eene zitting houden. In de zitting van de tweede kamer van gisteren z(jn de algemeene beraadslagingen voortgezet over hel wets ontwerp lot afschaffing der plaat selijke acctjnsen. De minister van binnenl. zaken deed nogmaals het doel en de strekking van het wets-onlwerp uitkomen, beantwoordde in de tweede plaats de vraag, of de afgestane vier vjjlde gedeelten der personele belasting als eene rjjks- of als eene gemeentelijke belasting moesten worden be schouwd en verklaarde die voor rijksbelasting te blijven houdenhandelde ten derde over de census-quaeslie en ten laatste over de regeling der uitzon deringen. De minister van financiën betoogde in het breede de wenschelijk- heid en de noodzakelijkheid van de afschaffing der plaatselijke verbruiks belastingen; verdedigde het voorgestelde plan tegen het verwjjt, als zoude daarvan eene betere verdeeling der lasten het gevolg niet zijn; wederlegde de bedenkingen tegen de equivalentenen loonde ten slotte het verband tusschen dit wets-ontwerp en hel met Frankrijk te sluiten handelsverdrag aan. Nadat nog enkele ledeu het woord hadden gevoerd, zijn de algemeene beraadslagingen gesloten en die over art. 1 en het daarop door de hh. Poortman c. s. voorgeslele amendement, om de bezwaren betreffende den census op te heffen, aangevangen. BUITENLANDSCUE BERIGTEN. SEL«ie BRUSSEL, 26 Mei. De kamer van vertegenwoordigers heeft met 47 tegen 25 stemmen het eerste artikel der door hare commissie naar aanleiding van hel bekende duel ontworpen wet aangenomen. Daarmede is beslist, dat de ministers ook voor gewone misdrijven, even als voor ambtsmisdrijven, eenen bijzonderen regter hebben en voor het hof van cassatie te regt staan zullen. ËNCiELA^ D. LONDEN. 25 Mei. Onderscheidene dagbladen verzekeren dat er thans door de regering der Vereenigde Stalen bij die van Engeland een formele eisch is gedaan om vergoeding der schade aan de handelsscheepvaart der Unie toegebragt door in Engeland uitgeruste kapers van de zuidelijke staten. Op den 22s,e" heeft hier te lande op verschillende plaatsen een zeer zwaar onweder gewoedvergezeld van hevige regen- en hagelbuijen. De schade hier en daar te weeg gebragt is groot. De bloemen-tentoonstelling in het glazenpaleis te Sydenham is Zatnr- dag II. tegen den verhoogden toegangsprijs van 7 sh. 6 p. (ƒ4.50), door 16099 personen bezocht. Meest alle ambachtslieden, die met het bouwen in betrekking staan, hebben geweigerd voor het tot lieden betaalde loon te werken. Z(j hebben bij de voornaamste bouwheeren eene memorie ingeleverd, waarbij zij eenige verliooging verlangden. Te Bombay heeft de firma Byramjee Harmusjee Cama, met bij kantoren te Londen en te Liverpool, hare betalingen gestaakt, hoofd zakelijk ten gevolge van speculatiëu in katoen. De schuld wordt op 4,000,000 begroot. Volgens berigt uit Jokohama van 13 April had de Taikoen besloten liever de schadevergoeding te betalen dan de straal van Simonosaki voor de vaart open te stellen. Berigten uit New-York van 17 Mei melden, dat de heer Jefferson Davis met zijne familie en zijnen staf bij Macon gevangen genomen en naar Was hington vervoerd is. Het proces der zaamgezworenen had tol nog toe geene bepaalde gronden lot aanklagt tegen den heer Davis opgeleverd. De aan drang tot landverhuizing naar Mexico was eenigzins verminderd. FRANKRIJK. PARIJS, 25 Mei. Volgens berigt uil Algiers van den 24s,e" was de keizer naar Fort Na poleon vertrokkenen werd hjj op dien dag van daar terugverwacht. Alhier is hel berigt ontvangen, dat de regering der Vereenigde Stalen gestrenge maatregelen verordend heeft om alle pogingen tol onwettige aan werving van krijgsvolk te onderdrukken, alsmede om de zoogenaamde land verhuizing naar Mexico tegen te gaan. Te New-York zijn reeds maatregelen genomen om de deswege gegeven bevelen onverwijld uit te voeren. Uit bijzondere berigten uit Mexico blijkt, dat de Jnaristenaange moedigd door hel vooruilzigl van het spoedig einde des Amerikaanschen oorlogshunne ondernemingen legen de keizerlijken nadrukkelijker voortge zet en w*er eenige plaatsen, o. a. Monterey en Saltillo, bezet en aan de Franschen en keizerlijken eene schatting van 150,000 doll, opgelegd hebben. De Moniteur berigt dat eene afdeeling Fransche troepen den 29"en Maart jl. zonder slag of stoot meester is geworden van de Mexicaansche haven Guaymas. Op den boulevard Sebastopol is thans eene naaimachine te bezigtigen die door een elcctriek werktuig in werking gebragt wordt en den arbeid zonder eenige hulp van menschenhanden verrigt. Ilier ter stede, te Bordeaux, Havre en in andere groote steden wor den thans onderteekeningen verzameld op eene petitie aan den keizer, hou dende verzoek om het benoemen eencr commissie ter opsporing en aanwij zing van een middel om tot afschaffing der stedelijke accijnsen te geraken. De reglbank van koophandel van het dep. der Seine heeft vonnis ge veld in de zaak van de algemeene maatschappij van handel en nijverheid te Amsterdam, tegen den heer Landauer alhier. Zij had van den heer Lan dauer omstreeks l£ millioen fr. te vorderen; hij ontkende die schuld, be werende die uitgedelgd te hebben, zonder echter met bepaalde zekerheid te kunnen aangeven op welke wijze, en weigerde zelfs zijne boeken aan de regtbank over te leggen. Hij is diensvolgens veroordeeld om aan de maatschappij te betalen de som van 1,686,050 fr.met vergoeding van schade en rente. PKDIS9ES. BERLIJN 25 Mei. Nabij de noordelijke grenzen van het vorstendom Lippe, is de bliksem in den nacht van 22 op 23 Mei in twee boerenwoningen geslagen. Bij den daarop gevolgden brand zijn 3 jeugdige kinderen in de vlammen omgekomen. Te Paasdorf en omstreken in Oostenrijk beneden de Ens ontlastte zich Dingsdag jl. een vreeselijk onweder, vergezeld van stortregens en hagelslag. Het bergafwaarts stroomende water vernielde een 40-tal woningen en ruim 100 stallingenten gevolge waarvan zeer vele schapen en hoornvee verdron ken; ook menschen zijn bij die ramp omgekomen. 's GRAVENHAGE27 Mei. In de zitting van de tweede kamer van he den is, bjj de voortzetting der beraadslagingen over het wets-ontwerp tot afschaffing der plaatselijke accijnsenhet amendement van de hh. Poort man c. s.dat door den minister niet strijdig werd geacht met het stelsel der wel en waardoor de quaestie omtrent den census vervaltaangenomen met 46 tegen 26 stemmen. Daarna is het geheele art. 1het hoofdbeginsel der wet, mede aangenomen met 46 tegen 26 stemmen. Mandag voortzetting. In de eerste kamer zijn de beraadslagingen over de ontwerpen betref fende de geneeskunde bepaald op aanstaanden Dingsdag ten II ure. LONDEN, 26 Mei. Nadere berigten uit New-York van den 17den melden dat Surratt, Davis en anderen beschuldigd worden van: gepleegde of be raamde vermoording van president Lincoln, vice-president Johnson, den heer Seward en generaal Grant, met het doel den opstand steun te verschaffen. Uit Mexico wordt gemeld dat de republiekcinen de overgave van Matamoros geëischt hebben en de keizerlijke troepen den terugtogt hebben aangenomen. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur Met de plaatsing der onderstaande regelen zult gjj een uwer abonné's verpligten. Onder de weinige uitspanningendie in Leyden te genieten zijn, bekleeden voorzeker de acht Zomer-concerlen op Zomerzorg eene voorname plaats. De zorgen, moeiten en kosten, door den eigenaar voortdurend aan die onder neming besteed, maken van zijnen tuin in den waren zin des woords een klein lusthof. Het concert, onder directie van den heer Völlmar, voldoet op het verfraaide en verbeterde orchest uitmuntend, en verschaft aan de vele bezoekers, die zich daar eene rustige zitplaats hebben gekozen, vele aangename oogenblikken. Onder de leden, vroeger zich meer bepalende tot de hoogere standen telt men van jaar lot jaar meer en meer gegoede burgers, zoodat het verkeer er vrijer is geworden, en een ieder er zijne vrienden en bekenden kan ontmoeten en spreken. Door dit een en ander vindt dan ook menigeen zich aangetrokken aan deze uitspanning deel te nemen. Steller dezes genoot dan ook het genoegen het eerste dier concerten gep. Dingsdag avond met zijne dames bij te wonen. De gezegende en verkwik kende regenvlagen hadden opgehouden en eene frissche, blaauwe lucht be loofde nog eenen genotvollen avond. De buijen, die na de pauze weder een dreigend aanzien namen, dreven weg en lieten slechts van uit de verte haar geratel hooren en geflikker zien, zoodat de elementen der natuur geene sloornis onder de menigte te weeg bragten. Ware dit hel geval geweest, hel had ons gepast te zwijgen, maar zwij gen over eene stoornis die had kunnen voorgekomen worden, kan ik niet, daar deze zich zou kunnen herhalen en de gansche onderneming doen mis lukken, zoo niet de handen ineen geslagen worden om dit te voorkomen. Onder de uitvoering van n°. 9, de sclioone fantaisie La Soomambule van J. Bender, die ieders aandacht boeide, houdt eensklaps de muziek op, en verzoekt de heer Völlmar met luide stem: of de kinderen zich stil en bedaard zullen houdendewijl hij anders niet kan voortgaan! Welk eene ontroering en ergernis! Kinderen, die eigentlijk niet op een concert passen, komen daar den boel in de war brengen, ontstichting en ergernis geven aan de familien die zich hadden voorgesteld een avond van rust en genot door te brengen. Dit voorval doet mij een woord tot mijne mede-inteekenaren rigten. Heeft de heer Couvée zich reeds lang iu de onaangename verpligting ge zien bjj elk concert; enkele knechts door den tuin te laten surveilleren, om zijn plantsoen voor de handen der dartele kinderen te bewakenen ze zooveel mogeljjk tot bedaardheid aan Ie sporen, wanneer zij daar, aan zich zeiven overgelaten, den vrjjen teugel willen vieren aan stoeijen, draven en schreeuwen toch schijnt deze maatregel niets te balen en gaat het van kwaad tot erger, en ware Zomerzorg eene sociëteit, dan zouden lieeren commissarissen er reeds lang een eind aan gemaakt hebben. Het medebrengen van kiuderen schijnt niet ten eenen male verboden te zijn, waarom ik lot m(jne mede-inleekenarcn het ernstige verzoek rigtom van deze vergunning geen misbruik te maken, wat minder kinderen, en dan bij beurten, het genot van een concert te gunnen, maar hen vooral onder de uilvoering der muziek bij zich te houden en steeds tot stilte en fatsoenlijk heid aan te manen, opdat de ergernis van het eerste concert zich niet herhale. Een lid der Zomer-concerten. AKADEMIE-NIEUWg. PROMOTIEN AAN DE LETDSCIIE HOOGESCHOOL. Den 26sten Mei de heer M. G. P. Del Court, van Haarlem, in de regien met stellingen. Denzelfden dag de heer T. Knottenbelt, van Amsterdam, in de wis- en natuurkunde, na openbare verdediging van zijn akademisch proefschrift: de electro-stalische inductie. Den 27slen Mei de heer C. F. J. van Niekerken, van 's Gravenhagc, in de regtenmet stellingen. Aan het Bureau dezer Courant is voor de weduwe J. MONTAGNE nog ontvangen van de jonge jufvrouwen E. B. en M. W., de opbrengst eener loterij, ƒ2. ADTEKTENTIEN. Ondertrouwd: D. F. vak HEYST, van Leiden Enkucizen, 24 Mei 1865. met Eenige kennisgeving. ,G. J. BOONACKER. Ondertrouwd: J. P. PERRIN, van Legden, Skeek, 24 Mei 1865. en Eenige en algemeene kennisgeving. B. YKEMA. Ondertrouwd: Dr. J. C. KIST en Bergek op Zoom, 25 Mei 1865. M. R. C. BECQUER. Voorspoedig bevallen van eene Dochter Vrouwe AGATHE ROCI1US- SEN - KOCIl. Baiavia, 14 April 1865. Eenige kennisgeving.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 2