LEADSCHE COIIRAAT. 1865, r>x - JA n". o:C" Z)e Courant wordt F rij dag uitgegeven, uit Zalurdag avond. Maandag, Woensdag en Die van Maandag komt MAANDAG 29 MEI. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. afzonderlijke nomtners zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant wordt verzonden IV". 9 blad II) der Handelingen van den Gemeenteraad. STAD S-BE1UGTEN. De BURGEMEESTER van LEYDEN doet te weten, dat de Ne- derlandsche oud-militairenbinnen deze gemeente verblijf houdende, die hunne aanspraken wenschen te doen gelden op het eere-teeken, bij koninklijk besluit van 10 Meil865 (Staatsblad n°. 32) ingesteld voor hen, die in Nederlandsche dienst aan de krijgsverrigtingen in de jaren 18131815 een werkzaam aandeel hebben gehad, zich ter bekoming van het vereischte certificaat van goed burgerlijk gedrag en de verlangde nadere inlichtingenonder overlegging hunner bewijsstukken, kunnen aanmelden ter gemeente-secretarie, van Dingsdag 30 Mei tot Zaturdag 3 Junij e. k.van 's voormiddags 10 tot 's namiddags 2 uren. De Burgemeester voornoemd, Leyden, 27 Mei 1865. D. TIEBOEL SIEGENBEER. BINNENLANIRSGIIE BEilIGTEN. LEYDEN 27 «ei. De Staatscourant bevat de volgende bekendmaking van den minister van oorlog: Mei 's konings goedkeuring en magtiging zijn benoemd tol le den der commissie tol regeling van de verschillende aangelegenheden be trekkelijk het feest dat op den 25stcn .lunij aanst. te Lcyden ter ecre van de strijders van 1813—1815. en tot viering van den 50.slcn verjaardag dei- instelling van de Militaire Willemsorde zal worden gegeven: de luit.-gene raal Duycker, inspecteur van het wapen der infanterie; de heer mr. Tiehoel Siegenbeek ridder der Militaire Willemsorde, burgemeester te Lcyden; de hoofd-intendant (generaal-majoor) Hardenberg, chef van het bureau der mili taire administratie aan het dep van oorlog, en de hh. jhr. mr. van Putt- kamrner en Wttewaall, beide lid van de directie van het militaire Invali denhuis te Leyden. Voorts is de heer dr. Rutgers van der Loeff, ridder der Militaire Willemsorde, pred. te Leyden, namens Z. M. uitgenoodigd om als redenaar der Orde op te treden. In verband met hel feest van den 508ten verjaardag der instelling van de Militaire Willemsorde worden levens alle ridders der genoemde Orde uitgenoodigd zich op voormelden dag te Leyden te vereenigen, ten einde aldaar eene feestelijke bijeenkomst te houden, zoo als later bij programma zal worden opgegeven. Het getal der in hel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 109 tol 122 personen. Bij de plaats gehad hebbende herstemming voor 2 leden der provinciale staten in hel hoofdkiesdistricl Zoetermeer zijn als zoodanig verkozen de heerenmr. P. L F. Illusse' Ie 's Gravenhagemet 404 stemmenen A. F. L. Bichou van IJsselmonde te Delft (oud lid), met 228 stemmen De heeren P. Keyzer Pz. (oud lid) en mr. II. A. A. van llerckel bekwamen respecti- velijk 266 en 228 stemmen. Te Brielle is gekozen de heer dr. K. A. Rombach en te Vlaardingen de beer C. Maas Geesteranus. Tot lid van den gemeenteraad te Voorschoten in plaats van wijlen den heer 11. van der Horn van den Bos, waarvoor jl. Dingsdag herstem ming plaats had tusschen de heeren W E H van der Horn van den Bos en W. Schenkeveldis de eerste met 57 stemmen gekozen. De laatste verkreeg 30 stemmen. Naar ons uit Rijnsburg wordt gemeld hebben de bloemkool-planten sedert de laatste hcele dagen eene aanmerkelijke verandering ondergaan uithoofde de wortels door de maden worden doorknaagd ten gevolge waar van vele planten sterven. Ouder Veur, en op andere plaatsen waar bloem kool wordt geteeldneemt dit onheil op onrustbarende wijze loc. Thans is bekend geworden het programma voor de zestiende algemeene tentoonstelling van vee, voortbrengselen van- en werktuigen voor den land bouw, die gehouden zal worden te Purmerende door de Holl. maatschappij van landbouw, op 20, 21, 22, 23 en 24 Sept. aanst. Genoemde maat schappij zal in de maand October aanst., op den huize Eudegccst, houden eenen wedstrijd van zaaiwerktuigen voor winterkoren. Het doel van dezen wedstrijd is, bekend te worden: 1». met de zaaiwerktuigen, het meest ge schikt voor den Nederl. landbouw, die het zand in rijen of op pollen het best uilzaaijen; met de uitkomsten van hel werktuigelijk gezaaide op rijen onderling, en in vergelijking met het breedwerpig of uit de band gezaaide. De Staatscourant beval het verslag van de werkzaamheden der kon. akademie van wetenschappen gedurende het afgeloopen jaar. De miliciens der ligting van 1864, die bij de verschillende inf.-corpsen nog voor ontbrekende vrijwilligers in activiteit zijn, zullen in de volgende maand in het genot van onbepaald verlof worden gesteld. Bij de ned. Iterv. gemeente te Purmerende is tot predikant beroepen d8. Joosting, pred. te Sl. Maarten en Valkoog bij die te Kraiingen, ds. En- derlé, pred. te Anjum. Te Rotterdam is gisteren de algemeene vergadering gehouden van de afgevaardigden uit de afdeelingcn der Nederl. zcndelings-vereenigingin ver band waarmede eergisteren avond in de Groote kerk aldaar eene openbare bijeenkomst heeft plaats gehad, waarin door ds. J. II. Gunning, van 'sGra- venhage, eene zendingsrede werd gehouden, naar aanleiding van Hand. I. vs. 9 (de laatste woorden). Uit de mededeelingen in de vergadering bleek, dat de vereeniging thans in dc onderscheidene gemeenten van ons vaderland 47 afdeelingen telt, te zatnen met 1500 leden en bovendien 1200 contribuan ten. Het getal barer zendelingen bedraagt thans zeven. Op den 20sten dezer heeft de Holl. maatschappij der wetenschappen te Haarlem hare 113de algemeene jaarltjksche vergadering gehouden. In die bijeenkomst is besloten dat door de maatschappij een in dc Fransche taal geschreven tijdschrift, bevattende de wetenschappelijke onderzoekingen van Nederlandschen oorsprong zal worden uitgegeven. Tot binnenlandsche leden werden benoemd de hh. dr. F. i. Stamkart, te Amsterdam; dr. J.H. van den Broek, te Utrecht, en mr. G. de Vries, te 's Gravenhage, en tot huitenlandsche leden dc hh. C. S. M. Pottillette Parijs; J. von Liebigte Munchen; R. Leckart, te Giessenen J. P. Kirkman te Warrington. Door den gemeenteraad van Haarlem is de heer mr. L. de llartog bij de hoogere burgerschool ontheven van het onderwjjs in de Ned- taal- en letterkunde, en hem opgedragen hel onderwijs in de geschiedenis; voorts is tot leeraar in de eerstgenoemde vakken bij de hoogere burgerschool be noemd de heer P. J. Cozijn conrector aan het gymnasium te Winschoten. Dingsdag II. is te Oud-Bejjerland de woning van den bouwman den Hartog door den bliksem getroffen en afgebrand; te Hoogcarspel in Noord holland is ook de hoeve van den heer A. Kiefl getroffen en afgebrand en zijn vier koeijen op het land doodgeslagen. Te Haarlem is eergisteren een jongeling bij het uithalen van vogel nestjes uit een der hoornen aan het Vrouwenhek gevallen, ten gevolge waar van hij beide beenenalsmede den arm gebroken heeft. Er bestaat weinig hoop op het behoud van zijn leven. Maandag II. heeft op hel hulpspoor van den staats spoorweg Zitiphen-Goor nabij laatstgenoemde plaats, een treurig ongeval plaats gehad. Een man, die op een der buffers van de locomotief was gezeten, viel, waarschijnlijk duizelig geworden door de snelle vaartonder het slaken van een angst kreet, er af. Hel gevaarte ging over zijn ligchaam en de ongelukkige was dadelijk een Ijjk. De Zutph. C. meldt, dat dezer dagen te Oeken onder Brummen, een kind van 10^ jarigen leeftijd uil een soort van cataleptischen toestand is ontwaakt, waarin het voor ongeveer 6 a 7 weken, na afloop van eene lie vige koorts, die het bijzonder had verzwakt, was geraakt. Alle beweging der ledematen had opgehouden, geen blijk van behoefte aan voedsel of eenige andere natuurlijke verrigling werd waargenomen tot op 14 dezer, toen bij hel ingieten in den mond van eenig vocht het leven langzaam scheen terug te keerende lijder begon te spreken, naar voedsel vroeg, enz. Thans bevindt zich het kind weder volkomen gezond. De landbouwer E. P. in het Ambt Nienwenhuis, en diens knecht, die zich dezer dagen bij het afbranden van het huis van eerstgenoemde te ver in de vlammen waagden, om zooveel mogelijk der. inboedel te redden, hebben zulke hevige brandwonden bekomen, dal beide aan de gevolgen zijn bezweken. 's GRAVENHAGE, 27 Mei. Door Z. M. is vergunning verleend aan den heer L. P. Gavin te 's Gra venhage, tot het dragen der versierselen van kommandeur der orde van den Witten Valk, Item door den groothertog van Saksen-Weimar-Eisenach geschonken. Door Z. M. zjjn tol leden van het Kapittel der Militaire Willemsorde benoemd: uit de grootkruizen: Z K. II prins Frederik der Nederlanden, veldmaarschalk van het leger; uil de kommandeursde gepens. luit.-gene raals F. C. List en J. van Swieten uit de ridders der 3de klasse: de luit.- generaal baron Nepveu en de gepens. vice-admiraal E. Lucas, eerstgenoemde chef van den generalen staf, en laatstgenoemde kanselier der beide Orden; uit de ridders der 4de klasse: de luit.-generaal J. W. Blanken, minister van oorlog, en de vice-admiraal J. May, directeur en kommandant der marine te Amsterdam. Tol regler in de arrond -reglbank te Assen is benoemd de beer mr. W. B. S. Boelcs, thans regler in de arrond.-reglbank te Sneek. Tot burgemeester der gemeente Oostdongeradeel is benoemd de heer mr. S Witteveen. Z. M. heeft goedgevonden den l8ten luit. L. J. M. Glasius voor drie jaren gedetacheerd geweest bij de landmagl in West-Indië en die zich thans tot herstel van gezondheid hier te lande bevindt, op zijn verzoek, in te deelen bij bet 5de reg. inf., en den 2del> luit. E. A. van fiomondt, van het 6de reg. inf., over te plaatsen bij de landmagl in West-Indië. Met uit. Mei worden op non-activiteit gebragl de luit. ter zee l8te kl. G. H. Bakker, de luiIs. ter zee 2de kl. F. Luteyn, J. Planlenga en F. A. J P. van Alphen, en de officier van administratie 2dc kl. .1. Salmon, en in dienst gesteld de luit. ter zee 2de kl. C. J. M. Swaan en dc officier van administratie 2de kl. W. H. F. Vogel, thans non-actief. Men verneemt nader, dat de koning zich aanvankelijk naar Luccrn zal begevenalwaar voor Z. M. een hotel is afgehuurd. Naar men verneemt zullen de leden der kon. familie, tot viering van den verjaardag van II. M. de koningin en den heugeljjken herinneringsdag van den 18den Junij, zich naar het Loo begeven, ten einde die dagen aldaar te herdenken. Men verneemt dat II. M. de koningin dc door wijlen H. M. de ko ningin-weduwe aan de verschillende genootschappen van moederlijke welda digheid verstrekte jaarltjksche gillen voortaan uit hare kas zal doen uitreiken. Donderdag aanst. zal de minister van financiën geen gehoor vcrleenen. Bij de gisteren op hel raadhuis gehouden aanbesteding van 15000 illu mineerglazen waren de minste inschrijvers de hh. J. S. Winkel en Wolf alhier voor 5,V cents per stuk.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1