Per Telegraaf. digmaar wilde hel misbruik er van geweerd hebben. Dé heer Rochussen zeide een voorstander van het denkbeeld van afschaffing der accijnsen te zijn, maar wilde dit niet op de voorgestelde wjjze verwezenlijkt zien. De bezwaren die hjj tegen de voordragt hadbestonden vooreerst in de quaeslie van den census, en in het nadeel dat de financiën van het rjjk en de ge meenten zouden ondervinden. Daar hij in het wets-ontwerp eene fictie vond, en meende dal op de voorgedragen wjjze aan de eene gemeente te veel en aan de andere te weinig werd afgestaandat de belangen van de eene meer dan die van de andere behartigd werden, dat de op de wel toe te laten uitzonderingen niet voldoende gewaarborgd waren, en dat er te veel noode- loos aan de gemeenten werd weggegevenzou hij tegen de voordragt moe ten stemmen. De heer Luyben gaf te kennen, uit ingenomenheid met het beginsel der voordragt, nevenbezwaren te willen ter zjjde stellen, maar over de bedenking betreffende den census niet te kunnen heenstappen. Door den gemeenteraad zijn burg. en weth. gemagligd om, ten einde de minvermogende oude strjjders van 1813—1815 deel te doen nemen aan de aanstaande feestviering te Leyden, zooveel uit te geven als zjj noodig achten. De voorzitter deelde mede, dal zich reeds 203 oude strjjders bjj het gemeentebestuur hadden aangemeld. De commissie van geneeskundig onderzoek en toevoorzigt voor de pro vincie Zuidholland heeft toegelaten de heer Witsenhausen als tandmeester en mejufvrouwen J. G. Djjkstra en H. van den Berg als vroedvrouwen. Bij de benefiet-voorstelling van den heer Valois in den kon. Holl. schouwburg, gisteren avond, werd den verdienstelijken directeur namens de leden van hel orkest door den heer Kiehl een prachtig zilveren snuifdoos en namens de leden van het gezelschap een mahonyhoulen schrijflessenaar aangeboden. Gisteren tusschen 3 en 4 ure heefl hier een geweldig onweder gewoed vergezeld van hagelslag en stortregens. Hel dorp Scheveningen stond in een kwartier uur tijds onder water, terwjjl een groot aantal ruiten verbrijzeld werd. Van onheilen heeft men niets vernomen. De aardappel-struiken schijnen nog al geleden te hebben. BtHIKNLANDSCUK BKR1GTEN. EKGELAS D. LONDEN22 Mei. De tentoonstelling van voorwerpen vervaardigd in krankzinnigengestich ten, weeshuizen enz., in Agricultural Hall, wordt voortdurend zeer druk bezocht. De prins van Wallis heeft uit de vreemde verzamelingen verschil lende voorwerpen gekocht. Het hem voor de prinses aangeboden speldekus- sen van de kantwerk-school te Sluis is hem bijzonder naar genoegen en hij heeft bevolen het onmiddelljjk na afloop der tentoonstelling naar zijn paleis te zenden, De minister van oorlog te Washington heeft eene order uitgevaardigd, strekkende om ontniddeljjk alle krijgsgevangenen, met uitzondering van hen die boven den rang van kolonel zijn, in vrfiheid te stellen, indien zij vóór de ontruiming van Richmond den wensch hebben te kennen gegeven, oor den eed van trouw aan de Unie af te leggen. Te New-York is thans eene maatschappij gevormd, onder den naam van de Mexicaansche emigratie maatschappijmet agentschappen door al de Vereenigde Staten. Een groot aantal manschappen heeft zich bereids laten inschrijven, hetgeen bij het hooge handgeld, hetwelk de maatschappij aan biedt, volstrekt niet te verwonderen is. Ieder gewoon emigrant ontvangt namelijk 1000 dollars, benevens 100 morgen land in Sonora en de noodige wapenen om zich te verdedigen. In het westen is bovendien volgens de New-York-Heraldeene inschrijving geopend om 25000 man naar Mexico te zenden, en hem in Sonora onder bevel van Rosencranz te plaatsen. Ka piteins, kolonels en officieren van hoogen rang zullen volgens hun rang bezoldigd worden. Generaal Ortega, hoofdagent van Juarez, bezit al de noodige fondsen ter uitvoering van het plan. Voorts verneemt men dat Juarez er ook in geslaagd is eene leening te sluiten van 5 millioen dollars met twee voorname huizen te New-York en San Francisco, en dat genoemd kapitaal dadelijk zal worden besteed tot het aanschaffen van wapenen transportschepen en alle andere oorlogsbenoodigdhedenwaarvan nu in de Vereenigde Staten overvloed is. Het stoffelijk overschot van den heer Lincoln is op hel kerkhof van Oak-Kidge, iu Illinois, ter aarde besteld, aan den voel van een kleinen heuvel, door geboomte omgeven. Het gedenkteekenhetwelk aldaar te zrjner eere is opgerigt, heeft den vorm van een Griekschen tempel. Het dak rust op Dorische kolommen, ter hoogte van 15 voelen, geheel uit steen gehou wen. De lijkkist slaat twee voeten boven den beganen grond op een mar meren voetstuk, omzet met een prachtig ijzeren rasterwerk. De voorzijde van het gedenkteeken prijkt met eene versiering in beeldhouwwerkin het midden voorzien van hel opschrift: »Ter nagedachtenis van Abraham Lin coln, zestiende president der Vereenigde Stalen." Het huis, hetwelk hjj te Springfield voor zijne benoeming lot het presidentschap bewoonde, is in de laatste dagen door duizenden personen bezocht. Hel is een eenvoudig houten gebouw, met twee verdiepingen. Eenige burgers aldaar en in Chicago zijn voornemens het aan te koopenom het tot eene gedachtenis aan de weduwe aan te bieden. FRANKRIJK. PARIJS, 22 Mei. Volgens Ie Pays is te Toulon officieel berigl ontvangendat de keizer in hel laatst dezer maand aldaar zal terugkomen. Volgens genoemd blad heeft de Franschegeljjk de Engclsche regering besloten tot het intrekken der bepaling dat geèn oorlogs- of kaperschip van de Vereenigde Staten of van de zuidelijke statenbuitengewone gevallen uitgezonderd, langer dan een etmaal in eene haven van het rijk of van deszelfs koloniën mag blijven. Volgens een schrijven van hier aan de Ind. Beige, zou deheerDrouyn de Lhuys verklaard hebben zijn ontslag als minister van buitenlandscbe zaken te zullen moeten nemenindien niet vóór 1 Julij in ernst besloten wierd de Fransche troepen uil Mexico te doen terugkeeren en stellige beve len daartoe gegeven wierden. De nieuwe bevelhebber der Fransche scheepsdivisie op Amerika's west kust, de schout bij-nacht Didelot, zal terstond na 's keizers terugkomst op het stoomfregat Thémis naar zijnen post vertrekken; en hjj zal zeer be paalde voorschriften ontvangen om zich in den naam des volkenregts en overeeneenkomstig de regelen van het zeeregt te verzetten legen de onder nemingen van vrpuiters. Naar men verneemt heeft er eene vereenigde zitting van den geheimen raad en van den ministerraad plaats gehad, die door prins Napoleon werd bijgewoond. De prins zou de ministers of wel in het bijzonder den heer Rouher zeer ruw hebben bejegend. Ook moet de prins zich nog al in scherpe bewoordingen tegen de keizerin hebben uitgelaten, over het niet opnemen zijner redevoering in den Moniteur. Met de vereenigingen van arbeidersdie het werk stakenwordt het niet gunstiger. De hoefsmeden hebben het werk weder hervat, maar de hoedenmakers blijven in hun verzet volharden. De kleêrmakersknechts heb ben nu ook het werk gestaakt en men vreestdal de metselaars en timmer lieden dat voorbeeld zullen volgen. De koetsiers van omnibussen eischen hooger loon en meer vrjjen lijd; zjj arbeiden thans 16 uren daags tegen een loon van 4 fr. 50 centimes. PR CISSEN. BERLIJN 22 Mei. Uit Rugenwalde nabij Cöslin wordt bet volgende voorval gemeld: ln den laten avond van den 17dcD jl. verliet de 25 jarige dochter eener aldaar sedert jaren gevestigde weduwe de ouderlijke woning, en snelde naar het strand, met hel doel, om zich te verdrinken, geljjk zij derwaarts loopende aan iederen voorbijganger toeriep. Vreezende, dat het meisje, hetwelk ge durende de jongst verloopen maanden herhaaldelijk bljjken van verstands verbijstering had gegeven, haar opzet zou volvoeren, begaf de moeder, vergezeld van eene oudere dochter, zich insgeljjks naar hel strand. Men ontwaarde spoedig de krankzinnige ter balver ljjf in de branding staande. Moeder en dochter stelden terstond alle pogingen in het werk om de onge lukkige van haar voornemen af te brengen. Deze werd hierop zoo woedend, dat zjj hare moeder en zuster, niettegenstaande beide zich zoo goed moge lijk verdedigden, in de golven deed omkomen. Toen de ongelukkige deze daad had volbragt, keerde zjj naar hare woning terug, alwaar zjj een om standig verhaal van het gebeurde deed. Er werden onverwjjld maatregelen genomen, om verdere onheilen te verhoeden, want z(j verklaarde niet te zullen rusten voor zij de overige huisgenooten insgeljjks om het leven had gebragt. Naar men uit Keulen meldt is het zeker dat de kroonprins, in tegen woordigheid van verscheiden builenlandsche vorsten en van de gezamenlijke vreemde regeringscommissarissen, den 2 Junjj de groote internationale njj- verheidstentoonstelling aldaar zal komen openen. De intogt der vorsten zal op dien dag ten 4 ure door den grooten triomfboog bjj den in gang van het machinenveldouder het spelen der muziek, plaats hebben. Daarop volgt dan de eigenlijke openingsplegtigheiden daarna de bezigli- ging der verschillende zalenwaarbij de gezamenlijke werktuigen en wa terwerken in beweging zullen zijn. Terwjjl een maaltijd Ier eere van den doorluchtigen beschermheer in den wintertuin gegeven wordt, zullen in den luin van Flora en op het voorplein van het tentoonstellingsgebouw 4 muziek korpsen zich bjj afwisseling laten hooren. Ten 8 ure begint in den luin van Flora een monster-concert, en tevens de illuminatie van den wintertuin en van den overigen aanleg. 's GRAVENHAGE24 Mei. In de zitting van de tweede kamer van he den hebben zich vier nieuwe sprekers voor de voordragt tot afschaffing der plaatselijke accjjnsen verklaard, t. w. de hh. Blussé, van der Linden, Blom en Zjjlker. Overigens bestonden de beraadslagingen in re- en duplieken en de aankondiging van een amendement om de bezwaren betreffende den cen sus op le hefTen. Vrijdag voortzetting. MOSTAGANEM, 22 Mei. Bjj gelegenheid dat de keizer Relizane bezocht, werd Z. M. bjj het binnenkomen der stad plotseling omringd door den ge- heelen stam der Flitta's, die bjj Z. M. aanzoek deden om de vrijheid hun ner bloedverwanten, die in den laatsten opstand betrokken en dien ten ge volge naar Frankrijk opgezonden waren. De keizer, getrofTen over hunne beluigingen van getrouwheid, heefl de door hen verlangde gratie verleend, welke toezegging door den geheelen stam met de uitbundigste geestdrift werd begroet. De keizer is vervolgens naar Algiers scheep gegaan. BERLIJN, 23 Mei. In de zitting der kamer van afgevaardigden op he den was het handelsverdrag met Oostenrijk aan de orde. Nadat het door verschillende leden bestreden en door de regering verdedigd was, werd het bjj hoofdelijke omvraag aangenomen met 170 tegen 99 stemmen. WEEN EN, 23 Mei. Graaf Mensdorff heeft in eene vergadering der finan ciële commissie van het huis der afgevaardigden verklaard, dat de onderhan delingen die tusschen Rome eu Italië gevoerd wordenvan louter kerkdijken aard zjjn, en dat Rusland de Poolsche grenzen strenger doet bewaken, om dat het een inval der opstandelingen uit Gallicie vreest. INGEZONDEN. Iets over het vierde stukje der Toelichting van den Heer J. Schel- tema en den brief, dd. 4 Mei 1865, van Dr. C. IV. H. van Kaathoven en vijf andere Heeren aan den Kerkeraad. III. De nieutcc beschuldigingen tegen de Gemeente-Commissie ingebragle wil de heer Scheltema, zoo als hij zegt, «onbesproken" laten, liet is zeker om die reden, dal hij bjjv. de vraag niet beantwoordt door mij (IV, bl. 31) ge daan, of de ƒ300 in 1845 gelegateerd op het grootboek zijn geplaatst; en dat hjj geeue oplossing geeft van de zwarigheid door mij bl. 54 geopperd]

Leydse Courant | 1865 | | pagina 2