Per Telegraaf. BUlTENLAftDSCHE BER1GTEX. KitiKLA.V D. LONDEN 21 Mei. In de Agricultural Hall is thans de tentoonstelling geopend van indus triële voorwerpen, afkomstig uit de verschilieude verbeter-, wees-, krank zinnigenhuizen, gevangenissen en andere inrigtingen, zoowel in als buiten Europa. De Nederlandschc voorwerpen zijn geplaatst onder toezigt van eenc Engelsche dame, mej. Tucker, die de bezoekers met de grootste bereidwil ligheid al de noodige ophelderingen daaromtrent geeft. Reeds heeft zij ver schillende voorwerpen uit het blindengestichl te Rotterdam aan de liefheb bers verkocht. In het hoofdgebouw en in de zijvertrekken van hel gebouw zijn werk plaatsen opgerigt, waarin gedurende de tentoonstelling eenige honderden jongens en meisjes bezig zijn met het vervaardigen van voorwerpen van allerlei aard. Er zijn ook stoomwerktuigen van allerlei aard in volle wer king. Zoo ziet men er b. v. broodbakken, schoenmaken, kleermaken, drukken, smeden, timmeren enz., alles door middel van machinerie. Voorts is er ook eene wasch- en droogmachine, alwaar de bezoekers hunne zak doeken kunnen achterlaten, om die een oogenblik later gewasschen, ge droogd, gestreken, gevonwen en met welriekend water besprengd terug te ontvangen. Bij hel dorp Borvc op het eiland Lewis is Woensdag 11. cene visch- schuil bij het binnenloopen der haven in een storm omgeslagen, waarbij de 6 personen, die zich aan boord bevonden, zijn verdronken. Beriglen uit New-York van den llden deelen hel volgende mede: De president Johnson heeft eenc proclamatie uitgevaardigd, waarin hij te ken nen geeftdat de oorlogschepen der vreemde natiëndie voort zullen gaan aan de kruisers der opstandelingen herbergzaamheid te verleenenin de bondshavens niet langer toegelaten zullen worden. Het regtsgeding betref fende de moordaanslagen op Lincoln en Seward, dat voor een krjjgsraad gevoerd wordtzal met gesloten deuren worden gehouden. De ingezetenen te Houston in Texas hebben eenige resolution aangenomen, waarin zij ver klaren den oorlog te zullen voortzetten. De maritieme en militaire bureaux lot emigratie naar Mexico zijn overal in de Vereenigde Staten geopend. Er worden zeer vele personen aangeworven. Dick Taylor heeft zich met zijn krijgsvolk aan de noordelijke troepen overgegeven. De beschuldiging, door den president Johnson in zijne proclamatie uit gesproken, dal de heer Davis medepligtig zou zijn aan den moord van den lieer Lincoln, heeft in de Vereenigde Staten een diepen indruk gemaakt; men aarzelde geloof aan die beschuldiging te hechten, doch men kon zich ook niet voorstellendat zij zonder degelijke gronden door den hoogsten overheidspersoon openlijk zou zjjn uitgebragt. De onzekerheid en twijfeling zou echter denkelijk spoedig ophouden, daar het geregtclijk onderzoek den 5deu afgeloopen was en de openlijke behandeling van het regtsgeding in de toen volgende week aanvangen zou. Daar de president Lincoln krachtens de constitutie opperbevelhebber der land- en zeemagt was, zou het regtsge ding voor eenen krijgsraad, bestaande uit officieren van het legeren de vloot, worden gevoerd. Het aantal beschuldigden zou omstreeks veertig bedragen; tegen 21 of 23 van hen zou de doodstraf worden geëischt. Het aantal te hooren getuigen was tot ruim 200 geklommen. De heer Davis is tot dus ver aan zijne vervolgers ontsnaptmaar nog niet uit het land ontkomen. Den 5de° Mei bevond hij zich te Powelltown in het graafschap Hancock. Blijkens beriglen uit Italië hebben daar te lande de roovers nog op vele punten vrjj spel. Zekere heer Ainstie Murray is met zjjn reisgenoot tnsschen Paestum en Salerno overvallen geworden en slechts legen een los geld van 8000 vrijgelaten. FRANKRIJK. PARIJS. 21 Mei. Volgens beriglen uit Algerië van den 18dcn was de expeditie van ge neraal Perigot tegen de Kabylen in het zuiden van Cabors sedert eenige dagen vertrokken. Zoo het scheen zou zij spoedig in haar doel slagen. In een nachtelijken aanval op Eakitoun leden de Franschcn een verlies van 9 man aan dooden en van 8 man aan gewonden. Sedert heeft men er geen ernstigen tegenstand meer gevonden. De stammen hebben daarentegen hunne onderwerping aangeboden en gijzelaars geleverd. De keizer bevond zich te Oran. De Arabische bevolking, die in menigte naar Oran was gekomen, heeft hem met geestdrift begroet. Heden zou de keizer te Montaganem aankomen en van daar naar Algiers lerugkceren. Men zegt, dat de keizer in Algerië voor zijne rekening domeinen zal koopen en dat op zijne aansporing dit voorbeeld zal gevolgd worden door vele personen uit 's keizers gevolg, die door hem tot aanzien en rijkdom gekomen zijn. Men verwacht daarvan eene goede uitwerking op de kolo nisten en vooral op de inlandsclie bevolking. De rede van prins Napoleon, te Ajaccio uitgesproken, is niet door den Moniteur medegedeeld. In het wetgevend ligchaam heeft echter het lid de Boissy er de aandacht op gevestigd en de rede genoemd eene goddelooze revolutionaire aanspraak, die, zoo zij niet van regeringswege werd afgekeurd zal zijn de vaan van den opstand en den burgeroorlog, door een lid der keiz. familie opgeheven. Het verwacht wordende vlugschrift van den heer de Persigny heeft thans hel licht gezien. Onder den vorm van een brief aan den heer Troplong den president van den senaat, zet de hertog uiteen, dal de wereldlijke magt van den Paus, wat Rome betreft, in het belang van de geheele Christenheid moet blijven gehandhaafd, omdat de hoofdstad van de Christelijke wereld, de zetel van het geestelijke gouvernement van de katholieken der geheele aarde, niet de uitsluitende eigendom kan en mag zijn van dezen of genen afzonderlijken staat. Men doet opmerken dat de brochure tol zeer uiteen- loopendc beoordeeliugen aanleiding zal geven en dal de daarin op den voor grond gestelde beginselen lijnregt in strijd zijn met die, welke laatstelijk door prins Napoleon te Ajaccio zijn verkondigd. Te Lyon heeft de militaire overheid voorzorgen moeten nemen tegen het uitbreken van een opstand onder de arbeiders, die geen werk hebben en zich in de nabijgelegen sleden verspreidenten einde hunne makkers aan te zetten eveneens den arbeid te slaken. Den 16dcn dezer is te Nantes de dienst met een stoomrijtuig langs ge wone wegen tusschen die stad en Niort geopend. De afstand, die 29 mjj- len bedraagt, werd in minder dan 2 uren tijds doorloopen. Uit Rome meldt men, dal de Paus zijn 74ste jaar is ingetreden en den 16de° J it n ij aanstaande 19 jaar zal geregeerd hebben. Van de 259 Pausen, die elkander op den pausclijken zetel hebben opgevolgdhebben slechts 8 langer geregeerd dan Pius IX. PRDIISGN. BERLIJN 21 Mei. De hertog van Augustenburg heeft eene memorie aan de kabinetten van Berlijn en Weenen gezonden, waarin hij zich zijne regten op het be stuur in de hertogdommen voorbehoudt, voor het geval dat de beslissing ten zijnen aanzien ongunstig mogt uitvallen. Hij doel o. a. uitkomen, dat de stenden hel regt niet hebben eenig besluit te nemen betrelTende de keuze van een souverein. Te Duisburg zijn in het openbaar verkocht eenige kostbare voorwerpen toebehoorendc aan den heer Lange, med. doctor aldaar, ten einde uit de opbrengst daarvan te dekken het achterstallige bedrag der belasting op de gebouwde eigendommenwaarvan de voldoening door hem was geweigerd. Men kon van de aanwezigen niet meer bedingen dan 4 th. 25 silbergr. Ter stond werden de bedoelde voorwerpen aan den heer Lange ter hand gesteld. De Hernhutter kolonie Künigsfeld nabij VVillingen tellende ruim 400 zielen, mag als voorbeeld gesteld worden aan vele gemeentenzoo groole als kleine. Sedert 50 jaren, dat zij bestaal, heeft geen enkel lid dier kolonie een proces gevoerd tegen een der overige ledenis de hulp der polieie niet ingeroepen om eenigerlei reden en heeft niemand hunner zijn brood gebedeld. 'sGRAVENHAGE, 23 Mei. De algemeene beraadslagingen over het wets ontwerp tot afschaffing der plaatselijke accijnsen zijn in de zitting van de tweede kamer van heden nog niet afgeloopen. Zjj bestonden meerendeels in re- en duplieken. Ook hebben nog eenige nieuwe sprekers zich tegen de voordragl verklaard, o. a. de heer Rochusscn. In de zitting van de eerste kamer zijn met algemeene stemmen aan genomen vier aan de orde gestelde wcls-ontwerpen. Tegen Vrijdag zijn weder eenige ontwerpen aan de orde gesteld. SHANGHAI, 22 April. Hel berigt dal prins Kung aan het bewind bljjft wordt bevestigd. Te Amoy hebben de opstandelingen groote verwoestingen aangerigt. De Japansche regering heeft als hare politiek aangekondigd dat niet toegelaten zullen worden de onderdanen van mogendheden die met Japan geen tractaat gesloten hebben. Aan den Praeses van den Algemeenen Kerkeraad der Nederduitsch Her vormde gemeente te Leyden is de volgende verklaring toegezonden Vrijdag voormiddag. Leyden, den 19den Mei 1865. De laatst ingezonden verklaring aan den Kerkeraad door de heeren van Kaathoven, Hubrecht, de Mocn, Taeis van Amerongeu, van der Boon Mesch en Eigeman, in dato 4 Mei jl., behelzende: de voldingende en alles afdoende verklaring, dal de beschuldiging van ontrouw beheer der Gemeente-Commissie door H. Zaalberg en anderen, reeds al te lang volgehouden, onwaarheid en dus vuige laster is en blijft; werd door zeer vele weldenkende en waar heidlievende leden der gemeente met belangstelling en ingenomenheid gele zen; zij hoopten nog dal deze met bewijzen geslaafde, door mannen geacht door hunne jaren en stand in de maatschappij op eene waardige wijze uitgesproken overtuigingeindelijk eene gunstige verandering in de houding des Kerkeraads zoude te weeg brengendat er eindelijk eens een tijdstip zoude gekomen zijn van terugkeering op den weg die de gemeente voor een groot gedeelte verwoest heeft, en verder zeker ten verderve bren gen zal. Maar de flaauwe hoop van zeer velen is te leur gesteld; mag men hel als zeker beschouwen dat de officieuse verklaring in de L. Courant van Woens dag 10 dezer, naamloos daaronder geplaatst, waarheid behelst, dat bij besluit des Kerkeraads bovengemelde verklaring eenvoudig is ter zijde ge legdeen term uwer vergadering geheel en al onwaardig, dan weten de ondergeteekenden geene woorden te vinden, om hunne verontwaardiging uil te drukken; zij achten hel zich bovendien ten pligthiertegen openlijk Ie getuigenen met al hun vermogen te protesterenhoewel zij vertrouwen dat er nog goedgezinden in uw midden zijn, die aan zulk een besluit eene vergadering als de uwe onwaardig geen deel genomen hebben. Wanneer mannen als Schotsman, Egeling, Schacht, Clarisse, Cats, Der- mout, om van anderen niet te spreken, wier nagedachtenis bij velen in gezegend aandenken blijft voortleven, getuigen konden zijn van het gedrag des Kerkeraads sedert jaren gehouden, hoe groot zoude hunne smart en verontwaardiging zijn! Dit is de vrucht van het verlaten en verachten van Gods woord en het verguizen van het gezegend Hoofd der ge.meente in Zijn persoon en kruis- verdienstenwaarvan de gevolgen niet te berekenen zijn. De ondergeteekenden zullen ook deze verklaring openbaar maken. B. CORTS. M. S. BEYST. Ths. vak WIJK. P. FONTEIN. T. LOS. W. GERRITSEN. Iets over het vierde stukje der Toelichting van den Heer J. Schel- tema en den brief, dd. 4 Mei 1865, van Dr. C. W. H. van Kaathoven en vijf andere Heeren aan den Kerkeraad. II. Ik ga in de eerste plaats aantoonen dat onwaar is, wat de heer Schel- tema stout beweert, dat van mijne vroegere beschuldigingen niets is overgebleven.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 2