LEADSCHE COURANT. WOENSDAG 24 MEI. De Courant wordt Vaandag, ffoensdag en V rij dag uitgegeven. Die tan Vaandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke uommcrs zijn legen 10 Cents verkrijgbaar. Uil hoofde van den HEMELVAARTSDAG zal de Vrij- dagsche Courant Woensdag avond worden uitgegeven. BINNENLaNDSCHK BERHiTICiV LEY DEN 23 Wei. In de zitting van den gemeenteraad van gisteren is de voordragt ter zake de vervroegde oplevering van de St. Jans-brug goedgekeurd. Dienten gevolge zal dc nieuwe brug door den aannemer eenige dagen vroeger opge leverd worden dan bij liet bestek was bepaald, en wel op 3 Juni), waar voor hem eene tegemoetkoming van 400 is toegelegd. Wen achtte het van groot belang, dat de brug bij de akademische feesten voor de passage open was; men had daarop bij het ontwerpen van het bestek wel gelet, maar meende toen dat de gecostumeerde optogt zou plaats hebben op 13 Junij, terwijl later door het studentencor|>s werd besloten dien op 6 Junij te houden. Omtrent de adressen van ingezetenen der gemeente in den om trek van de voormalige Witte-poor'.lot behoud van een uurwerk aldaar, is besloten daaraan geen gunstig gevolg te geven, vooral omdat de plaat sing van het uurwerk, van de genoemde poort afkomstig, eene uitgave zou vorderen van 3000. Overeenkomstig de voordragt betreffende stukken door'het gemeentebestuur van Utrecht ingezonden, ter zake van art. 6 van het wets ontwerp lot wijziging der gemeentewet voor zooveel de plaatselijke belastingen betreftwerd besloten daaromtrent geen adres aan de tweede kamer in te zenden, omdat de algemecne beraadslagingen over het wets-ont- werp, bij het inkomen van het adres, reeds zouden zijn afgeloopcn. Aan hel bestuur der kon. Ned. grofsmederij werd de aangevraagde gemeentegrond toegestaan en de verder aan de orde gestelde plans lot schoonmaken en her stellen der gemetselde wallen en bruggen, rekening der dienstd. schutterij en suppletoire bcgrooting van het werkhuis goedgekeurd. Bij den raad van administratie van het Invalidenhuis alhier zijn van eenen voorstander dezer instelling, die verlangd heeft onbekend te blijven, ontvangen 50/20 kistjes Waterloo-sigarenom aan de manschappen op den gedenkwaardigen dag van Waterloo, den 18de" Junij, te worden uitgereikt. B(j de hevige onweersbui, die gisteren namiddag over de stad en om streken is getrokken, zjjn te Soeterwoude eene vette koe van Covert van der Poel eu aan den Vliet een veulen van Jan Kors door den bliksem gedood. De 81s,e algemeene vergadering der maatschappij tot Nut van 't Alge meen zal gehouden worden te Amsterdam op den 8"1 Augustus in de Doops gezinde kerk. De heer dr. A. I). Loman zal als voorzitter de werkzaam heden der vergadering leiden. De Staats-Cour. bevat een overzigt van de opbrengst van 's lands mid delen over de eerste vier maanden van 1865, waaruit blijkt, dat die bedragen heeft ƒ19,713,196.93, zijnde ƒ474,938 06j minder dan in dal tijdvak van 1864. Te Utrecht is Zaturdag avond onverwachts eene geachte familie in rouw gedompeld. De zoon des huizes was bezig met het laden van een geweer, waarbij het eensklaps afging, met het ongelukkig gevolg dal de jongeling dood ter aarde stortte. Eergisteren morgen is te Arnhem een ledige kolentreiu, vermoedelijk door het verkeerd plaatsen van het wisselspoor, op het reservespoor geko men, waarop een postwagen stond. Door den schok is deze wagen ge deeltelijk verbrijzeld, terwijl de locomotief omvergeworpen werd. De ma chinist heeft zich bij tijds kunnen redden door van de locomotief Ie springen. Door den gemeenteraad van Nijmegen zijn benoemd tot directeur van de hoogere burgerschool aldaar de heer W. D. de llarlog, lslc luit. der infanterie en docent aan dc militaire akademie te Breda, en tot onder-direc teur de heer P. van der Burg, docent aan het gymnasium te Njjmegen. Zaturdag II. is voor hel prov. geregtshof in Overijssel de behandeling begonnen van het hooger beroep der zaak tegen J. G. van Rijn, vroeger predikant aldaar, wegens het ouderhouden eener bijzit in de woning, die hjj met zijne wettige vrouw bewoonde. De heer mr. G. 1). Jordens trad als verdediger van den beklaagde op. Toen de behandeling der zaak tot op zekere hoogte gekomen was, werd de openbare teregtzitting welvoegelijk- heidshalve gesloten en de behandeling met gesloten deuren voortgezet. Te Tilburg is binnen zeer korten tjjd driemalen brand ontslaantel kens aan kleine schuurtjes. Bij den derden brand is het der policie gelukt de oorzaak te ontdekken. Waarschijnlijk zijn die branden geslicht door twee broeders, 13 en 11 jaren oud. Zij zijn in hechtenis genomen en naar 's Hertogenbosch overgebragt. 's GRAVENHAGE23 Mei. Door Z. M. is vergunning verleend aan den ritmeester W. C. baron Snouckaert van Schauburg, van den grooten staf, tot het dragen van de versierselen van kommandeur met de Ster der Huis-orde van de Waakzaam heid of van den Witten Valk, hem door den groothertog van Saksen-Wei- mar-Eisenach geschonken, en aan den heer A. van der Spuy, te 'sGra- venhage, tot het dragen der versierselen van ridder ls,t kl. der orde van den Witten Valk, hem door den groothertog van Saksen-Weimar-Eisenach geschonken. Door Z. M. zijn benoemd: lol directeur van het postkantoor te 'sGra- venhage de heer mr. B. van Hasselt, thans inspecteur der posterijen te Utrecht; tot inspecteur der posterijen voor Noordholland en Utrecht de heer J. A. L. F. Stellens, thans directeur van het postkantoor te Roermond; tot directeur van het postkantoor te Bergen-op-Zoout de heer jhr. G. W. J. van Spengler, thans commies der posterijen 2df kl.tot commies der poste rijen 2dc kl. de heer P. G. E. de Lang, thans commies der 3de kl.; tot commies 3de kl., de heer J. A. Teljer, thans surnumerair. Tot ontvangers der directe belastingen enz. zjjn benoemd: te Oude Pekel-A de heer J. J. A. Ponthier, thans te Nieuwe Pekel-A zjjnde die beide kantoren thans vereenigd, en te Oost-Souburg de heer J. J. Phau- bert, thans te Goedereede; lot ontvanger der in- en uitgaande regten te Zwolle de heer jhr. P. A. van IIaeften thans ottlv. der dir. bel. te Doetinchem. Mel 1 Junij aanst. wordt het raderstoomschip Cycloop, te Willems oord, in dienst gesteld en het bevel daarover opgedragen aan den luit. ter zee lsle kl. C. A. L. II. baron van Ileeckerenthans non-actief. Voorts wordt met 1 Junij de adelborst lslc kl. C. Maas, thans non-actief, geplaatst op hel transportschip de Heldin. Z. M. heeft gisteren namiddag aan de leden der eerste kamer een plegtig gehoor verleendten einde hel adres van rouwbeklag wegens hel overlijden van 11. M. de koningin-weduwe te ontvangen. H. K. 11. prinses Frederik is Zaturdag II. voor dat het gala-diner ten Itove zou aanvangen, door eene ernstige ongesteldheid overvallen, zoo dal HH. KK. HH. de prins en prinses en prinses Marie het paleis verlieten eii naar hun paleis terugkeerden. De toestand van H. K. H. is later weder veel verbeterd en den afgeloopen nacht heeft zjj rustig doorgebragt. Te Scheveningen heerschte Zondag II. eene buitengewone drukte. Van den morgen tol den avond was het gerij met alle voertuigen zonder voor beeld. Alleen door de onderneming der Ned. railrouie-maalschappjj zijn in zeven wagens 1890 personen overgebragt. In de gisteren gehouden zitting van de tweede kamer heeft de heer J. P. J. A. van Zuylen van Nyevelt, nieuw benoemd lid in het kiesdistrict Arnhem, zitting genomen. De beraadslagingen zijn voortgezet over het wcls-ontwerp lot afschaffing der plaatselijke accijnsen. De minister van binnen!, zaken verdedigde de wetsvoordragt tegen de daartegen ingebragte bedenkingen. Hij splitste zijne rede in vier deelenen behandelde in het eerste deel de bezwaren die hij meende na de vaststelling der gemeentewet overwonnen, ol door hare werking te boven gekomen te zijn; beschouwde in hel tweede deel den voorgedragen maatregel naar den geest waarin die wis voorgesteld, de afschaffing der plaatselijke verbruiksbelastingen en dc middelen ter vervanging; ging ten derde na, op welke wijze die gemeenten zouden worden geholpen, welke door dal wetsontwerp niet voldoende on dersteund werdenen deelde ten vierde zijne meening mede over de equiva lenten; ten slotte behandelde hij de quaeslie van den census De minister van financiën voerde daarna het woord, en betoogde de noodzakelijkheid van den voorgestelden maatregel, als moetende strekken om handel en nij verheid van banden te ontslaan, de levensbehoeften goedkoopcr te maken en een goed verband tusschen het belastingstelsel des rijks en dat der gemeen ten te bevorderen. Hij loonde verder aandat door dc voorgedragen be palingen eene betere en juistere verdeeling van lasten werd bevorderd, en dat de afschaffing der plaatselijke verbruiksbelastingen eenen belangrijken invloed op de prijzen zou uitoefenen. De minister erkende, dat voor som mige gemeenten de maatregel eenigzins bezwarend was, maar deze zouden een zekeren termijn van overgang hebben, liet was voornamelijk te doen om het beginsel van de afschaffing der plaatselijke accijnsen te vestigen; men moest zeker zijn dat die afschaffing binnen eenige jaren zou plaats hebben. Omtrent de vermeerdering der opcenten op het gcslagt zcide hij, dat denkbeeld enkel te hebben geopperd op den aandrang van de kamer, die niet wilde dal door dc verwezenlijking van hel in de voordragt bevatte beginsel een offer aan de schatkist zou worden opgelegd hij hoopte echter dat het niet noodig zou zijn dat middel bij de andere tot dekking van het verlies te voegen. Ook wees hij ten slotte op het verband tusschen dit wets ontwerp en het met Frankrijk te sluiten handelsverdrag. Na den mi nister heeft nog dc heer Simons het woord ter bestrijding van de voordragt gevoerd.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1