LEYMCHE COURANT. De Courant wordt baandag, Woensdag en frijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel /aars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. MAANDAG 22 MEI. IJlt hoofde van den IIFJIELVAIRTSBAG zal de Vrij- dagsche Courant Woensdag avond worden uitgegeven. STADS^BERIGTEN. VERGADERING van den Gemeenteraad van LeydenMaandag den 22»"=" Mei 1865's namiddags te half drie uren. Onderwerpen 1®. Voordragl Ier zake de vervroegde oplevering van de St. Jans-brug. 2°. Adres van hel bestuur der Koninklijke Nederlaudsche Grofsmederij, ter ■f bekoming van gemeentegrond. 3®. Adressen van diverse ingezetenen der gemeente in den omtrek ®an de j voormalige Witte-poortlot behoud van een uurwerk aldaar. 4®. Voordragl betreffende stokken door het gemeentebestuur van Utrecht in gezonden. 5®. Plans en voorwaarden tot a. het schoonmaken, invoegen en herstellen der gemetselde wallen; b bel schoonmaken, invoegen en herstellen der gemetselde bruggen. 6°. Itekening van de dienstdoende Schutterij, dienst 1864. 7®. Slaat van af- en overschrijving en suppleloire begrooling, over 1864, van het Werkhuis. BlANKALANDSCna BEitlGTKN LEV DEN 20 Mei. Aan den verjaardag van H K. H. prinses Hendrik der Nederlanden werd beden op de gebruikelijke wijze gedacht. Door de arroudissements-regtbank alhier zijn, ter vervulling der open staande betrekking van kanlonregter te Woerden, op de lijst van aanbeve ling geplaatst de hit. mr8. H. W. StufTkenadvocaat alhier, Pareau, griflier bij bet kaulougeregt ie Wjjk bjj Duurstede, en J. P. Huyser, griffier bij hel kantongeregt Ie Medemblik. liet getal der in bel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 106 tot 124 personen. Gisteren heeft in de herberg het Blesse Paard te Stompwjjk de aan besteding plaats gehad van de omdjjking van den droog te maken Geer- en Kleinen Blankaard-polder onder Stompwijk en Soeterwonde, welk werk, behoudens goedkeuring van bh. gedeput. staten der provincie Znidhollandis aangenomen door den heer G. Key te Rotterdam, voor de som van ƒ25800. Blijkens de hoofdbepalingen der concessie, aan de heeren Swaan en van Heyningen verleend, voor de haven van Scheveningenin verband met een spoorweg van Scheveningen, langs 's Gravenbage en Woerden, naar Utrecht, met een zijlak naar Leyden enz. blijkt, dal de haven moet wor den aangelegd tusschen het paviljoen van Z K. H. Frederik der Nederlanden en het dorp Scheveningen. Het spoorwegstation kan ten noord-oosten der binnenhaventen zuid-oosten van het hotel Grant worden gebragt. Van den steiger aan bet z.-w. havenhoofd zal een spoorweg worden gelegd, die van daar tusschen de haven voor visscherspinken en de vischmarkt naar het station loopt. Te 's Gravenbage moet de spoorweg aan den Hollaudschen spoorweg aansluiten en met liet station van dien spoorweg in verbinding worden gebragt Te Woerden moet de spoorweg aan den Rijnspoorweg en te Utrecht aan de bestaande spoorwegen en aan den staatsspoorweg aanslui ten. De zijlak naar Leyden vangt aan uit de hoofdlrjn ruim 1000 el bezui den de kom der gemeente Koudekerk, ter plaatse nader door den minister van binnenl. zaken vast te stellenen rigi zich van daar naar Leyden. Over hel Galgewater moet eene behoorlijke brug met beweegbaar gedeelte voor schepen met slaande masten gebouwd worden. Te Leyden moet de zijlak aansluiten aan den Hollandschen spoorweg en met het station van dezen spoorweg in verbinding gebragt worden De concessionarissen moeten vóór 31 Mei eene waarborgsom storien van/400,000. Het waarborgkapitaal wordt aan de concessionarissen teruggegevenzoo de definitive aanvaarding der concessie door hen niet heeft plaats gehad op 31 Julij 1865 Behoudens be krachtiging der wet wordt een rijkssubsidie verleend van ƒ750,000. De synodale commissie der herv. kerk, daartoe door de synode ge- magligd, heeft omirenl de uitgave der bijbelvertaling, N.T., met de Bijbel compagnie op aannemelijke voorwaarden eene overeenkomst getroffen. Bij de lied. herv. gemeente te Alpben is tot predikant beroepen ds. Bryce, pred. te Aarlanderveenbjj die te Zuilichem d8. Noordink, pred. te Hylaard; bij die te Linschoten d8. Krayenbelt, pred. te Waspik; bij die te Ee d8. Warmolts, pred. te Gerkeskloosterbij die te Uitwijk ds. Callen- bach, pred. te Gaastmeer. Ook de directie der Ned. Rijnspoorwegmaatschappij heeft, zoodra het plan der regering bekend was geworden om eene vereeniging van de oude krijgslieden van 1813 1815 ie Leyden te doen plaats hebben, ter wegrui ming van hel bezwaar, hetwelk de reiskosten mogten opleveren, zich bereid verklaard om allen, die ter deelneming aan gezegd feest van den Rijnspoor weg gebruik zouden willen makenhet kosteloos vervoer over dien weg in de rigting naar Leyden en terug toe te staan. Door den gemeenteraad van Rotterdam is aan burg. en wetli. een on bepaald crediet verleend om van de oude stryders van 1813 1815 aldaar, ten getale van 120 a 130, de onvermogende» in staat te stellen hel feest te Leyden bij te wonen. Aan de maatschappij van weldadigheid is dezer dagen door wijlen mevr. A. A. Zuiderstroom geb. Rödel, te Arnhem overleden, een legaat vermaakt van ƒ1500. Naar men verneemt hebben zich, om als kadel aan de kon. akademie te Breda te worden geplaatst225 adspiranlen aangemeld. De examens zul len den 29steD dezer aanvangen. De werkzaamheden der doorgraving van Holland onder Velzen onder vinden telkens op nieuw vertraging uithoofde de aannemers zich ten aan zien van de regeling der loonen niet met de arbeiders kunnen verstaan. Door den gemeenteraad van Amsterdam is, op zijn verzoek, ontslag verleend aan den heer II. Rejjerman als hoogleeraar in de Nederlaudsche taal en geschiedenis aan het athenaeum illuslre. Te Marienwaard (Gelderland) is, bjj een hevig onweder, de bliksem in een der hooibergen van de bouwhoeve van de wed. W'. S. geslagen, waar door de hooiberg en een tweede daarbij staande, spoedig lot den grond zijn afgebrand; ook eenig vee is daarbij omgekomen. Te Assen is Woensdag gevankelijk binnen gebragt zekere W. H., die een persoon uil Vollcnhoven zoodanig heeft verwond dal hij spoedig overleed. Te Rolde in Drenthe vervoegde zich op den 12deD dezer bij den bur gemeester een onbekend manspersoon, die op vrij onbeschofte wijze een vrijpas verzocht, waarmede hjj naar Utrecht kon reizen. Eer de burge meester echter aan des vrcemdelings verzoek kon en wilde voldoen, meende hjj zijn naam en omstandigheden nader te moeten kennen en begon hem hierover te ondervragen. De vreemdeling, die voorgaf een fatsoenlijk man te zijn en goede papieren te hebben, werd, toen de burgemeester hem niet op zijn woord gelooveu wilde, zoo woedend, dat hij een groot mes trok, daarmede op den burgemeester toetrad en hem dreigde te doorstekenals niet aan zijn eisch werd voldaan. Gelukkig bevond de veldwachter Knutsel zich in de nabijheid, die den booswicht het mes met geweld ontnam en hem vervolgeus in verzekerde bewaring bragt. Bij onderzoek bleekdat de voorgewende fatsoenlijke man niemand anders was, dan een uit het 2de gesticht te Veenhuizen ontslagen bedelaarskolonistzekere Thomas den Daas. Uil Middelburg meldt men het volgende: Maandag avond had alhier een vader, sedert eenige weken weduwnaar, zijn zoontje van Ij jaar naast zich te slapen gelegd. In zijn slaap schijnt hij hel kind op de eene of andere wjjze uit het bed te hebben geduwd; althans bij zjjn ontwaken zag hij het kind met het hoofd tiaar beneden en de voetjes in de ledekantsgor- djjneu verward aan zijne zijde hangen. Alle levensgeesten waren reeds verdwenen. Onder de van de Kaap de Goede Hoop ontvangen beriglen komt hel volgende voordat door de Overberg-Courant wordt medegedeeld. Mevr. Robertson, de echtgenoot van den geachten Hollandschen predikant, werd heden avond uit ons midden weggenomen. 7,ij had haren echtgenoot en mej. Benzies, hare dochter, vergezeld op een bezoek van gelukwensching aan het huis van den civilen commissaris, rijdende het gezelschap in eene lage phaeton, door één paard getrokken. Terugkeerende, was liet paard wat vurig en begon den heuvel afkomende te steigeren, waarschijnlijk den druk van het rijtuig achter zich voelende; het dier ging toen op hol, op niet verren afstand van huis. De dames zalen in het rijtuig en dr. Robert son, die met den jongen op den bok zat, had de leidsels vast, en hoewel met eenige moeite, slaagde hjj er in het paard op de plaats van zijne pastorie te drijven. Ongelukkiglijk juist tegenover het huis van den heer van der Riet verloor mevr. Roberson haren tegenwoordigheid van geest. Zij stond op, riep tweemaal den naam van haar echtgenoot snel achter elkan der uil; en niettegenstaande de uiterste pogingen van hare dochter, welke stil zat en met de anderen ongedeerd bleef, sprong de ongelukkige dame uil het rijtuig, en viel hevig met het voorhoofd tegen den grond, waarop de dood volgde. Te Londen heeft op de beurs hei gerucht geloopendat keizer Napoleon was doodgeschoten, welk gerucht vervolgens ook hier-te lande is verspreid geworden. Daar er geene beriglen zijn ontvangenwaardoor dit gerucht wordt bevestigd, moet het als een verzinsel beschouwd worden. 's GRAVENBAGE, 20 Mei. Door Z. M. is vergunning verleend aan den heer D. C. Splitgerber, te Amsterdam, tot het dragen der versierselen van ridder der kon. Kroonorde 3de kl., hem door den koning van Pruissen geschonken. Tot burgemeester der gemeente Moordrecht is benoemd de heer J. J. Snel Tot ontvanger der directe belastingen zijn benoemd: te Capelle de lieer L P. .1. üaerveldt, thans te Driel, en te Heinkenszand de heer H. de Graaf, thans te St. Anna-Parochie. De officier van gezondheid 2de kl. bij de zeemagt jhr. M. C. F. J. de Rotte en de officier van administratie 3de kl. C. van Berkcl, thans non- actief, worden met den 26sten dezer in dienst gesteld; daarentegen wordt de officier van gezondheid 2de kl. A. Peters met den 318te" dezer op non-acti viteit gebragt. Voorts worden de navolgende zeeofficieren, dieneude op het transportschip de Heldin, met den laatsten dezer op non-activiteit gebragt, als: de luit8, ter zee 2de kl. A. J. Thnrkow, W. J. A. Nolthenius, J. F. van Manen, W. J. van Loenen en D. C. Visser; de officieren van gez. 3dekl. J. C. D. Steendijk en W. li. Visscber van Aalst; en de officier van admin. 2de kl. A. J. iil. Hnart; en met den lslen Junij op dien bodem geplaatst: de luit8, ter zee 2de kl. K. VV. E. von LeschenH. van Broekhuyzen en P. C. Pabst; de officier van gez. 2de kl. L. F. Praegerde officier van admin. 2d® kl. B. M. E. Crevecoenr en de scheepsklerk J. L. Kroeze, ook worden met 1 J tin ij geplaatst: op het wachtschip te Willemsoord, de luit8, ter zee 2de kl. C. Schuylenburg en J. L. Inckel; op het wachtschip te Vlissingen, de luit8, ter zee 2de kl. J. A. Vening; op de drjjvende batterij A'eptunus de scheepsklerk A. de Leef, en op hel wachtschip te Amsterdam deolfioier- machinist G. B. Ilardes.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1