Per Telegraaf. Aan den gewezen hoofdinspecteur der posterijen, den heer J. W. Bun- genberg, is, op zjjii verzoek, eervol ontslag verleend uit zyne tegenwoordige betrekking van directeur van het postkantoor te 's Gravenhage. De officier van gezondheid l,le kl. J. C. Muller is overgeplaatst van 's Hertogenbosch naar Leyden. Heden heeft aan het ministerie van justitie de aanbesteding plaats ge had van: het leveren van twee cellulaire rijtuigentot het vervoer van ge vangenen bestemd voor Leyden en Haarlem. De minste inschrijver was de heer Simons te Arnhem, voor de som van ƒ1160. Aan Z. M. den koning zijn de eerste nieuwe aardappelen, van den kouden grond, door Jacobus Krijger te Naaldwijk, aangeboden. In de zitting van de tweede kamer van [gisteren heeft de heer van Muiken, in het hoofdkiesdistrict Haarlem herkozen, na aflegging der ver- eischte eeden zitting genomen. Aan de orde was de voortzetting der be raadslagingen over het regerings-reglement voor Suriname. Die beraadsla gingen zijn afgeloopen en hel reglement met 42 tegen 16 stemmen goedge keurd. Op voorstel van den heer van Nierop is besloten dat de wetboeken betreffende het burgerlijk en het strafregt en de daartoe behoorende veror deningen voor de eerste maal bij kon. besluit zullen worden vastgesteld en verbindend verklaard. In de zitting van heden was aan de orde de beraadslaging over het reglement op het beleid der regering in de kolonie Curatjao. Dit reglement, bestaande uit 100 artikelen, meerendeels gelijkluidend met dat van Sari- name, behoudens verschil in sommige toestanden, gaf geene aanleiding tot discussie. Op enkele artikelen werd een woord van inlichting gevraagd, dat door den minister verstrekt werdwaarna het ontwerp werd aangeno men met 48 tegen 3 stemmen. De heer Godefroi heeft verlof gevraagd en verkregen om later eenige inlichtingen te vragen van den minister van justitie omtrent het, volgens een door den heer Stuart uitgegeven werkje, in de strafgevangenis te Woerden ingevoerd silentiair of Auburnsch stelsel; de bewering van dien heer was in de dagbladen tegengesprokenmaar werd later weder volgehoudenzoodat hjj wensclite dat het bleek wat er van de zaak was. De beraadslaging over het wets-ontwerp tot wjjziging der ge meentewet, wat betreft de plaatselijke belastingen, werd bepaald op Don derdag aansi. BU1TENLANDSCHE BER1GTBN. ENGKLAAD. LONDEN, 14 Mei. Ter vervanging van w(jlen den admiraal Fitzroy heeft de regering den lieer Glaisher aan het hoofd van hel weerkundig instituut gesteld. De heer Glaislier is een beroemd natuurkundige, die zich ook door wetenschappe lijke luchtreizen bekend heeft gemaakt. Terwijl men vreesde voor een zeer slechten oogst, hebben de laatste regens alle bezorgdheid dienaangaande doen verdwijnen. Zoo ook hoort men thans gunstiger beriglen uit de katoen-districten. Te Blackburnwaar gedurende zekeren lijd 30000 van de 63000 inwoners van de openbare lief- dadigheid [leefden, zjjn over de laatste week, waarvan opgave is geschied, slechts 119 personen ondersteund. In eene steenkolenmijn nabij Dowlais heeft eene geduchte ontploffing plaats gehadwaardoor 17 personen zijn gekwetsten daaronder 3 zeer ernstig. Bij de jaarlijksche algemeene vergadering van het Londensche zende ling-genootschap was dr. Livingstone tegenwoordig en sprak er eenige be langrijke woorden betrekkelijk de zendelingen in Zuid-Afrika. Hij zeide dat rieze hunne gezondheid en hun leven zelfs op de heldhaftigste wijze iu de waagschaal steldenen dat hun niets ontbrak dan de aureool van hel lang verledene, om ze te kunnen stellen naast de heiligen en apostelen der oudheid. Hij voegde er bij, dat ook de bekeerlingen zeiven zich gaarne groote opofferingen getroosten, om hun geloof te handhaven, en hij was zeker dat de uitwerkselen der zending zich overal lieten bespeuren, en later goede vruchten zonden dragen. Volgens beriglen uil New-York vvas het gewone handelsverkeer in het zuiden, met uitzondering alleen der landstreken bewesten den Mississippi, weder vrij gesteld, behalve in ammunitie, wapentuig en dergelijke; en men verwachtte eerstdaags eene proclamatie van den president lot aanwijzing der voorwaardeu waarop de bevolking der in oproer geweest zjjnde sta len de regten van de leden der Unie weder zou kunnen uitoefenen. De heer Chase, de voorzitter van het opperste geregtshof te Washington, was naar het zuiden gezonden om maatregelen te beramen ten einde er de reg- lerlijke magl weder in overeenstemming te brengen met de voorschriften en den geest der eedgeiiootschappelijke constitutie. De president Davis bevond zich volgens geruchten nog te Charlotte in Noord-Carolina met eene afdee- ling ruiterij en in het bezit van 300,000 dollars; zijn minister van marine, de heer Malory, had zich den 20s1"1 April te Pensacola, in Florida, aan de overheden der Unie overgegeven. De gouverneur van den slaat Zuid-Carolina was door die overheden geval en naar Washington gezonden. Reeds is gemeld, dat prins Kung weder als regent aan het hoofd der regering van het Chinesche rijk is geplaatst; de reden van zjjne afzetting lag tot hiertoe in het duister. Men verneemt, dat de aanleiding lag iu het plan tot het aanleggen eener spoorweglinie van Shanghai naar Peking hetwelk door de tegenstanders van den vooruitgang bestreden werd. Er is nu besloten tot het uitvoeren van dal plan. FRANKRIJK. PARIJS, 14 Mei. Beriglen uit Algerië melden de aankomst des keizers te Oran, alwaar Z. M. met geestdrift is ontvangen. Tegen het'eerste der volgende week wordt Z. M. te Algiers terugverwacht. Er bestaat plan om in de Omstreken van Algiers een prachtig paleis voor den keizer op te rigten, waarin deze elk jaar eenige weken zal door- brengen. Aan de kamer van afgevaardigden is rondgedeeld het ontwerp betref fende de algemeene tentoonstelling. Daaruit blijkt, dat de staal voor dat doel 6 millioen fr. beschikbaar stelt, terwijl van de zijde van handel en nijverheid op eene bijdrage van 8 millioen kan worden gerekend. Het ge bouw zal eene uitgestrektheid van 140,000 meters beslaan en van ovalen vorm zjjn. Om het gebouw zullen koffijhnizen en restauratien worden aan- 1 gelegd, terw|jl in de onmiddeljjke nabijheid van het lokaal een reeks win- i kels zullen worden gebouwd, bestemd om voor den duur der tentoonstelling verhuurd te worden. Voor de regtbank van het dep. der Seine is een proces gevoerddat ten doel had om een testament nietig te doen verklaren, op grond dat de testateur niet in het bezit van zijne verstandelijke vermogens zou zijn ge weest. Hel bleek ten processe dat de overledene de twee laatste jaren van zjjn leven besleed had aan de vervaardiging van eene guillottine, met het doel om zich daarmede van het leven te berooveneen voornemendat hjj ook ten uitvoer heeft gelegd. Toen de guillottine gereed was, plaatste hij het hoofd onder het mes en bragt toen de machine zelf in beweginghet mes viel en scheidde hemzoo als hij gehoopt hadhet hoofd van den romp. De regtbank heeft op grond hiervan het testament nietig verklaard. Volgens beriglen uit Florence is aldaar op den 14den het gedenkteekeu ter eere van Dante met veel plegtigheid onthuld. FRUIiSEN. BERLIJN 14 Mei. Naar men uit Weenen meldt is Oostenrijks antwoord op Pruissens laatste dépêche verzonden. Het stelt als noodzakelijk vast, dat de beide mogendheden gemeenschappelijk aan de vertegenwoordiging in de hertog dommen voorstellen doen, en dat den hertog van Auguslenburg gedurende de zitting hel verblijf in de hertogdommen behoort toegestaan te worden. De kieswet van 1848 zal bij de verkiezing der vertegenwoordiging van toe passing zjjn. Door de Pruissische regering was in hare laatste dépêche de verwijdering van genoemden hertog voorgesteld. Op last der regering zullen twee bekwame jonge lieden, die aan de universiteit alhier gedurende gertiimen lijd zich op de beoefening der Chine sche taal hebben toegelegd, naar Peking vertrekken, ten einde eene gron- dige kennis dier taal te erlangen. TURYN, 15 Mei. Het dep. van buitenl. zaken is naar Florence ver plaatst. Het officiële blad bevat een besluit, waarbjj eene leening van 425 millioen wordt uilgeschreven. LONDEN, 15 Mei. In de zitting van het lagerhuis op heden was lord Palmerston aanwezig. Aangaande den Amerikaanschen oorlog verklaarde hjj dat de president der Vereenigde Stalen met de aankondiging van de blok- i kade der zuidelijke havens het regt van oorlogvoerende partij uitgeoefend j had, waaruit noodwendig volgde, dat de andere partij ook als oorlogvoe rende werd beschouwd, doch dat, zoodra de noordelijken zullen ophouden met die regten uit te oefenen, er ook geene noodzakelijkheid meer zal be staan tot toekenning van de regten der oorlogvoerenden aan eene der beide partijen. _^JNCEZONjlEN. Sta viator Sommige lieden kunnen eene windvaan voorbij gaan zonder haar eenige 1 aandacht waardig te keuren en daaronder loopt er menigeen, die er zich weinig om bekreunt te welen uil welken hoek de wind waait. Meen nu niet dat ik hier bedoel een politieke» windhaan, of een die bij het minste koeltje uit een anderen hoek terstond van rigting verandert; noch andere soort van hanen, b. v. kemphanen of snoeshanenmaar een echten wind wijzer, die op eene jjzeren spil staat en hoe vlugger hij met alle winden draait, des te meer behoort gerespecteerd te worden. Andere menschen daarentegen, wetende dat verandering van weêr dikwijls door verandering van wind wordt aangekondigd, zien gaarne naar de windvaan op. Daar ik dit met de laatsten eenigzins gemeen heb, bad ik sinds verscheidene jaren, op mijne wandelingen, eene windvaan leeren kennen, die groote diensten aan de gracht, waar zij gevestigd stond, had gedaan en den buitenlui niet minder tot vraagbaak had verstrekt. Altijd zoo vlug als de wind, de wind streken aanwijzende, zou zij nooit gefaald hebben; en dit stond haar des te fraaijer omdat zjj maar eene eenvoudige koe was. Op 'het punt van draaijen kon zij de meest pretenlieuse hanenja zelfs de leeuwen in de stad, die beiden dikwijls stokstijf blijven stilstaan, beschaamd maken; en, geloof het vrij, zonder iets ten nadeele van de engelen te willen zeggen, de koe had hel in de kunst van draaijen nog verder gebragl dan de lurf- drager aan »de turf beldie zich anders toch ook op eene groote reeks trouwe dienstjaren mag verhoovaardigen. Mijn grootvader had die koe ook vele jaren gekend. Eens was zij; 't is al lang geleden, ten gevolge van een hevigen storm met de heele peer, waarop zjj stond, naar beneden gekomen. Bij dien noodlottigen val had zij haren staart gebroken, benevens een stuk van het weiland, dat haar droeg, ver loren; doch het duurde niet lang of zij draaide vin betren staat hersteld" weer even rad als te voren. Wal kon zij dan schitteren in de gulden stra len der ondergaande zon! De koe was eigenaardig geplaatst op den toren van de Koepoort. De poort is gesloopt, de gracht gedempt en daardoor is ruimte gekregen. Alles goed en wel. Maar of nu a posteriori door hel winnen van terrein de harmonie er ook bij gewonnen heeftdat is de bescheidene vraag. Draagt de straat, ten gevolge van het groot contrast der woningen, toch niet alle kennelijke teekenen vanuit eene gracht te zijn geboren? Verzoenen wij ons echter daarmede, mits de Vestwal buiten rekening blijve. Lieve medemenschenhoe heelt men daar zóó kunnen verminken! liet moet ge zegd worden dat de Vestwal met zijne eenvoudige, fraajje rjj statig ge boomte, ongezocht de schamele daken verbergende, thans verbrokkeld is ten koste van iedere bevallige Ijjueene verbrokkeling op den geheelen om trek hoogst ongunstig werkende. Nergens is hoofdpartij, noch rust. Ver-

Leydse Courant | 1865 | | pagina 2