LEÏPSCHE COURANT. 18(H). WOENSDAG 17 MEI. STADS-BERIGTEN. De Courant wordt 'Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. De prijs der Courant is f3.per vierendeel /aars. Atsonderlyke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te welen, dat liet kohier van de plaatselijke directe belasting, voor 1865, is goedgekeurd door Gedeputeerde Staten, by besluit van den 9den dezer oiaand, n°. 42, en op lieden aan den Gemeente-Ontvanger ter invordering ter hand gesteld, en dat ieder vcrpligt is zijneu aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. TIEBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. Leyden 15 Mei 1865. v. PUTTKAMMER Secretaris. BlANENLANDSCnK BEKitfTEN LEÏDEN 16 Mei. By kon. besluit van 10 Mei is ingesteld een eereleeken voor hen, die in Nederlandsche dienst aan de krjjgsverrigtingen in de jaren 1813—1815, ter herstelling en bevestiging van Neêrlands onafhankelijk volksbestaan een werkzaam deel hebben gehad. Dat eereleeken bestaat in een zilveren kruis met vijf armen. Op de eene zjjde van het kruis is in het midden het jaar tal 1813 -en op de andere zijde het jaar 1815 gestempeld, liet wordt op de linker borst gedragen aan een Oranjelint, ter breedte V3n 2.75 duim, met twee witte strepen. De belanghebbenden moeien hunne aanspraken op het eereleeken doen gelden bij den minister van oorlog. Bij de aanvrage wordt zooveel mogelijk een staal van dienst of eenig behoorlijk liewjjs van dien aard gevoegd, waaruit de aanspraak op liet eereleeken bljjkl. Indien hij, die de aanvraag doel, niet meer in 's rijks dienst noch gepensioneerd is, moet door hem tevens overgelegd worden een bewijs van goed burgerlijk gedrag afgegeven door het gemeentebestuur zijner woonplaats. Uil de circulaire van het hoofdbeltuur van het fonds voor de gewapende dienst aan de districts-commissienstrekkende ten geleide van het in ons vorig nonimer opgenomen manifest, bljjkl, dat 'L. M. de koning thans aan dat fonds eene som van ƒ500 heeft geschonken. Heden morgen is een zestienjarig dienstmeisje, bij het verrigten van eenige werkzaamheden, aan den Stillen Rijn in liet water geraakt, zonder dat het door iemand werd gezien; toen men later, haar nergens vindende, een onderzoek instelde, werd haar lijk naar boven gebragt. De minister van binnenl. zaken heeft, namens den koning, goedge keurd, dat er, van den 17den Junij tot den 17d,° October 1866, eene ten toonstelling van Nederlandsche nijverheid en kunst in het Paleis voor Volks vlijt te Amsterdam plaats liebbe. De zamenstelling van liet bestuur en de programma's der tentoonstelling zullen nader worden bekend gemaakt. Van wege den minister van binnenl. zaken is ter kennis van belang hebbenden gebragt, dat aan de Polytechnische school gevorderd wordt een modelmaker, bedreven in het bewerken van hout en niet onbekend met het bewerken van metalen, aan welke betrekking zal verkonden zijn eene jaar- lijksche bezoldiging van ƒ700. Zij die naar deze betrekking wenschen te dingen moeten vóór of op 1 Junij aanst. een op zegel geschreven adres aan het dep. van binnenl. zaken inzeilden. Bij kon. besluit van den 5den dezer zijn eenige wijzigingen gebragt in de bestaande verordeningen nopens de kleeding bij hel leger. Voor den ontworpen spoorweg van Schevcuiugen langs 'sGravenhage en Woerden naar Utrecht en van daar langs Amersfoort en Deventer naar Almelo, met een zijtak naar Leydenen van een spoorweg van Amsierdam langs Wecsp, hel fort Uilermeer en Hilversum naar Amersfoort is, naar men verneemt, benoodigd een kapitaal van 24 millioen gulden met eene rijks-, provinciaal- en gemeente-subsidie van ƒ1,800,000. Het kapitaal is verdeeld in 40000 aandeelen van ƒ600. waarvan 1/3 beschikbaar voor Ne derland. Gedurende den aanleg wordt 5 pCt. rente uitgekeerd. Door den minister van financiën is bepaalddat door de brievenbe stellers en kantoorknechts op de postkantoren te Amsierdam, Arnhem, J Dordrecht, 'sGravenhage, Groningen, Haarlem, Leeuwarden, Leyden, RotterdamUtrecht en Zwolle uniform in dienstuitoefening zal worden ge dragen, die bestaan zal in donker grijs marengo laken jas en uitmonstering van amarant, voorzien van dubbele rij kiioopeti mei koninklijk naamcijfer, pet van gelijk laken en uitmonstering, voorzien van een gekroonden post hoorn, metalen nommerplaat met rijkswapen en randschrift: «Brievenposterij zullende op de overige postkanloren in het rijk door genoemde beambten alleen de vermelde pet en nommerplaat worden gedragen. De meerderheid der prov. kerkbesturen heeft hel voorloopig door de synode vastgesteld reglementtol verkiezing van kerkeraadsleden door de leden der gemeente, afgekeurd. De synodale commissie zal tot uitvoering van art. 23 van het algemeen reglement aan de synode op nieuw adviseren. Naar men verneemt, heeft dr. T. K. M. von Baiimhaucr, pred. te Zulpheiivoor de benoeming tan directeur van hel geslicht ter opleiding van zendelingen te Botterdam bedankt. Tc Delft is door een der ingezetenen aan het gemeentebestuur ter hand gesteld eene som van ƒ100, om »e dienen voor de oude strijders van Wa terloo, die zeiven niet in staat zijn de kosten te betalen om deel te nemen aan de voorgenomen feestviering iu hel Invalidenhuis te Leyden. Even als te Rotterdam zal aldaar ter viering van den gedenkdag van den slag van Waterloo een optogt van jongelieden worden gehouden. I)c typographische vercenigingen te Amsterdam en te Rotterdam zjjn voornemens bij die gelegenheid oplogien te houden. Bljjkens eene hierachter voorkomende aankondiging wil de typographische verecniging alhier mede trachten iets dergelijks tol stand te brengen, Zalurdag II. is te Schiedam een knaapje, dal met eenige makkers aan de Willemskade speelde, in het water gevallen. 11e gevolgen hadden aller treurigst kunnen zijnzoo niet hel 12-jarig zoontje van den heer van Jcverengevolgd door den heer Backers zich moedig te water begeven eu het kind van een anders gevvissen dood gered hadden. Te Haarlem had Zalurdag II. zekere K. van der Vangst, werkzaam hij de Holl. ijzeren spoorweg-maatschappij, bij hel voortduwen van een waggon van die maatschappij hel ongeluk te vallen en met zijn hoofd le geraken onder een volgenden waggondie mede werd voortgeduwd. De man was terstond een Ijjk. Hij laat eene vrouw en drie kinderen achter. Te Amsterdam is in den ouderdom van 74 jaren overleden de heer S van 1. Teixeira de Matlos, ridder der orde van den Nederl. Leeuw, voor zitter der hoofdcommissie tot de zaken der Israëülen. Te Amsterdam hield in de vorige week het Nederl. genootschap tot zedelijke verbetering der gevangenen hare jaarljjksche algemeene vergadering. De voorzitter, de lieer dr. E. Laurillard, opende haar met eene rede over zedeljjke verbetering van gevangenen." De beraadslagingen liepen vooral over de beste middelen lol behoud van jeugdige ontslagenen. Ondanks het ijverigste bestuur eu de onbekrompenste ondersteuning droeg de daartoe In 1857 alhier opgerigte verblijfplaats le weinig vruchten voor hare kosleu, zoodal men met leedwezen tot hare opheffing moest besluiten, om verder te trachten door individuele zorg en palronaat lol helzelfde doel te geraken. Men vertrouwde daarbij op het voortduren der belangstelling, waarvan men tot hiertoe zoovele bewijzen had ondervonden. Tol algemeen penningmees ter werd gekozen de heer W. J. E. Sunssaert, en tot lid van het hoofdbe stuur de heer mr. J. F. T. van Valkenburg. Voor hel prov. geregtshof in Drenthe stond dezer dagen tcregt F. van Bijswijk, oud 26 jaren, sedert eenige jaren kolonist op hel lste gesticht te Veenhnizen. Den 26slel1 Maart jl had hij den heer C. Justus, molenaar te Amsterdam, geschreven, hem ƒ20 of ƒ10 le zenden, levensbedreigende hem den nek te zullen breken of zijn huis in brand le steken, bijaldien het verlangde geld niet mogt worden overgemaakt. Hel hof heeft hem schuldig verklaard en veroordeeld lot eene tuchthuisstraf van zeven jaren. Uit de debatten is geblekendat reeds 200 kolonisten wegens dergelijk feil voor gemeld hof teregt hebben gestaan. Uil Leeuwarden meldt men het volgende: Twee luitenants van het garnizoen, hunne bekwaamheid in hel zwemmen willende tooiienwaren liet eens gewordengeheel gekleed en zonder zich zelfs van hun wapen le ontdoende diepe gracht achter den Prinsentuin over te zwemmen. Zy volvoerden hun plan in tegenwoordigheid van een vijftal andere officieren. Een der zwemmers, de lstc luit. v. R.slaagde er in den overkant le bereiken, doch de andere, de 24e luit. v. L.zonk eensklaps op korten afstand daar van. liet duurde nog al ecnigen lijd, eer men hem te hulp kon komen. Die hulp kwam echter le laat; hjj was reeds een lijk. Te Twijzel in Friesland heeft men Vrjjdag II. den geneesheer dood in zijn bed gevonden en eveuzoo zijne dienstmeid in hel hare. Hel gezin lelde niet meer leden en men kan dus geeue oorzaak gissen. 'SGRAVENHAGE, 16 Mei. Door Z. M. is de heer de Bounder de Melsbroeck, laatstelijk I8le se cretaris hij het Belgisch gezantschap, benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leetnv. Naar men verneemt heeft Z. M. benoemd tot commandeur der orde van de Eikenkroon den heer jh<\ mr. H. HoeufTt van Velsen en lot ridder van die orde den Heer Z. C. Groenewegen, hortulanus te Amsterdam. Aan den heer uir. D. J. baron Mackay is, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als attache' bij hel Nederl. corps diplomatique. Tot burgemeester zijn benoemd: te Totigelre de heer P. van de Kerk- hofïle den Bommel de lieer L. C. C. KolfT van Oosterwjjk ie Oegstgecst de heer I!. D. ter Wee; te Dinther de heer H. Kerkhof en te Slöchtere de heer N. Th. Wildeman.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1