Per Telegraaf. waren. Door hei O, 31 werd gerequireerd voor den echtgenoot, eeuc cellu laire gevangenisstraf van 6 maandenen voor den behuwdvader eene van 3 maanden, met verdere veroordeeling van ieder in eene geldboete van 50. De verdediger, mp. Haas, van Amsterdam, concludeerde tot vrijspraak, o. a. op grond, dat de zoogenaamde mishandeling het gevolg was van en in verband stond met de zinneloosheid der vrouw. De uitspraak is bepaald op Dingsdag a. s. Op het Y is Woensdag morgen door eene tjalk overzeild eene visch- schuil, waarin zich drie personen bevonden; twee hunner hebben zich door zich tegen de tjalk op te halen gered, doch de derde, een 14-jarige knaap, is verdronken. De kanaal-arbeiders onder Velzen zullen den arbeid weder hervatten. Aan hunnen eisch om verhooging van dagioon zal voldaan worden. Te Deventer heeft eergisteren de heer dr. Vitringa de betrekking van hoogleeraar aan het Athenaeum aanvaard, met het honden eener oratie: de Davenlria vel invitis lemporibus bonarum arliuni liberalissima fautrice, d. i.: hoe Deventer, in weerwil van ongunstige tijdsomstandigheden, de studie der fraaije letteren bevordert." De heer dr. J. J. Cornelissen zal zijne inlreêrede eerst na de groole vacantie houden. Woensdag II. is de dienst op de spoorweglijn Zwolle-Kampen voor het publiek geopend. De feestelijkhedenwelke bij die gelegenheid plaats hadden zijn in de beste orde afgeloopcn. Illuminatie en vuurwerk op den IJssel waren schitterend. Te Breda sloeg Woensdag avond, bij een lievig onweder, de bliksem in hel huis bewoond door den gep. kapt. Snoers, rukte diens vrouw eene lamp uit de hand, wierp haar op den grond, schoot daarop door den gang, waar hij de pomp van de plaats rukte, boorde een gat in den muur en kwam vervolgens in den gang van het huis, bewoond door den heer van Gheel Gildemeester, waar hij den gasmeter stuk sloeg, het gas deed ontvlam men en de gaspit uit den muur wrong; schoot toen in de voorkamer, waar hij de gaslamp en het plafond beschadigde en baande zich eindelijk een weg j door den schoorsteenwaarvan hij de houten kap en steenen hals verbrij- I zelde. Het ontvlammen van het gas deed in laatstgemeld gebouw brand ontstaan, die echter spoedig was geblnscht. Te Prinsenhage ontstond Woensdag 11. brand in de woning van den landbouwer van Beek, welke zich oogenblikkelijk aan de daar nevensstaande woning van den landbouwer Bastiaansen mededeelde en vervolgens overslotg op eene schuur en een daaraan grenzend gebouwtje en eene hooimijt. De j brand nam zoo spoedig in hevigheid toe, dat niet alleen al het genoemde in minder dan een half uur tijds eene prooi der vlammen werd, maar zelfs de menschen, die zich in de woningen bevonden, naanwelijks lijd hadden zich te bergen. Eene vrouw bekwam onderscheidene brandwonden. 's GRAVENHAGE13 Mei. De officier van gezondheid 2de kl. bij de militaire geneeskundige dienst in West-lndië C. van Lier is, op zijn verzoek, eervol uit de militaire dienst ontslagen, en de officier van gezondheid 3de kl. hij die dienst C. F. A. Moorrees, thans dienstdoende op Curacao, bevorderd tot officier van ge zondheid 2de kl. Met 1 Junij wordt de luit. ter zee lstc kl. D. Schuurman eervol ont heven van de betrekking van adjudant bij den directeur der marine tc Amsterdam en op non-activiteit gebragt, en vervangen door den luit. ter zee ls,e kl. J. J. de Hart, non-actief. Ook de officier van administratie 3de kl. G. IJ. van Werdl is op non-activiteit gebragt. Door de daartoe bestemde commissie uit hel prov. geregtshof in Zuid holland zijn nog, na afgelegd examen, als candidaat-notaris toegelaten de hh. G. C. Visser, van 'sHage, mr. P. P. Andreas, van Rotterdam, mr. YV. D. J. van der Feltz, van Leyden, J. 31. Richelle, van Aarlanderveen en L. van Doesburghvan Schiedam. De minister van oorlog zal Dingsdag aanst. geen gehoor verleenen. In de zitting van de tweede kamer van gisteren zijn de beraadslagin gen over hel reglement op het beleid der regering in de kolonie Suriname voortgezet. De artikelen 11 tot 106 werden goedgekerd. Bij art. 72 werd door den heer Schimmelpenninck een amendement voorgesteld, om van hel lidmaatschap der koloniale staten ook uit tc sluiten geestelijken en bediena ren van de godsdienst. Dit amendement werd met 35 legen 21 stemmen aangenomen. Heden worden de beraadslagingen voortgezet. BLilTËNLANDSCHE BKR1GTKN. ESGËLAS LONDEN. li Mei. I)e opening van de internationale tentoonstellling van voorwerpen van knust en nijverheid is eergisteren te Dublin door den prins van Wales ge opend. Er waren ongeveer 10000 personen bij die plegtigheid tegenwoordig. De prins is door de bevolking met geestdrift ontvangen en des avonds was de stad geïllumineerd. De regering heeft besloten hij het parlement eep jaargeld voor de we duwe van den heer Cobden te vragen, als blijk van nationale erkentelijkheid. 31en verneemt, dat de Paus ecnen aartsbisschop van Westminster, ter vervanging van wijlen den cardinaal Wiseman, heeft benoemd en, de drie door het kapittel dier dtoecese voorgedragen personen voorbijgaande, dr. Manning lol die waardigheid verheven heeft. De heer Manning was vroe ger geestelijke van de Anglicaansche kerk en daarin opgeklommen tot eene hooge betrekking; deze heeft hij in 1651 nedergelegd om tot de r. k. over te gaan. Naar men uil New-York meldt is het lijk van den moordenaar van den lieer Lincoln in alle stilte begraven. De regering had dit bevolen, ten einde uitbarstingen van woede van de zijde der bevolking te voorkomen. Under de troependie de generaal Johnstone aan Grant heeft overgege- i ven, zijn begrepen de legers in Tennessee, Noord-CarolinaGeorgia en Flo- j ridaalsook de militie van Georgia, met 3 generaals, 5 luitenant-generaals, 20 generaal-majoors en 35 brigade-generaals. De zuidelijken hebben nu gëfcne j andere legers in het veld dan de troepen onder Kirby Smith en Taylor. Ook deze laatste heeft zich reeds bereid verklaard tot overgave, wanneer j hij gunstige voorwaarden kon verkrijgen. De regering heeft thans de uit- j gaven voor oorlog met een millioen dollars per dag verminderd. EKAAHKIJ PARIJS. 11 Mei. In beriglen uit Algerië wordt hoog opgegeven van de geestdrift, waar mede de keizer overal wordt ontvangen. Allerwege zag men vreugdebetoo- ningen en triomfbogen, op landelijke wijze uit loof en takken opgetrokken. De verkoop der schilderijen-verzameling van den baron van Brienen j van de Groote Lindt, 64 stukken, heeft in het geheel opgebragt974.940; a. zijn verkocht: Bleindert Hobbemaeen Geldersch landschap, voor 90000Jfrs W. van de Velde, hel verbranden van de schepen voor Chatham, voor 70500 frs.Ph. Wouwerman, een halte van ruiters, voor 37000 frs.; dcz., eene reisontmoeting, voor 25100 frs.; Gerard Dou, de goede huis houdster, 36550 l'rs.P. Potter, vee door liet onweder verschrikt, 35100 frs. J.enA. Both, ltaliaansch landschap, 35000 frs.; A. van der Neer, een be- vrozen llollandsch binnenwater33200 frs.; I. van Ostade, een dorpsgezigt, 25500 frs.; dez., halte van reizigers, 25100 frs.; Rembrandt van Rijnpor tret van een jongeling, 25000 frs.; J. Ruysdael, gezigt op eene Holl. sluis, 20650 frs. In het dep. der Aisne is Zondag jl. door hagelslag groote schade aan- gerigt, nog vermeerderd doordien de Schelde builen zrjne oevers is getreden. Alle te velde slaande gewassen zijn vernield en veel vee is omgekomen. De schade wordt begroot op 2 millioen frs. 1' lt IJ 1 S S E N. BERLIJN 11 Blei. De Prov. Corr.een ministerieel blad, deelt het volgende mede, als den korten inhoud van de memorie van toelichting op de voordragt betref fende de oorlogskosten. De regering geeft in de memorie haar vertrouwen te kennen, dat hare handelwjjze met de publieke opinie hier tc lande over eenstemt. Zij is overtuigd, dat de eenvoudige inlijving der hertogdommen de doelmatigste oplossing voor Pruissen, Duitschland en de hertogdommen zou wezen, maar beschouwt die inlijving, uit aanmerking van de groole finan ciële offers, niet als zoo volstrekt door het staatsbelang geboden, dal men haar onder alle omstandigheden, ook met gevaar voor het behoud van den vrede, zou moeten trachten door te drijven. Daarentegen meent de rege ring in elk geval te moeten volharden bjj de vorderingen, vermeld in de depêche van 22 Februarij. Tot dat de vervulling daarvan bereikt is moet de tegenwoordige voorloopige staat van zaken voortduren. De regering zal op de wenschen van het volk der hertogdommen, zoodra die door eene behoorlijke vertegenwoordiging kenbaar gemaakt zijn, bij het nemen van hare eigen besluiten acht slaan. Genoemd blad zegt ook, dat men mag verwachten, dat de regering er ernstig aan zal denken om paal en perk te stellen aan de parlementaire losbandigheid in de kamer van afgevaardigden, zoo blijkbaar bij de bcraad- slaging en stemming over de militaire wet. Het vlek Obersldorf in Beijeren is den 6dtn dezer bijna geheel door de vlammen vernield. Ten 4| ure des ochtends ontstond er brand en des nachts ten 2 ure van den 7den waren ruim 200 woonhuizen met hunne nevensge- bouwen, enz., in een puinhoop herschapen. Er is veel hoornvee bij den brand omgekomenterwijl daarenboven een aantal bewoners het leven by j dit onheil heeft verloren. 's GRAVENIIAGE13 Blei. In de zitting van de tweede kamer van he den zijn de beraadslagingen over het Westindisch regerings reglement voort gezet. Afdeeling begrooting, arlt. 107—115 zijn aangenomen, Daarna zijn de algemeene beraadslagingen gehouden over hel regtswezen. Blaandag is I art. 117 aan de orde. TURYN, 12 Mei. De koning is heden morgen Ie Florence aangekomen. In den senaat is beraadslaagd over de reorganisatie en wijziging van de spoorwegen. Daarbij is het denkbeeld ter sprake gebragt om de Ijjuen meer in verband te brengen met de gesteldheid van het schiereiland. NEW-YORK, 3 Blei. Men verzekert dat Smitli over een overgave onder handelt. Taylor zou een wapenstilstand gesloten hebben op dezelfde voor- waarden als Johnstone. Grant begint ziju leger te verminderen; 400,000 man zullen naar hunne haardsteden teruggezonden worden. Ondertrouwd: L. C. QUANT, van Leiden Berge» op Zoom 12 Mei 1865. en Eenige kennisgeving. E. J. P. DE BRUYN. Getrouwd: L. G. ROYAARDS, Predikant te Oisterwijk, en Amsterdam 12 Blei 1865. W. BAKE. Bevallen van een Zoon H. G. van de LAAR van BIOERKERKEN. Leiden, 9 Mei 1865. Bevallen van eene Mochter H. H. C. DE VASSY KIST. Leyden, 12 Blei 1865. Voor de vele bewijzen van deelnemingbij het overlijden van ons geliefd Kind ondervonden, betuigen wjj onzen opregten dank. P. II. STEENHAUER. Leiden, 12 Blei 1865. W. S. STEENHAUER, Stokuuyzen. Aan allen die van hunne belangstelling hebben ^oen blijken bij de beval ling mijner Echtgenoote, betuig ik, ook namens haar, oprechten dank. Leiden, 13 Blei 1865. J. D. BLANKEN. Voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen bij het overljjden van mijn' hartelijk geliefden Echtgenoot den Wel-Edelen Zeergeleerden Heer Doctor HENR1CUS VAN DER HORN VAN DEN BOS, betuig ik, ook namens mjjne wederzijdsche betrekkingen mijn' opregten dank. Voorschoten, Wed. H. VAN DER HORN VAN DEN BOS, 12 Blei 1865. geb. Schermer. Op bet punt om mijne taak als Gemeente-Doctor te Maassluis te gaan hervallen, betuig ik allen, die mij, bij mijne ernstige ziekte, met de blij ken hunner belangstelling hebben willen vereerenook in naam van mijne Ouders, onzen vurigeu en harteljjken dank. Leiden, 13 Blei 1865. Dp. E. J. A. KAISER. AHADEJIIE-NIËIIWS. PROMOTIEN AAN DE LËYDSCHË UOOGESCHOOL. Den 13 Blei de heeren G. Telders, van Dordrecht, en Th. Serraris, Maastricht, beide in de regten, met stellingen. van Ten behoeve van de weduwe Blontagnc, wier man in de fabriek van firma Ably Oudendorp en C°. op zoo noodlottige wijze is omgekomen aan het Bureau dezer courant ontvangen van S. L. ƒ5; van de wed. S. (postmerk Oegstgeesl) een coupon ad ƒ1.98. de is K. ADVEKTENTIEN.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 2