LEÏDSCIIE COURANT. MAANDAG 15 MEI. STADS-BERIGTEN. LAiDG£MööT£K! De Courant wordt Maandag!Foensdag en Frijdag uitgegeven. Die tan Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN herinneren bij deze den belanghebbenden, dal ingevolge art. 293 en 294 der Algemeene Policte- verordening«astgesteld 26 Sepieoiber 1861, de voerlieden en huurkoetsiers jaarlijks aangifte moeten <loen, Ier Secretarie, van het getal en de soorl hunner voer- en rijtuigen, alsmede telkensuiterlijk binnen acht dagenvan die welke zij zich hebben aangeschaft, waarvan hun een bewijs wordt afgegeven; voorts, dal zjj ingevolge art. 295 gehouden zijn, de bij hen in gebruik zijnde voer- of rijtuigen enz., minstens eenmaal 'sjaars, den keurmeester C P. BRICO ter keuring aan te bieden, en we! dit jaar óp Maandag den 15en of Maandag den 22en Meiop dc iloogewoerdvoor liet perceel Wijk ill N°. 311, terwjjl op de goedgekeurde rijtuigen, ten blijke daarvan, de letter F wordt gebrand. Nog worden de belanghebbenden gewezen op art. 296 der gemelde Veror dening, waarbij wordl bepaald, dat geen voerman en geen huurkoetsier niet goedgekeurde voer- of rijtuigen mag verhurenen eindelijk op art. 297, houdende strafbepalingen tegen de overtreding der aangehaalde artikelen. Burgemeester eu Wethouders voornoemd, D. T1EBOEL S1EGENBEEK, Burgemeester. Leyden, II Mei 1865. v. PUTTKAM.MEK, Secretaris. i Toen nu 50 jaren geleden ons onafhankelijk volksbestaan bedreigd werd, heeft het Nederlandsche Leger, onder aanvoering van den Prins van Oranje krachtig en roemvol medegewerkt tot afwending van het gevreesde juk maar ook zij, die zeiven het zwaard niet konden aangrijpen, hebben willen bijdragen Ier bewaring der vrijheid kort te voren verworven, en toen van eenige edele mannen eene roepstem uitging ter vereeniging in werkzame, «liefderijke, vaderlaudschedeelnemende zorg voor oude Nederlandsche «Krijgslieden," was hel antwoord, door het gansche volk gegeven: de oprigting van het Fonds ter aanmoediging en ondersteuning van de gewapende dienst in de Nederlanden. Dal Fonds, gestijfd door de giften tijdens den strijd legen België ontvangen, door jaarltjksche collectendoor schenkingen en legaten, heeft namens het Neder landsche volk aan veie duizenden hulp in hunnen nood aangeboden: aan aller billijke aanvragen te voldoen is het echter nimmer bij magie geweest, liet daartoe in staat le stellen zoude eene schoone uiting van onzen volks geest zijn; maar nu wij weldra met dankbaarheid herdenken zullen, hoe voor 50 jaren hij Waterloo onze vrijheid verzekerd werd, nu vooral mag van ons verwacht worden, dal wij, hel voorbeeld onzer vaderen volgende, het door hen geslichte Fonds sterken, opdat: aan de deelgeregtigdeu van Waterloo eene extra-gratificatie worde verleend ter herinnering aan die heugelijke overwinningin het Fonds als deelgeregtigdeu worden opgenomen alle Nederlanders, die bij Walerloo gestreden hebben, en van goed zedelijk gedrag doch onvermogend zijn; de categoriën van deelgeregtigden tot het Fonds worden uitgebreid, opdal honderden oude en verminkte of infirme krijgslieden ook van andere oorlogen niet te vergeels onderstand vragen. Moge die verwachting niet worden beschaamd! zegge niemand: het is de roeping des Staats, niet de mijne, den krijgsman in nood te ondersteunen! De Slaat ja verleent pensioen en gagement. maar kan dat niet als naar regelen hij de wet vastgesteld, en vermag niet acht te slaan op de bijzon dere omstandigheden van iederen gebrekkigen of ouden krijgsman. Nederlanders! in 1815 beriep men zich niet, waar het gold een werk van liefde aan den krijgsman te verrigten op den Slaat, doel ook gij zulks niet in 1865. l)e buitengewone giften, die gij tol de voorschreven doeleinden zult willen afzonderen, zullen worden ingewacht door al de Leden van liet Hoofdbe stuur, en door al de Leden der Districts- en Plaatselijke Commission ten Uwenl gevestigd. Hel Hoofdbestuur van het Fonds ter aanmoediging en onder sleuning van de gewapende dienst in de Nederlanden, Amstebdam, 3. W. II. RUTGERS VAN ROZENBURG Presidenl. 10 Mei 1865. H. L. M. LUDEN, Secretaris. Leden der Districts-Commissie te Leyden zijn: De HH. Jhr. Mr. J. N. VAN PUTTKAMMER. Mr. H. C. IIUYSER. Prof. A. H. VAN DER BOON MESCH. B. W. VVTTE1VAALL. J. HARTE VELT. Mr. K. J. F. C. KNEPPELHOUT VAN STERRENBURG. P. J. DE FREMERY. Mr. D. TIEBOEL S1EGENBEEK. ML H. OBRF.EN. BIaNKNLaNDSCIIK BKliüGTLN LEYDEN, 13 Mei. Te Alphen zijn tot leden der prov. stalen van Ztiidholland gekozen het aftredend lid tnr. C van der Vlies en de heer J. W. Rösener Manz (ter vervanging van den heer van Reede van Oudshoorn, die verzocht had niet we der in aanmerking te komen); te Middelharnis het aftredend lid mr. D. van Weel; te Gorinchetn de aftredende leden YV. Roosehootn en J. van Camhier. Het getal der in liet Werkhuis alhier opgenometien bedroeg gedurende deze week dagelijks van 114 tol 121 personen. Namens de hoofdcommissie ter oprigting van een nationaal gedenkteeken voor November 1813, enz. is aan de plaatselijke commission verslag gedaan van hel verhandelde in hare negende vergadering. Door den prins-voorzitter werd ntededeeling gedaan van een schrijven van den gouverneur-generaal van Neder!.-Indiehoudende mededeelingdal de gezamenlijke bijdragen dier gewesten voor het nationaal gedenkteeken bedragen ƒ19821.82)-. Omtrent het verrigte door de huishoudelijke commissie ten opzigte van den gedenknaald deelde Z. K. II. o. a. mede, dat pogingen waren aange wend tol het bekomen van graniet uil Finland of Zweden, maar afgestuit waren op hel gevaarvolle en kostbare vervoer herwaarts. Daarna was men in overleg getreden met de firma Devillers en O., steenhouwers te 'sHage, Ier bekoming van steen uit de groeven van Escausines. De oorspronkelijke teekcuing van den gedenknaald te Scbevcningen was nader gewijzigd ge worden door den architect Roodenburg. De oprigting der naald was aan genomen door de bh. P. Schroot en Zoon en Devillers en C°. voor minstens ƒ15200 en hoogstens ƒ16000, onder verband om de naald op 20 Aug. a. s. geheel voltooid le leveren. Dienteugeiolge werd besloten de omhulling op 24 Augustus te doen plaats hebben. Vervolgens werd door Z. K. II. verslag gedaan van hetgeen, sedert de algemeene vergadering van 27 October jl.met betrekking tot hel monument «as verrigt, daaruit blijkt, dal de op verlangen van Z. K. H. in bel dooi de algemeene vergadering goedgekeurd ontwerp aangebragte wijzigingen hoofdzakelijk hierop nederkomen Op den voorgrond wordt nu in bet mid denvak voorgesteld, len voelen uit, het beeld van den prins van Oranje met de baud op de grondwet van 1814, een afhangende rol, waarop de namen der gewesten, die destijds het koningrijk vormden; aan de achterzijde, terzelfder hoogte, mede ten voelen uit de beelden van de heeren van Hogen- dorp, van Limburg Stiriim en van der Duyn aan de zijden twee zittende vrouwenbeelden, de Godsdienst en de Geschiedenis; boven de beelden: de wapens der tegenwoordige 10 provinciën, het hertogdom Limburg en het wapen vau Batavia; op de voorzijde met het wapen van Nederland; op de achterzijde met het wapen van Oranje; bovenop het beeld der Eendragimet den herrijzenden leeuwdie het monster der Tweedragt onder zijne klaau- wen smoort liet voetstuk, onder de basreliëfs, die in hoofdzaak geen ver andering hebben ondergaanis bestemd om de namen te ontvangen van al len die volgens van der Palm's Gedenkschrift een dadelijk aandeel hebben gehad aan de vestiging der nieuwe orde van zaken; de oorspronkelijke hoogte van 25 ellen is op 18 ellen teruggebragt, voornamelijk om tegemoet te komen aan de hoogere koslen, welke uit de wijzigingen in de beelden noodwendig voorlvloeijen. Blijkens de door de ontwerpers ingeleverde be grootingen zalzelfs bij de verminderde hoogte van het monumentde bouw 36000 a ƒ38000, en de zes beelden met den bovengroep, alles van koper (brons), ƒ74000, alzoo te zamen pm. ƒ110,000, kosten. Na afloop der beraadslagingen besloot de vergadering: Z. K. H. te verzoeken de gemaakte opmerkingen te overwegendaarover met de ontwerpers in nieuw overleg te treden, en den uitslag van dal overleg aan de huishoude lijke commissie te onderwerpen; en de huishoudelijke commissie te belasten met de verdere uilvoering, en ai wat daartoe in betrekking staat. De beraadslagingen over de vraag hoe te handelen met de stichting ecner nationale ambachtsschool zijn tol Augustus uitgesteld. Volgens opgave van den penningmeesler bedroeg het saldo in kas 129 720. Van wege hel ministerie van financiën is bekend gemaakt, dal gedu rende het jaar 1864 in 's rijks munt zijn vervaardigd en afgeleverd de navol gende muntspeciën, als: voor rekening van het rijk, ten behoeve van de circulatie liter te lande: 2,026,000 centen, 2.016,000 halve centen; en voor rekening van bijzondere personen: 2,033 644 2j guldens, 3,600,143 gul dens. 4.001.385 l guldens, le zamen uitmakende eene nominale geldswaarde van ƒ10 715,285.50. Men verneemt, dat aan den heer mr G. Groen van Prinslerer door zijne hoogschatters een adres zal worden aangeboden bij zijne aftreding als lid der tweede kamer. Te Amsterdam en te 's Ilage liggen zoodanige adres sen reeds Ier leekcniiig. Bij de tied. herv. gemeente te Bergen op Zoom is tot predikant beroe pen ds. Schimm van der Loefif, pred. te Abbenbrock; bij die te Zelhem ds. Ploos van Atnslel, pred. te Reilzum; bij die te Polsbroek, ds. Rtiys, pred. te Oude en Nieuwe Wetering; hij die te Colmschate de cand D. T. Uden Masman; bij die te Berkenwoude de cand. J. de Koo; bij die te Poede- roijen de cand J. A. Lublink Schröder. Tol hulpprediker te Amsterdam is benoemd de cand. 11. T. du Saar. Door het prov. kerkbestuur van Zuidholland is tegen 1 Oct. aan d®. H. G. J. van Doesburgh, pred. te Botterdam, op zijn verzoek eervol ontslag uil de evangeliebediening verleend. Door het prov. kerkbestuur van Noordbrabant zijn lot de evangeliebediening toegelaten de hh. P. F. Vigelius, J. Schutte- vaêr en VV. G. Beddingitts. Uil Delft meldt men, dat door den grootmeester van het huis van wijlen H. M. de koningin weduwe, nil III). nalatenschap, eene gift van ƒ400 is uitgereikt aan de administratie over de kerken van de Ned. herv. gemeente aldaar, en ƒ1100 ter verdeeling onder de administratie over de armen der onderscheidene godsdienstige gezindheden. Bij de arrond.-regthank le Haarlem is Weensdag II behandeld dc zaak van twee personen, lloogeboom genaamd, vader en zoon, beiden beschul digd van de vrouw van laatstgenoemden zoodanig mishandeld te hebben, dal hare overbrenging naar het krankzinnigen-gesticht Meerenherg noodzake lijk werd. Men was diep begaan met het lot dier ongelukkige jeugdige vrouw en moeder, en dezer dagen vernam men met genoegen, dal zij het geslicht weder konde vertalen daar hare gekreukte geestvermogens hersteld

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1