LEYDSC1IE COURANT. WOENSDAG 10 MEI. De Courant wordt ilaandag, IC oensdag en Cr ij dag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. STADS-BERIGTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEiV, kennis bekomen hebbende dal bij HH Studenten der Leydschc Hoogeschool het voornemen beslaat, op Dingsdag 6 Juni) e. k., zoo bij dag als bij avond, een gecos- (umecrden optogt ie houden, Ier herdenking van hel 200-jarig best aan dier Hoogeschool; noodigen bij deze de ingezetenen dringend uit, om door tiet uitsteken van vlaggen en, des avonds van gemelden dag, door eene algemcene verlichting aan die feestviering meerder luister bij te willen zetten en daardoor van hunne belangstelling in het bezit dier Hoogeschool te doen blijken, terwijl de Heercn der Gebuurten, daartoe verzocht, zich bereid verklaarden tol den goeden uilslag ten deze te willen medewerken. Burgemeester en Wel houders voornoemd, D. T1EBOEL SIEGENBEEK Burgemeester, Leyoen, 9 Mei 1865. v. PUTTKAMMER, Secretaris. De BURGEMEESTER der Gemeente LEYDEN, Gezien de circulaire van den Commissaris des Rollings in de provincie Zuidhollaudvan den 411"1 Mei 1865, A. n°. 2877 (2deafd), Provinciaalblad ii° 45. zijnde van den volgenden inhoud: «Indachtig aan hei geen door Neêrlands Oude Strijders in de al lijd gedenkw aardige jaren van 18131815 is verrigt, heeft het Z. M. onzen geëcibiedigden Koning be haagd den Heer Minister van Oorlog te magtigen, om de Oude Krijgsliedendie aan de krijgsverrigtingen in die jaren een werkzaam aandeel hehben gehad, in de maand Junij aanstaande feestelijk te vereenigen en van rijkswege te onthalen, op ccne wijze, die getuigt dat hunne goede diensten, toen bewezen, nu nog door de Regering hoog worden gewaardeerd. «Het Invalidenhuis Ie Leyden, zoo door bestemming als inrigting hiervoor bijzon der geschikt, is door het hoofdbestuur van bet fonds ter aanmoediging en ondersteu ning van de gewapende dienst in de Nederlanden, voor die vereeniging ter beschik king van voornoemden Minister gesteld, zoodat de bijeenkomst aldaar zal plaats hebben, cu ook zij, die zulks moglcn verlangen, in dat gesticht voor twee nachten zullen worden gehuisvest. «Vermits er onder de feestvierenden velen tullen worden aangetroffen, die, wegens hun moed en beleidvol gedrag in dien strijd, met de Militaire Willemsorde versierd zijn gewordenacht de Minisler het wenschelijk, dat de bijeenkomst, die ook vooral zal strekken tot viering van den vijftigsten verjaardag der instelling van de Militaire Willemsorde, plaats hehbe op de dagteekening waaronder de Wet, houdende instel ling dier orde, bij het daartoe betrekkelijke reglement voor de administratie en discipline is ten uitvoer gelegd namelijk den 25sle0 Junij. «Ingevolge 's Ministers verlangen heb ik de eer UEd. te verzoeken, om de Neder- landsche Oud-Soldaten, waaronder ook de gepensioneerde Officieren, in uwe gemeente verblijf houdende, die aan de krijgsverrigtingen in 18J31815 hebben deelgenomen, zonder ouderscheid van rang of tegenwoordige positie, namens den Minister op te roepen en uit te noodigen, om, voor zoo verre zij in staat zijn de reiskosten te be strijden en lust gevcelen hunne oude strijdmakkers op dien vooral uit een militair oogpunt zoo hoogstgewigtigen gedenkdag de hand te drukken, zich op gemelde dag teekening te Leyden te bevinden, ter bijwoning van een feest, dat hun als eene dankbare vereering hunner betoonde dapperheid van rijkswege in het Invalidenhuis aldaar zal worden aangeboden. «Het behoeft naauwelijks te worden gezegd, dat op het feest wel geene andere per sonen kunnen worden toegelaten dan de zoodanigendiena het verlaten van de dienst, steeds een goed burgerlijk gedrag hebben geleid, waarvan UEd. zich wel zul len willen vergewissen, bij gelegenheid dat aan U de verklaring wordt gedaan, dat van de feestelijke bijeenkomst zal worden gebruik gemaakt, Ie dien effecte, dat daarbij geen personen verschijnen, die, bij voorbeeld, een onteerend vonnis als anderzins ten hunnen laste hebben." Noodigl de Nedetlandsche oud-soldaten, waaronder ook de ge|)ensionneerde officieren, in deze gemeente verblijf houdende, die aan de krijgsverrigtingen van 1813—1815 hebben deel genomen, zonder onderscheid van rang of tegenwoordige positie, namens den Minister van Oorlog uil, om, voor zoo verre zjj lust gevoelen, hunne oude strijdmakkers op dien vooral uit een militair oogpunt zoo hoogst gewigligen gedenkdag de hand Ie drukken, zich op den 25!,en Junij dezes jaars in het Invalidenhuis le bevinden, ter bijwo ning van een feesldat hun als eene dankbare vereering hunner betoonde dapperheid van rijkswege aldaar zal worden aangeboden. Zy die voornemens zjjn aan deze uitnoodiging gevolg te geven, worden opgeroepen, zich vóór of op 15 Mei e.k., op een der werkdagen, tusschen 10 en 3 urenter plaatselijke Secretarie aan te melden. De Burgemeesler voornoemd, Leyden, 9 Mei 1865. D TIEIIOEL SIEGENBEEK. BINNKNLANDSGIIK BKi'JÜ i'KlM LEYDEN 9 Mei. Bij hesluit van den 6den dezer heeft Z. M. goedgevonden bij de dienstd. schutterij alhier aan L. YY. VVerniuk, op zijn verzoek, eervol ontslag te verleenen als kapitein, en te benoemen tot kapitein S. I'. 11. Noordendorp, thans lste luiL; tot lsle" luit. J. H van Wensen, thans 2de luit.; tot 2den luit. mr. 11. YY. Stuffken, thans sergeant. Van de 1010 kiesgeregtigdigden zijn heden bij de verkiezing van drie leden voor de provinciale stalen van Zuidholland opgekomen 367 kiezers. De regtbank le Leyden heeft heden uitspraak gedaan in de vordering der stad Leyden legen de gemeente Zoelerwoude, tot tertigbekoming van achterstallige iniressen of kapitaal, in der lijd, volgens het beweren van den eischer, door de stad Leyden ten behoeve der gemeente Zoeterwoude voorgeschoten, lot afkoop van zekere lasien genaamd de boltingen en riem- talen. De regtbank heeft, overeenkomstig de conclusion van den officier van justitie, beide vorderingen aan de stad Leyden ontzegd, maar daaren tegen de reconventioneele vordering van de gemeente Zoelerwoude, strek kende lot lerugbekoming van het onverschuldigd betaalde, voor zooverre daartegen de verjaring niet in den weg staat, toegewezen. Zalurdag II. bad in de katoenspinnerij en wattenfabriek van de firma Ably Otidendorp en O. een vreeselijk ongeluk plaats. Een der werklieden, Johannes Montagne, had het ongeluk in een drijfriem der machine verward te raken, en medcgesleepteenige malen omgevoerd te worden, zoodat hjj na niet meer dan eene halve minuut deerlijk verminkt en als een onherken baar lyk door zijne mede-werklieden werd afgenomen. De ongelukkige was een der knapsie werklieden der fabriek. Als kind aan de fabriek gekomen, was hij daarbij meer dan 20 jaren verbonden geweest, en van hem wordt getuigd, dat hij in al die jaren steeds getrouw zjjne pliglen heeft vervuld en men op hem als een voorbeeld van eenen getrouwen, jjverigen tevre den fabriekarbeider mogt wijzen. Het ongeluk is nog te treffender, omdat de man eene even oppassende weduwe achterlaat, gelijk le begrijpen is iu zeer hulpbehoevenden toestand, met drie kinderen, waarvan het oudste nog geen vier jaren telt en het jongste ziek is. Daartoe van eene geachte zijde uitgenoodigdkunnen wjj niet nalaten voor dit zwaar beproefde gezin de weldadigheid onzer geachte stadgeuootcii in te roepen en ons bereid le verklaren de giften, die men daarvoor wil afzonderen, in ontvangst te nemen. Zoo men er in mogt slagen om die weduwe met hare kinderen voor gebrek te beveiligen, door haar de eene of andere nering te verschaffen, zou er waarljjk een goed werk verrigt wor den terwijl men verzekerd kan zijn zijne gaven aan geene onwaardige te besteden. Door vereenigde krachten zou dit doel niet onbereikbaar zijn. YY ij vertrouwen, dat, hoewel in den laatsten tjjd meer dan eens een be roep op de algemeene liefdadigheid werd gedaande bede voor deze onge lukkige niet vruchteloos zal zijn. Bij de boekhandelaars Gebroeders van der Hoek zal eerlang eene ver- koopitig plaais hebben, namelijk die van de bibliotheken, nagelaten door de heeren P. Schoenmakers, emeritus predikant te Nieuwveen, mr. J. S. R. Sandiforllid der arr.-reglhank te Brielle, en B. Knappert, mcd., cliir. et art. obst. doet le Maassluis. De catalogus hevat ongeveer 3500 nommers, onder welke onderscheidene belangrijke en kostbare werken voorkomen. Wij maken de liefhebbers daarop opmerkzaam. Op de verknoping der bibliotheek van wijlen C. G. VVilhnys, in de vorige week door de boekhandelaars C. van Doorn en Zoon, te 's Graveu- hage, gehouden, zjjn de door den dichter in handschrift, voor de pers ge reed, nagelaten Iwee dichtbundels en beschrjjvend dichtstuk Willem Barents voor den heer J. Kneppelhout voor de som van 300 gekocht. In de maand April zijn over den Holl. spoorweg vervoerd 124,904 reizigers, gevende eene opbrengst van ƒ105,504.35. De opbrengst van liet goederen-vervoer was ƒ20,416.12. Iu dezelfde maand heeft het vervoer van reizigers over den Ned. Rijn spoorweg ƒ131,455, het vervoer van goederen ƒ60.954, en het vervoer van reizigers en goederen, door direct verkeer met Duitschland, 81,355 opgebragt. De uilslag der examens voor het lager onderwijs is voor Zuidholland in zijn geheel geweest als volgt: A. In de vakken van het gewoon lager onderwijs: lloofonderw(jzers 34 candidalen, toegelaten 15; hoofdonderwij zeressen 6 cand., loeg. 3; hulponderwijzers 70 cand., toeg. 36; hulponder wijzeressen 26 cand., loeg. 11. B. In de vakken van het meer uitgebreid lager onderwijs: a. Voor hel onderwjjs in de beginselen der kennis van de levende talen: In de Fransche taal: Onderwijzers 29 cand.toeg. 11; onder wijzeressen 26 cand., loeg. 11. In de Engclsche taal: Onderwijzers 13 cand., toeg. 7; onderwijzeressen 10 cand., toeg 4. In de Hoogduitsche taal Onderwijzers 13 cand., toeg. 3; onderwijzeressen 16 cand., loeg 8.. b. Voor het onderwijs in de beginselen der wiskunde Onderwijzers 27 cand.toeg 10. c. Voor het onderwijs iu het leekencn Onderwijzers 4 cand.toeg. 4 d. Voor het onderwjjs in de gymnastiekOnderwijzers 4 cand loeg. 1. e. Voor het onderwijs in de handwerken voor meisjesOnderwijzeressen 18 cand.toeg. 12. Tot predikant bij de Waalsche gemeenie te Amsterdam is beroepen d!. Cazalalpred. bij de vrije gemeenie te Lyon.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1