LEÏD8CIIE €01 IS UT. MAANDAG 1 MEI. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel, bevattende S T A I» S - B E 111 G T E IV. 1». Verordening op het brandwezen in de gemeente Let/den. 1'. Kennisgeving van Burgemeester en Wethoudershoudende benoeming van ambtenaren bij het brandwezen. 3". Beschrijving van het patentregt en de personele belasting over het dienstjaar 1865 en 1866. BlANKNLANIDSCliK KE'tH.rhlM LEYDEN 29 April. Bij kon. besluit van 27 Aptil is aan den beer mr. J. Luzac, op zijn verzoekeervol ontslag verleend uit zijne betrekking van plaatsvervangend kanlonregter alhier. liet heelt Z. M. den koning behaagd het door onzen stadgenoot dr. E. M. Benna uit te geven werk: de Aarde vóór den zondvloed, niet BD. iuieekening te vereeren. Dit werk zal in 12 afleveringen van 50 blad zijden druks, voorzien van vele boutgravuren en drie groole platen, land schappen uit de voorwereld voorstellende, lot den uiterst lagen prijs van 75 cents per aflevering, het licht zien te Rotterdam en Leyden, bij II. Nijgh en van den Heuvell en van Santen. Gisteren is de vrouw van Jacobus Crama, lakenwever, op de Uiterste gracht hoek Groenesteeg alhier woonachtigvan drie levende kinde ren van liet mannelijk geslacht bevallen, liet jongste der kinderen is eeni- gen tijd na de geboorte overleden. De ouders verkeeren geenszinsvin ruime omstandigheden. Het getal der in bet Werkhuis alhier opgenotnenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 118 tot 133 personen. Men meldt ons uit het Wes'.land het volgende: Nog 7 dagen vroeger dan het vorige jaar, nameljjk gisteren, zijn de eerste aspersies naar Am sterdam verzonden. Wat de maand Maart aan gunstig weer te kort kwam, werd door April bijna zonder voorbeeld vergoed; van daar dat de veldge wassen dan ook allerwege uitmuntend slaan en daaronder niet liet minst de aardappelen, in bel algemeen beloven de vruchtboomen ook dit jaar, legen verwachting als men den overvloed des vorigen jaars in aanmerking neemt, veel. Van wege den minister van binnenl. zaken worden zijdie hij de ver vulling der openslaande betrekking van arrondissements-ijker verlangen in aanmerking te komenopgeroepenzich voor of op 20 Mei 1865 bij hel dep. van binnenl. zaken met een op zegel geschreven adres aan te melden; zullende aan de adresssanten nader kennis worden gegeven van den dag waarop hel vergelijkend examen aan de polytechnische school te Delft zal plaats hebben. Aangezien de heer J. W. Hein, te Brielle, zijne benoeming lot lid vau de eerste kamer heeft aangenomen-, hebben gedep. stalen der provincie Zuidholland bepaald, dal eene verkiezing Ier vervanging van den heer J. W. Hein, als lid der prov. staten van Zuidholland, zitting hebbende voor bet lioofdkiesdislrict Brielle, en die in 1865 zou moeten aftreden, zal plaats hebben op Dingsdag den 9den Mei aansl., en wanneer eene herstemming mogt worden vereischtdat deze zal geschieden op Dingsdag den 23stcn Mei daaraanvolgende. Rij de herv gemeente te Loosduinen is lot predikant beroepen ds. Ge selschip, pred. te lihenen; bij die te Poortvliet ds. [Viessen. pred te Aalst bp die te Zwartsluis ds. van der Flier, pred. Ie Broek op Langendijk; bij die te Wichmond de cand. D. G. W. Muller Massis, th. dr. Door het prov. kerkbestuur van Overijssel zijn tol de predikdienst bij de herv. kerk toegelaten de bh. M. C. Locfï, tb dr.J Biet, tb. dr.W C. van Manen, th. dr.E. A. Bemy en W. F. C. van Laak. Door de com missie voor de zaken der Waalsche kerken is tot de predikdienst toegelaten de heer C Segers. liet U. D. berigtdat de heer Maurice llageman, te Groningen, de hem aangeboden betrekking van directeur der maatschappij v.n toonkunst te Batavia heeft aangenomen. Te Rotterdam beeft de heer J. A. Bannier, directeur van bel post kantoor aldaar, gedachtenis gevierd van zijne 50-jarige dienst bij het vak der posterijen. Hij ontving bij die gelegenheid een vereerend schrijven van den minister van financiën, om hem met dit merkwaardig feest geluk te weuschen. De ambtenaren van hel kantoor en de verdere beambten gaven hunne deelneming te kennen door hel aanbieden van fraaijc geschenken. Door ds. II Prins de Jong, pred. te Blokker, wordt in de 11. C. be kend gemaakt, dat liet brikschip Caesar, sints 9 maanden Ie vergeefs van Java terugverwachtals verloren wordt opgegeven en naar alle waarschijn lijkheid met de geheele bemanning is vergaan. Hel schip werd gevoerd door zijn 32-jarigen broeder, terwijl zich nog aan boord bevonden zijnen vader en zijnen 26-jarigen broeder. Door den gemeenteraad van Deventer is tot leeraar in de Fransche, Engelsche en Hoogduitsehe talen aan het athenaeum aldaar benoemd de heer U- G. Slotemakerpred. te Cats. In de vorige week is nabij Akkerivoode, in Friesland, liet huis eener weduwe geheel afgebrand Naar men meldt, is legen een lid der familie, ,e Rinsuroageest woonachtig, proces-verbaal opgemaakt en bij, als vermoe- delijk het verzekerde pand in brand hebbende geslokennaar Leeuwarden gebragi. Fe Groningen is Maandag II. een verwersknechtdoor bel breken van eene sport, van een ladder gevallen. Hij heeft zich inwendig in hel hoofd zoo erg bezeerd, dat hij vermoedelijk krankzinnig zal worden. De soldaat van het 3de reg. infanterie, die op 20 Dec. 1864 ie Breda de kleederen eener publieke vrouw in brand heeft gesloken aan de gevol gen waarvan zij later overleed, is door den krjjgsraad der le mil. afdeeling vervallen verklaard van den militairen stand en veroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf. Van dit vonnis is appèl aangeteekeud bij het hoog militair trpppol «hof 's GRAVENHAGE 29 April. Door Z. M. is aan W. T. Fenengagezagvoerder van het Ned. schip Drie Gebroedersvergunning verleend lol het dragen der gouden medaille, hem door den koning van Zweden en Noorwegen geschonken voor de red ding en menschlievende behandeling der bemanning van de Zweedsche schoe ner Seelustop 7 November 1864 op de hoogte van Rixhoft verongelukt. Tot burgemeester der gemeente ft ijp is benoemd de lieer F. H. van Bommel. Tot ontvanger der directe belastingen te Borger is benoemd de heer Th. Koek, thans surnumerair. Tot controleur der dir. belastingen enz. te Oss is benoemd de heer W. Baerts, thans ontvanger der in- en uitgaande regten en accjjnsen te llcurne, en de heer N. Kantelaar, controleur der dir. belastingen te Doeiiu- clicruis verplaatst naar de controle te 's Hertogenbosch. De officier van gezondheid 3de kl. bjj de zeemagtM. C. Buyze, is op non-activiteit gesteld. Aan het dep. van binnenl. zaken is de commissie vergaderd lot bel afnemen van het examen van lien, die als adspirant bij den waterstaat weu schen geplaatst le worden. Daarvoor hebben zich 67 adspiranten aange meld, uil welk getal eene benoeming zal moeten geschieden. Heden morgen heeft er in de kapel van wijlen H. M. de koningin weduwe weder eene dienst plaats gehadvoor de nagedachtenis van wijlen den grootvorst-troonopvolger van Rusland. Gisteren heeft een jager van liet reg. grenadiers en jagers, die in de provoost was opgesloten en die na het einde van die straf naar de klasse van disciplinie zou worden opgestuurd, de voorste vingers van een zijner handen zoodanig verminkt, dal hij waarschijnlijk verder voor de dienst ongeschikt zal zijn. D». Meerdink, pred. te Scheveningenheeft het beroep naar Vriesen- veen aangenomen. BliiTEiXLANDSCHE BERIGTEN. IIBhClË BRUSSEL, 27 April. De toestand des konings is nog altijd zorgwekkend. Den kroonprins, die zich in Indië bevindt, moet namens den koning eene uitnoodiging ge zonden zijn om onverwijld de terugreis aan te nemen, liet laatste bulletin luidt gunstig. Door de kamer van afgevaardigden is besloten eene commissie le be noemen, ten einde een onderzoek in te stellen in boeverre de grondwet toelaat den minister van oorlog en het lid der kamer, die op 8 April II. hebben geduelleerd, te vervolgen. De zin en strekking der artikelen van de grondwet, die daarop betrekking hebben, worden verschillend opgevat. LONDEN. 27 April In hel lagerhuis is door den minister Gladstone een overzigt gegeven van den staal der financiën des lands. lie uitgaven in bet dienstjaar 1865—66 zijn geraamd op 66,139,000 en de inkomsten op 70,170,000 gevende alzoo een batig slot van 4,031,000 f. Het land verheugt zich in een bijzonderen bloei, wordende de handel meer en meer uitgebreidtervvyl die met Frankrijk steeds toenemende is. In 1864 bedroeg die toeneming nagenoeg 90 pCt. De leden van bel lagerhuis hebben het volgende adres aan den Ame- rikaanschen gezant alhier gerigt: Wij hebben met diepe smart en afschuw vernomen, dal de president der Vereenigde Staten gewelddadig om hel le ven is gebragt. Wij wenschen onze deelneming in dat jammerlijke voorval te betuigen, benevens onze hoop en vertrouwen op de toekomst van dat groole land, hetwelk ongetwijfeld aan de zaak van verlichte vrijheid en van algemeenen vrede gehecht zal blijven. Toen de jongste gebeurtenissen te New-York op de beurs alhier bekend werden was de verwarring onbeschrijfelijk, ook omdat men te gelijker tijd kennis kreeg van het faillissement van de firma Cowan en Marx handelaars in Amerikaansche fondsen. Te Liverpool heerschte eene niet minder groote ontsteltenis. Toen de secretaris der beurs de tijding mededeelde was er een der aanwezigen die een hoeraliet hoorenmaar lijj werd terstond de deur uitgeworpen. Een zekere Fongers, een Hollander, is in hechtenis genomenbeschul digd van den Belgischen gezant met een dolk le hebben willen vermoorden, omdat deze hem onderstand geweigerd en hem naar den Ned. gezant ver wezen had. Berigten uit New-York melden, dal de vice-presideut Johnson reeds in handen van den regter Chase den eed als president heeft afgelegd. Hij zeide daarbij eenvoudig: »De pligten van den president zijn thans uiijne piiglen ik zal ze vervullen; de gevolgen zijn in Gods hand. Mijne beeren ik zal steun bij u zoeken; ik weet dat ik uwe ondersleuning zal behoeven. Diep besef ik hel ernstige van bet tijdsgewricht en de verantwoordelijkheid, welke ik met deze hooge ambtsbetrekking op mij neem." Er zal geene verande ring in het kabinet plaats grijpen.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1