LEYDS(HE COURANT. MAANDAG 24 APRIL. STADS-BERIGTEN. De Courant wordt UlaandagIF oensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Ulaandag komt uit Zalurdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BURGEMEESTER eh WETHOUDERS vak LEïDEN doen le welen, ter voldoening aan art. 228 der Wet van 29 Juni] 1851 (Staatsblad n° 85), dat alle prctensien over hel jaar 1864, ten laste der gemeente, vóór of op den laatsten Junij dezes jaars moeten worden ingeleverd, en dat de vorde ringen, welke niet binnen den genoemden tijd ingediend zijn, voor verjaard en vernietigd zullen worden gehouden. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. TIEBOEL SIEGENBEEKBurgemeester. Leydek, 22 April 1865. v. PUTTKAMMER Secretaris. BINNENLANDSEME BEKitiTKN LEV DEN 22 April. Onder de beroemde vreemdelingen, door de onlangs gehouden tentoon stelling te Amsterdam naar ons vaderland gelokt, was ook, als lid der Jury, de door zijne reizen in den Caucasus bekende professor aan de uni versiteit te Helsingfors, Alexander von Nordmann wiens wetenschappelijke verdiensten en wiens Paleontologie von Sud Rusland, hem, behalve de prijs van hel legaat DemidofT, de waardigheid van staatsraad in gewone dienst verwierven. Prof. Nordmann houdt zich sedert 14 dagen in Leyden op, waar hij in het rijks museum van natuurlijke geschiedenis zijne speciale studiën' over de parasitische kreeften voortzet. Hij vond daar een uitge breid enjvruchtbaar veld ter bearbeiding in de veelvuldige en rijke verzame lingen van visschen uit den Indischeu Archipeldoor Dr. Bleeker aan die inrigting toegezonden, en zal zich door zijne onderzoekingen in staat ge steld zien eene bijna volledige monographic in het licht te geven dier door Dr. Bleeker gevonden parasieten, waaronder zich ook onbekende en voor de wetenschap nieuwe soorten bevinden. Het aantal baden aan de zwem- en badinrigling Rhijnzigt genomen bedroeg Donderdag reeds 46, Vrijdag 67 en heden Zaturdag 71. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 123 tol 142 personen. - Het Staatsblad n°. 29 bevat het kon. besluit van 12 April jl. regelende het examen voor de betrekking van arrondissements-ijker der maten en gewiglen, benevens het daarbij behoorend programma van het vergelijkend examen voor sollicitanten naar die betrekking. Naar men verneemt is aangaande hel in het Willemspark te 's (1 age op le rigten monument in de vergadering der hoofdcommissie, den 20Fn de zer gebonden, de eindbeslissing van Z K. U. den prins-voorzitter nog van nadere wijzigingen afhankelijk gesteld, doch ten opzigte der te Scheveningen op te rigten gedenknaald is bepaald, dal hare pleglige onthulling zal plaats hebben op Donderdag 24 Augustus e. kgeboortedag van wijlen Z. M. Willem 1. Door bestuurders van het llaagsche genootschap tot verdedigins van de Christelijke godsdienst is aan twee schrijvers van lloogduitsche verhandelin gen de uitgeloofde eereprijs toegewezen; aan den heer dr. H. Wiskemann, leeraar aan hel gymnasium le llersfeld in Keurhessen, wegens zijn ant woord op de vraag over de slavernij, en aan den heer C. J. Trip, super intendent en ger. leeraar le Leer in Oostfriesland, wegens zijn antwoord op de vraag over de berigten nopens Paulns in de Handelingen der Apostelen. Door het prov. kerkbestuur van Gelderland is aan den heer 11. C. Wesseling, pred. te Tiel op zijn verzoek, eervol emeritaat verleend. Het heeft Z. M. den koning behaagd aan H. Lehman, B. Duivelshof en H. J. Hulsbeek gratie te verleenen van de straffe des doods, waartoe zjj bij arrest van het prov. geregtshof in Gelderland waren veroordeeld, ter zake "van den moord op den oud-pastoor Leus gepleegd, en die straf te ver wisselen voor de beide eersten in tuchthuisstraf van 20, voor den laatsten in tuchthuisstraf van 15 jaren. Te Rotterdam had gisteren morgen op Feijenoord een werkman het ongeluk van hel blok cencr heistelling op het hoofd te krijgenten gevolge waarvan hjj terstond op de plaats dood bleef. De gemeenteraad van Haarlemmermeer heeft bepaald: dal de wolmarkt aldaar, in plaats van op den tweeden, op den vierden Woensdag in de maand Junij zal worden gehouden; dal le Haarlemmermeer tweemaal'sjaars en wel op den derden en op den vierden Woensdag in de maand Junij eene lamtnerenmarkl zal worden gehouden. Door het prov. geregtshof van Noordholland is uitspraak gedaan in het geschil lusschen den burgemeester van Utrecht, appellant, en de verschil lende kerkelijke armbesturen van Utrecht, geïntimeerden, over de uitkeering van een legaal van ƒ30000, door mevrouw de weduwe van Doorn, geb. Amersfoordt, gemaakt in de bewoording: «aan de algemeene armen der stad Utrecht ter distributie der stedelijke regering Bij eene uitspraak is beslist, dat de uitdrukking »ter distributie" doet ziendal er eene verdeeling tns- sclien verschillende partijen door de erflaatster is bedoeld en er alzoo geens zins aan eene enkele partij (in casu de aalmoezenier of stedelijke armen) is gedacht, weshalve hel door den burgemeester van Utrecht ingestelde appel door het hof is verworpenmet bevestiging van het vonnis der arrond.-regt- bank te Haarlemofschoon op andere grondenten voordeele der bovenge melde kerkelijke armbesturen gewezen. ilingsdag II.des morgens ten half twaalf ure, heeft men te Barne- veld een prachtig verschijnsel aan den hemel waargenomen. Op 48 graden afstands van den horizont en evenwijdig daarvan werd een cirkel gezien van wit licht, op welks omtrek de zon was geplaatst. Diametraal daartegen over werd deze cirkel door twee andere cirkels gesneden onder eencn hoek, naar gissing van 10 graden. Het licht was veel flaatiwer dan dat van den eersten cirkel, ofschoon beide duidelijk konden worden waargenomen. Ter plaatse, waar zij den hoofdcirkel nogmaals sneden, ter wederzijde van de zon, op ongeveer 23 graden afstands van dezelve, vertoonden zich bijzonnen. Dit alles werd opgeluisterd door eenen vierden cirkeldie de kleuren van den regenboog vertoondemeteen straal van ongeveer 20 graden beschreven, in welks middenpunt de zon was geplaatst. 20 minuten na de eerste waar neming was alles verdwenen. De dampkring was niet geheel helder, met uitzondering van de plaats waar de zon zich bevondeen zeer dunne nevel bevorderde gewis de duidelijkheid, waarmede de lichtcirkels werden waar genomen. Na de waarneming helderde de lucht allengs geheel op, even als zij in den vroegen ochtend was geweest. Ter vervulling van de betrekking van leeraar in de moderne talen aan het athenaeum "te Deventer is de volgende voordragt opgemaakt: P. J. Cosijnconrector te Winschoten, C. G. Slolemakcr, pred. te Cats, en L. Seidelprivaat docent te Rotterdam. Naar men uit Groningen meldt zijn in dat arrondissement binnen zeer korten tijd zes gevallen van slelligen of vermoedelijkcn kindermoord voor gekomen. -— Te 's Hertogenbosch zijn aan de Hinlhamerpoort door de ambtenaren bij de belastingen ruim 80 varkensblazen en varkensdarmen met voorloop van jenever ter sterkte van 180 pCt.op eene zandkar onder het duinzand verborgen, aangehaald. Het zonderlingste is, dat die spiritus uil Pruisseu door den geheelen kring van provinciaal toezigt zoo ver landwaarts is kun nen vervoerd worden; dergelijke smokkelhandel moet reeds sedert eenigen tijd met goed gevolg ondernomen zijn, althans wil men dat in eene andere stad dier provincie die spiritus in der gelijke blazen te koop is aangeboden. In de gemeente Bath (Zeeland) had in den nacht van Maandag op üingsdag eene stoute poging tot diefstal, vergezeld van poging tot moord, plaats, en wel in den dusgenaamden Engelschen polder, in het paviljoen of directie-huis der maatschappij tot indijking van schorren in Zuid-Beveland, gelegen op eenige minuten afstands van het fort. De vrouw van den opzig- ler, beneden rustig te bed liggende, terwijl alle mannelijke bewoners van hel gebouw afwezig waren, werd omstreeks 1} ure door het geblaf van den nond en andere beweging op de erve van het gebouw in den slaap gestoord en bespeurde van uit haar slaapvertrek twee personen, die langs den gevel van het huis heen en weder klommen. Onmiddelijk haar bed verlatende en zich schier den tijd niet gunnende tot hel aantrekken van de onmisbaarste kleeding, begaf zij zich naar hare dienstbode, die op de bovenste verdieping des huizes ter ruste lagom deze le wekken en gemeenschappelijk te over leggen wal haar te doen stond. Onderwijl vermeende men van lijd tol tijd buiten gefluister en daarna, op eene van binnen afgesloten kamer, gestom mel te hoorendoch buiten alles stil schijnende, had de vrouw den moed de huisdeur zachlkens te ontgrendelen en zich onverzeld, daar de dienst maagd in doodsangst verkeerde, naar builen le begeven, om te zien wal er gaande was, en zoo mogelijk hulp in te roepen; doch naanwelijks was zij aan den hoek van het gebouw gekomen, of baar werd met een hard voor werp een hevige slag tegen hel voorhoofd toegebragt, die haar eeu oogeu- blik in bedwelming bragtvan weike omstandigheid een persoon gebruik maakte om haar aan te grijpen en onder hel toevoegen der woorden »als je blijft schreeuwen, snij ik je den nek af" met een zeer scherp werktuig van achteren in den hals te treffen. Gelukkig stuitte deze aanval af door een los omgeslagen halsdoek, een streng van het hoofdhaar en eene snoer koralen. De vrouw wist zich met inspanning van alle krachten los te wringen, te ontsnappen en ontvluglte naar eene over den dijk gelegene arbeiderswoning, om aldaar hulp in te roepen, van waar zij dan ook al spoedig, gevolgd door een viertal mannen, is teruggekeerd. Doch bij hare woning komende, hadden de boosdoeners het hazen-pad gekozen. Uit een onderzoek is gebleken, dat men langs de leidingslat ten van een legen den gevel van het luns groeijenden wijngaard door het raam van liet kantoor des administrateurs van de maatschappij is binnengedrongen, denkelijk met het voornemen om de gelden, die men daar aanwezig meende te zijn, meester te wordendoch waarin men door de fiksche houding der vrouw niet is geslaagd. 's GRAVENHAGE 22 April. Z M. heeft vergunning verleend aan den viccadmiraal J. May, tol het dragen der versierselen van ridder lslc kl. van de orde van St. Anna en der orde van den Rooden Adelaar, htm geschonken door den keizer van Rusland en den koning van Pruissen; aan den luit. ter zee lsle kl. jhr. 11. O Wichers, lot bel dragen der versierselen van ridder 3dc kl. van de Kroon orde, hem door Z. M den koning van Pruissen geschonken; aan den heer dr. W. J. A. Jonckbloet, lid van de tweede kamer te 's Gravenhagetot het aannemen der versierselen van kommandeur der orde van den Witten Valk, hem door den groothertog van Saksen-Weimar-Eisenach geschonken, en aan den gepens. officier van gezondheid G. W. van der Grijp tol het dragen van de versierselen van lidder ]ate kl. der Orde van de Waakzaam heid of van den Witten Valk, hem door genoemden groothertog geschonken. Z. M. heeft den heer J. H. Krelase, eersten secretaris van het be stuur der algemeene tentoonstelling van tuinbouw te Amsterdam, benoemd lot ridder der orde van de Eikenkroon. Tot burgemeester der gemeente'Stad en Ambt Vollcnhove is benoemd de lieer A. J. ten Gate. Z. M. heeft goedgevonden bij het wapen der infanterie te benoemen: tot lsten luit. den 2de" luit. G. P 11. Zimmermann, van het wapen, thans

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1