mand borstel- en matwerken, waaronder een paar bezienswaardige zooge naamde cocosmattenzonder naad en geheel met ijzerdraad doorvlochten voorts eenig fijn breiwerkeen paar in kleuren bewerkte schelkoorden en een boekje, inhoudende het 53s,e en 44ste hoofdstuk van Jesaja, door de blinden zeiven in hun alphabet gezet, gedrukt en ingebonden. ,Uit Velsen meldt men dal de werkzaamheden aan het kanaaldat Hol land op zijn smalst doorsnijden zal, geregeld voortgaan. Honderden men- schen waren op Paaschmaandag van elders gekomenom de werkzaamheden aan het kanaal in de Breesaap te bezigtigen. Naar men verneemt is de pleglige opening van den spoorweg Zwolle- Kampen vastgesteld op den 9den Mei. Uil Harlingen meldt men, dat aldaar sprake is van hel oprigten eener particuliere onderneming, die zich ten doel zou stellen om de eilanden aan de kust telegraphisch met den vasten wal te verbinden. De kabel, daartoe benoodigd, zou van daar naar Terschelling worden gelegd, als het meest belangrijke punt der scheepvaart en van daar zou de verbinding met de overige eilanden worden voortgezet. - Den 13den dezer heeft er in de omstreken van Eindhoven een zwaar onweder gewoed vergezeld van stortregens en hagel. Te Deurne sloeg de bliksem in eene landbouwerswoningwelke tot den grond toe afbrandde; in een ander huis sloeg hij door den schoorsteen, trof den bewoner, die er onder zat, op het hoofdverscheurde zijn hoofddeksel en kleederen aan den linkerarmverbrijzelde een gedeelte van zijnen stoel en doodde den schaaps hond, die naast hem lag. De getroffenedie door den bekomen slag in eenen bewusteloozen toestand verkeerde, en voor wiens behoud men aanvankelijk vreesde, is door spoedig toegediende geneeskundige hulp bijgebragt en be vindt zich op het oogenblik beter, ofschoonnaar men verneemt, niet zonder gevaar. Aan de barrière tusschen Son en Woensel sloeg de bliksem een boom aan stukken; de hagel viel zoo digt, dat die twee dagen daarna op sommige plaatsen nog wel een voet hoog lag, terwijl de regen als met stroomen nil de lucht viel. De gemeenteraad van Brussel heeft geoordeeld, dal het van algemeen belang was voor het vaccineren en hervaccineren de pokslof van runderen en niet van menschen te nemenen heelt uit dien hoofde een subsidie ver leend aan eenen geneeskundige, die daar ter stede de stichting eener groote inrigting tol hel verkrijgen van natuurlijke koepokstof heeft ondernomen. 'sGRAVENHAGE, 20 April. Door Z. M. zijn benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw de hh. Vervoort, oud-voorzitter der Belgische kamer van volksvertegenwoor digers, te Brussel, en L. Piré, professor aan het kon. athenaeum en secre taris van het kon. botanisch genootschap, te Brussel. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer C. de Lormvoormalig eersten kamerdienaar van wjjlen M. de koningin-moeder, lot het dragen der zilveren medaille van verdiensten, hem door den groothertog van Saksen- Weimar-Eisenach geschonken. Tot burgemeester der gemeente Sprang is benoemd de heer C. A. G. van Everdingen, om die betrekking gelijktijdig te vervullen met die van burgemeester der gemeente Vrijhoeven-Capelle. Z. M. heeft benoemd tot hoofdcommies der posterijen de heer E. Hoff man thans commies der posterijen l8te kl.tot commiesen der posterijen van de lste kl., de heer C. Smit Hz., thans commies 2dc kl.; van de 2dc kl., de heer G. A. Abbema, thans commies 3de kl.; van de 3de kl., de heer L. M. H. Gudde, thans surnumerair. Tot ijker van het vaatwerk te Utrecht en te Maarssen is benoemd de heer J. F. ten Boschcommies bij 's rjjks belastingen en roeijer te Utrecht. Z. M. heeft goedgevonden te bevorderentot officier van administratie lsle kl. dien der 2de kl. H. F. X. Strengnaertsen lot adjunct-administrateur de scheepsklerken D. A. van der Laan, J. Gallas, W. F. Margadant, P. J. Boest, J. C. CoelandW. F. Klompé en L. C. Duhne'; te benoemen: lot officier van administratie der 3de kl. de adjunct-administrateurs J. A. KruylJ. M. A. van Roggen, F. A. Frederiks, J. A. H. Iluart, F. Bam berg en L. G. Sas; eervol ontslag te verleenen uit de zeedienst, op zijn verzoek, aan den adelborst lsle kl. W. A. baron van Neukirchen, genaamd Nijvenheim. De luit. ter zee lsle kl. A. M. J. van Asperenals directeur der af- deeling Zeevaart gedetacheerd bij het kon. Nederl. Meteorologisch instituut te Utrecht, wordt met den 15dcn Mei aanst. op non-activiteit gebragt en vervangen door den bij dat instituut als adsistent-directeur gedetacheerden luit. ter zee lste kl. J. E. Cornelissenwordende laatstgenoemde betrekking met cvengemeld tijdstip opgedragen aan den luit. ter zee lslc kl. J. B. A. de Jong, thans non-actief. Naar men verneemt zal H. K. H. mevrouw de groothertogin van Sak sen-Weimar-Eisenach (prinses Sophie) gedurende den zomer met hare beide dochters eene maand op Buitenrust doorbrengen. Men wil wetendat de prinsessen, wier gezondheid te wenschen over schijnt te laten, de zeebaden te Scheveniugen zullen gebrniken. Naar wjj vernemen, alzoo schrijft men van hier aan de Arnh. C., is in de oflficieuse vergadering, die vóór den aanvang der buitengewone zitting var, de prov. staten van Zuidholland in het lokaal van het gouvernement heeft plaats gehad en waarin met vrijmoedigheid de kandidatuur van som migen is aanbevolen en bestredenbesloten tot het benoemen eener vaste commissie van 9 ledendie in het vervolg belast zal zijn de leden der sta- ten-vergadering bij iedere benoeming van een lid der eerste kamer officieus bijeen te roepen, ten einde elkander wederzijds in te lichten omtrent de te doene keuzen en hel gehalte der door de leden opgegeven kandidaten te beoordeelen. Gisteren morgen ten 9j ure vereenigde zich het geheele garnizoen der residentie in de Maliebaan, ten einde eene groote militaire wandeling te maken en tevens veld-manoeuvres uit te voeren. Hel doel scheen te zijn eene operatie op Delft te makenalwaar ook het garnizoen onder de wa penen was gekomen. Deze evolutiën geschiedden onder het bevel van den generaal-majoor Wilbrenninck. BUITENLANDSCUE BE1UGTEN ENGELAND. LONDEN, 18 April. Paaschmaandag heeft er te Brighton eene wapenschouwing plaats ge had over 30000 man vrijwilligers, welke wegens het fraaije weder door dui zenden uit de hoofdstad werd bijgewoond. De regering is voornemens, ten gevolge van gunstig afgeloopen proef nemingen, al de affuiten van het geschut uit ijzer te doen vervaardigen; dien ten gevolge is te Woolwich aanschrijving ontvangen om nagenoeg 200 arbeiders, die bij de zamensteiling van houten affuiten werden gebezigd, te ontslaan. Te Rochdale is de verkiezingsstrijd ten voordeele der liberalen uitge vallen de heer Potter is verkozen. Te Manchester hebben eenige vrienden van den heer Cobden eene meeting gehouden, waarin besloten werd eene som van 20000 bijeen te brengenom aan zjjne nagelaten betrekkingen te worden aangeboden. Men zou wel eene veel hoogere som kunnen bijeenbrengendoch men achtte het verkieslijk het op het genoemd cjjfer te houdeu. Op den 31ste0 Maart is nabij kaap Hatteras een transportschip door brand vernieldwaarbijnaar men verzekert, van de 600 personen slechts 29 zijn gered. Berigten uil New-York van den 8,,tn melden, dat generaal Sheridan de zuidelijken onder Lee blijft nazetten. Van hem is berigt ontvangen, dat nabij Burksville een ernstig gevecht is geleverd, dat met de nederlaag van Lee eindigde. Generaal Ewell en 5 andere generaals der zuidelijken zijn krijgsgevangen gemaakt. Sheridan gelooftdat Lee zich zal moeten overgeven. Sheridans cavalerie stond op vijf mijlen afslands van Mobile; de aanval op die stad nam een aanvang. De New-York-Herald meldt, dal de heer Campbell (der zuidelijken) vredesonderhandelingen met president Lincoln ge opend heeft. Voor dat Petersburg door de zuidelijken werd ontruimd hebben deze aldaar 5000 vaten tabak aan de vlammen prijs gegevenom die niet in de banden des vijands te doen vallen. De New-York Herald maakt eene begrooting van de tegenwoordige sterkte van het leger van Lee. Daarin wordt herinnerd, dat dit leger bij het begin van den veldtogt volgens sommige berigten 60,000doch volgens andere wel 75,000 man telde. Ofschoon nu het aantal gesneuvelden en ge wonden niet juist bekend is, kan men uit de verschillende omstandigheden gereedeljjk opmaken, dat dit niet minder dan 25 pCt. zal bedragen. Men kan het dus gemiddeld stellen op 15,000 a 18,000. Voegt men hierbij de gevangenen, dan verkrijgt men een aantal van 40,000 man, die builen ge vecht werden gesteld, doch nu hierbij nog rekenende de 10,000 man, die enkel tot bezetting der verdedigingswerken van Richmond werden gebezigd, dan moet het overschot thans niet meer dan 25 a 40,000 bedragen. Deze overgeblevenen nu zijn op de vlugt, en wel verdeeld in vier afzonderlijke corpsendie zichvolgens de gegeven bevelenergens aan den Danville- spoorweg weder moeten vereenigen, zoo hun dit niet door de corpsen der noordelijken belet wordt. Op het fort Monroe zijn reeds 18,000 gevan genen aangebragt. FRANKRIJK. PARIJS, 18 April. De reis des keizers naar Algeriö krijgt meer en meer waarschijnlijk heid. Men zegt, dat hij den 26sten vertrekken zal. De heer Dampierre d'Hornay, directeur der keizerlijke jagtenmoet daaromtrent reeds de noo- dige bevelen ontvangen hebben. Tegen het reisplan zijn door de ministers een aantal bezwaren ingebragt. De tegenstanders hebben voornamelijk op het gemis eener telegrafische gemeenschap tusschen het moederland en de kolonie gewezenwaardoor eene afwezigheid des keizers gedurende drie weken zeer moejjeljjk werd gemaakt, benevens op het gevaar eener weder opneming der wapenen door de Kabylen, zoodra de sneeuw gesmolten zal zijn, die lien nog in hunne bewegingen belemmert. De voorstanders hechten geen gewigt aan het laatste en beweren, wat het eerste betreft, dat gemak kelijk te Carlhagena en te Oran eene (lolille kan worden geankerd, met het doel om de depêches van en naar Algeriö te vervoeren. Uit Algeriö zjjn de volgende berigten ontvangen: Nadat de stam der Beiti-Sliman zich met de opstandelingen had vereenigd, hebben de Fransche troepen den vijand bij Takitouna verslagen. Daarna werden de troepen den 12den door groote massas Kabylen aangevallen in het kamp Oakas. De op standelingen werden niettegenstaande hunne meerdere sterkte op nieuw terug geworpen. Den volgenden dag werden hunne stellingen veroverd door de jagers te voet, ondersteund door de contingenten der trouw gebleven stam men. De opstandelingen zijn daarna grootendeels in onderwerping geko men; zij hebben gijzelaars aangeboden en beloofd, dat zij de werklieden aan den in aanbouw zijnden slrategischen weg zouden beschermen. Te Djizelly en in een gedeelte van het land der Kabylen heerscht thans rust. Naar men zegt is de keizer zeer ontevreden op den heer Rouher,daar deze zich bij de beraadslagingen in het wetgevend ligchaam over de Ita- liaansche zaak te veel heeft bloot gegeven. Over het algemeen zijn de clericale bladen nog al ingenomen met de verklaringenwaartoe de regering zich heeft laten verleiden, en Le Monde brengt den heer Thiers uilbundigen lof toe over zijne houding in deze zaak. Men verneemtdal verscheiden Fransche bisschoppenalsmede de ver- eeniging van den H. Vincentius a Paulo in België, den heer Thiers heb ben verzocht hun magtiging te verleenen tol het drukken en verspreiden in klein formaat van diens redevoering over de Romeinsche aangelegenheid. Naar men uit Cherbourg meldt heeft de regering besloten een tweede eskader pantserschepen le vormen, hetwelk het kanaal-eskader zal heeten.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 2