'sGRAVENHAGE, 18 April. Door Z. M. zijn benoemdtot griffier der arrond.-regtbank te Win schoten de heer mr. E. J. Moddermanthans substituut-griffier bij die regt- bank; en lot substituut-griffier bij die regibank mr. H. A.Spandaw, advocaat cn cand.-notaris te Groningen. De officier van administratie lsle kl. A. A. Gijsberti Hodenpijllaatst behoord hebbende tol het eskader in Oost-Indië, is met 10 April op non activiteit gebragt. Ook zijn op non-activiteit gesteld de luill. ter zee 2de kl. P. J. van Druynenvan hel wachtschip te Willemsoord, en jhr. C. C. Six, van het schroefstoomschip Prinses Mariaen vervangen door de luitt. ter zee 2de kl. J. Sandt van Nooten en II. van Broekhuyzenthans non- actief. De minister van marine zal Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. IIH. MM. de koning cn koningin, IIH. KK. HU. de prins van Oranje en prins en prinses Hendrik, hebben Zondag morgen in de Kloosterkerk aan de bediening van het Avondmaal deelgenomen, hetwelk geschiedde door ds. liennink Janssonius; terwijl IIII. KK. IIH. prins en prinses Frederik en prinses Marie aan het Avondmaal in de herv. kerk te Wassenaar hebben deelgenomen, Den 24ste" dezer zal alhierdoor de boekhandelaars van Doorn en Zoon., eene kunst- en boekverzameling worden verkocht, die, vooral uit een artis tiek oogpunt, de aandacht verdient. Het is eene verzameling schilderijen, teekeuingengesehilderde schetsen en studiën, benevens modellen van sche pen en vaartuigen, antieke en moderne meubelen, enz., toebehoorende aan den heer Louis Meijer, den hoog begaafden kunstenaar, die om redenen van gezondheid de residentie zal verlaten. Men vindt hier werken van ver scheidene voorname binnen- en builenlandsche meesters en o. a. een 17-tal doeken of paneelen van Louis Meijer zeiven, meest strand- en zeegezigten, de meeste voltooid, andere nog onafgewerkt. Heden zijn de officianten en verdere bedienden van wijlen H. M. de koningin-weduwe uit IID. dienst ontslagen. Donderdag aanst. zullen de paarden, rijtuigen enz. van wijlen H. M. de koningin-weduwe op den huize Meerdervoort publiek verkocht worden. Met de tramway en de omnibus van de Nederl. paardenwagenspoor- onderneming zijn gedurende de beide Paaschdagen vervoerd 2837 personen. De provinciale stalen van Zuidholland hebben heden eene buitengewone vergadering gehouden, ter verkiezing van een lid var. gedep. saten, in de plaats van wijlen den heer mr. Nederbnrghen van een lid der eerste ka mer, in de plaats van den heer mr. baron van der Heim van Duivendfjke, die als zoodanig heeft bedankt. Vooraf werden de geloofsbrieven onderzocht van den heer J. F. van Vredenlnirch, in het hoofdkiesdistrict Vlaardingen tot lid der staten gekozen. Nadat deze in orde waren bevonden, nam die heer na eedsaflegging zitting. Tot lid van gedep. staten werd bij de derde stemming gekozen de heer mr. C. van Vollenhoven, met 40 van de 74 stemmen, hebbende de lieer S. A. van Hoogstraten 32 stemmen verkregen. De gekozene verklaarde gebruik te zullen maken van den lijd van beraad hem bij de wet toegestaan. Tot lid van de eerste kamer werd bjj de tweed'*,t stemming gekozen de heer mr. J. W. Hein, lid der stalen, met 41 stem men, waarbij er 25 stemmen werden uitgebragt op den heer M. A. F. H. Hoffman. De benoemde heeft zich- die keuze laten welgevallen. De verga dering is daarop gesloten. BUlTKiNLANDSCHK BERIGTEN. BELGIË. BRUSSEL, 17 April. Aan eene vereeniging is van regeringswege vergunning verleend om al- j hier eene spoorweg onder den grond aan te leggen en te exploiterenter verbinding der spoorwegstations aan de zuid- en aan de noordzijde van Brussel onderling en met het midden der stad. De uitvoering van het plan om die stations onderling te verbinden door eene buiten om de stad loopende linie zal daardoor niet worden belet. Er is eene commissie benoemd om een onderzoek in te stellen naar de oorzaken van het verval der visscherijen hier te lande. Den 8s,en April, den dag waarop de minister van oorlog met een lid der kamer van vertegenwoordigers heeft geduelleerdzijn door den krijgs raad van Brabant zes onderofficieren van het garnizoen van Brussel tot ge vangenisstraf van drie en van e'éne maand veroordeeld als schuldig of medc- pligtig aan een tweegevecht. De vervolging was ingesteld op eene aangifte van de burgerlijke overheidde aangeklaagden erkenden de hun ten laste gelegde feitenen dit is hun bij de bepaling der straf als eene verzachtende omstandigheid aangerekend. Uet duel was met eene ligte verwonding van ecnen der strijders afgeloopen. ENGELAA W. LONDEN16 April. Men verneemtdat de regering besloten heeft een buitengewoon ge zantschap af te vaardigen tot den koning van Coreaten einde van hem te verkrjjgen traclatengelijk aan die welke met Japan gesloten zijn. Sedert 1856 is het koningrijk Corea voor den buitenlandschen handel opengesteld maar men oordeelt, dat de schikkingen, met de regering van dal land ge maakt, te beperkt zijn. Corea grenst aan China en is schalpligtig aan de zen staat. Dezer dagen is van regeringswege aan hel parlement eene opgave me degedeeld, de vruchten aanwijzende van de pogingen om de Britsche kolo niën schadeleos te stellen voor het verlies van den slavenarbeid. Volgens dezelve zijn van 1843 tot 1864 in de West-Indische koloniën 173,666, en op Mauritius 313,538 vrije arbeiders uit andere landen, meerendeels uit Oost-lndië, aangevoerd. Daaronder waren er 2479, die op aangehouden of I ve; o.igelukte slavenhaalders gevonden en door de Britsche kruisers bevrjjd waren. Van die immigranten zijn in hel bedoelde tijdvak ruim 85,000, 03 volbragten diensttijd en met het opgespaarde arbeidsloonnaar hun land teruggekeerd. Donderdag 11. zijn de gewone jaarljjksche Paaschgiften der koningin aan 46 (llr. Ms. ouderdom) mannen cn 46 vrouwen van gevorderde jaren door den bisschop van Oxford in de kon. kapel van Whitehall uitgereikt geworden. Te Rockdalewaar een lid van het parlement moet gekozen worden in de plaats van wijlen den heer Cobdenslaan de partijen zeer scherp tegen elkander over. Men is er voor ernstige ongeregeldheden beducht. Reeds is een bierhuis, waarin de leden der conservatieve partij bijeen kwamen geheel vernield. In eene steenkolenmijn nabij Blackburn heeft eene ontploffing, te! gevolge van hel vlamvatten der gasluchtplaats gehad, waardoor 4 arbei ders werden gedood. Omtrent den grooten strijd, die tusschen de noordelijken cn zuidelij. ken voor Richmond heeft plaats gehad, worden voorlooping de volgende bijzonderheden medegedeeld. De veldslag, die op Vrijdag 31 Maart plaats had, werd tot den volgenden Zaturdag met groole woede voortgezet alstoen slaagde Sheridan er in den regtervleugel der zuidelijken, nabjj Fire works-station terug te slaanwaarbij hjj eenige duizenden gevangen nan en eene aantal stukken geschut bemagtigde. Den volgenden Zondag morgei rukte Grant met zijn geheel leger voorwaarts, terwijl Sheridan de zuide lijken voortdurend in de flank aantastte, en na een hardnekkig, wanhopi» gevecht, dal bijna den gcheelen dag duurde, slaagden de noordelijken ei eindelijk in, om op verschillende punten door de gelederen des vijands li breken en den zuidelijken spoorweg te bemagtigen. De zuidelijken trokkei alstoen achter hunne verschansingen nabij Petersburg terug en gedurendi den nacht ontruimden zij de stad^ hetgeen eerst den volgenden morgei door Grant werd ontdekt. Generaal Weitzel, die het bevel over de bonds troepen ten noorden van de James-rivier voerde, ontdekte terzelfder tijd dat ook Richmond was ontruimd en hij bezette onmiddeljjk de stad, alwasi de vijand eene groole hoeveelheid geschut had achtergelaten. Volgens hel officieel verslag van dien generaalwerd zijn leger door de bevolking vai Richmond met de uitbundigste geestdrift begroet. De zuidelijken hadden alvorens de plaats te ontruimende stad op verschillende punten in brand geslokendoch de vlammen werden spoedig gebluscht. De laatste officielt depêches van Grant loopen lot 4 April en zijn gedagteekend uit zijn hoofd kwartier te Wilson's station, 25 mijlen ten westen van Petersburg. Daarii meldt hjjdal hij met zijne troepen steeds voorwaarts rukt om Lee te ver volgen, die met het overschot van zijn leger naar Lynchburg terugtrok. In de noordelijke staten heeft de val van Richmond, geljjk te denkei is, groote vreugde veroorzaakt. Te New-York werden onmiddelijk al de ge- regtshoven verdaagd en alle handelszaken geschorst. Er werden overal bijeen komsten gehouden; men deed de klokken luiden; en te Washington werdei saluutschoten gelost, terwijl al de gouvernements-deparlementen gesloten wer den. Te Washington was de geestdrift zoo groot, dal de ministers Sewarl en Stanton, zoowel als generaal Butler, de jubelende menigte openlijk o| de straten toespraken. Nadere berigten uit Peru bevestigen het uitbarsten eencr revolutionair! beweging daar te lande. De aanvoeder eener afdeeling troepen heeft dl vaan des opstauds opgestoken, verklarende dat de President in het vrede» verdrag met Spanje de eer cn de constitutie des lands geschonden had ei daardoor van zijnen post vervallen was, en heeft zich terstond dek» van een paar tolkantoren toegeëigend; alles overeenkomstig de in Zuid Amerikaansche gemeenebesten gebruikelijke wijze van handelen. Eenig! kuststeden in het zuiden des lands hebben zich voor de beweging verklaard overal elders scheen de President nog meester te zijnhij meende op d: trouw der zeemagt te kunnen rekenen en had drie oorlogsschepen afgezo» den om de beweging in het zuiden te stuiten. FKAlfHRIJH. PARIJS, 16 April. Bij de voortzetting der beraadslagingen over hel adres in het welge vend ligchaam heeft de heer Rouher den heer Thiers beantwoord, end: tegenstrijdigheid van diens beloog met zijne vroegere gevoelens aangetoond Hjj hield vol dat Frankrijk onmogelijk Rome ploseling kon verlaten, maai er ook evenmin altijd kon blijven. De regering zou zich door niets vai haar plan laten aftrekken, maar eenvoudig de overeenkomst ten uitvoer Ie; gen. De heer Thiers heeft zich daarop verdedigd cn aangetoonddat di toestand, waarin de Paus thans verkeert, onhoudbaar is. Hjj vroeg wal Frankrijk doen zou, als de Romeinen zich bij Piemonl aansloten? De lieei Rouher zeide daarop, dat hetgeen het amendement verlangde, reeds begre pen was in het adres en in de troonrede, waarna hel amendement werf ingetrokken. Daarna is de paragraaf en voorts liet geheelc adres mei groot meerderheid goedgekeurd. Berigten uil Mexico meldendal de expeditie naar Sonora den 22|M February Mazatlan nog niet verlaten had,'omdat die plaats door eene aan zienlyke strijdmagt van Juarez wordt belegerd, die eerst uileengedrevea moet worden voor de expeditie zich in het veld kan wagen. De Moniteurberigtende dat in de telcgraaf-conferentie Ie Parijs ecu' overeenkomst door de vertegenwoordigers van negentien staten goedgekeurd is, voegt daarbij hel volgende: Men is het dus eens geworden gelijk bij hel beleggen der conferentie bedoeld en gehoopt werd. Vrijgevige inzigh1 en onderlinge inschikkelijkheid hebben bij hel langdurig overleg over nieuwe conventie bestendig geheersehi; en door het werk der conferentie in zijn geheel genomen, wordt in ruime mate voldaan aan de behoeften e» belangen der onderscheiden stalenwelke zich daaraan hebben aangesloten- De keizerin van Rusland zal den 25s,en dezer Nizza verlaten. De be rigten omtrent hare gezondheid en die van den grootvorst-troonopvolg" luiden niet gunstig.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 2