LEÏDSC1 (oritur. WOENSDAG 19 APRIL. STADS-BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. VERGADERING van den Gemeenteraad van LeydenDoaderdag den 20sten April 1865, 's namiddags le half drie uren. Onderwerpen 1», Benoeming van 3 leden in de Commissie van plaatselijk geneeskundig toevoorzigt. 2». Benoeming van een hulp-onderwijzer der 4de klasse aan de openbare la gere school n°. 1 voor onvermogenden. 3», Verzoek van Jhr. VV. 1. C. Rammelman Elsevier, om continuatie in zijne betrekking. 40, Verzoek van J. L. Hoorweg, om ontslag als onderwijzer aan de vorm school voor hulp-onderwijzers en kweekelingen. 5». Voordragt van Curatoren van het Gymnasium en de plaatselijke Com missie van toezigt op de scholen van middelbaar onderwijs. 6». Twee stalen van af- en overschrining op de gemecntebegrooting dienst 1864, en financiële voordragt, dienst 1865. 7». Plan en voorwaarden omtrent de vernieuwing van dc brug aan den Zuid- singel over de Waardgracht. 8». Rekeningen, 1864, van: a. de Kamer van Koophandel en Fabrieken; b. het Gereformeerd Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis. 9°. Suppleloire staal van begrooting en staat van af- en overschrijving van het Gereformeerd Minnehuis, dienst 1864. BINNENLANDSCFIE BEU1GTEN. LEYDEN, 18 April. Ueden middag rukte het ba 1 ail Ion dienstdoende schutterij uit en begaf zich naar de gewone exercitie-plaats, om aldaar door den majoor-komman- dant 1'. F. W. de Timmerman geïnspecteerd te worden. Was het bij die gelegenheid voor den adjudant-onderofficier W. Kuyters, die heden gedach tenis mogt vieren van zijne voibragte vijftigjarige schutterlijke dienst, reeds een gewigtig oogenhlikdat het hem vergund werd nog in welstand met het corps op le rukken, niet weinig werd zijne dankbare vreugde nog verhoogd toen dc majoor kommandant, na den afloop der inspectie, door officieren en onderofficieren een carré liet formerenden jubilaris met eenige hartelijke be- woordigen toesprak en diens staal van dienst mededeelde, gevolgd door de aanbieding van ec-11 gouden horlogie met toepasselijk opschrift, namens het corps officieren, en een dito ketting, namens hel corps onderofficieren. Maakte dit reeds een diepen indruk op den jubilaris, nog meer was dit het geval toen de majoor kommandant mededeelde, dat het Z. M. den ko ning, van de zaak onderrigt, behaagd had hem te benoemen tot broeder der orde van den Nedcrlandschen Leeuw, liet insigne hem op de borst hechtte en het diploma hem ter hand stelde. Het luide gejuich der manschappen op dit oogenblik toonde, dat allen met dit blijk van koninklijke goedkeuring instemden. Namens het gemeentebestuur was den jubilaris reeds gisteren cene fraaije zilveren tabaksdoos, mede met toepasselijk opschrift, vereerd, terwijl het door dc tegenwoordigheid van twee heeren wethouders bij de inspectie >an zijne deelneming op nieuw deed blijken. De commissaris des konings in dc provincie Zuidholland heeft bepaald, dat de aflevering van de bij de nationale militie voor dit jaar in te lijven manschappen uit de gemeentenbehoorende tol de verschillenden militiekan tons dezer provincie, zal geschieden o. a.: le 'sGravenhagc op Donderdag 11 Mei; te Delft op Zaturdag 13 Mei; te Rotterdam op Zaturdag 6 Mei; te Schiedam op Maandag 8 Mei; te Leyden op Maandag 1 Mei, te Dordrecht op Woensdag 3 Mei. ï)e minister van justitie heeft1°. benoemd tot rijksveldwachter 2de kl. met den rang van brigadier, standplaats Ridderkerk, P. T. Rienslra, te voren rijksveldwachter 3,le kl. met den rang van brigadier; tol rijksveld wachter 3de kl., standplaats Leyden, C. de Lange, le voren rijksveldwach- 'cr (opziener der jagt en visscherij) 3de kl.tot rijksveldwachter (opziener Her jagt en visscherjj) 3de kl., standplaats Alphen, E. Borgers, te voren onbezoldigd rijksveldwachter; 2°. verplaatst den rijksveldwachter 3de kl. met den rang van brigadier-titulair P. A. .1. Strenger van Delft naar Leyden, on den rijksveldwachter 3de kl. A. de Rooy van Leyden naar Delft. De vcreeniging van en voor Ned. indiistriëclen heeft zich tot Z. M. den koning gewend met een adres, waarin zij vraagt hel herstel van de regt- hanken van koophandel. Bij de lierv. gemeente te Kralingen is beroepen dr. Latners, pred. te Scherpen zeelbij die te Linschoten ds. Steenbakker Morilyon Loysen, pred. 'e Koudekerke; bij die te Vriezcveen ds. Meerdink pred. te Scheveiiingen 'dj die aan den Moerdijk de kand. W. M. Timmerman; bij die te Wilnis de cand. J. H. Muhring. Door het prov. kerkbestuur van Utrecht is aan d'. van Voorthuyzenpred. te Leerdam, op'zijn verzoekeervol ontslag ver leend, en door dat van Groningen, eervol emeritaat aan d8. Cramer pred. te Warffum. D'. Nahnys, pred. te Ter-Aar, heeft zijn ontslag uil de evan geliebediening gevraagd I)8. van Doesburgh, pred. le Rotterdam, heeft aan den kerkeraad medegedeeld dat hij met 1 October aanst. zijn emeritaat zal nemen. Gisteren voormiddag hield de heer dr. A. Pierson pred. bij de Waal- sclie gemeente te Rotterdam, aldaar zjjnc afscheidsrede, naar aanleiding van J0I1. XXI26'. De opkomst was bij die gelegenheid bijzonder talrijk. I11 de vorige week zijn met gunstig gevolg, door dc daartoe benoemde commissie tot het afnemen van examen voor de betrekking van commies der posterijen, geëxamineerd de lib. J. A. Teljer, M. A. T. M. v. d. Aa, A. G. Westeroncn van Meeleren en P. J. van Werkhoven, allen thans surnumerair bij genoemd vak van administratie. Voor dezelfde commissie is gelijk examen afgelegd door den lieer 11. G. W. Nahnys, directeur van liet postkantoor te Monnikendam en zulks overeenkomstig de bepalingen verval in de voorschriften omtrent hel examen der posterijenvoor zooveel betreft de directeuren van postkantoren, na 1861 aangesteld, zonder vroe ger als ambtenaar bij genoemd vak werkzaam te zijn geweest. De regtbank le Arnhem heeft dezer dagen ecne voor den handel niet onbelangrijke uitspraak gedaan. Hel betrof dc vraag, of een handelsreiziger uit den aard van zijne betrekking de bevoegdheid heeft gelden voor zijn patroon te ontvangen en daarvoor te quiteren, en de patroon bij gebleken ontrouw van den reiziger verpligt is, diens quitantie als deugdelijk in be taling te doen gelden. De kantonregter had die bevoegdheid van den han delsreiziger aangenomen, en op dien grond de vordering tot betaling ont zegd. Van deze uitspraak hooger beroep bij dc regtbank, die het vonnis van den kantonregter heeft vernietigd en 11a de gehouden pleidooijen, de quitantie als geene geldende betaling voor den geïntimeerde heeft beschouwd 'ii dezen veroordeeld de gevorderde som met renten en kosten aan den appel lant te voldoen. Weldra zal men de gelegenheid hebben, zoo schrijft men uit Harlin- gen, door middel van vijf onderscheidene stoombooten van hier naar Am sterdam te reizen en goederen te vervoerendat wezenlijk concurrentie mag genoemd worden; jammer echter, dat de booten zich alleen lot die kleine vaart bepalenen dat ook niet tegen de stoomvaart van hier op Londen wordt geconcurreerd, die, voortdurend voor Engélsche rekening uitgevoerd wordende, jaarlijks minstens 100 pet. of ƒ300.000 lied. ct. zuivere winst oplevert. In den nacht tnsschen den 15den en 16den dezer is te Groningen twist ontstaan tusschen eenige handwerkslieden en varensgezellen, die zich in een bordcel bevonden. Die twist werd zóó hevig, dat men onderling handge meen werd en de varensgezellen gebruik maakten van hunne messen. Een jong varensgezel heeft daarbij vier zóó gevaarlijke wonden bekomen, dat men voor het behoud van zijn leven vreest. Te Onstwedde (Groningen) had in de vorige week een treurig voorval plaats. De vrouw van een daglooner, alleen met hare twee kinderen te huis zijnde, waarvan het jongste, twee jaren oudop haren school zal, schijnt door eenig toeval getroffen eu in liet vuur gevallen te zijn. De moeder is vrecselijk langs haar geheele ligchaam verschroeid en ligt bewusteloos en zonder hoop op herstel. Het kind is dood en verschrikkelijk verminkt. Het is niet onwaarschijnlijkdat gebrek aan genoegzaam voedsel de oorzaak van dit voorval is geweest. Door den heer J. A. Herny, te Aardenburg overleden, is eene som van ƒ1000 aan de bewaarschool van de diaconie aldaar vermaakt. Te Breda is in 76jarigen ouderdom overleden de heer J. C. van Micrlo oud-lid der eerste kamer. Donderdag II. heeft in de omstreken van Tilburg een zwaar onweder gewoed. De bliksem is geslagen iu den toren der r. k. kerk te Middel- beers bij Oirschot en heeft zich daar een weg door de kerk gebaand, al waar zich eenige vrouwen bevonden. Eene dezer, de vrouw van zekeren W. Timmermans, werd zoodanig getroffen, dat zij op de pbats dood bleef, terwijl de overigen alle min of meer geraakt werden. De schade, aan de kerk en toren teweeg gebragt, moet nog al groot zijn. Woensdag avond II heeft te Buggenum, nabij Roermond, een betreu renswaardig ongeluk plaats gehad. Een schippersknecht uit Nijmegen, P. Derkse genaamd, die aldaar wilde aanleggen, wierp het anker, doch een zijner beenen geraakte verward in het touw en werd, door den daarop vol genden schok, onder de knie letterlijk van het overige ligchaam gescheiden, zoodal het in de rivier viel. Toevallig waren twee geneesheerenin het dorp aanwezig, zoodat aan den ongelukkige de eerste heelkundige hulp kon worden verstrekt. Naar Roermond vervoerd zijnde, werd hij ter verdere verpleging in het gasthuis opsenomen, doch twee dagen later is bij overleden.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1