Per Telegraaf. BüITENLAiXDSCHË BERIGTEX. ENCïELAKD. LONDEN 13 April. Door liet parlementslid lladfield is het publiek uitgenoodigd om eene som van 100,000 ten behoeve der weduwe van wijlen den heer Cobden bijeen te brengen. De heer Hofleld wil 500 bijdragen. Woensdag 11. brak een hevige brand uit ten huize van de heeren Til- lard and Sonolie- en vcrwkoopers in de Great-Suffolkslraat alhier. De heer Tillard jr. was, naar het schijnt, in den kelder bezig met het aftap pen van petroleumbij ongeluk plaatste hij eene brandende kaars te digt bij hel vat, toen plotseling de olie vlam vatte. Zwaar gebrand aan de han den en het aangezigt, gclnkte het hem de straat te bereiken. Zijn vader bevond zich in den winkel; toen deze de vlammen uit den kelder zag op stijgen, vloog hij den trap op om zjjne echlgenoote te redden, die op de achterkamer der eerste verdieping gevaarljjk ziek lag. Hij bragt haar in de voorkamer; onmiddellijk werd eene ladder legen het venster geplaatst, twee agenten van politie beklommen die en hgt gelukte hun de dame buiten het raam te brengentoen eene vreeselijke ontploffing van kruid in den winkel plaats hadwaardoor de vensters werden verbrijzeld en de ladder werd omvergeworpen, zoodat de polilie-agenten met mevrouw Tillard op de straatstcenen nedervielen. De vrouw werd deerlijk gewond en gebrand, en er bestaat geene hoop op haar levensbehoud. Nog eene kruidontploffing had vervolgens op den zolder plaats, die het geheelc dak wegnam en groote schade aanriglte. Verscheidene personen hebben bij deze ramp brandwon den bekomen. Over de Severn, nabij Chepstow; is men voornemens eene spoorweg brug te bouwen, die naar men zegt de grootste zal wezen, welke men kan aanwijzen. Zij zal namelijk de lengte hebben van 2} mijl en hoogte op het middenpunt van 122 vt.zoodal bij gemiddelden waterstand tamelijk groote schepen met staanden mast daaronder door zullen kunnen varen. De kos ten zijn door de firma Cochrane, Grove en Comp., die het werk heeft aan genomen gesteld op 980,000 In Peru is eene omwenteling uitgebarsten; de sluiting van het vredes verdrag met Spanje heeft daartoe aanleiding gegeven. De president Pe2et is van zijne waardigheid ontzet. FRAN kilUÜ. PARIJS, 13 April. Bij het wetgevend ligchaam is thans, bij de beraadslaging over het ontwerp-adres, de Italiaanschc quacstie aan de orde. Door de linkerzijde is een amendement voorgesteld waarin de terugroeping der Fransche troe pen wordt geëischt, alsmede eene strenge toepassing van het beginsel van non-interventie ten opzigte van Italië. Even als alle vorige amendementen werd ook dit verworpen. Door de clericalen werd, bij monde van den heer Kolb Bernard, een tegenovergesteld amendement voorgeslagen, namelijk de wensch, dal de regering de wereldlijke magt des Pausen zal bljjven schra gen. De heer Thiers heeft verklaard een tegenstander te zijn van de Ita- liaanschc eenheid; hjj zag daarin wel gevaren, maar gccnerlei nut voor Frankrijk. Volgens hem had de regering het volgend problema gesteld: tegenover Italië het voorkomen hebben van het Rome te leveren; tegenover de anderen zich het aanzien te geven van datzelfde te weigeren. Vermits de Paus slechts een arme priester was, die wel eene zedelijke kracht, maar geen 300 duizend man achter zich had, verzocht men hem toe te ge ven; tot hiertoe had hij dat echter geweigerd, en de toekomst zou het overige zeggen. Hij hield staande, dat het catholicisme geene belemmering was voor de humane denkbeelden. De omverwerping van de regering des Pausen zou stellig de vestiging van nationale kerken na zich slepen. Hij wenschte den Paus niet Ie Parijs, omdat deze dan te digt bij de Tuileriën zon zijn De heer Ollivier heeft den heer Thiers beantwoord. De overeen- komst van 7 September bragt, volgens hem, de sonvereiniteil van den Paus mede onder normale voorwaarden. Wat de vraag betrof: zal de conventie hel pausdom zijn wereldlijk gezag doen verliezen daarop zou de Paus zelf antwoorden, liet Romeiusche volk had hel regt te cischendat liet goed werd geregeerd en dat het die vrijheid genoot, welke de lieer Thiers zoo nadrukkelijk voor Frankrijk eischic. Bij den aanvang zijner rede verklaarde de lieer Thiers, dat hij in de be handeling van het Italiaansche vraagstuk anders spreken en anders stemmen zou dan zijne ambtgenooten van de oppositie, met welke hij tot herstel van de vrijheden zijns lands zamenwerkle; maar, zeide hij, ik eerbiedig hunne overtuiging, gelijk zij de mijne eerbiedigen. De keizerin heeft bevel gegeven lot het aankoopen van verschillende kunstvoorwependie aan koningin Marie Antoinette hebben behoord en welke begrepen zijn in de verzameling der hertogin van Berry, die hier den 19den dezer in veiling zal worden gebragt. De Mon. Mig. meldt, dat de staat van zaken in Kabylië zeer verbeterd is, zijnde de contingenten van inboorlingen voldoende geweest om de uit- brciding van den opstand te verhinderen. Er bestond alle hoop dat de rust weldra hersteld zou zijn. De Patrie deelt mede, dat een christelijke volksstam op de grenzen van Abyssinië en Nubie, de Bogo's, die zich als onderdanen of bescherme lingen van Frankrjjk beschouwen, onlangs door twee Mohammedaansche volksstammen, die onder het gezag van den onderkoning van Egypte staan, verraderlijk is aangevallen, uitgeplunderd en ten deele vermoord of gevanke lijk weggevoerd. Dweepzucht zou aldaar de moordtooncelen van den Liba non herhaald hebben. Naar men uit Rome meldt begroot men het getal vreemdelingen, die aldaar zijn aangekomen om de plegligheden der Paaschweek bij te wonen, op 20000. Het officiële blad van Rome meldt, dat de inzameling van den St. Pieterspenning sedert de vorige opgave 5,376,000 frs, en sedert Septem ber 1859, toen zij aangevangen is, 43,010,400 frs in de pauselijke schatkist heeft doen vloeijen. In het zuiden van Italië worden, naar men meldt, de roovers uiterst stoutmoedig. Zoo schreven zij onlangs aan een spoorweg-directeur om een- som van 16000 lirezoo die som hun niet werd uitbetaaldkon men o hel beschadigen van den weg rekenen. Ook in den Kerkelijken Staat m0e' het getal der roovers zeer toenemen. In de provincie Frosinone moet een- bende van 600 man bestaan. PK CISSEN. BERLIJN 13 April. Volgens de Köln. Zeit. heeft de heer von Bismarck door den Pruis, sischen gezant te Weenen de door Oostenrijk gevraagde ophelderingen doei geven aangaande de in de kamer van afgevaardigden aan den minister ?ot lloon ontvallen uitdrukking, dal Pruissen zich in het bezit van Kiel zon handhaven. De gezant zou volgens dit schrijven verklaard hebben, dat de uitdrukking des ministers van oorlog niets anders bedoelde dan dal Pruis sen, op welke wijze het Sleeswijk-Holsteinsche vraagstuk ook mogt opgelost worden, verwachten mogt maritime etablissementen in de Holsteiusche ha vens met name in Kielte verkrijgendat de minister von Roon derhalve b(j het ontwikkelen zijner denkbeelden op de toekomst gedoeld had; dat de Prnissische regering er zelfs in de verte niet aan dacht, op het thans be staande regt van Oostenrijk op het medebezit der hertogdommen inbreuk it makendat zjj in tegendeel dat regt zonder voorbehoud erkendeman daarin geen beletsel zag om nu reeds voorbereidselen te maken voor het tijdstip, waarop de betrekking der hertogdommen tot Pruissen geregeld zoi moeten worden. De advocaten der kroon zijn gereed met hun rapport betreffende dt Sleeswijk-Holsteinsche quaesiie. Hoewel nog niet met zekerheid bekend i- welke de conclusien daarvan zijn, zoo beweert men toch dat daarin aai hertog Frederik hel uitsluitend regt op de hertogdommen ontzegd wordt althans zou deze slechts op een gedeelte van die gewesten aanspraak kun nen maken. Op de groote voorjaarsmis te Frankfort was, ten gevolge van de aan houdende daling der katoenprijzen de omzet in manufacturen beperkt; wollei en halfwollen manufacturen deelden in de prijsvermindering der katoenei goederen. In zjjdc, vooral zwarte, ging zeer veel om; wal Engelscht fabricaten en Fransche mode-artikelen betreft, daarin heerschte niet gelijkt levendigheid als in het vorige jaar. Voor de ledermarkt waren de aanvoe ren zeer ruim. TURYN, 14 April. In de zitting der kamer heeft de groot-zegelbewaar der, namens den procureur des konings, magtiging gevraagd om eene ver volging te doen instellen legen het lid der kamer Ballanti, beschuldigd van het schrijven van een vervolgbaar artikel in de Mon. National. De kamer zal daarover morgen uitspraak doen. NEW-YORK, 5 April. Na drie dagen van bloedige gevechten heeft gene raai Grant Richmond en Petersburg bezet. Generaal Lee heeft den terug- togt aangenomen in de rigting naar Lynchburg, doch werd door Grant van nabij achtervolgd. Lee heeft verloren 15000 dooden en gekwetsten, 2500# gevangenen en tusschen de 100 en 200 stukken geschut. Het verlies vai Grant is slechts 7000 man. Reeds heden morgen afzonderlijk medegedeeld) De heer Seward; minister van buitenl. zaken van president Lincoln heeft in eéne redevoering te Washington verklaard, dat, indien het volk de staatkunde van het bewind goedkeurt, deze na den oorlog zal zijn die van non-interventie. Handelt Engeland regtvaardig, dan zal Canada uiei verontrust worden. Gewezen vonnissen in strafzaken, door het Kantongercgi te Leyden, op den 10deo April 1865. 1 wegens het niet gesloten houden van de deur eener herberg, gedurende den tijd voor de openbare godsdienstoefening bestemd. 1 wegens liet overbrengen zijner werkelijke woonplaats van elders naar deze gemeente, zonder daarvan de vereischte verklaring aan het gemeente bestuur Ie hebben gedaan. 2 wegens verhuizing binnen de gemeente, zonder daarvan, binnen den voorgeschreven tijd, aangifte te hebben gedaan op het bureau van den bur gerlijken stand. 1 wegens het innemen eener ligplaats in de wateren der gemeente, lan ger dan drie dagen, zonder eene vaste ligplaats van Burgemeester en Wet houders te hebben bekomen. 3 wegens het zich op de openbare straat in kennelijken staat van dron kenschap vertoonen. 1 wegens het rijden door de gemeente, zittende op eene kar met honden bespannen. j ADYEHTENTlElvi Na een gelukkige echtverceniging van 40 jaar, overleed heden, na een langdurig maar geduldig lijden, mijn harteljjk geliefde Echtgenoot WIL LEM GOOSEN, in den ouderdom van by na 65 jaar, diep betreurd door mij, mijne Kinderen en Behuwd-kinderen- Amsterdam, 10 April 1865. C. GOOSEN, geb. Nakker. Strekkende deze mede tot algemeene kennisgeving. Na langzame verzwakking overleed den lldel1 April 1865, te Leiden, onze geliefde Vader, de Heer A. J. THOMAS, den ouderdom van 78 jaren i bereikt hebbende. Dr. A. J. THOMAS. C. W. M. J. THOMAS. Leiden, 15 April 1865. Heden overleed ons geliefd Kindje JOANNES, in den ouderdom van ruim vier maanden. F. A. I10ELEN. Eenige kennisgeving. D. A. J. HOELEN, Francken. Voor de vele bewijzen van deelneming, bij het overlijden van mjjn' ge liefden Echtgenoot, en gedurende mijne ziekte ontvangen, betuig ik, ooi' j namens betrekkingen, hartelijk dank. Leyden, 15 April 1865. Wed. C. A. SEYN van de Wiel

Leydse Courant | 1865 | | pagina 2