LE1DSCIIE COURANT. 1865. MAANDAG 17 APRIL. STADS-BERIGTEN. De Courant wordt Maandag, Woensdag én Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nontmers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. burgemeester en wethouders van leyden, Gezien de adressen van: 1°. Hendrik Casper van Leedwen, kuiper, wonende alhier, waarbij hij verzoekt, in het huis aan de Uiterstegracht, geteekcnd wijkVII. no, 439, hetwelk hij tot kuiperij wenscht in te rigteneen schoorsteen te mogen doen plaatsen; 2°. Marcds Sievai wonende binnen deze gemeente, om vergunning tot het doen plaatsen van een hak-ovenin het huis op de Haarlemmerstraat, „ijk VI. n°. 430; 3°. Jan Christiaan Render, kabinetwerkermede binnen deze gemeente woonachtig, houdende verzoek om iri het perceel aan de Langegrachtge- teekend wijk V. n°. 924, ter uitoefening van zijn beroep, een fournuis te mogen doen plaatsen Gelet op het Koninklijk besluit van den 31S,CD Januarij 1824, rakende vergunnin gen ter oprigting van sommige fabrieken en trafieken Doen te wetendat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naastbijge- legene en belendende panden, ten opzigte der informatiën de Commodo et Incom- mododoor Rurgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Gemeente, op Donderdag den 20sten April aanst., des voormiddags te 11 uren; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen die ver zoeken op dien tijd in te brengenterwijlbij verzuim daarvanzij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en AVethouders voornoemd, Letden, 15 April 1865. d. TIEBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BINNENLANDSCIIE BERIÜTEN. LEY DEN 15 April. Den heer R. van der Vlngt is als minsten inschrijver door het depart, van oorlog de aanneming toegewezen van het eenjarig onderhoud der ka zernen stallen en magazijnen alhier voor 4750. Door den gemeenteraad van Haarlem is lot leeraar bij de hoogere burgerschool aldaar benoemd de heer U. C. Rogge, leeraar bij hel gymna sium alhier. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 132 lot 145 personen. Gedurende de laatste veertien dagen heeft de zeevisscherij te Katwjjk, helzy door te langdurige afwezigheid der schuiten hetzij door ongunstigen wind om naar wal te stevenen, slechte rekening gegeven. Van Amsterdam is op sommige dagen, om de markt alhier nog eenigermate te voorzien, wat visch afgezonden. Waar wij uil Boskoop vernemen bedraagt de schade, door de jongst ingevallen felle vorst aan de afgezondene boomeri en heesters geledenver scheidene duizenden gulden. Van de menigvuldige partijen die wijd en zijd met de schepen waren verzonden, geraakte het grootste gedeelte bevroren. Een 600-tal iepenboomen, waartoe uit de Veenen ook een deel was gele verd ging o. a. totaal verloren. Thans eindigt het verzenden van boom- en heestergewassen. De arbeid in de kweckerijen kan nu, dank zij het uit muntende weer, met vrucht worden voortgezel. Op cene ruime opbrengst van aardbeziën zal echter waarschijnlijk ook dit jaar niet kunnen gerekend worden, daar de planten dezen winter veel hebben geleden. In de eergisteren te Amsterdam gehouden zitting van den gemeente- raad is behandeld het rapport van burgemeester en wethouders op eene mis sive van de hoofdcommissie tot oprigting van een gedenkteeken aan Joost van den Vondelover de plaats waar dit gedenkteeken zal worden gesteld. De conclusie strekte om aan de hoofdcommissie de keuze te laten lusschen eene plaatsing van het gedenkteeken op de Nicuwmarkl of de gedempte Muidergraclitonder aanbieding, welke van de twee plaatsen ook moge worden gekozen, de kosten der fundering van voetstuk en standbeeld uit de gemeentekas te bestrijden. In behandeling kwam levens het nieuwe adres der hoofdcommissie, hetwelk strekt om hel standbeeld op de Torensluis te doen verrijzen. Na eenige beraadslaging werd besloten de zaak vooralsnog aan te houden. Te Zall-Bommel vreest men, dat ten gevolge van het sterk Ivassen van het water al de uiterwaarden zullen onderloopenen de werkzaamheden aan de spoorweglijn gedeeltelijk zullen moeten gestaakt worden. Door het prov. gereglshof in Overijssel is arrest gewezen in de zaak 'an H. J. Koersen, lid van den gemeenteraad ie Bathmen. Daarbij is aan genomen dat de door het raadslid Koersen in de openbare vergadering van den gemeenteraad te Bathmen den 27slcn Dec. jl. gesproken woordendie dezen brief geschreven heeft dat is een schurk, die moet een schurkenhart hebben," daar hij zeer wel wist wie dien had geschreven, eene persoonlijke beleediging zijn legen den persoon des burgemeesters, tijdens hij als voor zitter van den gemeenteraad in zijne functien was, en niet was de uiting eener meening over eene in behandeling zijnde zaak. Hel hof heeft Koersen uil dien hoofde veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van 15 dagen. Als eene zeldzaamheid in dit jaargetijde wordt medegedeeld, dat reeds jl. Zaturdag hij de wed. Ruiterkamp, in Tongeren, gemeente Wijhe, een zwerm bijen is uitgevlogen. De oudsie menschen herinneren zich niet zulks ooit in dit saisoen gezien te hebben. Te Sappemecr is dezer dagen eene vrouw overleden, Anna Jansen genaamd, die den ouderdom van ruim 101 jaren had bereikt, en die tot op het laatste oogenbiik van haar leven het volle verstand bezat en nooit ge neesmiddelen heeft behoeven te gebruiken. Woensdag namiddag is het onder de gemeente Ginneken gelegen masb-- bosch van Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden voor een gedeelte een prooi der vlammen geworden; meer dan vier bunders zijn door de vlammen vernield. De rentmeester van de domeingoederen was onmiddeljjk op de plaats des onheils aanwezig en het is aan zijn voorzigtig beleid en toezigt te danken, dat men den brand, die bij de heerschende droogte nog aan zienlijke schade had kunnen veroorzaken, na eenige uren meester was. De oorzaak van den brand wordt wel gegist, maar is niet met zekerheid bekend. Op den 8stcn dezer stond te Clinge, in Zeeland, de brigadier der douane op het punt om, ter vervulling zijner dienstpligtenzijne woning te verla ten. Het geladen karabijn onder zijn mantel willende nemen ontgleed dit aan zijne hand, viel op den grond en liet schot ging af. Ongelukkig trof dit juist den zoon van den brigadier, die met vrouw en kinderen gekomen was om zjjne ouders te bezoeken. Men vreest voor hel leven van den getroffene. 's GRAVENHAGE, 15 April. Z. M. heeft goedgevondentot belooning dergenen van het leger in Ned. Indië die zich hebben onderscheiden bij de krijgsverrigtingen in de Zuid- en Ooster-afdeeliug van Romeo, te benoemen tot ridder der 4dc kl. van de Militaire Willemsorde den korporaal, destijds fuselier, A. Knipper, en bij afzonderlijke dagorders, zoo in Indië als in Nederland, eervol te doen vermelden de lste luit», der infanterie J. T. Scheltema en R. H. Clarkson. De heer dr. G. W. van der Grijp is, uit erkenning voor de vele goede diensten, door hem als geneesheer sedert zoo vele jaren bewezen aan wij len H. M. de koningin-weduwe, door Z. K. H. den groothertog van Saxen- Weimar-Eisenach benoemd tot ridder van de lst« kl. der orde van den Witten Valk. De heer dr. C. W. Vinkhuyzen is door Z. M. den koning-groothertog bevorderd tot kommandeur der orde van de Eikenkroon. (D.) Aan den heer O. L. graaf van Limburg Stirum is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Zutphenen als zoo danig is benoemd de heer jhr. H. A. D. Coenen; tot burgemeester der ge meente 's Gravenpolder is benoemd de heer C. P. Lenshoek van Zwake. Door Z. M. zijn benoemdlot kautonregtcr te Lochem de heer mp. J. A. JE. W. ridder van Rappardthans griffier bij dal kanlongeregten tot griffier bj] dat kanlongeregt de heer mr. D. J. li. Brants, thans griffier hij het kintongeregt te Ootmarsum; voorts tot griffier bij het kanlongeregt te Goor de heer mr. YV. C. J. Alpherls, advocaat te Culenborg. Tot griffier van het prov. gereglshof in Zeeland is benoemd de lieer mr. J. F. L. E. E. ScheiJiusthans subsiituul-grilfier bij de arrond.-regl- bank te Tiel Door Z. M. zijn benoemd lol ontvangers der registratie: le Zaandam de heer M. Langeveld, thans te Papendrechl; te Wijk bij Duurstede de heer J. Scheltema, thans te Oldeberkoop; ic Sluis de heer mr. W. Heinsing, thans te Sitlard; lot ontvanger der direclc belastingen le Bcuningen de heer W. If. J. van Hicn, thans le Schinveld. Z. M. heelt goedgevonden den 2den luit. C. G. S. baron van Heemstra, van hel reg. rijdende artillerie, voor den lijd van een jaar op non-activiteit te stellen. Ten gevolge der buiten dienst-stelling »an hel schrocfstoomschip Vice- Admiraal Koopman, worden de navolgende op dien bodem dienende offi cieren enz., met den 15den dezer op non-activiteit gebragt, als: de kapitein- luit. ter zee J. M. I. Brntel de la Rivière; de luii. ter zee lste kl. J. A. Baart de la Faille; de luit8, ter zee 2de kl. D. J. Weys, P. le Comle, P. F. baron van Heerdt, H. J. Klein; de officieren van gezondheid G. A. M. van Ewijk en 11. J. Nieuwkerk, de officier van administratie 2dc kl. K. J. Adams, en de scheepsklerk 11. Kils van Heyningen. De officier van ge zondheid 2de kl. bij de zeemagt H. J. P. van der Steen en de scheepsklerk D. A. van der Laan, thans non-actief, worden met den 2lslen dezer weder in dienst gesteld. H. M. de koningin en HU. KK. RH. prins en prinses Hendrik woon den gisteren de voorbereiding in de Kloosterkerk bijonder het gehoor van ds. Bcnnink Janssonius. Door den bouwman A. Klapwijk, nabij Delft woonachtig, is de eerste grasboler aan Z. M. den koning ten geschenke aangeboden.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1