De opening van den spoorweg lusschen Zwolle en Kampen wordt met j| 1 Mei te gemoet gezien. Den ö11™ dezer is te Kampen overleden de lieer P. C. Molhuysen, rid der der orde vau den Ned. Leeuw, archivaris der gemeente Kampen en emeritus pred. der herv. gemeente te Deventer. Het postverdrag tusschen Nederland en Belgie, of liever de verdragen, want zjj zijn twee in getal, zijn onlangs te Brussel geteekend tusschen den Ned. gezant, baron Gericke van Herwijnen, en deu Belgischen minister van buitenl. zaken. De inhoud van die verdragen moet getuigen van de on bekrompen wijze, waarop de regeling tot stand is gebragt. Zoo is, naar men verzekert, het port van een gewonen brief, dat tot dusverre 20 cents Ned. bedroeg, tot de helft verminderd. Wel is waar wordt Nederland vol gens het tractaat in het gemeene regt van Belgie opgenomen, en diensvol gens het gewigt van den gewonen of eenvoudigen brief van 14 lot 10 grammes verminderd; doch daarentegen wordt het port, dat tot dusver geljjk was voor alle brieven uit België herkomstig en naar Nederland beslemd, en vice versa, op 5 c. Ned. gebragt voor die brieven, bestemd naar eene plaats, gelegen binnen een kring van 30 kilometers, te rekenen van hel bureau voor expeditie. De niet-gefrankeerde brieven betalen eene vermeerdering van de helft van het normale port. De gedrukte werken zullen 2 cents per blad blijven betalen, gelijk tot dusverre het geval was, mits evenwel het wigt van het blad druks de 40 grammen niet te boven ga. De in Nederland bestaande vergunning, om de gecorrigeerde proeven en zelfs de daarbjj be- hoorende handschriften als gedrukte werken te verzenden, is ook voor België in deze regeling toegestaan. Stalen zullen 5 cents per 40 grammen betalen. Eene andere niet minder belangrijke verbetering is in de tweede overeenkomst opgenomen, te weten in de invoering van internationale post wissels, naar het voorbeeld van het verdrag, dat onlangs lusschen Frankrjjk cn Italië is gesloten. Hel daarbij te heffen regt zal ée'n pCt. bedragen. 'sGRAVENUAGE, 11 April. Door Z. SI. zijn benoemd tol ridders der orde van den Nederl. Leeuw de hb. H. A. Elias, gouverneur der Ned. bezittingen ter kuste van Guinea; O. van Bees, lid in den raad van Ned. Indië; R. Scherius, benoemd resi dent van Samarang, met verlof naar Nederland; F. H. A. van de Poel, resident van Cheribon; dp. A. J. D. Steenstra Toussaint, lsle stads genees heer te Batavia, en H. C. K.Th. de Ruyter, lstestads-geneesheer te Samarang. Voorts is nog benoemd tot ridder 4dc kl. van de Milit. Willemsorde de Am- boinesche lste luit. der infanterie van het leger in Ned. Indië J. Rakarias, wegens zijne den lande als militair bewezen bijzondere diensten en zijne schitterende daden. Het heeft Z. SI. den koning behaagd de eeresabel met het opschrift: koninkljjk eereblijk voor betoonde dapperheid, toe te kennen aan den kapi tein der infanterie G. F. de Ravallet. Z. 31. heeft vergunning verleend aan den heer F. C. Donders, lioog- lceraar te Utrecht, tot het dragen der versierselen van ridder der orde van de Poolster, hem door den koning van Zweden en Noorwegen geschonken. Aan den, ten gevolge zijner benoeming lot lid van den raad van Ned. Indië, eervol uit de militaire dienst ontslagen kolonel der infanterie van het leger in Ned. Indië W. E. Kroesen, is verleend de titulaire rang van gene- raal-majoor, met vergunning om de acliviteits uniform van dien rang te dragen. Z. SI. heeft goedgevonden het tijdvak, gedurende hetwelk aan den officier van gezondheid ls,e kl. dr. A. F. Bauduinbij besluit van den 26slM Julij 1862, vergund is geworden om zich tijdelijk in Japansche militaire dienst te begeven, onder dezelfde voorwaarden als daarbij zijn vastgesteld, met twee jaren te verlengen. De adelborsten J. J. Stooker', thans non-actief, en J. D. A. Neder- burgh, dienende op het wachtschip te Willemsoord, benevens de scheeps klerk J. F. de Vries, dienende op het wachtschip te Hellevoetsluis, worden met den 21stcn dezer geplaatst op het schroefstoomschip Prinses Maria. Door den minister van binnenl. zaken is aan den heer F. SI. Carsjens tot wederopzegging vergunning verleend om zijne stoombooldienst tusschen Alphen en Otidshoorn en Leydcn uit te breiden tot Haarlem. Na afgelegd examen zijn als landmeters toegelaten de hh. Haase, .Mar tens, Salmon Vz.van Hengel, Bltddelburg, Smelzer, Lange en Wiselins, studenten aan 's rijks instelling voor taal-, land- en volkenkunde van Neêr- lands Indië te Leyden cn de hh. Calieher en Stort, alhier. De minister van marine zal Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. De schout-bij-nacht J. Slay, die van de kon. familie in last had om de officieële kennisgeving van het overlijden van 11. SI. de koningin-weduwe aan de hoven van Berlijn en Petersburg over te brengenis van die zen ding in de residentie teruggekeerd. Vrijdag jl. is door de gemeente-ambtenaren van de belastingen alhier, bij de aankomst van de Leydsche schuit, aangehaald een vaatje gedistilleerd, inhoudende 20 kanhetwelk in een mand met aardappelen was verborgen. BUITENLANDSCHE BER1GTEN. weduwe en familie van Richard Cobden, als een bewijs van de dankbaj- beid der natie wegens de uitstekende dienstendoor den overledene aan fc land bewezen. Slen gelooft, dat het voorstel nog al eenigen tegenstandi- ontmoeten, omdat er geen voorbeeld van een dergelijken maatregel bestaj terwijl pensioenen of gratificatiën in den regel alleen worden toegestaan as personendie burgerlijke of militaire betrekkingen hebben vervuld. Het stoffelijk overschot van den heer Cobden is, overeenkomstig zjjn t(- langennabij Slidhurst op het kerkhof Lavingtonnaast de grafplaats n zijn zoonter aarde besteld. Volgens een berigt uit Bombay heeft de generaal Tombs de sterk Dewangiri in Bhootan veroverd. De vijand had zich dapper geweerd 130 dooden en 30 krijgsgevangenen, waaronder 2 opperhoofden, verloren De firma Ch. Joyce en C°. is gefailleerd met een tekort van ruim et millioen ten gevolge van geleden verliezen in katoen. Van onzen gezant te Petersburg is omtrent den gezondheids-toestai; aldaar het volgende berigt ingekomen: Terugkeerende koortsen en typk, zijn de meest voorkomende ziekten. Het leger en de marine zijn gezonl 4 of 5 geneesheeren z(jn overleden. De Somailoff-kazerne is in een hospita: herschapen. Op den 15de" Maart van verleden jaar bevonden zich 2744 z# ken iu de hospitalen en op 15 Maart van dit jaar 3812. De sterfte ten gi volge van verschillende oorzaken klom in een dag tot 118, maar hield zit gemeenlijk tusschen 70 en 80; op dezen tijd des jaars bedraagt die gewoot ljjk ongeveer 40 daags. De ziekte neemt af en in de hospitalen konie ledige bedden. Berigten uit New-York van 30 Maart melden, dat er op den 25sl«|t Petersburg een groote veldslag is geleverd. Lee was de aanvallende pan en behaalde aanvankelijk voordeel, maar werd later teruggeworpen, flj verlies aan beide zijden was groot. Sherman had zich met Sholfield vereeni;-; en Goldsbonrgh bezet. Er waren geruchten nopens vredes-onderhandelingï; in omloop. In een brief uit Jeddo, van 17 Februarijwordt het volgende vermeld, aangaande de afzetting van prins Chosiu, die in der tijd op de schepen de vreemde mogendheden heeft doen vuren. Nadat de opperste raad van bt stuur, in overeenstemming met den wil van den Taikoen, het vonniste afzetting tegen den prins had uitgesproken, is die uitspraak door den Mi kado bekrachtigd, met bijvoeging van een bevel tot dadelijke uitvoering. Dien ten gevolge zijn vier Japansche oorlogschepen, met eene afdeeling ii; landsche infanterie aan boord, naar het gebied van den prins uilgezondei Bij hunne aankomst aldaar was hjj naar het binnenland vertrokken, me achterlating eener boodschap aan den bevelhebber Si-Kaoo-Tshing van he Japansche eskader, dat hij bereid was zich gevangen te geven, wannee hem werd toegestaan zich voor het front der troepen den buik open te suf den. De bevelhebber zond hierop ten antwoorddat hij met de uitvoering van het vonnis was belast, zonder gemagtigd te zijn tot het verleenen d« verlangde gunst. Daar nu de prins ten gevolge dezer verklaring weigert terug te komen, werd het vonnis voorloopig in zoover uitgevoerd, dat di rentmeester en de secretarissen met hel overig personeel van den prins al gezet, geboeid en naar Nagasacki opgezonden werden, om aldaar bij he leger te worden ingelijfd. Daarna werd boven den ingang van zjjn paleii een marmeren blad opgehangeninhoudende het navolgend uittreksel uit het vonnis: Prins Chosiu is ongehoorzaam geweest aan de bevelen van dei Taikoen. Hij heeft tegen diens besluiten gehandeld. Ilij heeft de bevolkin; van zijn gebied aangezet lol den oorlog legen de vreemdelingen, die o; wettige wijze binnen hel Japansche rijk gevestigd zjjn. Hij heeft daardo» groote onheilen in het land te weeg gebragt en wordt deswege verklaart vervallen te zijn en beroofd van zjjne eerelitels en waardigheden, zullemli zijne eigendommen bij die van dezen staat worden gevoegd." FRANKRIJK. PARIJS, 9 April. Hel reisplan van den keizer naar Algerië is voorloopig uitgesteld, let gevolge van den toestand dier kolonie, werwaarts eene nieuwe expeditie zal plaats hebben van 10000 manonder het bevel van den maarschalk Slat Slahon. Die expeditie zal gerigt zijn tegen de bergstammen van Bahors. De nieuwe minister van binnenl. zaken heeft reeds het dagblad 1'Union de l'Ouesl voor twee maanden geschorst. De heer de Persigny is te Rome aangekomen. Het nieuwe teutoonstellingsgebouw voor 1867 zal op het Veld van Mars worden geplaatst. Hel zal van hout en zink worden gebouwd en niet min der dan 12 millioen kosten. Deze kosten zullen gedragen worden dooi den slaat, de stad Parijs en de industriëlen. De eerste algemeene repetitie van Sleyerbeer's nagelaten zangspel l'A/ii caine heeft thans plaats gehad. Zij heeft geduurd van des avonds 8 uur tot 2 uur in den nacht. Naar men zegt heeft de directie 500,000 fr. kos ten gemaakt voor de opvoering en daarenboven 200,000 fr. besteed tol scha deloosstelling van sommige zangers cn zangeressen. De heer Blariette, oudheidkundige, die sedert 14 jaren in Egypte bezig is met overblijfselen van den ouden tjjd op ledelven, heeft laatstelijk weder eenige belangrijke ontdekkingen gedaan, en is door de ondersteuning van den onderkoning in slaat gesteld eene beschrijving en afbeelding zijner be langrijkste ontdekkingen in druk uit te geven. P K CISSEN. BERLIJN 9 April. Volgens de Neue Presse van Weenen heeft graaf BlensdorlT den Oos- tenrijkschen gezant te Berlijn instructiën gezonden, om den heer von Bis marck opheldering te vragen over het besluit om de haven van Kiel te behouden. Voorloopig heeft hij den gezant reeds belast hiertegen te protesteren. Slen verzekert, dat de hertog van Augnslenburg dezer dagen heeft ver klaard overtuigd te zijndat de koning van Pruissen ten slotte zijne regten zal erkennen, en dat bij in een tegenovergesteld geval liever afstand daarvan zou doen, dan de aanleidende oorzaak te zjjn tot het doen ontstaan tan BELGIË- Ten gevolge van eene vrij scherpe woordenwisseling tusschen den mi nister van oorlog, graaf Chazal, en een lid der kamer van vertegenwoor digers, den heer Delaet, uit Antwerpen, heeft er een tusschen die beide heeren een tweegevecht plaats gehad waartoe de pistool was gekozen. De minister werd aan de regterzijde ligt getroffenwaarna de getuigen tusschen beide traden en de partjjen zich de hand ter verzoening reikten. De mi nister vertoonde zieh kort na dit voorval weder op de straal, zoodat de wonde van weinig beteekenis is. Slen is verlangend te welen of de justitie zich met deze zaak zal bemoeijen. ENGELAND. LONDEN, 9 April. Slen verzekert, dat de ministers voornemens zijn aan hef lagerhuis voor te stellen, eene aanzienljjke som toe te staan als jaarwedde aan de

Leydse Courant | 1865 | | pagina 2