LEVDSCHE COIIBAlTr 1865. WOENSDAG 12 APRIL. N°. 4 STADS-BERIGTEN. De Courant wordt Maandag, Vrijdag uitgegeven. Die uit Znturdag avond. v, Woensdag en van Maandag komt De prijs tier Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nominers zijn legen 10 Cents verkrijgbaar. BURGEMEESTER E* WETHOUDERS TAK LEYDEiV Gezien art. 264 der Wet van 29 Juntj 1851 (Staatsblad n«. 85); Gelet op art. 5 der Verordening van den 29"=" October 1859 (Gemeente blad n°. 2 van 1860), regelende de invordering der plaatselijke directe be lasting, aangehaald bij koninklijk besluit van den 3dcD Februarij 1860, n». 49; Doen te weten, dat het kohier van de plaatselijke directe belasting over 1865 op heden voorloopig is vastgesteld, en van den 12d™ tot en met den 25»ten April aanstaande ter Secretarie dezer gemeente (financiële afdeeling), van 12 tot 3 uren, voor een ieder ter lezing is nedergelegd. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. TIEBOEL SIEGENBEEK Burgemeester. Letdeh 10 April 1865. v. PUTTKAMMER Secretaris. BINNENLANDSCHE BERItiTEN. LEYDEN 11 April. Vergelijkende 'staat van de zuivere opbrengst der opcenten en eigene middelenten behoeve dezer gemeente gehevengedurende de maanden Maart 18Ó4 en 1865 alsmede van die opbrengst over de eerste drie maanden dier beide jaren. MIDDELEN. Znivere opbrengst over de maand Maart. Zuivere opbrengst over de eerste 3 maanden. 1864 1865 1864 1865 Geslagt[bijopcenten en invoer GeAislilleérd (idem) Gemaal eigen middel Wijn, Fruit-enKunstwijn()'rf f 2430.71 4494.43' 7090.841 1496.625 2508.945 7458.76 8802.35 1837.05 6137.93,' 20355.975 19120.115 4809.825 6384.365 18706.56 l 18538.7751 4829.40 ƒ15512.615/20607.105 f 50423.85 f 48459.10 Met de jongst aangekomen mail is het bcrigt aangebragtdat de in specteur voor hel inlandsch onderwijs in Nederlandsch Indië, die in den loop van 1864 de residential Preanger, Banjoemas, BagelenDjokjo, Solo, Kadoe, Samarang, Pekalongan, Tagal en Cheribon uaauwkeurig onderzocht hadin Maart dezes jaars zich zoude begeven naar den Oosthoek en het eiland Madura. Bijna overal had hij den toestand van hel inlandsch onder wijs allertreurigst bevonden. Men meent, dat het nog veel moeite, veel tijd en veel geld kosten zal, voor dal in deze voor het volksgeluk zoo gewig- tige zaak, en waarvan zoo oneindig veel voor de toekomst afhangt, be langrijke verbeteringen zullen komen. Wat de aan het onderwijs te besle den noodige kosten betreft, eene conditio sine qua non voor de verbetering (men denkc om het moederland!), durft men in Indië weinig hopen, zoolang men aan Indië niet zal kunnen laten, wat Indië voor zich zelve behoeft. Men verneemt verder, dat de inspecteur meende in ongeveer vier jaren ge heel Sederlandsch Indië doorgereisd te zullen hebben; welke tijdruimte geene verwondering kan baren, wanneer men bedenkt, dat de afstanden verbazend groot en de communicatie-middelen over liet algemeen niet veel beter zijn dan die van Nederland in de middeleeuwen, liet reizen is dan ook in zeer vflw streken van Indië menigmaal alles behalve een genot. Bij de lieden door hh. commissarissen der stedelijke gasfabriek alhier gehouden aanbesteding van den aanleg van een nieuwen gashouder en het vergrooten van het stooklokaalwaren de minste inschrijvers: voor perceel 1, het maken van den grondkuip voor den gashouder, de afsluilpiit en eene schoeijing, J. P. Rietbergen alhier, 13987; voor perceel 2, bel maken van de ijzeren stolp en verdere ijzerwerken, wed. Sterkmanen Zoon te 's Hage, 7777; voor perceel 3, de werken tot de vergrooting van het stooklokaal behoorende, G. Rietbergen alhier, 4299; voor perceel 4, het maken enz. der ijzeren bekapping voor het te verlengen gebouw, Nolet en Driessen te Schiedam, 2018.40. liet verbouwen van den schouwburg alhier,' waarvan de aanbesteding heden plaats had, is aangenomen door P. van der Kamp alhier, voor ƒ26499. lieden nacht ten 1 uur is alhier brand ontstaan in de werkplaats van den huisschilder II. J. de Baas, achter zijne woning op de Hooigracht. Aan de ijverige pogingen van de brandweer is het gelukt den brand lol die werkplaats te bepalen; van binnen echter is zij geheel uitgebrand Door den minister van binncnl. zaken is bepaald, dat de verkiezing van een lid voor de tweede kamer in het hoofdkiesdislrict Arnhem, nood zakelijk geworden ten gevolge van het door den heer mr. G. Groen van Priusterer genomen ontslag, zal geschieden op Dingsdag den 2den Mei aanst., en dat, in geval er eene herstemming noodig mogt zijn, deze zal plaats hebben op Dingsdag den lGdcn Mei daaraanvolgende. Op den tweeden Dingsdag in Mei zal de verkiezing van leden voor de provinciale stalen plaats hebben, Met zekerheid kan men melden, dat ridder van der Heim van Duyven- drjkc zijn mandaat als lid van de eerste kamer heeft nedergelegd, en dal in de buitengewone vergaderiug van de prov. staten van Zuidholland op den 18dfn dezer eene verkiezing in zijne plaats zal plaats hebben. Het Weekbl. v. h. Regt deelt mede, dat bij het ontwerp, thans bij den raad van state aanhangig, wordt voorgesteld de doodstraf te vervangen door tuchthuisstraf van 15 tot 30 jaren. De Staatscourant deelt het verslag mede door den raad van toczigl op de spoorwegdiensten aan den minister van binncnl. zaken uitgebragl omtrent het ongeval den 6den Maart op het station Veenendaal voorgevallen. Door den raad zijn aan den officier van justitie als de vermoedelijke oorzaken van het gebeurde opgegeven: 1". overtreding van art. 8 van het algemeene regle ment op de spoorwegdiensten; en 2°. onvoldoende sterkte van het licht door het seinlicht gegeven, hetwelk bovendien wel eens van zelf wordt uitgebluscht. Aan de maatschappij van weldadigheid is door wijlen den heer A. van Cilters, gepens. luit.-kolonel der artillerie, laatstelijk te Twello woonachtig, een legaat van ƒ500 vermaakt. De vereeniging van en voor Nederlandsche industriëlen heeft bij Z. M. den koning een adres ingediend, waarin zfl op de afschaffing van het in- voerregt op de granen aandringt. Bij de Ned. Iierv. gemeente te Arnhem is tol predikant beroepen d». Slotemaker, pred. te Hoorn; bij die te Harderwijk ds. Meerdink, pred. te Scheveningenbij die te Montfoort, ds. Ruys, pred. te Putten. Door de commissie voor de zaken der Waalsche kerken is aan ds. A. Piersonpred. te Rotterdam, eervol emeritaat verleend, dat ingegaan is met 1 April. Gisteren namiddag heeft te Rotterdam, achter de Fransche kerk, een jongen, die spelende met een ander twist kreeg, met een mes zjjn makker onder hel hart gestoken; de gewonde is in een huis aldaar opgenomen. De dader, die de vlagt had genomen, is in de r. k. kerk aangehouden. De internationale tentoonstelling van voortbrengselen van tuinbouw in het paleis voor volksvlijt te Amsterdam blijft de algemeene aandacht trek ken. Dagelijks wordt zij door duizenden personen bezocht. Algemeen is men opgetogen over de pracht der aldaar bijeengebragle natuurschatten. lieden avond en morgen avond zal het gebouw op eene luisterrijke wijze verlicht zijn, hetwelk ongetwijfeld den indruk van het geheel zeer zal ver- hoogen. Het bestuur der tentoonstelling heeft de groote gouden medaille, uitge loofd voor den buitenl. inzender, die het meest tot opluistering der tentoon stelling heeft bijgedragen, toegekend aan den heer A. VerschafTelt te Gent, en de gouden medaille aan den heer J. Linden te Brussel voor den binnenl. inzender die het meest tot genoemd einde heeft bijgedragen, de groote gou den medaille aan den heer C. Glym te Utrecht en de gouden medaille aan de hh. Krelage en Zoon te Haarlem. Ook is aan den heer J. T. Schollen te Amsterdam eene gouden medaille toegekend voor de door hem ten toon gestelde fonteinen. Gisteren hebben de beide sectiën van hel congres weder eene zitting ge houdenwaarin voor de plantenkunde en tuinbouw zeer belangrijke onder werpen werden besproken. Heden ten 10 ure bad eene gemeenschappelijke bijeenkomst plaats. De koopman in gouden en zilveren werken te Alkmaar, wiens wo ning en goederen onlangs door brand zijn vernield, waarbij vermoedens zijn ontslaan, die zijne gevangenneming ten gevolge hebben gehad, heeft zich in het huis van arrest het leven benomen. De instructie in zijne zaak had de arrond.-regtbank aanvankelijk ten gunste zijner onsehuid gestemd. Op de palmpaardenmarkt te Utrecht waren gisteren meer dan 1000 paarden aangebragt. De handel was vrij levendig. Z. K. II. de prins van Oranje heeft bij die gelegenheid die stad bezocht. Woensdag II. bevond een landbouwersknecht te Zandwijk (Gelderland) dat zijne kleerenkist was opengebroken en beroofd. Later werd hetgestolene teruggevonden en ook de dader ontdekt. De dief was zekere T. van Eek, van Echtelddie volgens zijne eigene opgaven reeds 28 jaren in verschil lende gevangenissen heeft doorgebragt en eerst in February jl. uit de cellu laire gevangenis te Utrecht werd ontslagen, terwijl in het Politieblad door de reglbank van Utrecht een bevel van aanhouding legen dezen zelfden persoon is uitgevaardigd. Het openb. min. bij de arrond.-regtbank te Zwolle is in hooger beroep gekomen tegen het vonnis van die reglbank, in de zaak van den heerJ.G. van Rijn gewezen.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1