CHEMISCHE VEIIWEIIIJ i« NIEUWE WASSCHERIJ, Depóts Per Telegraaf. Waardkerkplein, Wijk VIII. N°. 700, bij de Katoenfabriek. r deelneming in de prov. geldleening van ƒ530,000 ad 4l pCl. De uitslag daarvan was, dat de volgende firma's hebben ingeschreven voor de daarbij gestelde aandeelen: Scheurleer Zoonenalhier, 106 aandeelen a ƒ1000.10; J. A. Keurenaer, alhier, 3 aand. a 1002.50idem, 3 aand. a ƒ1000; Gebr. Polak Daniels, alhier, 10 aand. a ƒ1000; Lissa Kann, alhier, 5 aand. a ƒ1000; Joh. Eek Zoon, te Rotterdam, 10 aand. a 1000Wed. B. Polak, te Rotterdam, 49 aand. a ƒ1000; D. Schaay, te Rotterdam, 25 aand. a ƒ1000; van der Mandelen Zoon, te Delft, 4 aand. a ƒ1000; Jan van der Hoop Zoon, te Rotterdam, 10 aand. a 1010; Rolterdamsche Bank, 50 aand. a ƒ1000. BUITENLAIVDSCBK BER1GTEN. EKGELAA D. LONDEN6 April. Van wege het departement van marine is aan een aantal van 13 oor logschepen van 5 tot 78 stukken, in verschillende oorden der wereld gesta- lionncerd, bevel gezonden om naar Engeland te komen. Naar men verneemt heeft de gezant der Vercenigde Staten alhier de regering verzocht om de havens in het rijk te sluiten voor de schepen der zuidelijke staten, op grond dat deze thans geen enkele haven meer bezit tende, niet meer met die schepen naar de plaats hunner bestemming kunnen terngkeeren en dus geen aanspraak hebben op de regten van oorlogvoerenden. In Rydercourt, Leicester-Square, alhier, heeft den 4Jcn dezer een he vige branil gewoed. Hij ontstond des nachts ten 1 ure bij een Israëliet, genaamd Moss, een koopman in aardewerk en glas; het bovengedeelte van het dubbel huis was door hem verhuurd aan 10 a 12 gezinnen, die allen ter rust gegaan warentoen plotseling de winkel in vlam stond en de huur ders van de bovenverdiepingen belet werden langs den trap te ontkomen. Nu volgde er een hartverscheurend tooneel. De mcnschen vertoonden zich aan de vensters en schreeuwden om hulp. Eenigen wierpen in wanhoop hunne kinderen uit de ramen en sprongen er daarop zclven uitgelukkig wer den zij door de toegesnelde menigte beneden opgevangen. Anderen werden door het reddings-toestel in veiligheid gebragl. Eene vrouw en twee kin deren van 10 en 5 jarenwerden echter vreeselijk gewond. De vrouw wierp twee van hare kinderen uit de tweede verdieping naar beneden, en ging toen naar de achterkamer om de andere twee te redden. Door den verstikkenden rook niet in staat zijnde terug te keeren, nam zij de kin deren onder de armen, sprong uit het achterraam, viel op eene lantaren in het achtergedeelte van den winkel en werd met hare kleinen deerlijk gewond en verminkt, zoodat men aan hun behoud wanhoopt. Onder de in hel glazenpaleis b(j Sydenham ten loon gestelde voorwer pen, loebehoorende aan den lieer Negroni en afkomstig uit hel zomerpaleis van Peking, trekt bijzonder de aandacht een saffier, die eene waarde heeft van li millioen. In alhier ontvangen berigten uit Rusland wordt gemeld, dat in Sa mara, aan de Wolga, eene der rijkste landstreken van het Russisch gebied een hevige hongersnood heerscht ten gevolge van den mislukten oogst. Blij kens hel officieel orgaan van dat district bleef de nood er nog dagelijks stijgen, vooral in de districten Huselak en Nicolajew. De schuren waren er ledig en de boerenhutten van daken beroofd, doordien men hel daarin aanwezige stroo voor veevoeder had gebruikt. De boeren hadden reeds in het begin van den winter hunne paarden gedoodomdat de dieren anders toch van honger hadden moeten sterven. Door het congres der zuidelijke staten van N.-Amerika is een manifest uitgevaardigd om de bevolking te bemoedigen. Daarin wordt gezegd, dat de ligging der Zuidelijke Staten de verovering daarvan onmogelijk maakt, en dat 's lands onafhankelijkheid vroeg of iaat zal worden gevestigd, mits het volk in den strijd volharde. De Examiner, een blad van Richmond, zegt, dat de slavenwapening niet voorspoedig gaat; dat de negers van de planlaadjes vlugten, hoe scherp er ook wacht worde gehouden; en dat de slaven met angst, de blanken met weerzinhet oogenblik Ie gemoet zien waarop er zwarten bij het leger te velde moeten worden ingelijfd. FRANKRIJK. PARIJS, 6 April. Bij de voortzetting der beraadslagingen in het wetgevend ligchaam over het adres in antwoord op de troonrede, is een amendement der oppo sitie, waarbij voor de kamer hel regt werd geëischt om de begrootiug arli- kelsgevvijze aan te nemen of te verwerpen, met 228 tegen 19 stemmen verworpen. Door de oppositie werd bij die gelegenheid beweerddal de staat der Fransche financiën, hoe dan ook bewimpeld wordende, slecht was en de minst schitterende zijde der keizerlijke staathuishouding uitmaakte. Bij de behandeling van de der openbare werken werd door eenige leden, waaronder een van de meerderheid, gematigdheid aanbevolen en dringend aangeraden de mate der beschikbare hulpmiddelen niet te overschrijden. De heer Picard gaf de vrees te kennen, dat de regerine weder eene geldleening voor openbare werken aangaan, dus het kapitaal der toekomst daarvoor aan spreken zou. De minister Rouher antwoordde, dat de regering aan geene nieuwe geldleening dacht; zij had eene nieuwe reeks van openbare werken voorgenomen en zou eerlang een plan tol uitvoering daarvan in den loop der eerstvolgende zes jaren voorslaan. De kosten dier werken werden te zamen op 360 millioen francs begrootmaar die som zou hij de gunstige gesteldheid, waarin het land verkeert, uit de opbrengst der gewone midde len, zonder verhooging der belastingen, kunnen worden gevonden. De hh. Doucet en Prevost Paradol zijn tot leden der akademie be noemd, de eerste met 17 legen 14 stemmen, welke de heer Autran op zich vereenigd had; de laatste met 16 legen 14 stemmen, die zich voor den heer Jules Janin hadden verklaard. De akademie van geneeskunde heeft zich bezig gehouden met de ziekte, die te Petersburg heerscht. De heer Velpeau heeft verklaard, dat men het karakter dier ziekte zeer overdreven had. PKlIBidBII. BERLIJN 6 April. Het bekende voorstel van Beijeren en Saksen, betrekkelijk de hertog dommen, is door de bondsvergadering met 9 stemmen aangenomen. Luxem burg nam aan de stemming geen deel. Oostenrijk heeft daarop verklaard, dat het bereid was zijn regtstitel op de hertogdommen aan den hertog van Augustenburg af te slaan, wanneer Pruissen daartoe ook gezind was; doch anders zou het zijn regtstitel behouden, totdat de quaeslie overeenkomstig Duitschlands belangen geregeld was. Pruissen heeft verklaarddat het gaarne tot eene overeenstemming wilde geraken; doch daartoe was onvoorwaardelijk noodig, dat vooraf alle, en met name ook zijne eigene, aanspraken onder zocht werden. Het zou zijn regt van bezit handhaven, totdat eene vol doende regeling in het gemeenschappelijk belang tot stand was gekomen. Doch het verklaarde tevens, dat het door den bondsdag genomen besluit niet geschikt was om deze voldoende regeling te kunnen verwachten. Dezer dagen zijn te Leipzig de meeste drukkerijen door hel zetter en drukkerspersoneel verlaten, dewjjl hel tarief der loonen, gelijk dat dol hen was voorgestelddoor de eigenaren der drukkerijen niet is aangenomen' Eene der grootste drukkerijen heeft zich echter met de zetters en drukker verstaan. PARIJS, 7 April. In hel wetgevend ligchaam heeft de heer Jules Fair. bij de behandeling van paragraaf II het amendement ontwikkeld betreffend de instructie in crimineele zaken en de gronden tegen de doodstraf, (i verdedigde hierbij het groot beginsel van de onschendbaarheid van het Ie»( van den natuurgenoot, HQ hield met zjjne rede de aandacht een geruimen tfr geboeid. Eenige zinsneden uit zijne rede werden bijna algemeen toegejuicfci PARIJS. 8 April. In de zitting van het wetg. ligchaam op gisteren wer een amendement, waarbij de afschaffing der doodstraf werd verlangd, ver worpen en 11 aangenomen. De heer Havin ontwikkelde een amendement ten behoeve van het verpik kosteloos onderwjjs, hetwelk door den heer Carnot ondersteund werd. De Moniteur meldt het volgende: De regering heeft te Petersbur» inlichtingen doen inwinnen, en uit de ontvangen depêches blijkt dat de h zondheidsloestand in die stad zeer ongunstig is geweest, maar in de laatst, dagen merkbaar verbeterd is; voorts dat er op dezen oogenblik geen epidemi' heerscht, behalve de ziekten die het jaargetijde gewoonlijk medebrengt." 256"e Staats-Loteri). Trekking der Vijfde Klasse. 16de Trekking. N°. 227 een prijs van 1500. Nos. 1125, 1596, 15920 17340 en 17872 ieder een prijs van ƒ1000. 17de en laatste Trekking. N°. 14247 een prrjs van ƒ1000. N®. 11362 ets prijs van 1000 en premie van ƒ30000. N®. 10315 nin maar premie voor hel laatste lot ƒ3000. ADVEKTENT1EN. Ondertrouwd Leidf-n, 7 April 1865. Eenige kennisgeving. J. N. T. FRANCHIMONT en M. W. HENDRICHS. Heden overleed tot diepe droefheid van mij en mijne Kindereu, na eene hevige ongesteldheid, mijn innig geliefde Echtgenoot CAREL MENZEL, in den ouderdom van 47 jaar. Amsterdam, 7 April 1865. E. 11. van ROUBURGII, Algemeene kennisgeving. Wed. C. Menzil, Voor de menigvuldige blijken van belangstelling en deelneming, gedurende mijne ziekte ondervonden, betuig ik, ook namens mjjne Echtgenoote, har telijk dank. Leyden 8 April 1865. H. P. J. van WENSEN. Voor de betoonde deelneming, by de bevalling en het overlijden van mijne dierbare Echtgenoote, betuig ik, ook namens wederzijdsche Betrekkingen, hartelijken dank. H. C. COEBERGH. Voor de vele bewijzen van deelneming, betoond bij het overlijden van mijn waarden Vader, betuig ik, benevens de Familie, welmeenend dank. Leiden, 8 April 1865. W. C. CORDUWA. De Familie BLANSJAAR betuigt haren innigen dank aan allen, die haar by het overlijden van JAN BLANSJAAR, Mr. Smid alhier, zoo vele bly ken van deelneming hebben betoond. Uit naam der Familie, C. BLANSJAAR Jz. De beide oudste zonen van den overledene zullen met hulp der familie de zaak voortzetten. De Ondergeteekende berigt zijne geëerde Begunstigers en Stadgenootendal hij zijne Koper- en Blikslagers- ws» Affaire verplaatst heeft van de Hoogewoerd naar het Noordeinde. Hij neemt tegelijk de vrijheid zich op nieuw aan te bevelen, hopende door eene prompte en civiele bediening zich de protectie zijner vroe gere begunstigers waardig te maken. J. KOOREMAN. van het Mineraalwater uit de Fabriek van FISCHER C®. te Leyden, bij de Heeren E. ZWAAN, Noordeinde, J. KOOREMAN, Hoogewoerd, F. BROUWER, Steenstraat, P. ERADUS, te Bodegraven. De Ondergeleekenden hebben de eer aan de geachte Ingezetenen dezer Stad en omstreken bekend te maken, dat zij steeds voortgaan met hel Verwen van alle Zijden en Wollen Stollen, in alle begeerd wordende kleuren, zon der afgeven; tevens nemen zij de vrijheid zich tot het lVasschen van Meubelgordijnen, Tafelkleeden en alle soorten van Dames en Heeren Zijden en Wollen Kleederen aan te bevelen, daar de goederen, op deze wjjze ge- wasschenin kleuren niets van derzelver fraaiheid verliezen. Zy heioven door vlugge als nette en civiele bediening zich een ieders vertrouwen waar dig te maken. De goederen worden aangenomen aan bovengenoemd lokaal en op den Ouden Rijn bij de Heerengracht, N®. 165. J. L. KOPPESCHAAR COMP.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 2