LETMCHE COI R I XT. MAANDAG 10 APRIL. 1865. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. f[y N". 4 k De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BIMEtëf.AiVDSCIlE BESlIGTM. LEYDEN 8 April. De lieer Frangois Pollen, wiens vertrek naar Madagascar, als natuur onderzoeker, wij in liet laatst van 1863 aankondigden, en die, na een kort verblijf op dat eiland, zich thans op La Reunion bevindt, is benoemd tot eerc-lid van de Société imperiale d'aoclimatalion et d'histoire naturelle aldaar, welk genootschap erkend is deel uit te maken van de Société impériale d'acclimalation de France. Blijkenseene hierachter voorkomende aankondiging zal er voor hen die de zoo hoogst belangrijke internationale tentoonstelling van voortbrengselen van tuinbouw, thans te Amsterdam in liet paleis voor volksvlijt geopend, willen bezoeken, gelegenheid zijn om op Woensdag avond ook de feestelijke slui ting bij te wonen, wanneer de zalen door gas zullen verlicht zpn. Alsdan is er gelegenheid om ten 11 ure per sneltrein van Amsterdam herwaarts terug te keeren. Wij vestigen daarop de aandacht. Het getal der in liet Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 134 tot 141 personen. Aan de leden van de maatschappij ter bevordering van nijverheid zijn rondgedeeld de punten van beschrijving voor de 88ste algemeene vergadering die op Dingsdag 11 Juljj 1865, in het gebouw van het dep der maatschappij tot Nut vao 't Algemeen te Leyden zal worden gehouden. De orde der werk zaamheden is aldus vastgesteld: algemeene vergadering, l!le zitting Dings dag 11 Julij, des morgens ten 9 ure. Des avonds ten 7 ure vergadering der commission, bedoeld in art. 86, 102 en 163 der wet. Woensdag, 12 Julij 1865, des morgens ten 10 ure, vereeniging van de leden der maat schappij tot het honden van een congres van nijverheid. Algemeene verga ring 2de zitting Donderdag 13 Julij des morgens ten 10 ure. De Staatscourant van gisteren bevat het verslag van den directeur van liet museum van oudheden alhier, den heer dr. C. Leemans, omtrent den toestand dier verzameling in 1864. Daaruit blijkt, dat slechts eene der groote afdeelingen, die der Javaansche oudheden, eene aanzienlijke uitbrei ding heeft verkregen. l)3arloe hebben o. a. vooral bijgedragen eene fraaije reeks bronzen beeldjes, huisraad enz.door den vice-admiraal Buyskes om streeks 1805 uit Indifi medegebragt en aan het museum geschonken door de geiamcnlijke erven van wijlen den heer ni'. P Bnyskes, in leven voorzitter i| van het prov. hof in Znidhollandalsmede eene hoogst zeldzame verzameling van beeldentempelgereedschap enz.niet zonder aanzienlijke geldelijke offers bijeengebragt door den heer A. W. Kinder de Camarecq, laatst resi dent van Hagelenmet verlof in Nederland en door hem geheel belangeloos aan het museum afgestaan. De Staatscourant van heden beval hel verslag over het rijks ethnographisch museum alhier, gedurende het jaar 1864, van bovengenoemden directeur, waarnemend directeur van dat museum. Zoo geene onverwachte beletselen in den weg komen zal hel geheele museum nog in den loop van dit jaar zoo ver in orde zijn gebragt, dat de geheele inhoud hezigligd kan worden. De taal- en letterkundige afdeeling der kon. akademie van wetenschap pen te Amsterdam zal Maandag aanst. aldaar eene gewone vergadering houden. Wij mecnen met zekerheid te kunnen mededeelendal door de rege ring bij den raad van state tiet onderzoek aanhangig is gemaakt van eeu ont werp van wet tot afschaffing der doodstraf. Het hoofdbestuur der Ned. vereeniging lot afschaffing van sterken drank heeft zich tol de tweede kamer gewend met verzoekdat het haar moge behagen ter wille van den stoffelijken en zedelijken welstand van eigen landgenootenvooral van de jeugd, de hoop van 's lands toekomst, met Zr. Ms. regering in overleg te treden lot het nemen van maatregelen lot beteugeling van den verkoop van sterke dranken en openbare dronkenschap." Aan het V. D. wordt medegedeeld, dat bij de officieren van gezond heid van het leger een adres in ontloop is, inhoudende de uitnoodiging om aan den generaal-majoor van Mttlken een album met de photographische portretten van iederdeelnemer aan te bieden, als blijk van erkentelijk heid voor de belangstelling, door hem, bij bet behandelen der wetten op de uiloefening der geneeskunstiu de tweede kamer, iu de militaire ge neeskundigen betoomt, door die wetten, voor zoo veel heu betreft, in libe ralen zin te doen wjjzigen. Na al hetgeen wij dezer dagen reeds hebben medegedeeld, betreffende de ziekte die tc Petersburg zoo vele slagtoffers heeft gemaakt, wordt ons heden, zegt de /V. R. C., uit eene geachte bron bevestigd, dat de daarom trent loopende geruchten zeer overdreven ztjtt geweest. Ook volgens die tnededeeliug levert de ziekte geen enkel verschijnsel op, hetwelk eenigen grond geeft om haar gelijk te stellen met eene pestziekte, als waardoor de Oostersche landen meermalen geteisterd zijn. Zij schijnt uit Siberië haren loop genomen te hebben en vertoont geen eigenlijk epidemisch karakter. Alleen in sommige symptomen vertoont zich eenige overeenkomst met de pokken of den typhus. Thans evenwel is zij zeer afgenomen. Met kennis der zaak," zoo schrijft men, «noodig ik u derhalve uit, hij u ter stede de handelaars gerust te stellenzoor zoover zij uit dien hooide nog eenigzins er tegen mogten opzien om hunne handelsrelatie» met de Russische havens geregeld voort tc zetten." Te Amsterdam is gisteren ten 12 ure de algemeene tentoonstelling van voortbrengselen van tuinbouw, in hel Paleis voor Volksvljjtplegtig geopend. De burgemeester hield daarbij eene korte toespraak. Onder de aanwezigen merkte men, behalve vele burgerlijke en militaire autoriteiten, ook eenige hh. ministers op. Met groote belangstelling en voldoening werd de heerlijke verzameling gewassenbloemen enz. door allen in oogenschonw genomen. De plegtigheid werd opgeluisterd door de muziek der Amslerdamscbe schut terij. Uitwendig prijkte liet gebouw met de vlaggen der verschillende na tiën, die aan de tentoonstelling hebben deelgenomen. liet proces-verbaalinhoudende de vermelding der bekrooningenvan te grooten omvang zijnde om hier geheel te worden opgenomen bepalen wij ons tot het volgendein de lc afd.voorwerpen van algemeenen aard, werden o.a. bekroond: II. Witte lc Leyden, g. med., voor eene niet bioeijende plant, iu Europa nieuw ingevoerd en niet iu den handel; dezelfde, g. uied.voor de meest volledige verzameling vau geneeskrachtige plantenmr. S. Tak te Leyden, verg. z. med., voor eene verzameling van 50 vollegronds-planten; P. Koster te Boskoop, verg. z. med., voor groen blijvende hoornen en hees ters van den vollen grond; in de 2C afd.vertegenwoordigers van bepaalde familiën geslachten of soorten, U. Witte, 2 gr. z. med., 1 verg. z. med. en 1 z. med., voor pendaneën, varens en aroïdeënJ. D. Speet te Leyden, verg. z. med., voor stamrozen, Ottolander Hoofdman te Boskoop, verg. z. med., en W. C. Boer aldaar, gr. z. med., voor eene verzameling hul sten; J. C. Rodbard te Leyden, gr. z. med., voor bioeijende cineraria's; W. Meyer te Leyden, z. med., voor viola tricolor in bloei; in de 3C afd., bol- en knolgewassen, gebr. de Graaf te Leyden, verg. z. med., voor eene verzameling dier gewassen meest verschillend in soorten; J. C. Rodbard, verg. z. med., voor eene verzameling amaryllis; C. Kruyff te Sassenheim, verg. z. med., voor hyacinthen; I). M. van der Hoef te Oegslgeest, 1 g. med. en 1 verg. z. med., voor tulpen in bloei; J. Ziegeler te Oegslgeest, 1 gr. z. med. en 1 z. med., mede voor tulpen; L. van Waveren te Hille- gont1 g. med. en 2 gr. z. med.voor crocussen en hyacinlheniu de 5C afd., vruchten, groenten en vruchtboomende Vereeniging tol verede ling der vruchlsoorten te Boskoop, gr. g. med. met bijzondere loffelijke ver melding, voor de meest volledige verzameling vruchtboomen, B. Koster aid., g. med., voor hetzelfde; in de 7e afd., buitengewone prijzen, prof. Sti- ringar te Leyden, g. med., voor kasplanten, z. med.voor diverse planten; P. J. Dagevos te Rijnsburg, gr. z. med., voor eene agave; mr. S. Tak, z. med., voor vergiftige planten; A. W. Sylhoff te Leyden, z. med.vooreen pracht-exemplaar van den catalogus. Des namiddags ten 3 ure werd het congres in de daarvoor aangewezen zaal geopend door den hooglecraar Otidemans, met eene redevoering in de Fransche taal. Hel tot dusver gefungeerd hebbende bestuur werd als zoo danig bevestigd, en daarna had de verkiezing der vice-presidenten plaats. De deelnemers aan het congres hebben zich iu twee afdeelingen gesplitst, waarvan de eene bestemd is ter behandeling van zuiver plantkundige vraag stukken, en de andere ter behandeling van die welke op toegepaste plant kunde en tuinbouw betrekking hebben. De heer van lietikelom, te Arnhem overleden, heeft bij testamentaire beschikking bepaald, dal het huis Muntenburgop de Waezc te Leeuwarden met een legaat van ƒ15,000, iu eigendom is overgegaan aan de Doopsgezinde gemeente van Leeuwarden, iu de hoop, dat, naden dood of het vertrek van den tegenwoordige!) bewoner van dal gebouw, op deszeifs plaats en erf een weeshuis voor oitderlooze kinderen dier gemeente zal worden gesticht. Aan de diaconie der herv. gemeente te Weslbrock is door wijlen den heer W. R. baron van Tuyll van Serooskerkenin leven generaal in En- geisehe dienst, een legaat vermaakt groot ƒ1000. Op den spoorweg Boxtel-Helmond onder de gemeente Tongelre had Dingsdag II. ecu ongeluk plaats. Een arbeider, van een der zandwagens wil lende afstappen, struikelde en viel op de rails, een volgende aardwagen ging Item dwars over liet ligchaam, hetgeen den bijna onmiddelijken dood ten gevolge had. De ongelukkige laat vrouw en kinderen achter. 's GRAVENH AGE 8 April. Aan den heer J Kolfschoten is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als notaris te Gendringen. Z. M. heeft goedgevonden bij het wapen der cavalerie lc benoemen bij het 2de reg. dragonders, tot ritmeester 3de kl. den lsleD luit. jhr. J. B. van Merlenvan het corps; bij het 3de reg.'dragonders, tot majoor den ritmeester lsle kl. 11. H. Guerin, van het 2de reg. dragonders. Tol officieren van gezondheid 2de kl. bij de zeemagl zijn bevorderd die der 3de kl. F. J. C Broers, E. M. van Lier en M. C. Buyze. Z. M. heeft goedgevonden den majoor jhr. W. F. Tindal, van het 3de reg. dragonders, uil de militaire dienst te ontslaan. Heden wordt de 41ste verjaardag van li. K. H. de groothcrlogin van Sakseu-Weimar-Eisenach (zusler des konings) op de gewone w(|ze herdacht. Tegen den middag had er eene groote parade van hel garnizoen in de Ma liebaan plaats. Uit hoofde van den zwaren rouw hadden er ten hove geen officiële feesten plaats. -- In de zitting van de tweede kamer van eergisteren is ingekomen een wets-ontwerp lot regeling van het loezigt op de oprigting van fabrieken, trafieken en andere inrigtingen. Gisteren stonden voor het prov. gcregtshof in Zuidholland te regl tweepersonen, die zich hadden schuldig gemaakt aan het misdrijf van het slelen van twee schapen uil eene weide. Toen men lol de ontdekking was gekomen, dat deze personen dien diefstal hadden gepleegd, bleek het na onderzoek, dal zij de schapen reeds geslagt en de vachten aan een Leydsch fabrikant verkocht hadden. Het O. M. eisclile schuldigverklaring en veroor deeling tol eene tuchthuisstraf voor den tijd van 5—10 jaren. Het hof heeft zich me hei genomen requisitoir vereenigd eu zijn mitsdien die beide per sonen schuldig verklaard aan het stelen van vee uit de weide en veroor deeld tot 6 jaren tuchthuisstraf. Gisteren heeft de opening plaats gehad van de inschrijvingsbillellen tot

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1