Per Telegraaf. üurgcrlijfcc Stauö. De bekende staathuishoudkundige Richard Cobden is alhier overleden. In de laatste dagen heeft men gedurende de heerschende sneeuwstor men herhaaldelijk donderbuijen opgemerkt. Door een daarvan werd aan de oostkust nabij Filey een kolenschip overvallen en door een vreeselijken blik semstraal van mast en want beroofd, zoodat het weldra op strand geraakte en verbrijzeldede vier opvarenden werden door de reddingboot aan land gebragt. Men verneemt dat de werklieden in Noord Staffordshire den arbeid hebben hervat, in afwachting van een nader door scheidslieden te maken bepaling van het loon. Naar men uil New-York meldt is heerlijk lenteweder op een bij uit stek strenger winter gevolgd. De meeste rivieren zijn echter lot eene onge kende hoogte gestegen. De Hudson stroomt door de straten van Albany, de Susquehanna door die van Harrisburg. De schade daardoor te weeg ge bragt wordt op verscheidene millioenen begroot. De wapening der slavenzoo als daartoe door hel congres der zuide lijke staten van Noord-Amerika na lange aarzeling is besloten, gaat met vele beperkingen gepaard en heeft niets van eenen maatregel tot emancipatie der slaven. De betrekkelijke wet bepaalt, dat de dienst van slaven voor de krjjgsoperatiën door de regering mag worden aangenomen of geSischt van de meesters, en dat in geeneu staat meer dan een vierde van het geheele aantal mannelijke weerbare slaven tol soldaten mag worden gemaakten de wel beslnit met deze bepaling: «Niets van hetgeen in deze wet voor- komt mag zóó worden opgevat, dat het grond geeft tot eenige verandering in de gesteldheid der gezegde slaven Er is dan ook, toen de wet te Rich mond afgekondigd werd, door de regering eene proclamatie aan de slaven- bezitters gerigt, waarin zij worden uitgenoodigd slaven te wapenen en voor de krijgsdienst af te staan, maar uitdrukkelijk worden aangemaand die slaven niet te emanciperen. Volgens hier ontvangen berigten uit Montevideo was die stad aan ge neraal Flores overgegeven en door de Brazilianen bezet. De genoemde generaal was als president der republiek opgetreden. Naar men uit Hongkong meldt is aldaar uit de centrale bank voor W'est-Indie voor eene waarde van 50000 in gouden slaver, en specie ge stolen. Een 20-tal personen zjjn als de vermoedelijk schuldigen in hechtenis genomenbij een hunner is reeds een gedeelte van het gestolene gevonden. FKANHRIJH. PARIJS, 2 April. Bjj de beraadslagingen in hel wetgevend iigchaam heeft de heer Favre, geljjk reeds gemeld is, een zeer scherp pleidooi gehouden ten voordeele der staalkundige vrijheid. Hij verdedigde de stelling, dat de keizer, door het uitvaardigen der constitutie, een contract met de natie heeft aangegaan, waarbij hg zich verbond de vrijheid terug te geven. Daarna trad hij in een onderzoek naar de bedoelingen van den keizer met het Hitvaardigen dier constitutie, en gaf, om zoo te zeggen, eene geschiedenis van Napoleon III. Hjj stelde hem voor als zamenzweerder legen de regering van Lodewijk ^PhiHosi.., omdat deze niet liberaal genoeg was, zooals Napoleon's proclamatie, "luidde, toen hij te Boulogne aan land kwam. Vervolgens heeft hij den eed van getrouwheid voorgelezen, door Lodewijk Bonaparte, in 1848, als gede puteerde afgelegd, bij zjjne intrede in de kamer, als vertegenwoordiger des volks. Deze beschouwing van het verleden wekte de ontevredenheid der meerderheid op, en een der afgevaardigden, de heer Peyrusse, riep uit: «de rede van Jules Favre is eene wezenlijke acte van beschuldiging tegen den keizer." De heer Favre verdedigde zich tegen deze aantjjging, maar hij werd aanho dend met onstuimigheid in de rede gevallen, zoodal hij ten laatste zeide: «De kamer wil niet dat ik voortga. Ik ga zitten. Frankrijk zal uitspraak doen." Door de kamer zijn ook andere amendementen der oppositie verwor pen. Voor het amendement betreffende de vrijheid der drukpers stemden nog 63 leden, iets dat men niet verwacht had. Voor hel amendement, waarbjj de handelwijze der regering omtrent de verkiezings-comntissiên wer den afgekeurd, verklaarden zich slechts 12 stemmen. Naar men zegt zou de keizer gezegd hebben dal hem de woorden van den lieer Favre in het minst niet gekwetst hadden. Men heeft hier het bcrigt ontvangen dat de Engelsche regering eige nares is geworden van een groot deel van het eiland Zanzibar, dat, naar men weel, door het Snez-kauaal van groot gewigi zal worden. Hier te lande wordt een corps gendarmes ten dienste der keiz. rege ring van Mexico aevormdhet moet uit 400 man benevens 28 officieren bestaa Van het door den hertog de Morny nagelaten vermogen wordt het actief op 9 millioen en het passief op 18 millioen begroot. De academie heeft besloten den eersien prjjsmet eene toelage van 3000 f's, toe te kennen aan den heer Caro, leeraar in de wysbegeerle aan de normale school alhier, voor zijn werk «over het begrip van God." Dit Duinkerken wordt gemeld, dat men aldaar bij helder weder in het noord-westen een komeet heeft gezien. De verkooping der schilderijen van graaf Pourlalès brengt aanzien- lyke sommen o Een stuk van Greuzc, de onschuld, voorgesteld door een jong meisje dat een schaap vasthoudt, werd voor 100 200 fr. toegewe zen aan den heer von Rothschild; lord Ward had 100.000 fr. geboden. Eerstgenoemde heer werd ook kooper van een stuk van P. Delaroche (de kardinaal Richelieu en Mazarin) voor 80200 fr. Een klein portret door An- tonello van Mes t a heeft 113.500 fr. opgebraglhet portret van den jongen hertog van Urbino, dat aan Sebastiaan del Piombo wordt toegeschreven, werd met 93000 fr. betaald; een stuk van A. Bronzino met 55000 fr,; eene H. Maagd met het kind, van Leonard da Vinei, bragt 83000 fr. op, een snik van Claude Lorrain 36500 en een van Bellino 40000 frs. Het ge noemde stuk van L. da Vinei, dat 83000 fr. opbragl, was door den heer Pou talèi met 3003 fr. betaald. Uit Madrid meldt mendat hel wels-ontwerp tot het verlaten van St. Domingo door de eorles is aangenomen. Volgens berigten nil Caïro hadden er in Opper-Egyple ernstige onlus ten plaats gehad, veroorzaakt doordien de onder-koning ten dienste der openbare werken een aantal werklieden tot gedwongen arbeid had willen gebruiken. Aan een hunner was hel toen gelukt een opstand te bewerken en aan het verzet der arbeiders eene godsdienstige kleur te geventen ge volge waarvan de zaak een zeer dreigend aanzien verkreeg. De onder-ko ning liet alstoen eene sterke gewapende magt oprukken die eene charge met geschut op de misnoegden deed, ten gevolge waarvan een groot aantal arbeiders gedood werden; later werden nog eenige gevangenen opgehangen of met kanon doodgeschoten. De overige opstandelingen zyn naar de woestijn gevtugt, alwaar zij door de troepen vervolgd worden. PK U188EN. BERLIJN 2 April. De Oesl. Zeit. meldt, dat Üostenryk aan de Prnissische regering een voorstel heeft gedaanten doel hebbende dat beide mogendheden zich te Frankfort van de stemming over het voorstel betreffende de hertogdommen zullen onthouden. Mogt Pruissen evenwel zijne stem willen uitbenge dan verlangt Oostenryk dit ook te doen en wel ten gunste van het voorstel van Begeren. De bibliotheek der universiteit alhier is door aankoop in het bezit ge komen van de boekerg van wjjlen Jacob en Wilhelm Grimm. Zij bestaat uit ruim 12,000 deelen 'allen net ingebonden en bevat de belangrijkste voort brengselen op het gebied der linguistiek in den jonast verloopen tyd in het licht gegeven, wat betreft de Duitsche, Fransche, Engelsche, Romaansche en Skandinavjsche literatuur. Deze werken hebben nog eene bijzondere waarde, dewijl zij eene menigte aanleekeningen dier beide geleerden bevatten. 's GRAVENH AGE4 April. Bij de tweede kamer zijn tegen Donderdag aanst. nog twee ontwerpen, over verstrekkingen en onteigeningen, aan de orde gesteld. Door de afdeelingen zijn lol rapporteurs over het wets ontwerp tol goedkeuring van het verdrag omtrent de suikerbelasting benoemd de hh. Blom, van Bosse, Iloynck van Papendrecht, Heemskerk en Blusse'. PARIJS. 3 April. In het wetgevend Iigchaam heeft de heer Armand de gemakkelijkheid afgekeurd, waarmede de bank haar disconto kan verhoogen. Hij achtte dit schadelijk voor den handel. De heer S'. Paul vond dat het kapitaal der bank onvoldoende is om in de behoefte van 54 succursalen te voorzien. Ten slotte zijn, na verwerping van een amendement, paragrafen 2, 3 en 4 van het adres van antwoord aangenomen. MADRID, 3 Maart. De Epoca meldt dat de minister-president Narvaez een onderhond heeft gehad met den Pauselijken nuntius, over de Ita- liaansche zaken. Door Narvaez werd verklaard dat Spanje de reglen van den Paus eerbiedigde, maar dat een verzoenings-politiek noodzakelijk was. INGEZONDEN, 1 i i p— M(jnheer de Redacteur, Twee med. doctores hebben zich in uwe Courant ernstig beklaagd over bepalingen van de algeineeue policie-verordening. Ik verzoek D door middel van uw blad aan die heeren de vraag voor te leggen, of het niet beter ware, dal zij en andere med. doctores, die het met hen eens mogten zijn, zich met hunne bezwaren, ernstig en duidelijk uiteengezet, direct lol den Raad wendden en eerst dan zich bij het publiek kwamen beklagen, wan neer de Raad aan de bezwaren, die zij gegrond achten, geen selioor mogt geven. T. Het stuk getiteld: Kweekschool voor Zeevaart te Leiden, zal in het volgend nommer geplaatst worden. ONDERTROUWD: Mr. J. J. A. Schil!jm 24j. en H Schmalhausenjd. 21 j. A. van Weizenjm. :24 j. en M. Honsbeek jd. 25 j. C. van der Lin den, jm. 25 j en J Bckooy jd. 28 j. J. J Galjaard jtn. 26 j. en J. van der Wilk jd. 29 j. J. J Eradusjm. 27 j. en P. Neuteboom jd 24 j. H. van den Berg, jm. 27 j en J. C. Chrispijn, jd. 22 j. J. J. G Uljeejm. 21 j. en M. W. H. >an der Boog, jd. 21 j. J. van Wyngaarden, jm. 32j. en M. S. Weerts.jd 34j. Gehouden Verkooping van onroerende goederen in het Heereu-Logement aan den Burg, Zaturdag 1 April. Notaris A. Wynstroom. Een Huis en Erf, waarin de Smids-Atfaire wordt uitgeoefend, benevens het Erf van een geamoveerd pakhuis, aan de oostzijde van de Garenmarkt, Wijk 11. 256 en 257, Kad. Sect. E. N°». 355, 766 en 767. Kooper J. P. Lambert, te Sloolen. ƒ3000. Notaris J. P. W. Schermer. Twee Winkelhuizen en Erven, aan de westzijde van de Maarsmansleeg, Wijk IV. N°'. 83 en 82". Opgehouden. AhADElitE-NIEdWS. PROMOTIE AAN DE LEY DSCHE HOOÜKSCHOOL. Den 3den April de heer Tjade Spaander, doet in de genees-en heelkunde, van Abbekerk, in de verloskunde, met stellingen. Ï56"e Staats-Loterij. Trekking der P'ijfde Klasse. 13de Trekking. N". 693, 21647536 8149 en 19307 ieder een pry s van 1000. ADVEKTENTIEN. Getrouwd: A. PRUYS van der HOEVEN, Ridder M. IE Orde en stdsistent-Resident in IVederl. Oost-Indiën Noordwijk-Binnen, 31 Maarl 1865. en E. G. P. CANTER ALTA. Heden overleed, na eene kortstondige doch lievige ongesteldheid, onze waarde Vriend FOKKE HENDRIK VALK, in den ouderdom van ruim 22 jaren. Lkyden1 April 1865. C. FRANCKEN.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 2