LEADSCRE COURANT. WOENSDAG 5 APRIL. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant wordt verzonden IV0. 6 blad 7 en8) der Handelingen van den Gemeenteraad. BINJMENLANDSGHB KEHIGTEiV. LEIDEN, 4 April. In de Vrijdag II. gehouden vergadering der afd. Haarlemmermeer van de maatschappij van landbouw is besloten, dat er uit de kas der afdeeling op de vijf voorjaarsveemarkten, beginnende met Woensdag den 5den April en vervolgens iederen Woensdag tot 3 Mei, twee premiën van 25 zullen worden uitgereikt, een aan dengecn welke het grootste getal koeijen koopt en een aan hem welke bet grootste getal verkoopten twee premiën van ƒ10, voor den grootsten kooperj en verkoopet' op de twee lamnterenmarkten welke dit jaar zullen gehouden worden, op den 21slen Jttnij, te gelijk met de paardenmarkt, en op den 28slcn Jttnij, te gelijk met de wolmarkt. Aan de diaconie der herv. gemeente te Tholen is namens den heer mr. K. Waglho, onlangs aldaar overleden, ter hand gesteld eene inschrijving op hel grootboek, groot ƒ4000, rentende 2j pCt. De diaconie der herv. ge meente te Vleuten ontving dezer dagen mede eene gift van ƒ500 van de erfgenamen van mevr. Angelkotgeb. Groen. D.oor den gemeenteraad van Amsterdam is benoemd tot hoogleeraar in de geschiedenis en letterkunde aan het Athenaeum lllustre aldaar de heer dr. Th. Jorissen, leeraar aan de hoogere burgerschool te Haarlem. De heer J. W. Gunning, benoemd tot hoogleeraar in de scheikunde aan hel athenaeum, heeft gisteren die betrekking aanvaard, met het houden eener redevoeringover de methoden bij de beoefening der chemische we tenschap vroeger en thans gevolgd. Men berekent, dat jaarlijks het suikerverbruik in Engeland per hoofd op 18j en in Frankrijk op ruim 7 pond is te schatten. In ons land zou dat verbruik op ongeveer 6 pond mogen worden geschal. Het jaarlijksch verbruik van siroop in ons rijk zal ten naaste bij zijn 3 pond per hoofd. Gedu rende de jongste 4 jaren is in Nederland gemiddeld verwerkt de hoeveelheid van 91i millioen ponden ruwe suiker. Te Schiedam verliet Zaturdag II. de haven hel Ned. schoenerschip Collegie Voorzorg, kapt. Ilubertli, dal aldaar overwinterd had. Op gerin gen afstand van de haven, aan den regler Maasoever, werd het door de van Rotterdam naar zee sloomende Engelsche schroefstoomboot Zephir met volle vaart dwars in de zijde geloopenzoodat het, zwaar lek gcstoo- ten, dadelijk zonk. Door den lagen waterstand is de romp nog zigtbaar; men vreest echter datindien niet spoedig hulp wordt verleend het vaartuig verloren zal zijn. Bij het aanvaren beeft het scheepsvolk zich gered, door dadelijk op de stoomboot over te springen. Alleen de kapitein is aan boord gebleven en later daarvan afgehaald. In de vorige week trok het de aandacht van eenige tusschen Naarden en Muiden varende schippers, dat nabij de Hekkelaarslaan des morgens ten 10 ure nog eene zandschuit lag, zonder dat er zich iemand op vertoonde. Bij onderzoek vond men in eene van de schuit afgenomen zeer beperkte ruimte twee mannenwaarvan de een in bewusteloozen toestand ver keerde, en de ander reeds dood was. De bedwelmde persoon werd dade lijk bij een der naastbij wonenden gebragt, en toen om een geneeskundige naar Muiden gezonden, die verklaarde, dat de kleine beperkte ruimte, in een nieuw vaartuig, dat zwaar bepikt en beteerd was, de waarschijnlijke reden van bedwelming en den dood van een dezer personen is geweest. De Tw. Cour. zegt omtrent liet dezer dagen vermelde faillissement van den heer H. ten Gate te Gronau, dat het tekort zeer aanzienlijk is en dat vele minder gegoede ingezetenen te Gronau daarin betrokken zijn, welke met het volste vertrouwen eenige gelden aan genoemden heer hadden geleend of bij hem op rente uitgezet. De boeken zijn thans in onderzoek bij de regtbank te Assen, waaruil weldra de stand van zaken nader zal blijken. Zaturdag II. werd te 's Herlogenboscli gevankelijk binnengebragt eene zeer deftig gekleede dame. Het was eene Duitsche, die nu ruim een jaar geleden verschillende familiën te Tilburg, 's Bosch, vervolgens te Nijmegen, Roermond, Dordrecht en Gouda enz. op bedriegelijke wijze en onder ver schillende namen had weten op te ligten. Voor het feit in Gouda werd zij door het hof van Zuidholland, bevestigende een vonnis der regtbank te Rotterdam met gevangenisstraf gestraft. Nadat zij thans hare straf zal heb ben ondergaan voor de feiten in Tilburg en 's Bosch bedrevenzal zij wor den opgezonden naar Nijmegen, om ook dadr haar loon te ontvangen, en zoodoende voor een geruimen tijd voor het publiek onschadelijk zijn. 's GRAVEN 11 AGE4 April. Z. M. heeft den heer mr. JE. baron Mackay van Ophemert en Zenne- wijnen, vice-president van den raad van state, benoemd tot minister van staat. Tot procureur bij de arrond.-regtbank te Appingedam is benoemd de heer mr. M. Rutgers van der Loeff, te Leyden. Tot predikant bij de prot. gemeente in Ned. Indië is benoemd de lieer 11. Knotlnerus, pred. bij de herv. gemeente te Loppersum. Tot (jker van het vaatwerk iii de districten Naarden en Nieuwer- Anistel is benoemd de lieer C. Zon Bz., rijkscommies en roeijer aldaar. Z. M. heeft goedgevonden bij Jiet personeel van de geneeskundige dienst der landmagt te benoemen: lot officier van gezondheid lsle kl. dien der 2de kl. J. C. Muller, thans dienstdoende bij het 5de reg. infanterie; tol officier van gezondheid 2de kl. dien der 3de kl. J. P. van Braam Houckgeest, thans dienstdoende bij het reg. grenadiers en jagers; voorts den 2den luit. L. J. A. J. Broman, van hel lstt reg. infanterie, over te plaatsen bij het wapen der infanterie van het leger in Oost-lndië. De luit. ter zee 2de kl. W. Wittop Koning wordt met den 5den dezer op non-activiteit gebragt. Heden hebben de afdeelingen der tweede kamer de provinciale wets ontwerpen onderzocht. Donderdag openbare zitting tot behandeling der aan de orde gestelde onderwerpen. Na afloop daarvan zal de kamer een kort reces nemen en dan zullen achtervolgens de beraadslagingen over onderschei dene wels-ontwerpen worden gehouden. Heden beeft de hooge raad uitspraak gedaan in de zaak van den officier van justitie bij de arond.-regtbank te Leyden, requirant van cassatie tegen vonnissen dier regtbank, houdende ontslag van reglsvervolging van D. van der Zwaan ter zake van weigering van betaling van verschuldigde tolgelden. De gerequireerde is schuldig verklaard aan weigering van regl- matig gevorderden toldoor bijzondere personen aangelegden te^'dier zake veroordeeld tol eene geldboete van ƒ10 en in al de kosten. Sedert eenige dagen is alhier vergaderd geweest een raad van eer, tot beoordeeling der handelingen en gedragingen van een majoor der cava lerie. Naar men verzekert zou de slotsom van dat onderzoek zijn, dat de ilenden majoor ten laste gelegdals bewezen zouden zijn aangenomen en dat, naar het oordeel van den raad, de bedoelde majoor niet in militaire dienst zou kunnen blijven. Aan Z. M. den koning en aan Z. K. 11. prins Frederik zijn heden morgendoor den heer van Litli de eerste kievitseijeren ten geschenke aangeboden. Gisteren is op den huize Te Hoorn, gelegen nabij de Hoornbrug onder de gemeente Rijswijk, nabij deze stad, de verkooping gehouden van paar- lenjuweelen er. andere edele steenen gemaakte gouden en zilveren wer ken enz. enz. uitmakende de nalatenschap van wijlen den heer van der Slraaten. De voornaamste voorwerpen zijn voor de daarbij vermelde prijzen gekocht: Een peervormige brillant, wegende 29x'r karaat voor ƒ18000, door den heer van der Hagen qq.een handring met eenen grooten citroen- klcurigen brillant en 28 rozenop blaauw émaildoor den heer Oppenheim te Frankfort voor ƒ4000; een halsketting met 39 groote rozenwaaraan een kruis met 15 groote en 11 kleine rozen, door den heer M. Sanders voor ƒ14000; een haak en ketting met rozen, waaraan een gouden geëmailleerd horologie, omzet met rozen en rnbis, door den heer Koster te Amsterdam voor ƒ3100twee braceletten met rozen in goud geval, door den heer Be- nedicttis te Amsterdam voor ƒ2350; een gouden beugeltasch met baakbeide gemonteerd met rozen, door den heer Sutro te Amsterdam voor ƒ1050; twee broekgespen met 24 groote rozen bezet, door den heer Sanders voor 1675; een handring met 16 groote en 4 kleinere rozen op émail, door den heer J. Sanders voor ƒ1500; een duimring met 8 groote rozen, dooi den heer Oppenheim voor ƒ1300; een gouden bonbon-doos met geëmailleerde plaat, omzet met 16 rozen, door den heer Koster voor ƒ1050; twee snoe ren paarlen van 96 stuks, door den lieer Mendes voor ƒ3000; een collier van 3 snoeren paarlenwaaraan 100 groote en 97 kleinere en een slot met een grooten brillant, door denzelfden voor ƒ8900; een handring meteen grooten brillant. door den heer Löwenstein voor 1450; vier knoopenieder met een brillant, door den heer Sanders voor ƒ1425. De verdere voorwer pen werden voor lageren prijs verkocht. Een aantal personen waren voor deze verkooping uit Londen, Parijs en Frankfort gekomen. Dezen morgen werd te Scheveningen levenloos aangebragt de visscher- matroos A. J. den IIeijereen zeer oppassend zoon die voor zijne bejaarde ouders het brood verdiende. Zondag avond terwijl de stuurman aan het roer stond, viel den Heijer, die sedert eenigen lijd aan toevallen lijdende was, eensklaps neder en voor dal de stuurman nog bij hem koude zijn, had hij reeds opgehouden te leven. BUITENLANDSCHE BER1GTEN. ENK ELAAD. LONDEN, 2 April De inkomsten des rijks over hel op tilt. Maart geeindigde dienstjaar hebben 70,313,436 bedragen, zijnde 3,085,436 boren de raming.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1