LEAIISCIIE €01II AM. 186.r>. MAANDAG 3 APRIL STADS-BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. De VOORZITTER van den Gemeenteraad van Leyden, Gezien arl. 31 der Wet van 4 July 1850 (Staatsbl. n°. 37); Doet te welen, dat de lijsten der kiezers van leden voor de Tweede Kamer der Staten-Gcneraalde Provinciale Staten en den Gemeenteraad op heden zijn gesloten, op nieuw aangeplakt en gedurende acht dagen op de Secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. De Voorzittter voornoemd Leydek, 31 Maart 1865. D. TIEBOEL SIEGENBEEK. BI ANËALANDSGIIE BEKIUTEN LE VDEN 1 April. üe minister van binnenl. zaken heeft bekend gemaakt, dat er zal wor den overgegaan tot de benoeming van een of meer rijksopziglers van den waterstaat van de 4de kl. Z(j die daartoe wenschen aangesteld te worden, op eene jaarlijksche bezoldiging van 700, zullen zich aan een examen voor eene daartoe Ie benoemen commissie moeien onderwerpen. Verzoeken ter toelating moeien voor of op 15 April bij het dep. van binnenl. zaken ingezonden worden. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze w'eek dagelijks van 141 tot 148 personen. Men verneemtdat de opgave van inzendingen voor de aanstaande te Amsterdam te houden tentoonstelling van voortbrengselen van tuinbouw allc- zins de verwachting overtreft. Er hebben zich ruim 300 inzenders aange meld. waarvan ongeveer een derde uit het buitenland. Gedurende de drie eersie maanden dezes jaars heeft het Nederlandsche zendeling-getioolschap aan giften en legaten ontvangen 9925 58. De algerneene vergaderiug voor 1865 van de Nederl. Vereeniging lot afschaffing van sterken drank zal te 'sGravenhage gebonden worden. Uit Schoonhoven meldt mer,dat hel fabriekmatig vervaardigen van gouden en zilveren werken, het hoofdmiddel van bestaan der inwoners, steeds in bloei blijft toenemen Verleden jaar zijn aldaar verwerkt 2254 Ned.fS, 910 wigtjes zilver, en 82 Ned. ffi, 723 wigtjes goud, waarvan de rijksregten op den waarborg de belangrijke som van ƒ31,293.82 hebben op geleverd. Eergisteren werd te Amsterdam de jaarlijksche algerneene vergadering der Holt. ijzeren spoorweg-maatschappij gehouden. Vertegenwoordigd wa ren 148 aandeeleu, geregligd lot het uitbrengen van 70 stemmen. Met al gerneene stemmen werd goedgekeurd de balans over hel boekjaar 1864, en het dividend vastgesteld op ƒ69 50 per aandeel. Als commissaris werd herbenoemd de heer H. C. Cruys, die zich bereid verklaarde die betrekking te blijven waarnemen. De raad van administratie werd gemagtigd de con cession te aanvaarden, 1°. tot aanleg en exploitatie van eenen verbindings weg ttisschen den doll, ijzeren spoorweg te Haarlem en den Noordholland- schen staats spoorweg te Uitgeest of Castricum; 2°. tot de exploitatie van den Noordholiandschen staals-spoorwegbeide op de met de regering over eengekomen voorwaarden; verder werd besloten, dat tot verkrijging van hel vereisehte kapitaal eene leening zal worden gesloten met magtiging van den raad om daarbij al die maatregelen te nemen, welke hem wenschelyk zullen voorkomen. Volgens de Arnh. C. zal de bekende zeeschilder Louis Meijer al zijne schilderij-studiënsohilderijen enz. in April aanst. doen verkoopen en zich te Utrecht vestigen. De toenemende zwakte en uitputting van den kunste naar zou hem noodzaken het penseel te laten rusten. Donderdag nacht had op de in aanleg zijnde lijn van den spoorweg Zwolle-Kampennabij Zwolle, een treurig voorval plaats. Terwijl de ar beider W. Riesebos was gezeten op een zoogenaamden zamlwagen, beladen met rails, om dien met een voorspan paarden langs genoemden weg te ver voeren, had hij het ongeluk, ten gevolge van het springen van een ketting, van den wagen te vallen en onder de raderen te geraken. Ofschoon zijn hoofd slechts eene ligte scharnpwonde bekwam, werd hem het schouderblad verbrijzeld en gaf hij onder hel vervoer naar zijne woning den geest. De arrond.-regtbank te Zwolle heeft den heer J G. van Rijn van het hem ten laste gelegde feit, hel onderhouden eener bijzit in de gemeen schappelijke woning, wegens gebrek aan bewys, vrijgesproken. De Sneeksche C. deelt mede, dat dezer dagen een geval van bigamie of dubbel huwelijk is ontdekt. Een persoon die in 1843 in de gemeente Haskerland in den echt trad en spoedig daarna zijne vrouw verliet, zonder zich verder om haar te bekommerenhertrouwde ten jare 1860 in de ge meente Wijmbritseradeelzonder dal het eerste huwelijk, hetwelk hij rooi den ambtenaar van den burgerlijken stand verzweeg, door den dood der vrouw of op eene andere wettige wijze was ontbonden. Tegen Item was eene vervolging ingesteld. Te Groningen heeft eergisteren de aan de hoogeschool aldaar nieuw benoemde hoogleeraar, de heer dr. H. E. Moltzer, zijne betrekking aanvaard net het honden eener redevoering in de Nederlandsche taal, waarvan hel onderwerp was: de nieuwe richting in de taalkunde." Ter rolle van de arrond reglbauk te Middelburg is aanhangig gemaakt de procedure van Louis Koster, sigarenmaker aldaar, eischer, legen de adelborsten, die zich op St. Nicolaas avond van 1863 in die gemeente aan ongeregeldheden schuldig maakten. De vordering van den eischer strekt om zich eene ruime wekelijksche schadevergoeding te zien toegewezen voor het verlies van zijn regteroog, welke verwonding hem door een dier adel borsten'op dien St. Nicolaas-avond zou zijn toegebragt en waarvoor allen, volgens den eischer, hoofdelijk aansprakelijk zouden wezen. 's GRAVEND AGE1 April. Z. M. heeft aan E. 11. E graaf van Bylandi, hofmaarschalk van Z. K. II. prins Hendrik der Nederlanden, vergunning verleend tot het aannemen der versierselen van kommandeur der orde van den Witten Valk met de Ster, hem door den groothertog van Sakseu-Weimar-Eisenacii geschonken. Tot raadsheer in het prov. geregtshof in Gelderland is benoemd de heer mr. 1'. C. baron Naluiys, thans regter in de arrond -regtbank te Arnhem. Aan den heer F. J. Tavernee is, op zjjn verzoek, eervol ontslag ver leend als commies bij het dep. van binnenl. zaken, en lol adjunct-commies bij dat dep. is bevorderd de heer P. L. Putters; thans eerste klerk. Tol ontvangers der directe belastingen enz. zijn benoemd: te Veghel de heer B. Rilter, thans te Oost-Souburg; te Elburg de heer R. W. van Raab van Canstein, thans te Borger; te Hengelo, de heer jhr. A. L. van Spengler, thans te Angerlo; te Augerlo de heer C. A. Penning jr.thans te Ingen; te Ingen, de heer C. J. A. Stakman, thans rijksklerk bij het entrepot te Rotterdam. Aan den heer J. Voorbach is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als controleur der dir. bel. in Noordbrabant; voorts is benoemd tot controleur der dir. bel. in Drenthe de heer F. H. Ludewigthans adjuuct- controleur in Gelderland, en tot adjunct-controleur in Overijssel jhr. F. S. van Pauhuys, thans surnumerair te Groningen. Tol directeur van het postkantoor te Arnhem is benoemd de heer B. A. Jansen, met intrekking van zijne op 4 Maart jl. gedane benoeming tot directeur van het postkantoor te Gorinchem; tot directeur van hel post kantoor in laatstgenoemde plaats is benoemd de heer W. H. Muntendam, thans in die betrekking te Bergen-op-Zoom. Aan den heer J Roos, te Zaandam, is, op zyn verzoek, eervol ont slag verleend als schoolopziener in het 12de schooldistrict van Noordholland. De luit. ter zee lsle kl. J. B. A. de Jong, dienende op hel wacht schip te Amsterdam, wordt op non-activiteit gebragt en vervangen door den luit. ter zee ls,e kl. J. Scheurleer, thans non-actief. Gisteren avond werd de spreekbeurt in de natuurkunde der maatschappij Diligentia alhier door den hoogleeraar A. H. van der Boon Mesch van Ley den, vervuld. Voor een buitengewoon talrijk gehoor sprak de hoogleeraar over hel onafscheidelijk verband tusschen lucht, licht, aarde, dampkring, water en dieren, toepasselijk op de voeding en ontwikkeling der planten, onmisbaar voor het voortdurend bestaan van het menschelijk geslacht. Gisteren en heden hebben de afdeelingen van de iweede kamer der stalen-gencraal o. a. de wets-ontwerpen nopens den suiker-accijns onder zocht. Maandag houdt de kamer een vrijen dag tot voorbereiding van het nader onderzoek over de ontwerpen van flnanciëlen aard, die Dingsdag aanst. in de afdeelingen aanvangen. BLITENLANDSCHE BKR1GTEN. ERIG ei, A A LONDEN. 30 Maart. De bijeenkomst der ijzerfabriekanten en hunne werklieden in Noord Stof- fordshire heeft geene gunstige gevolgen opgeleverd. Geen der beide partijen wilde iels toegeven, zoodat de qnaestie hangende is gebleven. Het van Shields naar Rotterdam bestemde schip Guardian is Zondag morgen nabij Scarborough gezonken, waarbij 7 personen het leven hebben verloren. Te Marske, nabij Leeds, is het huis van een kolenmijnwerker in de lucht gesprongen, ten gevolge van hel onvoorziglig omgaan met buskruid, dat hij voor zijn beroep noodig had. De mijnwerker- zelf heeft bij dit on geval den dood gevonden en zijne drie kinderen zijn zwaar gekwetst. De reeds vermelde boodschap van den president Davis aan hel congres der zuidelijke statenen daarin voorgestelde maatregelen doen den hagclie- lijken toestand dier staten zeer uitkomen. Naar de voorstellen van den president zou de militaire overheid eiken weerbaren man in de gelederen des legers kunnen plaatsen, eiken weerspannigen of van ontrouw verdach ten ingezeten zonder vorm van proces kunnen gevangen zetten, ai de voor hel onderhond der troepen benoodigde goederen zonder betaling kunnen in beslag nemen. De president schijnt echter te erkennen, dat geweld niet toereikend zou zijn om verborgen voorraad levensmiddelen aan hel licht te brengen; hij wil daarom voor een paar millioen dollars aan geld slaan, hetwelk enkel lol het betalen van benoodigdheden voor het leger zou mogen uitgegeven worden. Op 16 Maart is te Richmond geen enkel dagblad uit gegeven, daar al de werklieden, ook die van de drukkerijen, dien dag dooi de militaire overheid werden gebezigd. Te New-York is de agio san het goud lol 57ï pCt. gedaald. Te Porl-au-prince is op 23 Febr. door onvoorzigtigheid bij het aanste ken der lampen in den schouwburg brand ontslaan, die zich weldra over het geheele gebouw uitstrekte envan daar op andere gebouwen zijnde over geslagen, zulke eene snelle uitbreiding verkreeg, dat eindelijk de schoonste wijken en stralen der stad een prooi der vlammen zijn geworden. Er zijri minstens 400 gebouwen vernield, gedeeltelijk ten gevolge van gebrek aan water lot blitsschitiggedeeltelijk wegens het gemis van een genoegzaam aantal spuiten bij het begin van den brand. In slechts zes uren tjjds was die verwoesting voltooid. F KAK K ItUlt. PARIJS. 30 Maart Het wetgevend ligchaam zet de beraadslaging over hel ontwerp adres in antwoord op de troonrede voort. Het eerste amendement van de op-

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1