Bavornin Lohman, jur. eaud. le Groningen, en L. Bleekrode, student in de nil- en Daiuurkunde ie Leyden. Des avonds hebben de siudenien aan on derscheidene hoogleeraren serenades gebragt. Volgens de Prov. Noordbr. C. is de soldaat J. W.verdacht van moedwillig de kleederen eener vrouw in brand te hebben gesloken, nog -niet in vrijheid gesteld, maar zal h(j integendeel eerstdaags voor den krijgs raad moeten verschijnen. Te Appelschain Friesland, is dezer dagen, bij het houden eener drijf- jagl op vosseu, door onvoorzigtigheid een 16-jarige knaap door een schot doodeltjk getroflen. Thans is bekend geworden hel voorloopig verslag van de afdeelingen der tweede kamer over hel wets-onlwerp nopens het regt van zegel. Daar uit blykldat een aantal leden bleef ook bij het vroeger geuite gevoelen, dat het ontwerp le groot offer van de schatkist eischl, zonder dal een ge noegzaam aeqnivalent daar tegenover slaat. De overgroote meerderheid bleef zich voor de algeheele afschaffing van het zegelregt op de dagbladen en op de adverleiiliën verklaren. 's GRAVEN 11 AGE30 Maart. Z. M. heeft aan den heer mr. L. R. baron Tacts van Amerongen, Z'. Ms. kamerheer, vergunning verleend tol hel aannemen der versierselen van koinmandeur der orde van den Witten Valk, hem door den groothertog van Saksen-Weimar-Risenach geschonken. Tot lecraar in het boetseren aan de polytechnische school is benoemd de lieer Eugène Lacoinblé, thans leeraar aan de akademie van beeldende kunsten en technische wetenschappen le 's Gravenhage. Aan den heer C. E. Last is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend ais adjunct-commies bij het dep. van fliiai.cien. Z. M. heeft goedgevonden te bevorderen tol kapitein-luit. Ier zee. den luit. ter zee Is" kl. A. VY. de Rnyier van Steveninck; en lot luitI. ter zee l"e kl.die der 2de kl.R. J. A. Bouricins, J. Spanjaard en jhr. A. J. van Geen; voorts den kapitein-luit. ter zee It. L. de llaes eervol le ontheffen van het bevel over de drijvende batterij Neptunus en op non-activiieit le brengen, en dat bevel op te dragen aan den kapitein-luit. ter zee J. E. Buys, thans non-actief. Aan den luil.-knlonrl der artillerie van het leger in Ned. Indie J. L. Moerman, thans tnet verlof liter te lande, is, op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend uit de militaire dienst, met toekenning van den rang van kolonel en van pensioen. Dingsdag tiamidddag hebben de burgemeester jhr. mr. F. G. A Gevers Deynootvoorzitter, en jlir. H. C. A. Verliuëll, lid van de commissie van bijstand voor de plaats, werken en eigendommen, vergezeld van den heer P. Tliirion, onder-gemceute-arcliitectiu hel duin lusscheu de villa van jlir. L. van Bronkhorsl en de vuurtoreneene soort van baak in den grond doen slaan, op de plek alwaar, cenc regie lijn van het strand af genomen, op 30 lYov. 1813 de prins van Oranje met de sloep is geland. Dat terrein is door de gemeente afgestaan om daarop te doen verrijzen de naald als natio naai gedenkteeken voor Nov. 1813 enz. Den 26!ten der volgende maand zal de alhier gestationeerde batterij rjjdende artillerie, onder bevel van den kapitein .lhr. YV. U. C. ridder van Rappard weder naar Arnhem vertrekken en dien dag vervangen worden door de 6dc kompagnie van liet reg. veld artillerie uit Leyden, die bestemd is, om onder hevel van den kapitein J. C. van Gheel Iloëll alhier in garni zoen le komen. Voor het leveren van 200 stuks ijzeren halve wissels, ten dienste der staatsspoorwegen, op lieden aanbesteed, was de minste inschrijver de heer L. J. Enthoven alhier, voor 25996. Bij de behandeling van hel vierde ontwerp der geneeskundige wetten in de zitting van de tweede kamer op Dingsdag II. is art. 12, inhoudende verbod voor de apothekers, om, hij de aankondiging der geneesmiddelen, te vermelden de ziekten waartegen zij kunnen worden aangewend, verwor pen, en aangenomen ren amendement van den hetr Rcinders, strekkende om de bepaling, dat de apothekers de door hen te leveren geneesmiddelen zouden moeten verzegelen, te doen vervallen. Bij art. 33, luidende: Be halve door apothekers, en door geneeskundigen lol liet afleveren van ge neesmiddelen bevoegd, mogen de geneesmiddelendoor onzen minister van bittuenl. zakeneene commissie van deskundigen gehoordaan te wijzen niet worden verkocht beneden de hoeveelheid, daarhjj voor elk dier midde len te bepalen werd uitvoerig gesproken o»er de strekking, die deze be paling naar de meriting van sommigen zou hebben om den siaitd der droo gisten te beuadeelen. Nadat de minisier liet noodzakelijke van deze bepa ling had aangetoondwerd het art. aangenomen. In de zitting van gisteren zijn hij arlt. 35 en 36, op voorstel van den heer Luybcn, meer gematigde bepalingen aangenomen. Bj) de behandeling van art. 38 heeft de minister van hinnenl. zaken verklaarddat hel de bedoeling is de tegenwoordige drongisten in den toestand le laten verblij ven, waarin zij zich thans bevinden. Het wets-onlwerp in zijn geliepl is ten slotte aangenomen met 37 tegen 29 stemmen. Daarna vroeg cn bekwam de heer Hoynck van Pajieiidrecbl verlof om eene interpellatie lol de rege ling te riglen omtrent den toestand der havens op Java en de haven van Samarang in liet bijzonder. Hij schelste den slechten staal waarin vooral de laatste verkeerde en vroeg of de regering voornemens was om daarin verbetering te brengen De minister van koloniën heeft daarop geantwoord dat er reeds plannen waren ontworpen om in dien toestand afdoende verbe- teiiog ie brengen waaromtrent hij eenige bijzonderheden mededeelde. Bij de regeling der verdere werkzaamheden is bepaald dal op Donderdag 6 April zal plaats hebben de interpellatie van den heer van Goltstein om trent de doorgraving van Holland op zijn smalst, en die van den heer VVint- gens, over het programma van liet te stichten paleis voor de staten- geueraal. BUITKiVLANDSCUK BttftlGTUft. ENG KL A D. LONDEN. 28 Maart. Volgens beriglen uit Quebec heeft de Canadasche regering een millioen doll, tan liet parlement der kolonie gevraagd voor verdedigingswerken, en 350,000 doll, voor het beveiligen der grenzen door een corps vrijwilligers. Vrijdag II. had te Dover de agent van de B'lgisclie regering, de beer Locharzewskieen Pooi van geboorte, liet ongeluk van by liet station van hel platform op de rails uit te glijden, juist terwijl er een locomotief voorbij kwam. Hel gevolg hiervan was, dat zijn ligchaam letterlijk in stukken werd gescheurd. Te Plymouth zijn Zalurdtig II. bij eenen in eene geringe woning uit gebarsten brand 4 kinderen gestikt. j Beriglen uit New-York van 18 Maart bevatten het volgende: Generaal Sherman heeft het oostelijk gedeelte van Zuid-Carolina verwoest. Generaal Sheridan heeft den centraal-spoorweg in Virginia, over een lengte van 15 mijlen, vernield. In Pennsylvania hebben overstroomingen groote schade aaugebragt. ilarryshurg en Oil-Ctly staan onder water. De lieer Davis, president der zuidelijke stalen, heeft hij het congres te Richmond eene boodschap ingediend, waarin hij verklaart, dat Richmond in grootcr gevaar dan ooit te voren verkeert. IIi) beveelt de schorsing der liabeas-corpus acte aan, als een maatregel, onvermijdelijk tut den goeden uilslag van den oorlog, die moet voortgezet worden lot dat eene beslissing zal zijn verkregen. In Richmond worden alle krachten ingespannen om neger-regimenten te vormen. In beiigteu uit New-York leest men eene proclamatie van den gou- I verueur van den afgescheiden slaat Noord-Carulinawelke aanwijst, hoe slecht het met liet hoofdleger van hel zuiden Icu aanzien van den leeflogt, gesteld is. Hij vermaant de bevolking vrijwillig en om niet een deel van haren voorraad voor het onderhond der troepen van Lee af le staan, daarbij voegende, dat anders baar grlieele voorraad iu de banden des vijauds vallen en tot onderbond van den verdrukker dienen zou. Om met een goed voor beeld voor le gaan zegt hij de helft van zijnen voorraad aan liet leger te hebben afgestaan en zijn gezin voor een jaar op beperkt rantsoen te zuilen stellen, zoodat liet op gelijken voet zal worden onderhouden als de dappere soldatendie ouder Lee voor liet vaderland en voor de veiligheid van ieder gezin strjjdeu. KIlAiYHItlJK PARIJS, 28 Maart. De lieer Boudet is als minisier van binnenl. zaken vervangen door den lieer markies de Lavalelle, lid van den senaat. De heer Boudet is daaren tegen lol lid van den senaat benoemd. Door den gouverneur-generaal van Algerië is de grond der Brakta's, een onderdeel van den Arabischen stam, die omstreeks Balna gevestigd is, verbeurd en aan de schatkist vervallen verklaard, uit hoofde dat die lieden sedert 1857 door moorden en andere gewelddadigheden eene stelselmatige vijandschap tegen de Fransclte heerschappij hebben betoond. De heer Ollivier heeft in de kamer van afgevaardigden beweerd, dat de regering wel den weg bewandelt, die naar de vrijheid leidt, maar dat zij te langzaam loopt en dat zij reeds sedert lang had moeten inziendat de tijd gekomen was, waarop zij ook iets voor de staatkundige vrijheid be- hoort te doen. Hij eisclile daarop meerdere vrijheid voor de drukpers, die i thans aan de willekeur van de administratie was overgeleverd. Hij ver langde, dat ook meer vrijheid in het verkiezingswerk zou heersclten althans j dat de regering hel stelsel van officiële caiididaten zou laten varen, waar- i van hij de vele misbruiken aantoonde. Hij eisclile vrijheid van spreken binnen de grenzen der algemeene wet en verweet der regering ouder ande- ren, dal zij aan minnen als Alexandre de la Vergtie, Albert de Broglie en i Cochin, de vergunning had geweigerd om openbare voorlezingen te houden. Hij betoogde voorts, dat thans bet oogenblik voor de regering gekomen j was om toe le geven; bet was daartoe noch le vroeg, noch le laat; het juiste oogenblik was daar. De vrijheid moest aan het land teruggeschonken worden als hel eenige middel om de regering staande le houden en liet land een nieuw tijdperk van bloei en ontwikkeling ie doen intreden, in die hoop zon lijj voor hel oulwerp-adres stemmen, niet omdat hij zoo zeer over de regering te vreilen is. maar om haar aan te moedigen den door lirtn j aatigeduideu weg in le slaan, hopende hij eindelijk door middel van een i nationaal eu krachtig bestuur le geraken tot een duurzaam verhoud ln->clieii de democratie en de vrijheid. De lieer Thiers bestreed de mccuing van den beer Ollivier, dal de burgerlijke vrijheid de staalkundige vrijheid morst voorafgaan. Iljj eischic de staatkundige vrijheid, omdat alle andere vrijhe den daaruit voortvloeien. In alle gewigtige aangelegenheden behoorde liet j land geraadpleegd te worden en wel hij voorbaat en nietzoo als nu ge- i scliiedde. a posteriori. Hij verlangde, dat de drukpers alleen van de justitie afhankelijk zou zijn. Hij drong wijders aan op ministeriële verantwoorde lijkheid, en besloot met de opmerking, dal liet land, hetwelk de vrijheid i aan de wereld geschonken hadzelf daarvan niet op den duur verstoken kon blijven. De Voorzienigheid was le regtvaardig om dit le dulden. De lieer Thuillier bestreed den lieer Thiers. Hij betoogde, dat bet woord vrij heid meer dan ee'oe heleekenis bad; het kon wanorde of vaderlandsliefde heteekenener bestond eene vrijheid die bezielt en verlevendigt, en eene vrijheid die vernielt en vernietigt. Lie tegenwoordige regeringsvorm was te verkiezen boven een parlementairen. Men heeft eenig herigl ontvangen van de soldaten, die in December jl. te San Pedro door de Mexicanen werden gevangen genomen. Een hunne' meldt, dat zicli de bevelhebber met 5 officieren eu 70 matrozen en soldaten in banden der Juarisien bevinden. 7.1) waren te Mazallan. maar stonden op liet punt om uaar eene in het binnenland gelegen plaats, waarvan de

Leydse Courant | 1865 | | pagina 2