LE1RSCHE COURANT. 1865. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeten. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. W 40,'i VRIJDAG 31 MAART. De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaarsAfzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. STADS-BERIGTE1V. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te weten,dal, wegens den invallenden feestdag, de Beestenmarkt, in plaats van op Vrijdag 14 April aanstaande, zal worden gehouden op Woensdag den 12den bevorens. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. T1EB0EL SIEGENBEËK., Burgemeester. Leyden, 30 Maart 1865. v. PUTTKAMMERSecretaris. Tweede Zitting van den Militieraad BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien art. 92 der wet van 19 Augustus 1861, betrekkelijk de nationale militie (iStaatsblad n°. 72); Gelet op de missive van den Luitenant Kolonel, Militie-Commissaris in het 3de dis triet der provincie Zuidholland; Doen te weten: dal de tweede titling van den Militieraad voor deze gemeente wordt gebonden in de Lakenhal aan den Ouden Singel, op Maandag en Dingsdag den 10|1(I1 en lldcn April 1865, des morgens ten half tien ure. tot liet doen van uitspraak, zoo omtrent alle in de eerste zitting niet afgedane taken, als ten aanzien van hen, die als plaatsvervanger of nornmerverwisselaar verlangen op te treden; voorts, dat tot het opmaken der daartoe vereischte bewijsstukken, van heden af, ter Secretarie dezer gemeente;- van des voormiddags tien tot des namiddags drie uie, de Zonda gen uitgezonderd, wordt gevaceerd; welke gelegenheid de belanghebbenden worden vermaand zich ten nutte te maken, daar aan den loleling, die reeds bij de militie is ingelijfd, overeenkomstig het bepaalde bij art. 70 der bovenaangehaalde wet, door den Koning, niet dan in bijzondere gevallen, bet stellen van een plaatsvervanger kan worden vergund. En zal deze door aanplakking en door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leyden, 23 Maart 1865. D. T1EBOEL S1EGENBEEK, Burgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BINNENLaNDMCHK BEltKiTKN LEYDEN 30 Maart. Op Maandag den 278,en dezer overleed te Hilversum, in den ouderdom van ruim 79 jaren, de beroemde oud-booaleeraar onzer hoogesclionl Petrus Hofman Peerikamp. Geboren den 2den February 1786 te Groningen en aan de hoogeschool aldaar gevormd, bekleedde hij achtereenvolgens de betrek king van praeceptor te Haarlem (1803—1804), van rector le Dockum (1804—1816), en van rector te Haarlem (1816—1822). In hel jaar 1822 aanvaardde hij hel professoraat in de letteren aan onze hoogeschool, van welke hij 27 jaren lang een sieraad was, toen hartzeer en ligchaamslijden hem in 1849 noopten z(jn ambt neder te leggen. Het verkwikkelijke bui tenleven in hel schooue Hilversum gaf hem gedeeltelijk zijne gezondheid en krachten weder, zoodal hij zijne studiën hervatten kon en nieuwe vruch ten van zijnen immer werkzamen geest in het licht geven. Ieder, die Peerikamp gekend heeft, eerbiedigde in hern den man van een edel, vast en regtscbapen karakter. Niemand, die Peerlkamp's onderwijs heeft mogen genieten, zal ooit het boeijende en indrukmakende zijner lessen vergeten, en op liet gebied van klassieke studiën, inzonderheid in de kritische behan deling van Lalijnsche poezjj, heeft Peerikamp zich eene blijvende eereplaats «aast den grootcn Bentley verzekerd. De laatste bijeenkomst voor dit saizoen der Volksvoorlezingen uil het depart. Leyden der maatschappij Tot Nut van 't Algemeen had gisteren avond plaats, en wel in de stads-gehoorzaaldie daartoe welwillend door het stedelijk bestuur was afgestaan. Daar de commissie dus nu over een grooter lokaal kon beschikken, had zij voor deze gelegenheid ook vrou wenkaartjes verkrijgbaar gesteld, en van die vergunning was een zóó ruim gebruik gemaakt, dat zelfs deze zaal te klein was, om al de bezoekers te bevatten. De typographische vereeniging Lourens Jansz. Coster had zich bereid verklaard, eene tooneelvoorstelling te geven. Hel eerste nonimer van bel programma bestond uit de voordragl van hel bekende dichtstuk: De ledige stoel" door bet lid A. Swart, die zich met y«er van zijne taak kweet. Vervolgens werd het blijspel: De heer Lustig of de deurwaarder liedjesdichter" op zeer verdienstelijke wijze uitgevoerd. De vrolijke deur waarder, die zijne slagtoHers al zingende naar de gijzeling brengt, en die uitmuntend door het lid 11. W. Wittenaar werd voorgesteld, wekte niet weinig de algemeene lachlust op. Maar ook de andere vertooners hadden regl op de toejuichingenwelke hun te beurt vielen. Na afloop van de pauze tusschen hel le en 2e bedrijf trad de heer C. C. v. d. Hoek op, en schetste in krachtige trekken hel nul, dal door de Volksvoorlezingen wordt lot stand gebragt, terwijl hij de commissie dankte voor de moeite, die zij zich bij voortduring getroost. Hij uitte den wensch, dat genoemde inrigting, óie thans reeds tien j3ren bestaan heeftook eens haar zilveren feest zou mogen vieren. Al de aanwezigen hebben zeker even als w(j met genoegen naar die toespraak geluisterd, want eene inrigting, die met zóó 'cel vrucht werkzaam is, die aan mingegoeden zoo menigen nuttigen en aangenameu avond verschaft, verdient ten volle aller belangstelling en ondersteuning. Aan het einde van het blijspel betuigde de president de heer Werst den dank der commissie aan de leden der typographische vereeniging en sloot met ecnige hartelijke woorden de bijeenkomstdie volgens ons oordeel op nieuw had bewezen, hoeveel goeds tnen aan zgne leiding, en die van den bekwamen secretaris, den heer de Swaan, verschuldigd is. Gisteren avond werd door het studenten-gezelschap Arena Studiosorum in hel gebouw der gymnastiekschooleen wapenstrjjd op den degen en de sabel gehouden, waarover de directie was opgedragen aan den uitstekenden meester op alle wapenen, den heer M. Begoor, van 's Uage. De prijzen werden behaald: bij den strijd op den degen, l8le prijs, eene zilveren me daille, door den heer A. L. van Cattenburgh 2de prijs, ivvee floretten, door den heer G. van der Jast; bij den strijd op de sabel, l8,e prijs, eene zil veren medaille, door den heer J. W. A. von Schmidt auf Altenstadt, 2de prijs, een sierlijk bewerkte sabel, door den heer T. F. Risselada. Deze wedstrijd, opgeluisterd door muziek, onder directie van den kapelmeester van Pijpen, liep in de beste orde af. Men meldt ons uil Wassenaar, dat gisteren aldaar hooi is verkocht voor ƒ46 de 1000 oude 8. Het koolzaaddat nu bloemknop had gezetheeftnaar wij uit Soe- termeer vernemen, wegens de strenge vorst, allerwege geducht geleden. Naar men ons tneldt hebben vele visschers op de Zuiderzee in de vorige week eene aanzienlijke schade geleden. Zoowel aan de Lemmer als aait het eiland Urk werden de uitgezette netten in eenen nacht door het wegens de onstuimige zee voortgestuwde ijs verscheurd en weggenomen. Op de eerste plaats sprak men van ƒ9000, te Urk van ƒ6000 schade. Te Marken moet de schade niet minder groot zjjn dan le Urk, en de visschers, van de noodwendigste voorwerpen lol uiloefening van hun bediijf beroofd, verkeerenzoowel daar als elders, in eenen kommervollen toestand. Van wege de Nederl. handelmaatschappij zal op Dingsdag 11 April aansi. te Amsterdam de aanbesteding plaats hebben van 2100 stuks wol len dekens. In het hoofdkiesdistricl Vlaardingen is lot lid der prov. stalen van Zuidholland gekozen jhr. J. F. van Vrcdenbtirch mei 373 van de 692 geldige stemmen. Op den heer J. A. van der Goes werden 319 stemmen uitgebragt. Uil Middelhurnis meldt rneudat behalve de reeds vermelde gift aan de diaconie armen aldaar, door de broeders en zusters van wijlen mejufvrouw H. A. KolfT, ook aan liet weesbuis aldaar de belangrijke som van ƒ1000 is gegeven, als ook aan de vereeniging Dorcas de som van ƒ500, terwijl de weeskinderen zelve le zanten de som van 80 hebben ontvangen, om daar voor het een oi ander aan te koopen, en de binnenvader en moeder de som van 20. Voor de arrond.-reglbank te Amsterdam stond gisteren te regt een 15jarig meisje, ter zake dat zij een stukje vuur uit de test van haar sloof genomen en dit heimelijk nedergelegd had op de punt van den omslagdoek, waarmede eene oude 70-jarige vrouw gekleed en op haren stoei gezeten was. Dientengevolge waren de kleederen dier vrouw in brand geraakt en bekwam zij zeven vrij ernstige brandwonden. Op den twaalfden dag na dit feit stierf zij, doch, volgens verklaring van deskundigen, aan andere oorzaken dan aan die wonden. Het openb. min. eischte schuldigverklaring aan moed willige verwonding en veroordeeling tol eene gevangenisstraf van 3 jaren. De verdediger der beschuldigde concludeerde tot veroordeeling wegens onwil lige verwonding. De uitspraak zal later plaats hebben. Aan het Nieuwe Diep bevonden zich Dingsdag II. niet minder dan 80 pinken van de Scheveningsche visscbersvloot, die door hel laatste storm weder verpligt waren geweest aldaar eene schuilplaats le zoeken. Te Utrecht werd eergisteren de dies natalis der hoogeschool gevierd, die anders den 26ste0 Maart invalt. Ten 1 uur heeft de hoogleeraar Doedes het rectoraat overgedragen aan den hooglceraar Fruin, met hel houden eener plegtige redevoering in hel groot auditorium: de libertatecum theologiae turn etiam Ecclesiae Christianaestrenue vindicandad. i. over de hand having van de vrijheid der Christelijke kerk zoowel als der godgeleerdheid. Tevens zijn de medailles en getuigschriften uitgereikt aan onderscheidene studenten van de verschillende hoogescholen wegens het beantwoorden der uitgeschreven prijsvragen. De zilveren medaille, door de theologische facul teit toegewezen, werd uitgereikt aan den heer J. C. van Slee, theol. cand. le Leydende gouden medaille, door de juridische faculteit toegewezen, aan den heer G, H. van Bolhuis, jur. cand. te Utrecht; de zilveren medaille, door de medische faculteit toegewezen, aan den heer Th. Place, med. cand. le Utrecht, terwjjl eervolle vermelding ten deel viel aan de hh. W. H. d«

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1