COURANT. LETR8CHE MAANDAG 27 MAART. STADS-BERIGTEN. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. VERGA-DERING van den Gemeenteraad van LeydenMaandag den 27sten Maart 1865, 's namiddags ten twee ure. Onderwerpen 1». Benoeming, aan de openbare lagere school voor minvermogenden vaneen 2den hulponderwijzer der 3de klasse en een hulponderwijzer der 4dc klasse. 2». Verzoek van Dr. G. W. A. Plaat, om continuatie als slads-doctor. 3». Verzoek van Dr. J. J. Cornelissen, om tegen 1 Mei a. s. het eervol ontslag te bekomen uit zijne betrekking van 2den leeraar in de oude talen aan de gemeente-instellingen voor hooger en middelbaar onderwijs. 4». Voordragl van Curatoren van het Gymnasium, om de jaarwedden van de beide leeraars in de oude talen aan de gemeente-instellingen voor hooger en middelbaar onderwijs gelijk te stellen. 5». Voordragt tot regeling der jaarwedden van de beambten ten kantore van den gemeente ontvanger. 6®. Voordragt tot afstand van gemeentegrond aan Curatoren van de Leydsche Hoogeschool, ten behoeve van het Rijk. 7®. Voordragt aangaande den bouw van de lokalen voor de hoogere burgerschool. 8®. Adres van J. Timmermans, ter bekoming van gemeentegrond. 9®. Adres van F. Mijnlieff Az., tot ontheffing der hem opgelegde boete. 10°. Verzoeken tol het leggen van stoepen, van: a. A. G. Rexwinkel, vóór de percelen Wijk VI. N®. 1146 en 1148; b. H. Iltirgerdijkvóór het perceel Wijk VI, N®. 373. 11». Plans en voorwaarden: a. aangaande de leverancie van eene ballaslpraam b. omtrent hel leveren en plaatsen van eenige stootpalen c. omtrent de vernieuwing van de brug aan den Zuid-singel over de Waardgracht. 12». Voordragt tol de benoeming van een hulponderwijzer Ist® klasse, met acte van hoofdonderwijzer, op eene jaarwedde van ƒ600, voor de openbare lagere school n®. 1 voor onveruiogenden. 13®. Stalen van af- er. overschrijving of suppleloire staal van begrooling, 1864 van a. hel Heilige Geest of Arme Wees- en Kinderhuis, b. de Kamer van Koophandel en Fabrieken. 14®. Rekening over 1864, van de plaatselijke Schoolcommissie. 15®. Verzoek van de Commissie voor de Volksvoorlezingen van hel departe ment Leyden der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, om het kos teloos gebruik van de Stads-gehoorzaalop den 29sten Maart e. k. BINNKALANDSUHK BËUHiTKi\ LEYDEN 25 Maart. In eene op gisteren gehouden vergadering van inschrijvers voor de restauratie van den schouwburg is met algemeeue stemmen besloten tot ge noemde restauratie over te gaan. Wij vernemen, dat de lezing van mevrouw Elise van Calcar, vroeger op 28 Maart bepaald, thans op 5 April aanst. zal plaats hebben. Dingsdag aanst. den 28sle" dezer, des morgens ten 11 ure, zal op de bewaarschool op de Garenmarkt, gelijk men weet eene stichting van dr. Laurillard, vroeger pred. bij de herv. gemeente alhier, eene openbare les worden gegeven. De toegang staal bij die gelegenheid voor alle belangstel lenden open. Het getal der in hel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 142 tot 159 personen. Bij de gisteren aan het ministerie van marine te 's Hage gehouden aan besteding van goederen en materialen bjj de maritime directie te Willemsoord, voor 's rijksdienst benoodigd, is de levering van eene partij vlaggedoek aan genomen door de hh. van Hartrop en Zn. alhier, voor ƒ1820. Naar ons uil Katwijk wordt gemeld heeft de visscherijsedert de eerste bomschuiten zijn uitgevaren, over hel algemeen eene tamelijk bevredigende uitkomst gegeven, lil den laatsten tijd vooral is er veel schol gevangen, ook kabeljaauw en tarbot, welke laatsten echter tegen zeer hooge prijzen naar Amsierdam of het buitenland w orden verzonden uithoofde le Leyden geen prijzen van belang voor den vjseh zijn te maken. lieden tnorgeu ten 5 ure zijn van de geheele vloot slechts 3 schuiten met verschen visch aan gezet. De wind was niet gunstig, om meer schuiten te verwachten, terwijl het weêr deze week, vooral Maandag, zoo stormachtig is geweest, dat de meeste schuiten hier en daar een goed heenkomen hebben moeten zoeken. Het plan der 257sle staatsloterij is vastgesteld. Zij zal bestaan uit 20000 loten, 10000 prijzen en 2 premiën. De collecte wordt geopend ten kantore van den directeur der staatsloterij te 's Hage op Dingsdag 18 April en gesloten op Zaturdag 29 April. De trekking der eerste klasse zal plaats hebben op 15, 16, 17 en 18 Mei, terwijl de laatste 100 nommers op Za turdag 5 Augustus zullen getrokken worden. De chefs der corpsen hebben van het dep. van oorlog last bekomen om aan de Israëlitische militairen verlof te verleenen van 6 tot 21 April a. s.i| ten einde het Paaschfeest ten hunnent te vieren. Aan de diaconie der herv. gemeente te Middelharnis is door de broeders j en zusters van wijlen mej. A. H. Kol ff ƒ1000 gelegateerd, en aan die der herv. gemeente te Odoorn mede ƒ1000, door wijlen den lieer H. M. Boelken. !j Bij de herv. gemeente te Vaassen is tot pred. beroepen d'. Creulzberg, pred. te Blaauwkapel; bij die te Poortvliet ds. Gravenstein, pred. te Seroos- kerke; bij die te Haarloo de eand. P. 11. Roessingh; bij die te St. Anna- land de cand. Ruysch van Dugieren. Te Alkmaar is Dingsdag avond brand uitgebarsten ten huize van ren venter ten platten lande in goud- en zilverwaren, aan de Korte Nieuwe Sloot, welke zoo hevig toenam, dat het perceel in een half uur grooten- deels uitgebrand en een naburig vrij aanmerkelijk beschadigd was. De be woner is, op vermoeden van brandstichting, in hechtenis genomen. Door den buitengewoon lagen waterstand zitten op de Zuiderzee niet minder dan 13 schepen aan den grond en in bet ijs. Uit Overijssel zijn gisteren 25 personen naar Rotterdam vertrokken om zich aldaar naar Noord-Amerika in te schepen. Maandag II. vond een schipper, die van Leeuwarden kwam, in de Stroobosser trekvaart een paard zwemmende met eene chais achter zich. Men maakte daaruit op, dat ook de eigenaar in het water lag. Na lang zoeken vond men dan ook zijn lijk. De verongelukte was een jong mensch uit Kollum, vader van vier moederlooze kinderen. Hel herigl omtrent hel vermoorden van eene boeren-dienstmeid nabjj Heerenveen wordt thans tegengesproken. Uit Groningen meldt men, dat aldaar een onbezoldigd rijks-veldwach ter uit Slochleren, die tot agent van policie was aangesteld, is aangehou den, als hebbende zich tijdens de Septemberfeesten in het vorige jaar schuldig gemaakt aan het ontvreemden van een jas in een logement te Groningen. Daar hij getooid was met den destijds vermisten jaswerd hij door iemand die vroeger verdacht was gehouden het feit gepleegd te hebben herkend. ONGKLAA lï. LONDEN 23 Maart. Het lagerhuis heeft de aanvrage der regering om eene som van 50ÜG0 M als eerste bijdrage ter bekostiging der versterking van Quebec in Canada toegestaan. In hel hoogerhuis heeft de minister van buitenl. zaken ver klaard, dal er alle grond bestond om le denken, dat er in den slaat der be trekkingen tusschen Engeland en de Vereenigde Staten geenerlei reden ge legen was om eene vredebreuk te vreezen. De koning van België wordt alhier verwacht. Naar men verneemt zal de kerk, die men ter nagedachtenis van kar dinaal Wiseuian wil oprigtengebouwd worden op de plaats waar thans de woning van lord Palmerston staal. De eigenaar heelt daartoe het terrein afgestaan en het huurcontract van lord Palmerston die vele jaren in dat huis gewoon heeft, niet willen vernieuwen. De soldaat W. van hel le Breda in garnizoen liggende 3de reg inf., als verdacht van moedwillig de kleederen eener vrouw door lucifers te heb ben in brand gesloken, waardoor deze na een folterend lijden in bet gast huis is overleden, heeft voor den krijgsraad in de lste militaire afdecling teregt geslaan. Er zijn geene voldoende bewijzen van dat misdrijf gevon den, zoodat zijne onmiddellijke invrijheidstelling is bevolen. 's GRAVEN HAGE, 25 Maart. Door Z. M. is aan jhr. G. J. G. Klerck, adviseur belast met de lei ding van den aanleg der staatsspoorwegen, vergunning verleend lot het dra gen der versierselen van kommandeur 2de kl. der Guelphen-orde, hem door den koning van Hanover geschonken. Aan den heer mr. J. P. R. Tak isop zijn verzoek, eervol ontslag verleend als commies bij den raad van state. Z. M. heeft goedgevonden bij het corps mariniers te bevorderen, tot majoor, den kapitein lslc kl. J. J. Soer; tot kapitein l5te kl., den kapitein 2de kl. J. Gautier; tot lslen luit., den 2den luit. D. A. van Vutiren; tol ka pitein-kwartiermeester lste kl.den kapitein-kwartiermeester D. Deyllen te benoemen lot 2dc» luit.-kwartiermeesterden sergeant ddspiranl-kwarlier- meester II. J. Lotsy. De officier van gezondheid l,tc kl. D. A. J. van Kessel is op non activiteit gesteld, tot dat omtrent hem nader zal worden beschikt. Het schroefstoomschip Vice-Admiraal Koopmanonder bevel van den kapitein-luit. ter zee J. M. I. Brutel de la Rivière, komende uit O. 1is den 23slen dezer ter reede van Vlissingen geankerd. Alvorens de residentie te verlaten, hebben HH. KK. HI1. de hertog en de hertogin van Saksen-Weimar-Eisenach aanzienlijke geschenken uitge reikt aan het personeel van wijlen H. M. de koningin-weduwe. De tweede kamer heeft gisteren de beraadslaging voortgezet over het derde ontwerp der geneeskundige wetten. Art. 19, houdende strafbepalin gen, waaromtrent vele leden van gevoelen waren dat zij hier niet te pas kwamen, werd verworpen. Daarna werd art. 15, waaromtrent de beslis sing was verdaagd, goedgekeurd, nadat de minister van binnenl. zaken het eenigzins had gewijzigd. Art. 20, betreffende het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde tegen of zonder belooning, werd eenigzins gewijzigd aangeno men, alsmede de artt. 21—25. Bij het laatste artikel wiertï door den mi nister de lijd van het in werking treden der wet op 1 ,lan. 1866 gesteld. Het geheele ontwerp is met 37 tegen 29 stemmen aangenomen. Heden wordt de beraadslaging over hel tweede ontwerp herval. De commissiën van rapporteurs van de tweede kamer over de wets ontwerpen nopens de personele belasting, wijziging der gemeentewet enz. hebben, na kennis le hebben genomen van de memoriën van beantwoording en de nadere nota van wijzigingendoor den minister van financiën inge zonden, een nieuw onderzoek le dezer zake in de afdeelingen der kamer noodig geoordeeld. Op den vischafslag le Seheveningen gold heden morgen een tarbot 12 en vier manden rog f 18. BUITKNLANDSCÜE BERIGTEN

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1