1°. met den aecfjns op bel gedistilleerd, die thans door de gemeenten wordt geheven en in liet vervolg door het r(jk tol eene verhooging van ƒ16 per vat zal genoten worden. De opbrengst daarvau kan zonder overdrijving worden gesleld op ƒ3,800,000. Berekend overeenkomstig de opbrengst van den rijks-accijns in 1864, zouden ƒ15 per vat ruim 4 millioen moeten opbrengen. 2°. met de verhooging, die ten opzigte van enkele consumtive arlikelen bedoeld wordt. De eerste verhooging betreft den accijns op wijn. Voor 1865 geraamd op ƒ1,320,000, kunnen daarop, althans hel eerste jaar geheven worden 40 opcen ten, gelijkstaande met een accjjns van 8 per valgevende een meerder bedrag van 528,000. In de tweede plaats wenschl de regering een deel van den plaatse- lijken acc.ns op hetgeslagt te voegen bjj den rijks accijns, die van het middel geheven wordt. In 1861 werd door 148 gemeenten accijns op het geslagt geheven tot een bedrag van 878,855. De rijks accijns is voor 1865 geraamd op 1.440,000. En nu zou de regering voornemens zijn om bij de wet op de middelen voor 1866 voor te stellen op dien rijks-accijnste beginnen met 1 Mei, te heffen 40 opcenten, waardoor cene verhoogde opbrengst van ƒ576.000 zal verkregen worden. Het derde consumtive artikel, dal de re gering op het oog had, is de thee. Overeenkomstig het voornemen, daar toe aan den dag gelegd bij de indiening der staatsbegrooting voor 1863, wenscht zij de regten op dat artikel te verhoogen met 25 de 100 pond, waardoor cene meerdere opbrengst van omstreeks ƒ300,000 te verwachten is. De hiertoe betrekkelijke voordragl ligt gereed. Uit deze drie middelen te zamen kan dus worden verkregen eene verhoogde opbrengst van ƒ1,404,000. En dit gevoegd bij de meerdere opbrengst van het gedistilleerd, ten bedrage van 3,800,000, geeft een cijfer van ƒ5,204.000. Het aanvankelijk ge raamde verlies voor de schatkist wordt dus tot ƒ1,503,000 teruggebragt. Dit cijfer echter ondergaat op nieuw eene vermindering door de meerdere inkomsten, die van de nieuwe suikerregeling het gevolg zullen zijn. Hekent men nu, dat de voorgedragen zegelwet een verlies van omstreeks 6 Ion zal te weeg brengen, hetwelk in de eerste plaats uil den verhoogden suiker-accijns moet worden gevonden, dan strekt het overblijvende als te gemoetkoming in het verlies, door de afschaffing der plaatselijke accjjnsen te weeg gebragt. Dit verlies wordt alzoo tol op ƒ604.000 verminderd. Na zoodanige uitkomst, waarin de regering gaarne erkent door de om standigheden te zijn geholpen, schjjnt hel niet noodig naar aanleiding van hel verslag, de mogelijkheid of wensclielijkheid van een offer te bespreken. Al ware de regering daarvoor niet teruggedeinsdindien de afschaffing der plaatselijke accijnscn op geene andere wijze had kunnen worden tol stand gebragt; het is ook haar natuurljjk aangenamer, dat geene zoo bezwarende eischen aan de schatkist behoeven te worden gedaan, en dat de afschaffing van den accijns op de brandstoffen, de afschaffing der plaatselijke accijnsen en de afschaffing van het zegel op de dagbladen en de advertentiën is of zal kunnen worden tot stand gebragt, zonder welligl cenige opoffering hoegenaamd van de schatkist. Bij de memorie zijn gevoegd uitvoerige staten. De staten A wijzen de financiële gevolgen voor elke gemeente aan van den afstand van van het personeel en van de rijksopcenlen op de grondbelasting der gebouwde eigen dommen. De staten B toonen het bedrag aan, waarmede de directe belas tingen, ten behoeve van het rijk en de gemeente te zamen, in het vervolg, voor elke gemeente, hetzij verhoogd, hetzij verminderd zullen worden. Belreffende de gemeente Leyden wordt op den staat A het volgende opge geven: De gemeente heft thans aan verbruiksbelastingen volgens de be- grooting voor 1865 ƒ201.000, waarvan de perceptiekosten bedragen 35055 dus zuiver ƒ165.945, opcenten op de grondbelasting der gebouwde eigen dommen over 1864 ƒ9014, opcenten op de personele belasting ƒ21663, hoofdelijke omslag 51000totaal der vier laatstgenoemde posten 247.622. Volgens de voordrag! kan de gemeente heffen aan 40 opcenten op de grond belasting der gebouwde eigendommen ƒ24039, cn beschikken over 4/5 van de personele belasting, beloopende ƒ88084, te zamen 112,123. Volgens den staat B zal het rijk aan directe belastingen minder heffen: 4/5 der personele belasting, voor Leyden ƒ88084, 21 j opcenten op de grondbelasting der gebouwde eigendommen ƒ12921, te zamen ƒ101.005; de gemeente zal aan directe belastingen meer heffen liet zuiver beloop harer verbruiksbelastingen ƒ165,945, zoodal de directe belastingen voor het rjjk en de gemeente Ie zamen zullen verhoogen met ƒ64940. Ook de memoriën van beantwoording op het wets ontwerp betreffende de personele belasting en op dat houdende nadere bepalingen nopens den accijns op het gedistilleerd zijn verschenen. In de eerste plaats worden de hoofd bezwaren tegen de wet wcderlegd, terwjjl de minister tevens te kennen geeft, dat hij aan de gemaakte bedenkingen, zooveel eenigzins mogelijk is, wi! te gemoel komen. Het laatstgenoemde ontwerp is thans in overeen stemming gebragt uiet de veranderingenwelke in de voordragt tol wijzi ging der gemeentewet zjjn gemaakt. 's GRAVENIIAGE, 23 Maart. Men verneemt, dat door Z. ftl., als groothertog van Luxemburg, de titel van baron is verleènd aan prof. Everardeersten lijfarts van Z. M.mede dienst gedaan hebbende bij wijlen H. M. de koningin-weduwe. Tol ontvanger der directe belastingen te Groningen is benoemd de heer G. Meinesz, thans onivanger der in- en uitgaande regten en accijnsen en van den waarborg en belasting op de gouden en zilveren werken aldaar. Dingsdag avond hebben Z. 11. de koning, mitsgaders ll't. KK. HH. de prinsen, in hel paleis in het Noordeinde, eene openlijke audiëntie van rouwbeklag verleend wegens hel overlijden van Hare Majesteit de koningiii-wrdiiwe. Eerst zijn de leden van het corps diplomatique en hunne dames, en daarna de ove-ige heeren en dames, ten liovc voorgesteld bjj Z. M. en HH. KK. HH. ontvangen. Ook bij deze gelegenheid heeft men wederom de groote deelnem ng wegens hel treurig verlies der edele vorstin in nime mate kunnen waamem n. Heden hebben HH. MM. de koning en de koningin, benevens Je ver dere leden van de kon. familie audiëntie verleend aan vele collegiën, depu. tatien en particulieren tot aanbieding van hunne gevoelens van rouwbeklag wegens hel overlijden van H. M. de koningin-weduwe. De raad van state, de algemeene rekenkamer, de hooge raad der Nederlanden, provinciale en gemeentebesturen, de gemeenteraad van 's Gravcnhageeene commissie uit de gemeentebesturen van Amsterdam, Rotterdam enz.; kerk en armbesturen enz. enz. hebben zichde eerste in optogtnaar het koninklijk paleis bege ven. Zeer talrijk was de opkomst lol het betuigen van de deelneming in het geleden verlies. De vorstelijke personen daardoor zigtbaar bewogen. Bij Z. M. den koning en HH. KK. HH. de prinsen zijn heden nog ter audiëntie van rouwbeklag ontvangen de senaat der Leydsche hoogeschool, de commissie van liquidatie der wees- en momboirkamers, eene deputatie van de Schiedamsche schutterijde provinciale commissie voor geneeskundig toevoorzigt in de provincie Zuidhollandenz. HH. KK. HH. de groothertog en de groothertogin van Saxen-Weimar- Eisenach zijn gisieren van hier naar Weimar teruggekeerd. Zij werden uitgeleid door Z. M. den Koning, HH. KK. HH. prins en prinses Frederik met gevolg, benevens door een groot gedeelte van de hofhouding van wijlen H. M. de koningin-weduwe. De minister van binnen), zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor verleenen. In de gisteren gehouden ziliing van de tweede kamer zijn de beraad slagingen voortgezet over hel derde der geneeskundige wets-ontwerpendat regelende de uiloefening der geneeskunst. Men heeft behandeld de artt. 9—18. Bij de behandeling van art. 9 betreffende de bevoegdheid van ge neeskundigen ten platten lande, waar geen apothekers gevestigd zijn, lot hel leveren van geneesmiddelen, zijn door den heer Geertseuia een viertal amendementen voorgesteld. Op grond daarvan werd besloten die amende menten te doen drukken en het art. aan le honden. Ook art. 10, betref fende de aflevering van geneesmiddelen in zoogenaamde geheime ziekten werd, als met art. 9 in verband staande, aangehouden. Art. 12, belreffende het onderzoek van de verdachte geneesmiddelen bij den apotheker, werd, nadat het vooraf door den lieer Jonckbloet was geamendeerd, verworpen. Heden worden de beraadslagingen voortgezet. BUTE.VLANDSCHE BKUIGTKM. ËNGGLAA D. LONDEN, 21 Maart. Sir Alcock, Britsch vertegenwoordiger in Japan, thans hier te lande aanwezig, is benoemd tot buitengewoon gezant in China, ter vervanging van sir Bruce, die uaar Washington vertrekt. Op onze kust heeft Maandag II. een zware storm gewoed. Aan de Teyne zijn meer dan 100 schepen binnengeloopenom zich tegen het gevaar ie beveiligendoch onderscheidene schipbreuken hebben aan de oostkust plaats gehadeven als er ook een aantal ongelukken op de rivier alhier zijn voorgevallen. Bij de wedrennen te Cherlsey heeft een zakkenroller de gelegenheid gehad zich meester te maken van het horlogie van den prins van Wallis, een prachtig stuk, dat hij van de koningin ten geschenke had ontvangen. Men heeft den dader niet kunnen opsporen. Den llden dezer is het eerste proteslantsche kerkgebouw le Napels pleglig ingewijd, in byziju van het gewestelijk bestuur; hel is bestemd voor de uitoefening der Anglicaansche godsdienst. Eene kerk voor de Fransclie en de Duitsche protestanten is er in aanbouw. Beriglen uit New-York van 11 Maart deelen het volgende mede: Slier- man heeft Fayetteville bezet en 87 officieren, beuevens 1100 man, gevangen genomen. Hel berigt van Early's nederlaag bevestigt zich. De heer Mac Culloch heeft aangekondigd, dat h(j de betaling in klinkende munt zal trachten te hervatten. De senaat der zuideljjke stalen heeft de wet belref fende de krijgsdienst der slaven aangenomen. De New-lork Times meldt, dat, uithoofde van de vele gevallen van dronkenschap, die zich in den laalsten tijd in de zittingen van den senaat hebben voorgedaan, er besloten is om de wliiskey-kamer der leden le sluiten en ook andere gelegenheden lot het bekomen van sierken drank af le snijden. De haven van Montevideo is door de Bra^iliaansche scheepsmagt den 2de» dezer in staat van blokkade gesteld. Aan de inwoners der stad is zeven dagen tijd gegeven om haar te verlaten, terwijl de vijandelijkheden tegen die plaats na hel verstrijken van dien termijn zouden beginnen. Aan de vreemdelingen, die te Montevideo wonen, is de haven van Bucco als verblijf plaats aangewezen. Per telegraaf is later het berigt ontvangen, dat de Stad waarschijnlijk zonder gevecht door de Brazilianen zou bezet worden. De bevelhebber der bezetting had aannemelijke voorstellen van capitulatie gedaan. l'HAN HttlJU. PARIJS, 21 Maart Volgens officiële berigten uit Algerië breiden de laatstelijk onder d( inlanders in Babor uitgebarsten onlusten zich in het gebergte uit. De op standelingen hebben verschillende huizen verbrand cn de stammen van Bougie Djigelly hebben zich bij heit aangesloten. Er is le veel sneeuw gevallen dan dal het mogelijk zou wezen hen in het gebergie op te zoeken. De militaire overheid heeft evenwel de noodige maatregelen genomen om de opstandelin gen terug le slbanwauneer zij in de vlakte mogten willen nederdalen. De Ind. B. wil weten, dal de heer Walewski tot voorzitter van bel wetgevend iigcliaim zal benoemd worden. De leden der oppositie in hel wetgevend ligchaam zijn het eens ge worden over negen amendementen, die zij op het ontwerp-adres in ant woord op de troonrede zulten voordragen. Die amendementen zullen strek ken om uitbreiding van de staatkundige vrijheid en bepaaldelijk van d?

Leydse Courant | 1865 | | pagina 2