LEÏDSCHE €OU!A\ï. VRIJDAG 24 MAART. STADS-BERIGTEN. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Tweede Zitting van den Militieraad. burgemeester en wethouders van leyden, Gezien art. 92 der wet van 19 Augustus 1861, betrekkelijk de nationale militie [Staatsblad n». 72); Gelet op de missive van den Luitenant KolonelMilitie-Commissaris in het S"16 dis trict der provincie Zuidholland; Doen te weten: dat de tweede zitting van den Militieraad voor deze gemeente wordt gehouden in de Lakenhal aan den Ouden Singelop Maandag en Dingsdag den 10dcn en 1 lllc" April 1865, des morgens ten half tien ure. tot het doen van uitspraak, zoo omtrent alle in de eerste zitting niet afgedane zaken, als ten aanzien van hen, die als plaatsvervanger of nommerverwisselaar verlangen op te treden; voorts, dat tot het opmaken der daartoe vereischte bewijsstukken, van heden af, ter Secretarie dezer gemeente, van des voormiddags tien tot des namiddags drie ure, de Zonda gen uitgezonderd, wordt gevaceerd; welke gelegenheid de belanghebbenden worden vermaand zich ten nutte te maken, daar aan den loteling, die reeds bij de militie is ingelijfd, overeenkomstig het bepaalde bij art. 70 der bovenaangehaalde wet, door den Koning, niet dan in bijzondere gevallen, het stellen van een plaatsvervanger kan worden vergund. En zal deze door aanplakking en door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leyden, 23 Maart 1865. D. T1EBOEL S1EGENBEEK, Burgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS "an LEYDEN, Gezien de adressen van: 1°. Corneiis Segaar, broodbakker, wonende alhier, waarbij hij toestemming vraagt tot de plaatsing van een tweeden bak ovenin zijn huis aan den Nieuwen Rijn, geteekend wijk VIII. n°. 830; 2°. Nicoeaas van der Meel, melkverkooper, mede binnen deze gemeente woonachtig, houdende verzoek om in bet perceel aan de Uiterstegracht, wijk Vil. n°. 362, ter uitoefening van zijn bedrijf, een gemetseld fournais-keteltje te mogen doen plaatsen; Gelet op het Koninklijk besluit van den 31stcn Jariuarij 1824, rakende vergunnin gen ter nprivon sommige fabrieken en trafieken Doen te wetendat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naastbijge- legene en belendende panden, ten opzigte der informatiën de Commodo et Incom- mododoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis j dezer Gemeente, op Maandag den 27slen Maart aanst., des voormiddags ten 11 uur; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen die ver- 1 zoeken op dien tijd in te brengenterwijlbij verzuim daarvanzij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leyden, 23 Maart 1865. D. T1EBOEL S1EGENBEEK, Burgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BIMENLANDSCHB BERiüTKIV. LEYDEN 23 Maart. Blijkens eene hierachter voorkomende kennisgeving zullen op den eer sten Dingsdag der volgende maand bh. commissarissen der spaarkas alhier hunne wekelijksche zittingen hervatten, en wordt alzoo den werkman op nieuw de gelegenheid aangeboden om gedurende den zomer wekelijks eenige gelden te besparen, ten einde die tegen hel wintersaizoen met eenig voor deel terug te ontvangen, waardoor hij zich in slaat ziet gesteld voor dal jaargetijde, wanneer de verdiensten voor zoo velen gewoonlijk minder zijn, eenigen voorraad op te doen. In het vorige jaar heeft die inrigting met goed gevolg gewerkt. Het getal der inbrengers beliep 224 en het bedrag der ingebragte spaargelden 2295.15. De minsie som, die werd ingebragt was 10 cents en de hoogste 1 50. Het inbrengen bad geregeld wekelijks 's plaats, waarbij de goede orde in bet minst niet werd gestoord. Met 1 No- 't vetnber werd het ingelegde geld teruggegevenverhoogd met 3 pet. als pre mie, waartoe bh. commissarissen in staal zijn gesteld door vrijwillige bij dragen van begunstigers dezer inrigting. Dit laatste is gewis een prikkel om het deelnemen aan de spaarkas aan te moedigen, en wij hopen dal het hh. commissarissen, door toenemende bijdragen, steeds mogelijk zal gemaakt worden op den ingeslagen weg voort te gaan. Die instelling zij daarom bh. fabriekanten, werkbazen, en verder allen die belang stellen in de wel vaart van den werkenden stand aanbevolen. De lieer J. C. van Slee, candidaat in de theologie alhier, heeft zich bekend gemaakt als de schrijver van de verhandeling over 'l Gebed des Heerenonder de zinspreuk van 1 Joh. V: 14, waaraan de theologische faculteit te Ulrecht eene zilveren medaille en loffelijk getuigschrift heeft toegekend. De wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akademie van weten schappen te Amsterdam zal Zaïurdag aanst. aldaar eene gewone vergadering houden. Daar dit jaar in de legerplaats te Millingen geen troepen-vereeniging zal plaats hebben, heeft de minister van oorlog den bevelhebber der militaire afdeelingen uitgenoodigdde oefeningen en manoeuvres, vooral die met de verschillende wapens gecombineerd, waar deze kunnen geschieden, zoo dik werf te doen honden als de omstandighedeu zulks slechts zullen gedoogen. Men meldt uit Boskoop, dat de op eens ingevallen felle vorst in de kweekerijen nagenoeg alle werkzaamheden heeft doen staken. De markt schipper op Amsterdam had Zondag II. zijne reis niet kunnen volbrengen, maar was, door liet ijs verhinderd, terug moeten keeren. De massa hoo rnen en gewassen, die hij aan boord had, is ontscheept moeten worden om die legen de vorst te beveiligen. Met onrust wordt gedacht aan de schepen met boomen, die nog niet op hunne bestemming kunnen zijn; waardoor veel schade kan worden geleden. Te Schiedam is in den vroegen morgen van Maandag II., bjj een he- vigen ooslenwtnd, van den molen de Kameel de ijzeren as en roeden met de geheele kap en hel daaraan bevestigde binnen- en buitenwerk afgewor pen. Ook een groot stuk muur van den hoven-omtrek van den molen en een groot gedeelte der balie werden in den val medegesleept; het ge kraak en gedreun waren zoo verschrikkelijkdat velen aan eene aardbeving hebben gedacht. Er hebben geene persoonlijke ongelukken bij plaats gehad. Door het prov. geregishof van Noordholland is een gewezen commies 3de kl. van hel postkantoor te Amsterdam tot eene tuchthuisstraf van vijf jaren veroordeeld, wegens het verduisteren of wegmaken van aclen en be scheiden, hem wegens bovengemelde post en qnaliteit toevertrouwd. Te Utrecht is op den 18de" dezer overleden de heer mr. J. S. Vcrnède, president van het hoog militair geregishof. Uit Harderwijk meldt men, dal Maandag II. de visschers, die wilden uitvaren, vreemd opzagen dat zij daarin verhinderd werden, uithoofde bet water des nachls tot een half uur van de kust was weggeloopen en alle schepen geheel op liet drooge zaten. Waar anders de beurtschippers en de stoomboot varen, ziet men thans de voetgangers droogvoets loopen. Maan dag morgen zag men eene kar, bespannen met houden, op ruim een kwart uur aTslands van de luist op het drooge rijden, om schol te halen van eene visscherschuitdie ruiut een half uur van de kust lag, waarin men echter niet slaagde, dewijl de grond te zacht werd, toen men half weg was gekomen. Door de arrond.-regtbank te Zwolle is Maandag II. de vroeger vermelde zaak legen den lieer J. G. van Rijn, thans zonder bekend verblijf, behandeld. De zaak is mei gesloten deuren behandeld. Acht getuigen en drie deskundigen waren gedagvaardde laalsten om nadere opheldering te geven van de door hen in der tijd onderzochte en ontcijferde brieven. De heer procureur mr. G. D. Jordens trad in dezen op, als gemagtigde van mevr. van Rijn, die zich als civiele partij steldeconcluderende dat de reglbank deboele, waar toe de beklaagde zoude worden veroordeeldniet boven de ƒ50 zou stellen, en dat de beklaagde tevens zou veroordeeld worden om aan de eiselieresse als gevoegde partij ie betalen eene schadevergoeding van ƒ50. Hel O. M. requireerde daarna de schuldigverklaring van den beklaagde en zijne veroor deeling bij verstek tot betaling eener boete van ƒ200 en der proceskosten. Naar men uil Leeuwarden meldt is voor eenige dagen eene vreeselijke misdaad in de nabijheid van Ileerenveen gepleegd. Eene boerendienslmeid die een hoogen prijs uit de loterij bad getrokkenhad zicli met een gedeelte daarvan des avonds op weg begeven, om dit aan bare moeder te brengen. Onder weg werd zrj echter beroofd en vermoord. -Men zegt, dal de ver moedelijke dader reeds in hechtenis is genomen. Thans beeft liet licht gezien de memorie van beantwoording der rege ring op het voorloopig verslag der tweede kamer omtrent het wets-onlwerp lol wijziging der gemeente-wet voor zooveel de plaatselijke belastingen be treft. Daaruit blijkt, dat in bet oorspronkelijke voorstel eene wijziging is gebragl. Men leest daarin hel volgende; De regering heeft namelijk willen te gemoet komen aan de vele bezwarendie gemaakt zijn ten opzigte van de uilkeering van een deel van den accijns op liet gedistilleerd aan de ge meenten. Zij lircfi daarom de uilkeering uil de voordragl doen wegvallen en daar tegenover liet deel van de personele belastingdat voor de gemeenten be schikbaar gesteld wordtlol verhoogd. Terwijl iu eene andere paragraaf van deze memorie deze wjjziging nader zal worden toegelichtbepaali men zich hier lot de mededeeiingdat op deze wijze liet offer, door de schat kist te brengen, belangrijk verminderd wordt, zoodal ook, in dit opzigl, aan veler bezwaren wordt te gemoet gekomen. De opoffering van bel rijk laai zicli nu bepalen als volgt: 1°. Het i van bet personeel. Voor 1865 is dit middel geraamd op 7,464,000. De afstand van 4 bedraagt dusƒ5.971,200 2°. De 21 j opcenten op de grondbelasting van de gebouwde eigendommen zijn voor 1865 le stellen op- 736,000 Te zameti ƒ6,707,200 Dit bedrag moet nu worden verminderd

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1