leydsche courant. WOENSDAG 22 MAART. STADS-BERIGTEN. De Courant wordt ilaandag, IVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. De BURGEMEESTERHoofd van het Gemeentebestuur van Leydendoet ie weten, dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld een, op den 14den dezer maand, invorderbaar verklaard kohier van het Patenlregt, over het dienstjaar 1864 en 1865, derde quarlaalter wijl ieder verpligl is zijnen aauslag, op den bij de wel bepaalden voet, te voldoen. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd Leyden, 20 Haart 1865 D. TIEBOEL SIEGENBEEK. BINNENLANDSCHü Bliiiit. E\. LEYDEN 21 Maart. De officier van justitie te Leyden, mr. F. Maclaine Pont, heeft heden conclusie genomen in de zaak van de stad Leyden legen de gemeente Soeterwoude. De vordering der stad Leyden strekte tot terugbekoming van achterstallige intressen van zeker kapitaal, in der lijd, volgens den eischer, door de stad voorgeschoten ten behoeve van Soeterwoude en Stompwijk, lol afkoop van lasten, genaamd de bottingen en riemtalen of tot terugbekoming van gezegd kapitaal. De officier van justitie vermeende dat de overeenkomst, waarop de beide vorderingen waren gegrond, door de overgelegde bescheiden niet was bewe zen en evenmin voortvloeide uit de wet of den regtstoesiand van die dagen. Z E. A. concludeerde alzoo dat aan de stad Leyden beide vorderingen zou den worden ontzegd, maar daarentegen de reconveulionele vordering van de gemeente Soeterwoude, strekkende tot terugbekomiug van hel onver schuldigd betaalde, voor zoo verre daartegen de verjaring niet in den weg staattoegewezen. De Staats-Cour. bevat een overzigt van de opbrengst van 's lands mid delen over de eerste twee maanden van 1865, waaruit blijkt, dat die bedragen heeft 8,402,872.74^zijnde 110,234.76J minder dan in dat tijdvak van 1864. Op den 17den dezer zijn over den Holl. spoorweg vervoerd ongeveer 25000 reizigers. 40 extra-treinen hebben in verschillende rigtingen geloopen. Het Evangelisch zendingsfeest zal op den 6,len July te Maarsbergen op het landgoed van den heer du Bois plaats hebben. De Amst. C.hel overlijden van den heer d'. E. B. Swalue, pred. bij de Ned. herv. gemeente te Amsterdam, mededeelende, voegt daarbij het volgende: Hij was een zeer bekwaam en geleerd man, die reeds in zijne studiejaren aan de Leydsche hoogesehool blijken gaf van welbestcden tijd, door het beantwoorden van twee prijsvragen, en door zijne verhandeling over de scheuring lusschen de Latijnsclie en Grieksche kerk, die door zijne bevordering tot doctor in de godgeleerdheid gevolgd werd. Later door Item uitgegeven opstellen, geschriften en vertalingen getuigden van zjjne meer dan gewone kunde, vooral in de kerkelijke en vaderlandsche geschiedenis. Door hel Zeeuwsch genootschap te Middelburg werd zijne verhandeling over de daden der Zeeuwen gedurende den 80-jarigen oorlog, bekroond met goud. Ook ontving hij van de Societé statistiijtve te Parijs de groote gou den medaille voor zijne ingezonden statistiek van het koningrijk der Neder landen. Onderscheiden binnen- en btutenlandsche geleerde genootschappen namen hem onder hunne leden op. Meer nog zou hij hebben verrigt, zoo niet herhaalde en zware krankheden en huiselijke rampen hem dikwijls verhinderd hadden, om met den lust en ijver, dien hij anders bezat, werk zaam te zijn. Vooral was dat het geval in de 15 jaren die hij te Amster dam doorbragl. Bij allen echter, die hem in zijne waarde kenden, zoowel bier als in zijne vroegere gemeenten, Koorndijk en Goes, blijft men hem niet achting gedenkenen betreurt men met zijne weduwe en kinderen zijn verlies, 's Mans stofleirjk overschot is te Zandvoort ter ruste gelegd. Uit Delft meldt men, dat heden de heer J. M.Stipriaan Luiscius, med. doel. aldaar, gedachtenis viert dat hij gedurende 50 jaren in die betrekking is werkzaam geweest. Aan boord van het Zaturdag te Nieuwe Diep binnengekomen schip Zeemanshoop is een moord gepleegd. Ten gevolge van hevige twisten lus schen den zeilenmaker en een ligt matroos daar aan boord, heeft dc laatste den eersten doodgestoken. Naar men verneemt, hebben de hh. 11. leder en R. A. de Monchy het voornemen in Twente eene groote stoomspinnerij te doen oprigten, waartoe de benoodigde gelden reeds bij aandeelen bijeengebragt zijn. Dezer dagen zijn te Wognum, nabij lloorn, in een boeren hoelhuis Iwee porseleinen stellenwaarvan een naar men zegtniet geheel gaaf «as, verkocht voor ƒ1100. Uit Brussel meldt men het overlijden, in 71-jarigen ouderdom, van den heer Joseph Lebeau. Aan de geheimenissen in België voor en na 1830 nam hij een zeer werkdadig aandeel. Een builenlandsch tijdschrift, de Revue du Monde Colonial, meldt: Het kan welligt geen kwaad van tijd tol tjjd de volgende cijfers onder de aandacht onzer lezers te brengenHet aantal militairenuitmakende de staande legers in Europadie dus ten gevolge van hun beroep uilgesloten zijn èn van den productieven arbeid èn van het huwelijkmaar aan het zoo weinig de publieke zedelijkheid bevorderend garnizoensleven zijn overgege venbedraagt4,700,000 man, waarvan het onderhoud berekend wordt twee en half milliards fr. te kosten." 's GRAVENUAGE, 21 Maart. Hel heeft Z. M. den koning behaagd te benoemen lol ridder-grootkruis der orde van den Nederl. Leeuw den luit.-generaal von Alvensleben, adju dant generaal van Z. M. den koning van Palissen; tol kommandeur dier orde den baron Leo von Miltiiz, hofmaarschalk en kamerheer van Z. H. den hertog van Nassau. Naar men verneemt heeft Z. M. de koning den Russischen generaal Budberg benoemd tot ridder-grootkruis der orde van de Eikenkroon (ge melde generaal was reeds kommandeur der orde van den Nederl. Leeuw) en den heer Malthijs, oud-kamerdienaar van wijlen Willem II, tol ridder van de orde der Eikenkroon. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer G. J. van Soest, com mies aan hel dep. van koloniëntot het aannemen der versierselen van officier der orde van den Nichan lftihar, hem door den Bey van Tunis geschonken. Z. M. heeft de zilveren medaille, ingesteld bij kon. besluit van 22 •Sept. 1855 en een getuigschrift verleend aan C. L. Sloos, te Schagen, en aau L. de Lortegui, te Bilbao, en getuigschriften aan P. C. P. Bang, N. Christensen RonnertJ. Olsen L. C. Jensen en N. Larsen te Bangboestrant, in Jutland, wegens het redden van Ned. schipbreukelingen, en de bronzen medaille en een getuigschrift aan T. YV. Lucher, sergeant van het 7de bal. infanterie in Ned. Indiê, wegens het met levensgevaar redden van een fuse lier uit de Balangan-rivier. Aan den heer J. A. van Deventer, secretaris der cijfers bij het dep. van buitenl. zaken, is een eervol ontslag uit 's lands dienst verleend; voorts zijn bij het dep. van buitenl. zaken bevorderd: de heer L. Arts, thans hoofdcommies, tot referendaris; de heer H. C. Byvanck, thans hoofdcom mies, tot secretaris der cijfers; de heer F. J. Carré, thans commies, lot hoofdcommies, en de heer A. van Ginkel, thans eerste klerk, tot adjunct commies. Door Z. M. zijn benoemd: tot raadsheeren in hel prov. gereglshof in Drenthe: de hh. mr. L. 01 den huis Gratama, thans regter in de arrond.- regtbank te Assen, en mr. E. G. Colson Aberson, thans subsi.-officier van justitie bij de arrond.-regtbank te Zutphen; lot griffier van liet prov. ge reglshof in Drenthe de heer mr. J. H. Willinge Toltekens, thans subst.- griffier bij dal gereglshof; tol regter in de arrond.-regtbank Ie Rrielle de heer mr. A. Knappert de Groot, thans griffier bij het kanlongeregt aldaar; tot regter in de arrond.-regtbank te Dordrecht de heer ui'. A. J. Duymaer van Twist, thans kantonregler te Oud-Beijerlaudtot subst.-officier van justitie bij de arrond.-regtbank te Zutphen de'heer mr. S. M. S. deRanitz, thans subst.-officier van justitie bij de arrond.-regtbank te Winschoten; tot subst.-officier van justitie bij de arrond-regtbank te Winschoten de heer mr. P. J. G. van Diggelen, thans griffier bij het kantongeregl te Zalt-Bommel; lot subst-offieier van justitie bij de arrond.-regtbank te Sneek de heer mp. S. J. T. H. ridder Nedermeijer van Rosenthal, thans subsi.-griffier by de arrond.-regtbank te Arnhem; lot subsi.-griffier bij de arrond-regtbank te Arnhem mr. M. baron Mackay, advocaat te Nijmegen; en lot griffier bij het kantongeregl te Brielle de lieer uir. J. n. L. van Buren, thans griffier bij het kanlongeregt te Goor. Aan den heer mr. G. Dumbar is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Deventer. Tot ontvanger der directe belastingen enz. te Swalmen is benoemd de heer F. W. II. Ziifang, thans surnumerair in Limburg, en aan den heer G. C. baron Sloet tot Warmelo is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als ontvanger te Zwolle. Tot schoolopziener in het eerste schooldistrict van Gelderland is be noemd de heer dr S. H. Rinkes, te Arnhem. Aan den majoor der infanterie van het leger in Ned. Indie J. C. Termytelen is een eervol ontslag verleend uit de militaire dienst, met toe kenning van den rang van luit.-kolonel en van pensioen. Ook is, op zjjn verzoekeervol ontslag verleend uit de militaire dienst aan den officier van gezondheid 3de kl. dr. J. E. de Yoogt.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1