hofbeambten en officianten van HH. K.K. HH. prins Frederikprins Hendrik, den prins van Oranje, Z. M den koning en wijlen H. M. de koningin-weduwe, alsmede de liverij-bedieiideu van de o<erledene. Ken heraut van wapenen, voorafgegaan door den wapendrager. Zes hofkoetsen bestemd voor de kamerheeren dragers van liet lijk He secretaris en de bibliothecaris van wjjlen H. M. en de rentmeester van hel domein Soestdijk, in eene hofkoets gezeten. He opperceremonicmeesierin eene hofkoets gezeten Ken heraut van wapenenvoorafgegaan door den wapendrager. I)e roiiwwagen, bespannen niet acht paarden. De slippen van liet rouwkleed worden gedra gen door baron Tuyll van Serooskerkeugrootmeester van het luns des ko- iin gs, dienst gedaan hebbende bij wijlen H ill., baron Taets van Ameron- gcn kamerheer van wijlen II M daartoe bij testamentaire beschikking aan gewezen eu twee groot officieren. Aan beide zijden van den wagen gaan 24 kamerheeren. dragers van het lijk, geadsisteerd door 24 onderofficieren der zee- en landmagt, de militaire chef van het luns des kouiiigs, de waar nemende gouverneur der residentie en de bevelhebber in de 3de nul afdceliug Z. M. dc koning, llll. KK. HH. de groothertog van Saxen-Weimar-Kisenach, de prins van Oranje en prins Hendrik gezeten iu eene koels met acht paar den bespannen, gevolgd van hunne adjudanten eu ordonnans-officieren te paard. Z. K 11. prins Frederik en Z. D II. prins Herman van Saxen-Wei- mar. gezeten in eene hofkoets met zes paarden bespannen gevolgd door hunne adjudanten. Een hol koets met vier paarden bes|iannen. bestemd voor generaal Budbergadjudant-generaal van Z. ill. den keizer van Rusland; luit generaal Alvensleben, adjudant-generaal van Z. M den koning van Pillissen; baron deMiliiiz, kamerheer van Z. 11. den hertog van Nassau, eu graaf de Perponeher, kamerheer van H II de koningin van Pruissen. Groot-officieren des koninas, in twee koetsen gezeien. De hofmaarschalk van Z. K. H prins Hendrik en prof. E>erard. lijlarls van de overledene. De hofmaarschalken van Z. K H. prins Frederik en van Z. K H den groot hertog van Saxen-Weimar Eisenach. De bh. doctoren van der Grijp en Vinkhuyzen, allen in koetsen gezeten. Deputatie» van de marine, van het leger en van hel Metalen Kruis. Twee batt van het reg grenadiers en jagers, een eskadron dragonders en eene halterij rijdende artillerie. Aan de kerk Ie Delft gekomen, zullen de personen tot den trein behoo- rende hunne rijtuigen verlaten en de kerk binnengaan; de officianten, de officieren en groot officieren zullen zich in twee rijen rangschikkentusscheii welke het lijk wordt gedragen. Aan liet graf gekomen wordt de kist op eene lijkbaar geplaatst en vervolgens, nadat de kroon enz alsmede hel rouw kleed er zijn afgenomen, in het graf geplaatst Z. M. en llll KK. llll. verlaten daarop de kerk, waarna de verzegeling der kist door den minister van justitie plaats heeft. Van liet oogenblik, waarop het lijk te 'silage uit de kapel wordt gedra gen, tut dat hel in liet graf is gejilaatst, zal ie 's Hage en te Helft elke minuut een kanonschot worden gelost Ook zullen te 's Hage en ie Helft a le klokken geluid worden, van des morgeus 9 ure tot dat hel lyk iu hel j graf is geplaatst. Volgens de bevelen van Z. Jl. den koning zullen bij de begrafenis van H. M. de koningin-weduwe de marine eu hel leger bij die phgligheid ver lezen woordigd worden, en wel zondanig dat uit al de corpreu militairen i van verschillenden rang zich daarbij zullen bevinden. Hel 4de reg infanterie i en het reg. veld-arlillerie zullen ieder door een kapitein vertegenwoordigd worden. Bij de begrafenis zal ieder gekleed ztjn in groole tenue, de offi- eieren met een sjerp, die der kavallerie en artillerie met patroontassen He onderofficieren en mindere militairen iu volle wajieiiriisling. He onderoffi cieren als dragers bestemd, zijn alle met de sabel gewapend Zij zijn ge nomen uil: het bataillou grenadiers 2; jagers 1; hei 4de regement infanterie Delft en Leyden 2; het 2de reg dragonders le 's Hage 2; het l"e reg. ves- ting-artillene te Delft 1; het reg. veld-arnllerie 1; de batterij rijdende arlil- lerie te 's Hage I; hel bataillou mineurs eu sap|ieurs 1, in hei geheel van hel leger 13, terwijl een nagenoeg gelijk getal uit de zeemagt enz. wordt genomen. Die onderofficieren-dragers zullen versierd moeten zijn met eene decoratie of medaille. Bij de herv. gemeente le Vledder is tol predikant beroepen d8. Ilouwing, pred. te Blokzijl; bij die te Opheusden d'. ten liokkel Huintnk, prrd. ie Oud-Alblas; bij die le Harderwijk d8. Faurc, pred te üergschenhorkbij die te Eoosduiueii d'. Mense, pred te Voorthuizeiibij die te riezevecu ds. Cramer, pred. le Cliarlois; bij die le Oiuldorp d8 Baxpred te Vuursche; bij die te Zienkzee ds. Juugius, pred. te llcilo; bij die ie Zaandijk d1. Maas, pred. te Assendelft; bij die le Bah de caud. A. van Oosten. Eergisteren morgen is op de hoogte van Dordrecht eene schuit, ko mende van Botterdam eu bestemd naar de Leur, door de stoomboot varende lusschen Rotterdam en 's Bosch zoodanig aangevaren, dat zij ouunddeliik is gezonken. He schipper verloor daarbij het levenen de knecht beeft zich door over boord le springen zwemmende weten te redden. Te Amsterdim is Zondag II. overleden de heer dr. E. B. Swalne, predikant bij de t\'ed. herv. gemeente aldaar, en lid van onderscheidene ge leerde genootschappen. Dezer dagen werd de policie te Amsterdam onderrigtdat eene ruim 70-jarige Israëlitische vrouw gevaarlijk gebrand in het gasthuis liarer gemeente was opgenomen en hare verwonding misschien aan kwaadwilligheid en boos opzet was toe te schrijven. Hel onmiddellijk ingestelde onderzoek leidde tol hit vermoeden, dat een 15-jarig meisje, hetwelk bij de dochter der oude vrouw, bij wie deze laatste inwoonde, als naaister werkzaam was, zich aan die euveldaad zou hebben schuldig gemaakt, en het bleek dan ook dal zij zich niet meer hier be»ond, maar vermoedelijk naar Londen was ver trokken. De policie te Botterdam hiervan kennis gekregen hebbende ontdekte haar, verscholen op een der naar Engeland vertrekkende stoomschepen, met slechts eenige centen in den zak. Zij was voornemens zich eerst na hel vertrek der boot aan den gezagvoerder van het vaartuig te openbaren. Zu werd aangehouden en in handen der justitie gesteld, liet schijnt inderdaad te zijn gebleken, dat wraakzucht de drijfveer van het meisje is geweest. He oude vrouw is aan de gevolgen ovetleden, t Uit Assen meldt men het volgendeEr is vermoeden gerezen van pen vreeseltjk feit, dat, onder den schijn van vriendschap en gastvrijheidmei verraderlijk opzet den dood van een onschuldig slagtoffer heelt ten gevolge gehad, zoo het vermoeden althans bewaarheid wordt. Een jongeling van Koekange had verkeering mei een meisje van Ruinerwold. De ouders van eerstgenoemden waren legen hel huwelijk. De jonge dochter werd voor eenige dagen te sast verzocht kreeg bij het teruggaan onderweg eene ge weldige buikpijn eu stierf te huis gekomen onder oiuzeiiende smarten De gastvrouw had haar vóór hel weggaan nog een kop koflij gezet, met wie weet wat er in Dit althans is zeker, dal du plotseling sterven de ergste vermoedens heeft opgewekt, ten gevolge waarvan er Vrijdag eene geregte- lijke lijkschouwing heelt plaats gehad eu de ingewanden vervolgens naar Assen zijn ove* gebragl Omtrent hel onderzoek in de afdeelingen der tweede kamer van het oatwerp-zegelwet deelt de Amh. C. mede, dat de meerderheid steeds het voorstel lol afschaffing van liet dagbladzegel blijft ondersteunen. Een groot aantal leder, achtte het overwegend nut daarvan echter niet bewezen eu meende, dat eene belasting als deze bij de overige financiële plannen van de regering wel niet reeds uti tol afschaffing in aanmerking kon komen. Over hel handelszegel was veel verschil van gevoelen. 's GRAVEN II AG E14 Maart. Door Z. M. is vergunning verleend aan den heer A. Schaapkens, di- recuur der slads-ieekenschool te Maastricht, lol het aannemen der versierse len van ridder der Leopolds orde hem door den koning der Belgen geschonken. Aan den heer S. Thirbout van Zuydam is. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als notaris ie Terborg. De minister van marine zal Vrijdag aansl. geen gehoor verleenen. Gisteren namiddag, ten 5 ure, is de tweede kamer bij den koning ten gehoore toegelaten, om aan Z. M. het in de zitting van den 3d" Maart j|, vastgestelde adres van rouwbeklag wegens het overlijden van II. M. dé koningin-weduwe aan te bieden. De leden waren iu gala-costuum het ge vest van den degen en het galon van den hoed met rouwfloers omhuld, alsmede een rouwband om den arm. Bij gelegenheid van de begrafenis van hel stoffelijk overschot van H. M, de koningin-moeder zal door hel muziekcorps der schutterij alhier een treurinarsch worden uitgevoerd, gecomponeerd door den heer Koning, orga nist der Groole kerk. - ln de gisteren gehouden zitting van de tweede kamer zijn de alge- meene beraadslagingen vootlgezei eu geëindigd over het weis-ontwerp rege lende de voorwaarden tol verkrijging der bevoegdheid van geneeskundige, enz. Haar de minister van binnenl. zaken in den loop der discussie zeide, ter gemoeikoming aan sommige bedenkingen eene wijziging in het wets ontwerp te willen brengen, strekkende om aangaande hel examen, in de plaats van een overgangsmaatregel, eene definitive regeling vast te stellen, zoo is besloten die verandering in te wachten en toi onderzoek te zenden naar de afdeelingen. He vergadering heeft toen de behandeling der genees kundige wellen geschorst, en mededeeliug ontvangen van de verslagen op een aanial adressen met welker conclusie» zij zich achtereenvolgens vereeuigde. De afdeelingen van de tweede kamer zjjn lieden morgen vergaderd geweest, om le onderzoeken de wijzigingen van regeringswege iu hel tweede ontwerp der geneeskundige wetten gebragl. Ten 1 ure heeft de kamer eene zitting gehouden. Bij die gelegenheid heeft de voorzitter herinnerd, dat Z. M. de koning gisteren namiddag ten 5 ure de kamer en corps aan zijn paleis heeft ontvangen. Na voorlezing van het adres van rouwbeklag heeft Z M. in substantie het navolgende geantwoord: »dal Hoogstdezelve der kanier ten hartelijkste dank zegt niet alleen «nor dit bewijs van deelneming lil het door hem geleden smartelijk verlies, tnaar ook voor de echt vaderland-che wijze, waarop hel adres is zamengesteld en aangeboden Het strekte lloogsldenzelven lot groot genoegen en voldoening te dezer gelegenheid al de leden der kamer rondom zich geschaard te zien. Z. M. verklaarde de gevoelens van gehechtheid aan Zijn stamhuis, die ook uil naam der natie zoo hartelijk en welmeenend in het adres door stralen, op Imogen prps te stellen." Vervolgens zijii de werkzaamheden voor de zitting van morgen vastgesteld. bLITEMLaVDSGHE BEIUIrlEv ËNG K L, v LONDEN. 12 Maart liet hof heeft wegens liet overlijden der koningin-weduwe der Neder landen den rouw aangenomen voor den tijd van drie weken. Volgens berigten uil lndiC is de krijgslugt tegen fihootaii gelukkig afgeloopen en een deel van dal gebied hij het Britsclie rijk ingelijfd. Een telegraplusch berigtover Messina omvangen, zegt daarentegen dat de oorlog weder begonnen is. He inboorlingen hadden onze troepen aangetast, maar waren met verlies teruggeslagen. De alhier zoo gunstig bekende bank der firma Attwood, Spoouer en O. heeft hare betalingen gestaakt, met een passief van een miliioen De indruk hierdoor le weeg gebragl is zeer groot. Bij de langs den Theems aangelegd wordende kaden is dezer dagen een tunnel ingestort, ten gevoige waarvan 4 personen deerlijk gewond werden. Berigten uit New-York van den 2dtn dezer melden, dal Sherman, in vereeuiging met Schol, fieldColumbia ingenomen en verbrand heelt Het gerucht is in omloop, dal Augusta is veroverd eu dal Joliiisione benoemd is lot opvolger «an Beauregard. Hardee en llood haastten zich om zich met hein te vereenigen. Uil Mexiko is het berigt ontvangen, dat de generaal Bazaine Oaxaca heeft bezet. Bij de bemagliging van Wilmington door de noordelijke» zijn 700 gevangenen en 30 slukken geschut iu handen der overwinnaars gevallen. He zuidelijken hadden vooraf nog 1000 baien katoen en 1500 vaten ter pentijn verbrand liet congres te Richmond heeft hel voorstel tot het wapenen van negers aangenomen; maar de senaat heeft de behandeling van het voorstel voor onbepaalde» lijd uitgesteld. FRANKRIJK. PARIJS. 12 Haart. Ter vervanging van den hertog de Morny als voorzitter van het wet gevend ligchaam worden vele kandidaten genoemd. De heer Baroclie zou, naar men wil, de meesic kans hebben. De begrafenis van den lieer de Morny zal op staatskosten plaats heb ben; ook zal er een gedenkleeken op zijn graf geplaatst worden. Den 10dtn dezer zijn de gedelegeerden der telegrafische conferentie voor de vierde maal vergaderd geweest. De eenheid der tarieven blijkt reeds in beginsel te zijn aangenomen. lie reeder Armand, le Bordeaux, heeft van de Pruissische regering de bestelling ontvangen van tien grooie oorlogsbodems. De Pays deelt berigten mede uit Japan, volgens welke de Mikado het verdrag «au Simonosaki erkend heeft. Tevens wordi daarin gemeld, dal de wereldlijke vorst in Japan aan Frankrijk eeuig grondgebied bij Yokohama heeft afarslaaii, waar thans werkplaatsen, magazijnen en reu hospitaal op- gerigt worden. Eene commissie van officieren, die lol de Knropesche eska ders belmorenheeft de Binnenzee bezocht en <erklaaril, dai de haven vau Simonosaki de gewigtigste is die voor den handel geopend kan worden. PK PliüfkA BERLIJN 12 Maart. Het bevestigt zich, dat de Oostenrijksche regering, in haar antwoord op de Pruissische voorstellen met opzigi lol de hertogdommen zich geens zins bereid heeft verklaard, om op de grondslagen dier voorstellen onder-

Leydse Courant | 1865 | | pagina 2