De Witte Poort, VOORLEZING JANE EÏRE, RE WEES VAN L0W00D, PHOTOGRAPHIE. CARTES DE VISITE. ALBUM-PORTRETTEN. HOOGHEEMRAADSCHAP RIJNLAND. MEJUFFROUW BERTRAM) EN RATON, The London and Continental Photographic Copying Company hel Stads-Werkhuis eene wezenlyk nuttige instelling is, die verdient ie worden ondersteund, hopen wij, dal niemand zal betwijfelen: het kan toch geeneu inwoner van Leyden onbekend zijn, dat het Werkhuis een toe vluchtsoord is voor behoeftjgendie willen werken, maar ieder weel ook, dal zij dal huis niet van alle levensbehoeften kunnen worden voorzien. Wij hopen derhalve, dal Leydens ingezetenen ook dit jaar hunne sym- paihie zullen betoonen voor den liefdadigen geest onder de leden van Sempre Crescendo, door in grnoten getale ie verschijnen op hel concert van 21 Maart a.s.waar zij waar kunstgenot kunnen smaken en tevens werk zaam zullen zijn tol leniging van de behoeften der armen. L. B Mevr. EL1SE yam CAJLCaR. »Er was eens een prins, een arme prins. Dat klinkt vreemd en het was toch zoo. Hij vierde zijn jaardag en werd overladen mei de kostbaarste geschenken; maar het scheen, dat nieis hem behaagde; met een treurig gelaat stond hij uit hel raam te turen. Wat zag hij daar builen? Het was een sombere dag en de regen daalde met milde stroomen van den hemel en in den regen waren eenige jongens bezig met allerlei figuren te maken van klei, lol kereltjes toe met armen en beeneu. Dat beknorde den prins en hij wou ook naar buiten om meê te spelen. Maar een zijner rijk gekleede bedienden deed hem opmerken dat hel arme jongens waren, die daar speel den, en hij was een prins. Och! was ik ook een arme jongen! gaf hij ten antwoord." Met deze anekdote (hel is een ware gebeurtenis, te Haar lem voorgevallen, en de prins was de oudste zoon van Hollands koning Lodewyk, de vroeg gestorven broeder van den tegenwoordisen keizer van Frankrijk) met deze anekdote begon mevr. van Calcar bare voordragt over de aanvangspunten van kunsten en wetenschappen, de grondslagen der menschel ij ke ontwikkeling. Hel was een liefelijke verschijning, die aan Leidens inwoners te beurt viel in het optreden dezer vrouw. Waren velen niet in de Gehoorzaal tegenwoordig die wij daar hadden gewenscht en ver wacht, hadden velen zich laten afschikken door de vrees, dat een vrouw, die in het openbaar wil spreken, een laak aanvaardt, alleen voor den man geschiktof meenden sommigen dat het onderwerp, door haar te behandelen alleen aan onderwijzeressen van bewaarscholen aan zoogen. bonnes en gou vernantes belang kon inboezemen, ik durf uiet goed vertrouwen zeggen, dat allendie zich door deze bedenkingen niet hebben laten terughouden maar ouder hel gehoor van Mevr. van Calcar zijn verschenenmet een dankbaar hart voor den genotvollen avond zijn teruggekeerd. Over opvoe ding hoorden zij spreken, maar over opvoeding uil een eigenaardig, voor velen nieuw oogpunt beschouwd, en dat op een wijze, die aller verwach ting verre overtrof. Door de mededeeling der genoemde anekdote was de spreekster op eens midden in haar onderwerp en nu ging zij voortin ge- kuischie taal, op eenvoudige, natuurlijke vv(jze, maar levens boegendweg slepend, somwijlen geestig, altoos ernstig, hel hoog belang in het licht te stellen van de middelen, die men gebruikt lot de allereerste ontwikkeling van het kind. Zij is een discipelin van Frederik Fröbel en zjj heeft haar leven gewijd aan de verwezenlijking van de idee, reeds vroeger in Pesta- lozzi opgetreden, maar schijnbaar met hem gestorven, in Fröbel weèr op gestaan en nogmaals, naar liet scheen, gestorven met hem, doch nu her boren, zooals het wezen moet, in de vrouwen Die idee is de ontwikke ling van den mensch in het kind, de geleidelijke ontwikkeling van alle vermogens, waarmeê de Schepper den mensch naar ligchaam en ziel heeft toegerust. Toen zij liet eerst er van hoorde, had Mevr van Calcar. gelijk velen nog heden doen onseloovig de schouders opgehaald o>er hetgeen Fiöbel en na hem Mevr. de baronnes van Marenhollz wilden. Drie jaren lang heeft zij er over nagedacht, toen is het voor haar een onomsiootelyke waarheid geworden. De kracht, die haar thans tol spreken en werken dringt, is de kracht der overtuiging. Vandaar de vrijmoedigheid, waarmeê zij optrad, vandaar de natuurlijkheid van haar spreken. Door de mededeeiing barer denkbeelden, met allerlei verhalen en voorheelden opgebelde!d, heeft zij reeds nil. de eerste maal, dat zij in ons midden sprak, hare overtuiging in velen overgesiorl en menigeen hekee d van zijn ongeloof of zijn onverschil ligheid tegenover het groolc werk, door Fröbel ondernomen, de schoone idee, door hem met woord en daad verkondigd. Hel is baar te doen, niet om slaafsche navolgers van den Diiitscher te kweeken, maar om den geest van Fröbel o>er te storten in het hart van ouders en opvoeders. Natuurlijk zijn de tegenwoordige bewaarscholen hel arbeidsveld, waarop zij vooral zegen van hare idee verwacht. Hoeveel nog aan de inrigtiug dier bewaar scholen. ook van de besten in onze stad, ontbreekt, daarvan konden zich allen overtuigen, die de volgende dagen tegenwoordig waren bij hei bezoek, door Mevr. van Calcar aan ouderscheiden scholen gebragt. Daar werkte zij op hare wijze met kinderen, die zij nooit had gezien, en treffend was bet, op te merken, hoe zij als 'l ware een nieuw leven in die jeugdige harten wist op ie wekken en zelfs de (raagsteu uil hun verdooving werden wak ker gemaakt. Lang zal het nog duren, eer het beginsel, waarvan deze methode uitgaat, al het werktuigelijke verdrongen heeft, dat nog op de scholen en in de kinderkamers de eerste ontwikkeling van het kind belem mert. Maar vindt de roepslem van Mevr. v. C wrêrkiankgevoelen de ouders en opvoeders, wat zij zoo treffend en aandoenlijk in hel licht stelde, hunne groote verantwoordelijkheid, het hoog belang van de eerste ontwik keling van den mensch in het kind, dan zullen allengs de oogen opengaan voor de weldaad, door haar, als profetes van Fröbels idee, aan geheel ons volk voor de toekomst bewezen. Wij vertrouwen, dat alle bestuurders en bestunrderessen van bewaarscholen, weeshuizen, opvocdings-gesliehtenalle ouders en onderwijzers, met haren arbeid winst zullen doen Het tijdschrift, door haar uitgegeven, De hoop der toekomst," wordt daartoe allen aan bevolen, die nader wenschen kennis te maken met de denkbeelden dezer merkwaardige vrouw Wie haar raadplegen wil, behoeft geen verre reis te doen; zij woont in onze buurt, te Wassenaar. Daar is ook een depót van alle speelgavendie met haar methode in verband staan, bij de wed. van Eysden. Het is van belang.-die gaven van daar Ie ontbieden; want veel hangt af voor het goed gebruik, van de juiste bewerking en hier wordt alles onder haar loezigt vervaardigd. Binnen kort zal Mevr. van Calcar nogmaals Ie Leiden optreden en daar- meó voldoen aan den wensch van velendie de eerste maai verhinderd wa ren of verzuimden haar te hooren. Dan vertrouwen wjj, dat haar woord zal blijken in een goede aarde te zijn gevallen, het woord uit Pestalozzi's droom, waarmeê zij hare voordragt besloot: Wijst mij niet af! M. iSurgcrlijftc Stnub. i ONDERTROUWD: J. G. Elsmann, wedr. 39 j. en J. W. P. Schmilati, jd. I 32 j A. P. Klei kx jm 36 j. en A. van Geelen wed'. 41 j tl de la Court i1? .23 j. en M Welselaar. jd. 23 j. .1. Selie. jtn. 30 j en B. van den Geer.jd. I 31 j li. Verhaar, jm. 39jen M Duiverman jd. 24 j. D Vrjjenhoek, I .I®. 31 j en S. W. Zeilslra, jd. 26 j. H. G. T. Maassen jm. 25 j. en M. C. Klappenburg, jd. 28j. ADVERTENTIES. Den 4i*n Maart 1865 overleed te Vught de Heer ANDREAS ROUSCHER, in den ouderdom van ruim 91 jaren. Eenige en algemeene kennisgeving. door Ds. D. CHA3VTEP1E de la SAUSSAYE, van Rotterdam. Onderwerp: De Christelijke roeping. Donderdag 9 Maart 1865, 's avonds te zeven uur, in het Deparlementsgebouw der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. DIJKGRAAF en HOOGHEEMRADEN van RIJNLAND brengen bij deze ter kennisse van de ingelanden Dat de lijsten der stemgercgligde ingelanden van liet Hoogheemraadschap voor het jaar 1865—1866, zoo als die door de Vereenigdc Vergadering zijn vastgesteld, van af den 7den dezer dagelijks (behalve des Zondags) van des morgens negen tot des middags twaalf ure, ter inzage zullen liggen op de Secretarie van Rijnland, te Legden, en wijders op de Gemeentc-Secretariên van de hoofdplaatsen der districten en onder districten als ook in de lokalen van de stoomgemaalwerktuigen de Crttquius, de Lynden en de Leeghwater. Djjkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland, H. C. J. HOOG, Dijkgraaf. Leyden, 4 Maart 1865. W. G. de BRUYN KOPS, Secretaris. LEYBSCHE SCHQÜW¥üiG. KONINKLIJKE HOLLANDSCHE TOONEELISTEN onder Directie van J. C. VA LOIS. Da and a g 13 Daart 1S65. (Buitengewone Voorstelling.) looneelspel in 2 Afdeehngen en 4 Bedrijven, door Charlotte Birch Pfeiffer. Daarna: Vaudeville in een Bedrijf, naar liet Fratiscli door Rosier Faassen. Aanvang ten zeven ure. Heeren Geabonneerden kunnen tegen Abonnementsprijs over hunne plaat sen beschikken. Bij H. J. T. MATVELD, Papierhandelaar, op de Hoogewoerd, is ver krijgbaar gesteld eene Photographisclie afbeelding van de voorma lige Witte Poort, van de buitenzijde te zien, visite-formaat, prijs 50 Cents. belast zich met het copiêren van Prijs ƒ1.80 per dozijn voor gewone Portretten en ƒ2.voor Vignetten. De Copien worden met zorg bewerktnetjes gemonteerd en zyn in alle opzigten aan de originelen gelijk. Bij de aflevering ontvangt men tevens het ter copiering gegeven Portret geheel onbeschadigd terug. Bestellingen worden aangenomen voor Leiden en omstreken by de Bockhan delaren van den HEUVELL&van SINTEN, alhier, bjj wie tevens proeven van door deze Company vervaardigde Copien ter bezigtiging voorhanden zjjn. Brieven en Haartjes franco. Lette nieuwe bijdrage lot de reeds sedert gerui- men tijd erkende voortreffelijke uitkomsten van het HOFP'sche MALZ-KXTRACT (Gezondheidsbier), uit de Rrouwerij van den Kon. Hofleverancier den Heer JOHAMN HOFF, te Herlijn, Neue Wilhelmstrasse 1; Ceolraal-De'pöt Ie Amsterdam, O. Z. Voorburgwal J. 342, levert navolgende brief, van mijn Depót houder te Leeuwarden den Heer S. P. POSTMA ontvangen dien ik in het belang der lijdende mensch- lieid vermeen der openbaarheid niet te moeten onthouden. Den Heer J. HoffCentraal Depót te Amsterdam. Leeuwarden 23 October 1864. UEd. zende mij s. v. p. eene nieuwe bezending Malz-Extractenz. Voor eenige dagen heb ik van eene Dame, die het Malz-Extract gebruikt, en hare herstelde gezond eid daaraan te danken heeft, verlof verkregen, alle personen die hij mij om inlichtingen konten. 1 tot haar te verwijzen, wanneer er bij sommigen nog eenige twijfel omtrent de goede eigenschappen van dezen drank mogt bestaan. Eveneens hebben eenige andere personenbuiten deze stad woon achtig, mij gemagtigd allen, die eenige nadere bewijzen omtrent de geneeskracht van dit uitmuntend Gezondheidshier mogten verlangen, riircctelijk tot hen te renvoyeren. Dit stelt mij in de aangename gelegenheid de verbreiding van den roem, door dit praeparaat ver kregen te helpen bevorderenen ik ben steeds bereid allendie zich daaromtrent schriftelijk of mondeling tol mij wenden, bewijzen te leveren van de heilzame uilkomsten door hel Malz-Extract ver kregen, of personen aan te wijzen die hunne genezing aan het ge bruik van dezen drank te danken hebben. Inmiddels, enz. UEd, Dw. Dienaar, (Get.) S, P. POSTMA. Depót te Leiden bij K. BLOK, Droogisl.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 3