genheid worden gegeven om desverkiezende de door hen tenio ongestelde planten in het lokaal der tentoonstelling te doen verkoopen. By besluit van 22 Febr. 11. heeft Z. M. omtrent de benoembaarheid, de voordeelen en verpliglingen der personenbestemd voor de dienst van het openbaar onderwijs in Nederl. lndië o. a. bepaald, dat benoembaar zijn zjjdie ingevolge de wet van 1857 op het lager onderwys voor den lsle" January 1858 hebben verkregen eene akte van algemeene toelating van den eersten, tweeden en derden rang; zij, die, voor het in werking treden van het besluit, in lndië eene dergelijke akte van toelating hebben erlangdzij, die in het bezit zijn van eene akte van bekwaamheid bedoeld bij art. 44 der genoemde wet. Naar gelang der behoefte wordt door den minister van koloniën het vereischte getal ouderwijzers ter beschikking gesteld van den gouverneur-generaal van N.-lndië. Aan de uitzending uit Nederland zijn verbonden voorloopig 50 'smaands, van den dag der inscheping, met een voorschol van vier maanden; eene gratificatie van ƒ600 voor de uitrusting; overtogt naar Batavia voor rekening van den lande, als passagier der ls,e kl.ook voor de gehuwdenop den gebruikeiyken voel. De alzoo be noemde onderwyzers moeten zich schriftelijk verbinden lot teruggave van al deze gelden, zoo voor gratificatie, als voor overtogt, indien zij binnen vijf jaren, hetzij op verzoek, hetzij wegens dienstweigering, pligtverzuim en dergelijke, uit de dienst worden ontslagen. Eergisteren morgen heeftin de suikerfabriek aan den Haagschen straat weg te Delft een vreeselijk ongeluk pmats gehad. De werkman O. A. Fröhwein geraakte tusschen een der snelst loopende raderen der stoomma chine, waardoor hij in een oogenblik tijds deerlijk verminkt en een lijk was. Hij laat eene weduwe en 3 jonge kinderen achter. Hel prov. geregtshof van Utrecht heeft den gemeente bode J. R., ter zake van acht valschheden in aanslagbilletten voor rijks er, gemeente-belas tingen en hel daarvan des bewust gebruik maken, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot 3 jaren correctionele gevan genisstraf. Uit Zttiphen meldt men, dal Zondag morgen aldaar het volgende on geluk plaats had. De goederenstoomboot Gelderland moest door het open vak der noodbrug stoomen, doch daar het dikke kabeltouw, waarlangs de pont over de rivier giert, daarvoor in den weg was liet men dal in hel water zakken, waarna de boot er over stoomde. Nn zonde men het touw inel een kaapstander weder in de hoogte halen en stak dientengevolge een paar houten door genoemd werktuig, waaraan eenige mannen begonnen te draatjen. Plotseling brak een dezer houtenals te oud zijnde, af, de kaap stander draaide terug en met een der andere slokken kreeg een werkman een slag tegen hel hoofd dat het bloed hem uit de ooren spatte een ander kreeg een slag in de zijde. Zij werden beiden naar het gasthuis gebragt, waar de eerste, naar men verneemt, reeds overleden is; de ander moet ook zeer bedenkelijk zijn. Namens mevr. de wed. Pruimers, geb. baronnesse van Dedemis appèl aangeteekeud tegen het den 15de[| dezer uitgesproken vonnis der arrond.- regtbank te Zwolle, waarbij zy is veroordeeld, om haar minderjarig kind onder het opzigt van den voogd, den heer N. Pruimers, te stellen. Te Zwolle werd Maandag avond II. op de straat een jongeling gevon den die in onmagt lag. Bijgebragt zijnde, verhaalde hydat hij met een roes in de borst gestoken was. Een terstond daarna ingesteld onderzoek bevestigde het medegedeelde, en nu bleek het verder dat de gewonde aan ren ander jongeling een stuk gomelastiek had gegeven, waarvan een derde ook een deel wilde hebben. Toen de gewonde zich daartegen verzette, werd hem een Steek toegebragt. Het mes was door de jas, het vest en de zware onderkleeding in de borst gedrongen; de steek was op geringen af stand van het hart toegebragt. 's GRAVEN H AGE, 2 Maart. Hel is met smartgevoel, dal het berigt in Nederland zal worden ver nomen, dat liet koninklijk huis in rouw dompelt. Hare Majesteit de ko ningin-moeder is gisteren namiddag (ruim half 5 ure) bezweken aan de ziekte, waaraan zij sedert eenige dagen lijdende was, en die zich van den aanvang af als zeer bedenkelijk had doen inzien. Geenszins had men ech ter, by de viering van haren jongsten verjaardag, toen zij zich in het genot van volkomen welstand scheen te mogen verheugen, kunnen vermoe den, dat het einde der geëerbiedigde vorstin zoo nabij was. H. M. de koningin-moeder mogl even den zeventigjarigen leeftyd bereiken. Zoo men weet was zij(den 19 (7) January 1795 geboren en de jongste doch ter van Ruslands keizer Paul en keizerin Maria Feodorowna. Die dag welke aan de oevers van de Newa tol biydschap stemde, was die van een droeve scheiding voor Nederland; doch het lag in hoogere bestemming, dat juist die vorstin na de heugelijke hereeniging van Oranje en Nederland, haar levenslot met beide op het innigste zou verbinden, dat zij in het huwe lijk zou treden met dien kroonvorst dezes lands, die door zijn heldhaftig en be leidvol gedrag bij Qnatre-Bras en Waterloo de bewondering van zijn vader land en van geheel Europa had o|>gewekt. Het was den 21slen February 1816 dat die echtvereeniging werd gesloten die de oude herinneringen van Neêrlands en Ruslands geschiedenis in 'I geheugen riepen, welke hare ver zinnelijking vinden in die nederige stulp aan de Zaan, waar de grootheid van der Czaren-ryk werd vooruitgedacht en ten deele bereid. H. M., de thans ontslapene vorstin, deelde met den prins van Oranje, 1840 ten troon geroepen, evenzeer als met het volk, welks trouw en liefde zy hoog waardeerde, al het wel en het wee, dal de wisseling der ondermaansche zaken in vorstelijke, evenzeer als in geringere kringen, biedt; steeds eerbiedwekkende door hare denk- en handelwys, het mogl zyn in dagen van vreugde, het mogt zijn in die van beproeving, als bij de staatkundige gebeurtenissen van 1830. Anna Panlowna leefde voor haar gemaal, voor hare kinderen, voor haar aangeboren vaderland, en paarde daarmeê eene ligt verklaarbare deelneming in al wat het land harer geboorte betrof, waarover twee harer broeders deu scepter mogten voeren. Zware beproevingen waren voor de thans overledene vorstin weggelegd- die, in 1848, een harer geliefde zonen door een vroegliidigen dood zag ten grave dalen, die spoedig daarna (17 Maart 1849) haren gemaal moest derven die hare acht broeders en zusters zich door den dood zag ontvallen. Onder al die beproevingen loonde zich de overledene de opregtelijk godvruchtige vrouw die in de waardige beoefening van hare pligten als vorstin en als mensch hare schoonste roeping vond en die steun en troost zocht in het innig godsdienstig gevoel. Uit datzelfde gevoel putte zy de zamenstemmin; met de bij uitstek Nederlaudsche deugd der weldadigheid; zij was hier de overlevering harer moeder getrouwwier naam nog immer in Ruslands hoofdstad de hulde der dankbaarheid wordt gehragt voor de zeldzame toe wijding aan de behoeften van lijdenden en veriatenen van allen stand. Aan dat verheven voorbeeld van liefdadigheid spiegelde zich gewisselyk de thans overledene, waar zij instellingen van hulpbetoon beschermde of stichtte, waar zy bijdroeg om algemeene of bijzondere rampen te lenigen, en voor de verpleging waakte van de gewonden en verminkten in den strijd van j 1830—31, daar zy op eigen kosten het hospitaal oprigtte en uilbreidde, dat naar den naam onzer koningin wordt geheetenniet alleen dat zy het onder haar oog deed besturen, zij bragt met eigen hand lafenis en verzorging aan. Een negental jaren werd H. M. als Neêrlands koningin begroet. Bij den onverwachten slagdie haar in 1849 door den dood haars gemaals trof, vervulde diepe rouw haar hartmaar men herinnert zich welk eene geest kracht en gelatenheid tevens zij aan den dag legde, hoe zjj het stoffelijk overschot naar Rotterdam te gemoet reisde, als weduwe den laatstee pligt volbragt en de lauweren op de lijkbaar nederlegde, men weet welk eene godsdienstige hulde zij aan de nagedachtenis van den geliefden overle dene bragt. Bij de hoedanigheden des harten, voegden zich by de overledene kennis op menigerlei gebieden meer dan gewone scherpzinnigheid. Spoedig had zy zich de taal van Nederland eigen gemaakt, die zij eerde als de zeden, de liefde en trouw van hel volk van Nederland. Dal volk, erkentelijk voor de gevoelens die zij het toedroeg, zal voorze ker het aandenken bewaren van Anna Paulowna, wie het eene plaats van ouderscheiding toekent in de rij der waardigste Nederlandsche vorstinnen, haar, de gemalin van Willem 11 en de moeder van Neêrlands derden koning. Omtrent de laatste oogenblikken van H M. de kouingiu-inoeder ver neemt men nog het volgende: Met den namiddag namen de verschjjiiselen, die een naderend einde aankondigden, toe; en even half vijf ure vereenig- deu zich al de leden van het koninklijk gezin aan de ziekesponde; ten 4j ure ontsliep de vorstin, ook in tegenwoordigheid van haren aalmoezenier, die haar den geestelijken bijstand had verleend, en van hare trouwste die naren. De laatste oogenblikken van H. M. moeten zacht en kalm zjjn geweest. Eene hartelyke deelneming o|ienbaarde zich algemeen, bij hel vernemen van hel afsterven van H. M. Dadelijk nadat de mare zich daarvan verspreid had, werd het concert Diligentia, dat des avonds zou gehouden wordenaf gezegd; de eerste dagen zullen er ook geene voorstellingen in den schouwburg plaats hebben. Ten gevolge van het overlijden van 11. M. de koningin-moederwaren heden de verschillende paleizen eu onderscheidene particuliere woningen in de residentie gesloten.. Des middags ten 12 ure is een aanvang gemaakt met het luiden der klokken van de kerkgebouwen, hetgeen dagelijks lot na der plegtige teraardebestelling van H. M. zal voortgezet worden. Z. M. heeft aan den gepens. kapitein ter zee W. H. Dililof Tjassens, equipagiemeesler der marine te Willemsoord, vergunning verleend lot het dragen der versierselen van ridder 3ie kl, van de orde van de IJzeren Kroon hem door den keizer van Oostenrijk geschonken. Tot burgemeester der gemeente Besoyen is benoemd de heer J. Ver- wiel, en tol ontvanger der directe belastingen te Aalsmeer de heer G. C. Hulst, eervol ontslagen meter-taxateur van den turf op wachtgeld. Door Z. M. zijn, na afgelegd examen, benoemd tol surnumerair by het vak der posterijen de hh. C. van der Veen, te Tiel; C. S. Hein, te Brielle; jhr. W. R. J. D. Crommelin van Heeckerente Heerenveen; P. Potvliet, te Zaandam; J. A. J. van der Schaaff, te Utrecht; J. F. A. K. Koelensmid, te Loenen; J. 11. de Boer, te Hoorn; J. A. A. Kuiler, te Til- burg; P. Menschaar, te Zevenhuizen, en M. Vellinga, Ie Wommels. ENGELAN J». LONDEN 28 February. Volgens de officiële handelsstatistiek heeft de invoer van slagtvee in het verecnigd koningrijk gedurende het jaar 1864 bestaan in ruim 230,000 runderen, nagenoeg 500,000 schapen en omstreeks 85,000 varkens, zijnde er buitendien 300,000 centenaars rundvleesch ingevoerd. De prijs van het slagtOeesch is, niettegenstaande dien grooten aanvoer, nagenoeg even hoog gebleven. De aanvoer van cijercn was toenemend en heeft in 1864 nage noeg een millioen stuks dagelijks bedragen. De aanvoer van lompen is in 1864 afgenomen, ondanks de pogingen der regering om dien te bevorderen. Aan den lsten luit. der inf. bij hel leger in Ned. lndië,,P. Werdmul- ler von Elgg, is eervol ontslag uit de dienst verleend, wegens ligchaams- gebreken, het gevolg eener door den vyand hem toegebragte wonde. De luit. ter zee lsle J. J. de Harst, laatst behoord hebbende tol het eskader in O. 1., is op non-activiteit gebragt. Door den gemeenteraad is benoemd tol geneesheer-directeur van het gasthuis alhier dr. J. L. Chanfleury, van IJsselsteyn, en lot heel-en ver loskundige bij die inrigling de heer P. J. Liglenberg. Door burg. en wetli. is tot directeur over den kon. Fransche schouw burg gedurende 1865/6 benoemd de heer Jahn, thans orcheslmeester. De afdeelingen der tweede kamer hebben gisteren onderzocht het wets ontwerp nopens het regt van zegel. Bij de kamer zijn ingekomen wets ontwerpen omtrent hel toezigt op hel gebruik van sloomtoestellen en rege ling van concessieverlening. BU1TENLANDSUHE BERIGTUN.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 2