LEÏMCHE COURANT. WOENSDAG 1 MAART. STADS-BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. VERGADERING van den Gemeenteraad van LeydenDonderdag den 2d™ Maart 1865, 's namiddags ten twee ure. Onderwerpen 1». Benoeming van eene 6dc hulp-onderwijzeres aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs der 2de klasse, voor meisjes. 2». Benoeming van een 7den hulp-onderwijzer aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs der 2Je klasse', voor jongens. 3°. Adres van J. J. Werner, houdende verzoek om ontslag als hulponder wijzer aan de openbare lagere school n°. 1 voor onvermogenden. 4». Voordragt in zake het ziekenhuis. 5°. Voordragt betreflende de stedelijke gasfabriek. 6". Voordragt tot ontslag van den borgtogt van wijlen den voormaligen ontvanger. 7«. Rekening van de slads-bank-van-leening, over 1864. 8". Adres van Bestuurders der armeu-bewaarschool in de Groenesteeg, tot voortzetting van het gebruik van het schoollokaal, ten behoeve van hunne inrigting. 9». Rapport in zake het brandwezen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien art. 7 der Algeoieene Policieverordening, vastgesteld den 26sten September 1861 Doen te weten, dat door hen, ingevolge art. 6 dier verordening, is be noemd tot Raad der gebuurte n°. 16 of n°. 3 van V, de heer AREND HENDRIK van TOORN, in plaats van den heer Hermanus Gerardus Nieu- wenhüyzen die uit deze gebuurte is verhuisd. En zal deze door plaatsing' in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. TIEBOEL S1EGENBEEK, Burgemeester. Leyden, 27 February 1865. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien art. 11, 2de alin., der Verordening van 2 Mei/6 Julij 1861, op de openbare scholen voor gewoon lager onderwijs voor on- en minvermogenden {Gemeenteblad W. 6); Doen te weten, dat de inschrijving van nieuwe leerlingen op de openbare scholen voor ori- en minvermogenden zal plaats hebben van den 6den tot den 18den Maart e. k., in de schoollokalen in de Rijnstraat, in de Brande- wijnsteeg en op de Oude Vest, des voormiddags van half negen tol negen uur en des namiddags van half twee tol twee uur, behalve des Zon dags en des Zalurdags namiddags. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. TIEBOEL SIEGENBEEKBurgemeester. Leyden, 28 Februarij 1865. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BINNENLANDSCI1K BEKiGTKN LEYDEN 28 Februarij. Aan den verjaardag van Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden werd heden op de gewone wjjze gedacht. Het weder liet ook thans aan de be zetting niet toe eene parade te houden. In den Doele zal heden avond van wege hel reg. veld artillerie een assaut plaats hebben. Op het vervolg van een staat van nalatenschappen van manschappen behoord hebbende tot de landmagt in Ned. Indiëwaarvan de saldo's door de reglhebbenden bij het dep. van koloniën kunnen opgevraagd worden, komt nog o. a. voor die van D. Swartalhier geboren ten bedrage van 3.72. De Ned. Industriëel deelt mede, dat de minister van binnenl. zaken een of meer der werkliedendie zich lot den koning gerigl hadden met een adres, houdende grieven ten opzigte der aanbestedingen van groole werken, heeft tot zich toegelaten, de voorgedragene bezwaren belangstellend aange hoord, de stellige toezegging gegeven heeft van te zullen onderzoeken wal ér van regeringswege zou te doen zijn om aan de klagt te gemoet te ko men; heeft doen opmerken, dat hij de regering niet was, maar zijne ambtgenooten moest raadplegenen de voorstellers bij zich heeft terug bescheiden, om nader antwoord te komen hooren. Curatoren van het athenaeum te Deventer hebben voor de betrekking van hoogleeraar in de Grieksche en Lalijnsche letterkunde bij die inrigting aan den raad voorgedragen de hh. dr. J. J. Cornelissente Leyden, en dr. H. T. Karsten, te Amsterdam. Men verneemt, dat de kamer van koophandel en fabrieken te Schiedam zich dezer dagen bij een adres tol den minister van binnenl. zaken gewend heeft, waarbij op de wenschelijkheid en dringende noodzakelijkheid eener aansluiting van den Hollandschen spoorweg met de zuiderlijnen wordt gewe zenen tevens wordt betoogd, dat, wanneer de, tegen hel dienaangaande door de regering ontworpen plan, ir. de gemeente Rotterdam geopperde be zwaren en bedenkingen gegrond mogten blijken te zijn, niets belet om die aansluiting en de daarmede verbonden overbrugging van de rivier de Maas, binnen die gemeente, welke daartoe eene uitmuntende gelegenheid aanbiedt, te bewerkstelligen. Gisteren is door de directie der Holl. spoorweg-maatschappij te Amster dam, aanbesteed hel bouwen van eene nieuwe brug met ijzeren leggers, over de Haarlemmer Liede met bijbehoorende aardwerken. Hiervan is aan nemer geworden de heer J. Göbel, te Schiedam, voor 22890. Bij kon. besluit van 22 Febr. is vernietigd art. 11 der door den ge meenteraad van Laren vastgestelde instructie voor den Ojtenbaren onderwij zer, van 21 Dec. 1860, gewijzigd 31 Mei 1864. Oorspronkelijk was bij dat artikel bepaald, dat o. a. eenige met name aangeduide r. k. feestdagen als vacantie zouden beschouwd worden, terwijl bij de wijziging een groot gedeelte dierzelfde feestdagen als vacantie-dagen behouden is, doch alleen onder vermelding van hunne dagteekening. 's Konings besluit is gegrond op de overweging, dal het onzijdig karakter, door den wetgever aan de open bare school toegekend, verbiedt die school op feestdagen van eene der ker kelijke gezindten te sluiten en dat dus art. 11 der bedoelde instructie inbreuk maakt op een der hoofdbeginselen der wetregelende het lager onderwijs. Te Vollenhoven werd in de vorige week eene jjskruijing waargeno men, zooals de oudste menschen aldaar zich niet kunnen herinneren. In korten tijd stapelden zich twaalf ijsbergen op elkander, waaronder van tien el hoogte. Deze ijsgang heeft belangrijke schade aan de zeeweringen ver oorzaakt; de in het vorige jaar ingeheide paalwerken, welke aan het dijk- district p. m. ƒ25000 gekost hebben, zijn gedeeltelijk afgeschoven en de staande gebleven zóódanig verzet, dat alle op nieuw zullen moeten worden ingeheid. Ook de ingang tot de haven is zwaar beschadigd en ongeveer twintig ellen paalregel zijn geheel afgeschoven. Ook te Blankenham en op Schokland zijn de paalwerken voor het grootste deel door het ijs afgemaaid. Donderdag II. werd op de kolonie Yeenhuizen een kolonist ontslagen, die van daar vertrok met ongeveer ƒ60. Die som schijnt de hebzucht van een paar andere kolonisten te hebben opgewekt, althans zij deserteerden en crvolgden den ontslagen kolonist, wiens lijk later door den rijksveldwachter Dolfing en een paar andere policie-agenten in het veld tusschen de Norger- vaart en de gestichten is gevonden zonder hoofd. Men had hem dit afge- gesneden en bij het lijk vond men een klomp. De policie-agenten vervolg den onmiddellijk de deserteurs en hielden beiden aan. Men verneemt, dat op de kleederen van den eenen bloedvlekken werden gevonden en dat de ander een klomp miste. 's GRAVENUAGE28 Februarij. Tot burgemeester der gemeente Raamsdonk is benoemd de heer Th. Heere en tot burgemeester der gemeente Geulle de heer H. J. Vijgen. Door Z. M. is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan den heer J. A. Willinge Brantsma, als ontvanger der directe belastingen te Deinum, en zijn benoemd: tot ontvanger der directe belastingen te Maassluis de heer J. Buys, thans te Capelle; tol ontvangers der registratie enz. te Schiedam de heer G. J. Jacobson, thans te Wijk b(j Duurstede; te Bergen-op-Zoom de heer E. Maerlens, thans te Sluis; en te IJsselstein de heer C. van Ber- kelthans te Zaandam. Omtrent den toestand van II. M. de koningin-moeder zjjn gisteren de volgende bulletins uitgegeven: Reeds langen ijjd ondervond H. M. de koningin-moeder bezwaarnis in de ademhaling bij het gaan, en vooral wanneer zülks op ongelijken grond geschiedde. Den 18dec Februarij werd 11. M. door eene borstverkoudheid aangedaan, die allengs een ernstig karakter aannam, ten gevolge der be doelde complicatie. In den nacht van Vrijdag op Zaturdag (24—25 Febr.) deed zich eene ligte beterschap in de catarrhale aandoening voor, maar in den avond van den 25sten nam de benaauwde ademhaling aanmerkelijk toe. De dag van gisteren, even als de laatst verloopen nacht, waren onrustig en vermoeijend. Heden morgen ten 10 ure is de moeijelijkheid der adem haling eenigzins verminderd." (Ten 4 ure na den middag). «Zorgelijke toestand, met afwisselende verademing." Heden is uitgegeven het volgende bulletin: »De afgeloopen nacht werd even onrustig doorgebragt als de vorige avond. De benaauwdheden herhalen zich veelvuldig, maar met mindere hevigheid." H. D. H. de groothertogin van Saxen-Wcimar-Eisenach (prinses Sophia der Nederlanden) is heden nacht ten een ure uit Weimar vertrokken en wordt in den avond alhier verwacht. Heden wordt de 68e verjaardag van Z. K. H. prins Frederik der Ne derlanden op eenvoudige wijze in de residentie gevierd. Ten gevolge van de ernstige ongesteldheid van H. M. de koningin-moeder is er geene parade gehouden en zullen er geene festiviteiten teil hove plaats hebben. Op den 259tm dezer mogt de heer V. A. Just de la Paisières, griffier der staten van Zuidholland, gedachtenis vieren dat hij zich gedurende eene halve eeuw in verschillende rangen aan de administrative belangen dezer pro-

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1