LEABSCHE COËRAMT. MAANDAG 27 FEBRUARIJ. De Courant toordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCHS BEiüilTËlV LEY DEN 25 Februarij. De lieer J. I'. Lancel, hoofdonderwijzer alhier, had Vrijdag avond het genoe°en verrast te worden met een keurig album, voorzien van de portret ten der leden van de onderwijzers-zangvereeniging Euterpe alhier, dat als een bewijs van erkentelijkheid en gehechtheid aan Item, als directeuren president dier vereeniging, door eene commissie werd aangeboden. De goede uitvoering der 33 portretten strekt den heer ISruiuing, photograaphtol eer en aanbeveling. Op een staal van nalatenschappen van manschappen behoord hebbende lot -de landmagt in Ncd. Indië. waarvan de saldo's door de rcgthebbenden bij het dep. van koloniën kunnen opgevraagd wordenkonten o. a. de volgende voor van personen die alhier geboren of gewoond hebben: W. T. M. Dttlfcr /2 94, H. E. van Gelder ƒ421, A. Kruik 1.51J. Kettenis 4 40P. J. de Ridder ƒ1.80, B. J. Vinkesteyu /3.75J, G. I). Winter ƒ3 75, J. de Blaaw of de Blaauw 4.99, A. Dozy ƒ4.63, J. Dohbe ƒ4.25, J. A. Eel- dert/4 57, J. W. Gans ƒ496, J. van Heyden ƒ4.43, P. Httber 2.96. Het getal der in hel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende' deze week dagelijks van 206 lot 243 personen. In den nacht van 23 op 24 dezer, omstreeks kwart voor 12 ure, ont stond er brand in het luns bewoond door mevrouw de wed. Bendelef, aan den Haagschen straatweg tegenover de pannenbakkerij nabij deze stad, na dat genoemde mevrouw en haar zoon en dochter zich reeds ter ruste hadden gelegd. Gelukkig hebben zij den brand nog tijdig genoeg ontdekt om hun leven, geld, papieren van waarde en eenige andere voorwerpen te redden. De opperbrandmeester van de spuit op den huize Terwadding, gewekt door den meesterknecht van de pannenbakkerij de Nijverheid, heeft zich met laatstgenoemde en nog andere tot genoemde fabriek behoorende werklieden zoo spoedig mogelijk naar de plaats des onheils begeven met de spuit, en had het genoegen, hoezeer door slechts weinigen geassisteerd, die tot het' vast personeel der spuit behooren den brand nog in zooverre te beteugelen, dal eene aehierkamer bijna ongedeerd is gebleven; overigens is het geheele gebouw uitgebrand. De oorzaak is onbekend. Het huis, het eigendom van den heer A. J. Wagtendonk, graanhandelaar onder Soeterwotidcwas; even als de inboedel der bewoonster; tegen brandschade verzekerd. Op den 4den Januari} II. overleed te Niettwvcën Jan Ncdersiadt, land bouwer, iu zeventigjarigen ouderdom. Geboren Ie Randenburg onder Rceti- wiik, verliet bi), jongeling zijnde, hel ouderlijke huis, om als arbeider of boerenknecht te gaan dienen. Door zijne oppassendheidvlijt en zuinigheid heeft lijj de zegeningenwelke hem te beurt vielen, nuttig en weldadig gedu rende zijn leven aangewend. Weduwenaar, en zonder kinderen overleden, heeft hij zijn vermogen, hetwelk hij naliet en dat niet onaanzienlijk mag ge- heeten worden, groolendeels beschikt tot het opriglen en instellen van een liefdadig gesticht, onder den naam van Sint-Micolaas-Uoeve in de sedert weinige jaren door hem nieuw opgebouwde bouwmanswoniug, tot het ver plegen van R. K. oude of gebrekkige boeren-arbeiders of boeren knechts van Nieuwveen. Ten aanzien van de oprigling, instelling en regeling van dit geslicht, moet de erfgenaam zich geheel gedragen naar de adviezen van de heeren mr«. G. J. de Martini en S. A. N. Travaglino, beide advocaten te Amsterdam. Testamentaire executeurs zijn de heeren van üglrop, make laars, mede aldaar woonachtig. Bij de Ned. Iierv. gemeente te Delft is lot predikant beroepen d». Drost, pred. te tlazerswoude. Door hel prov. kerkbestuur van Gelderland is aan d'. J. C. Slothouwer Meutz, pred. te Poederoijen, eervol emeritaat verleend. Aan de diaconie der herv. gem. te Baarn is door wijlen den heer R. Chevalier van Amsterdam 1000 gelegateerd, en aan de diaconie der herv. gemeente te Doorn is door den landman W. Scherpenzeel eene som van 400 geschonken. Te Dordrecht heeft dezer dagen, bij den verkoop van den inboedel van wijlen de oudste dochter van den kunstschilder Jacob van Strtjde om hare keurige uitvoering bij de liefhebbers algemeen geroemde schilderij, voorstellende een bergachtig landschap met schapenen vee, 1030 opgebragt en is voor die som gekocht door den heer F. C. Deking Dura. Te Amsterdam is door de directie der aldaar op te riglen Neder- landsche Beijersch-bierbrottwerij in het openbaar aanbesteed de bouw eener bierbrouwerij en kelders, met de daarmede in verband slaande aard- en rijs- werken, op het weiland in den Over-Amstelpolderaan de Weesperzijde. De minste inschrijver was de heer C. L. Heyink, voor 349,000. De arrond.-regtbank te Deventer heeft hel raadslid der gemeente Bath- men J. H. K., die den burgemeester hel woord schurk" had toegevoegd, vrijgesproken, omdat zulks in eene openbare vergadering van den raad ge schied is en het als eene uiting van zijne meening kon beschouwd worden. De arrond.-regtbank te Zwolle heeft de zaak tegen den lieer J. G. van Rijn, vroeger predikant aldaar, thans zonder bekend beroep en verblijf, wegens hel onderhouden van eene bijzit iu de door hem en zijne echtgenoote bewoonde woning te Zwolle, naar de correctionnele teregtzitting verwezen. De kamer van koophandel en fabrieken te Almelo heeft zich dezer dagen mede tot de tweede kamer gewend met een adres betreffende het in gediende wets ontwerp tot vaststelling der tarieven van in-, uil- en door voer in Ned.-Indië. Dit adres strekt om eerbiedig en dringend te verzoe ken, dat de Nederlandsche handel, scheepvaart en industrie vooreerst nog in hel genot blijven mogen van de betaling van halve regten, als 10 pCt. voor vreemde katoenen garens en manufacturen en dal die regten legen 1869 op 8 pCt. voor Nederlandsche en 16 pCt. voor vreemde worden vastgesteld. Uit Eindhoven njeldt men het volgende: Een gedetineerde werd dezer dagen, na volbragten straftijd, uit hel huis van arrest ontslagen. Een medegevangene maakte den bewaarder opmerkzaam, dal de ontslagene ver schillende Uleedingslnkken zou hebben ontvreemd, en bij onderzoek vond men, dat hij een linnen broek als voering in zijn gewonen broek, een hemd, behoorlijk met de slippen naar binnen in zijn borstrok en eenige pareu sokken in hel kruis van zjjn broek en iu de voering van zijn jas had vastgenaaid, zoodat hij er in beteren staat uitkwam, dan hij er ingekomen was. Men heeft hem echter nog in lijds betrapt en van zijne overtollige kleedingstukken ontlast, om zich later daaromtrent te verantwoorden. 's GRAVEND AGE 25 Februarij. Aan den heer mr. W. Woldringh is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als griffier der arrond.-regtbank te Winschoten. Ook is op zijn verzoek eervol ontslag uit de dienst verleend aan den lsleo luit. A.J.C. J.S. Bergsma, van het corps ingenieurs, mineurs en sapeurs. Tol burgemeester der gemeente Wijdenes is benoemd de heer D. Stam Pz. Naar men verneemt, heeft de keizer der Franschen aan den kapt.-luit. ter zee jhr. de Casembroot, kommandant van de Medusahel officierskruis van het Legioen van Eer en aan den kapitein ter zee J. de Man de versier selen van kommandeur dier orde geschonken. Nopens den toestand van II. M. de koningiu-moeder is heden uitgege ven het volgende bulletin: II. M. de koningin-moeder heeft dezen nacht in vergelijking van den vorigen meer kalm en rustiger doorgebragt. Wegens het overlijden van den heer mr. C. B. Nederburgh, lid van gedep. staten van Zuidholland, zal er, ingevolge de prov. wet, binnen twee maanden eene buitengewone vergadering der prov. staten moeten plaats hebben, om in de opengevallen plaats te voorzien. BU1TENLANDSCHE BElUliTEN. ENC1ELAA LONDEN, 23 Februarij. Dezer dagen is in 95-jarigen ouderdom overleden de veldmaarschalk burggraaf Cowbermere. Hij nam aan de krijgsbedrijven in Spanje onder Wellington een ijverig aandeel. In 1822 werd hij opperbevelhebber vat» het leger in Indië, alwaar hij den lande gewigtige diensten bewees. Het stoffelijk overschot van den kardinaal Wiseman is heden op het kerkhof Kensal-Green plegtstatig ten grave gebragt. Men lelde in den lijk stoet niet minder dan ongeveer 400 rijtuigen. Dingsdag nacht is brand ontstaan in het graanpakhuis van den heer Candells in Rotherhilhestreet, die zoo snel toenam, dat ook de scheepstim- nterloodsen van de lib. Shattell vuur vatteden. In weerwil van de werking van eene menigte spuitenwaaronder verscheiden die door stoomkracht in beweging werden gebragt, verliepen er 5 of 6 uren voor en aleer men kon bespeuren, dat de massa's water, welke op den vuurgloed werden uitgestort eenigen invloed hadden. De schade is ontzettend, naardien ook nog andere gebouwen veel hebben geleden. Te Leeds hebben ernstige ongeregeldheden plaats gehad, bij gelegen heid van het ontslag eener vrouw, die wegens eenen kleinen diefstal in de gevangenis was gebragt en die bij de behoeftige klasse voor onschuldig werd gehouden. Uit York is cavalerie ontboden om de orde voor goed te herstellen. Volgens berigten uit Schotland is door de sneeuwstormen, die aldaar bij afwisseling sedert vijf weken woedenalle arbeid in de open lucht on mogelijk geworden. Op enkele plaatsen zijn aanzienlijke kudden schapen zoodanig tusschen de heuvelen door de sneeuw ingesloten, dat er gcene mo gelijkheid bestaat om ze te bereiken. Omtrent vele dezer kudden bestaal dan ook de vrees dal zij verloren zullen zijn. Hazen en konijnen vindt men allerwege dood liggen. In eene dezer dagen gehouden jaarvergadering van het genootschap lot voortplanting van het evangelie is verslag uitgebragt over den vooruitgang van het genootschap in de laatste 25 jaren. De inkomsten alleen uit vrij willige giften waren van 16 557 tot 91,703 het aantal der zendelingen was van 180 tot 483, en dat der koloniale bisdommen van 8 lot 47 geklom men. Alleen in 1864 was 6000 bij inteekening en 7000 in legaten meer ontvangen dan in 1863. Volgens berigten uil New-York van 11 Febr. heeft de senaat der zui delijke stalen met groote meerderheid van stemmen het voorstel verworpen om 100 000 negers bij het leger in te lijven. De generaal Thomas rukte, naar gemeld werd, tegen Mobile op. Lil Shanghai is, van 9 Jan., de volgende tijding ontvangen: Sir Rutherford Alcock keert met de pakelhoot naar Engeland terug, en neemt de overeenkomst mede, die gesloten is met den Taikoen, en waarbij gewaar borgd worden de vrije vaart op de Japansche binnenzeeën, het vestigen van een consulaat te Simonosaki, of de betaling eener schadeloosstelling voor de expeditie in de straal van Simonosaki. De betrekkingen geven reden tot tevredenheid en worden beter. FRANKRIJK. PARIJS, 23 Februarij. De commissie van den senaat lot hel ontwerpen van een adres van antwoord op de troonrede is zamengesteld uit voorstanders van de Galli- caansche kerk, die dus tegen de encyclica zijn. Hetzelfde kan niet gezegd worden van de commissie voor het wetgevend ligchaam. Bij deze keuze schijnt men meer gelet te hebben op financiële specialiteiten. De keizer heeftnaar men verneemteen exemplaar van de Geschie denis van J. Caesar aan de heeren Thiers en de Lamartine ten geschenke gezonden, met eene door Z. M. eigenhandig geschreven opdragt.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1