LEI'BSCIIE CO IJ RA NT. 186S. VRIJDAG 24 FEBRUARIJ. De Courant wordt Maandag, Woensdag en lei Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt felUt Zalurdag avond. c N0. 24. .;:c De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCRE BERI6TBN. LEYDEN23 Februari}. Bij besluit van 19 Febr. heeft hel Z. M. behaagd, aan de korvet ''nel stoomvennogen Medusa eene zijden, en aan de schroefstoomschepen \et Metalen Kruis en Djambi en raderstoomschip Amsterdam eene gewone ida" te schenken, met vermelding aan de eene zijde der witte haan van het ''woord Simonosekien aan de andeie zijde dier baan voor het eerste schip van 'de beide dagieekeningen, en voor de drie overige van de dagteekening, waarop 'door hen is deel genomen aan de gevechten in de straat van dien naam, '"en zulks als eene blijvende herinnering aan dat roemrijk wapenfeit. Van 'dje vlag zal alleen bij feestelijke gelegenheden worden gebruik gemaakt, en zij zal moeten gevoerd worden aan den grooten top. f Door den Ned. consul generaal te Melbourne is ter kennis gebragt van hel dep. van buitenl. zaken, dat in de maand November 1864 aldaar is ver boord de landbouwer August Holst of Hollz, volgens opgave van getuigen Nederlander van geboorte. Daar hel ingestelde onderzoek naar de vroegere woonplaats van den overledene, of zijne betrekkingen in Nederland, vruch teloos is afgeloopen, zoo worden de belanghebbenden opgeroepen zich tot "'boven vermeld dep. ie wenden ter bekoming van hel ingezonden doodbe- wijs, zoomede van inlichtingen nopens de wijze waarop eene geringe som ^elds van den overledene door zjjnc erfgenamen kan worden ingevorderd. De wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akademie van wetenschap pen te Amsterdam zal Zalurdag aanst. aldaar eene gewone vergadering houden. De Tijd deelt mede, dat Zondag 11. iu al de r. k. kerken is afgekon- Idigd eene officiële vertaling van de jongste pauselijke encyclica met een .gedeelte van de daaraan toegevoegde korte opgaaf der voornaamste dwalin- iigen van onzen tijd; het overblijvend gedeelte der veroordeelde dwalingen zou op den volgenden Zondag worden voorgelezen. Door den kerkeraad der Waalsche gemeente te Groningen is tol pre- 'dikant bij die gemeente beroepen ds. J. A. Stoop, pred. te Nijmegen. In de gemeenten Koudekerk en Hazerswoude heeft zich bij de plaats "gehad hebbende loting voor de nationale militie een zonderling geval voor gedaan. Bij beide besturen schijnt cr ten opzlgte van een zich aangemeld hebbende loteling, wiens moeder te Koudekerk woonde, terwijl hij van der "jeugd af in Hazerswoude domicilie had gehad, verschil van gevoelen te zijn gerezen omtrent de plaats, waar bedoelde jongeling zou moeten loten. Alvo- ,5 rens dit was uitgemaakt, was de dag van loting hij beide gemeenten aan- - gebroken, en de loteling heeft daarop zelf te Koudekerk een dienstpliglig - nommer getrokken, terwijl in de gemeente Hazerswoude door zijnen voogd een vrij nommer voor hem is gelrokken. Er zal nu beslist moeten worden, - welke loting geldig is. [M. R C.) De arrond.-regthank te Amsterdam heeft gisteren uitspraak gedaan in eene "zeldzaam voorkomende zaak, betreffende onwettige aanhouding en gevangen houding, waarvoor te regt stonden A. A. de Bruin en J. S. Wcyland, beide dienaren van policie aldaar. De Bruin woonde met zekeren K. op eene bovenwoning; deze laatste had veel last van het gezin van de Bruin, en besloot eindelijk den huur op te zeggen, dewjjl hij, zoo als hij zich uit- i( drukte, niet langer in zoo een schooijerigen boel wilde wonen; dit gaf aan leiding tot twist tusschen hem en de Bruin, welke hem aangreep en naar het policie-bureau wilde brengen. K. wist echter uit zijne handen en naar boven te geraken. Eenige oogenblikken later echter kwam de Bruin, thans vergezeld van zijn makker Weyland, de trap op; zij deden, zonder een 11 enkel woord te spreken, K. de handboeijen aan en noodzaakten hein, die in het portaal voor zijn eigen kamerdeur stondmede te gaan naar het policie-bureauwerwaarts zij hem blootshoofds en geboeid overbrengen. Al daar werd hij in een vertrek opgesloten en eenigen tijd in bewaring ge houden. Bij zijn ontslag verzocht hij een inspecteur proces-verbaal van deze mishandeling op te makendoch dit werd geweigerdzoodat hij een sclirif- lelijke klagl aan het openb. ministerie moest inzenden. De regtbank heeft 6 geoordeeld, dat de feilen waren bewezen; dat er geen redenen aanwezig - waren om K. te arresteren en uit zijn eigen woning naar het policie-bureau 0 te brengen; dat er van den beweerden ligten graad van dronkenschapzooals 1 de inspecteur het wilde doen voorkomen, niet het minste was gebleken, dat beide beklaagden met boos opzet hadden gehandeld en het duidelijk was gebleken, dal de eerste beklaagde zoodanig had gehandeld, omdat hij een wrok tegen K. had, dal de tweede als dienaar van policie zelfstandig had 1 moeien handelen, daar er geen reden bestond K., die vrijwillig wilde mede gaan, de hoeijen aan te doen en daardoor ook zijn boos opzet was bewezen; op alle welke gronden de regtbank beiden veroordeelden, den eerste lot een jaar, den tweede tot zes maanden eenzame opsluiting, ieder in eene geld boete van ƒ10, ontzetting van de regtcn bij art. 42 C. P. omschreven en onbevoegd-verklaring lot het waarnemen eener openbare bediening. Te Utrecht overleed dezer dagen in 97-jarigen ouderdom de heer C. 11. Scholier, gewezen kapt.-adjudant van den generaal Daendels in Noordhol land, ten jare 1799, in den strijd tegen de Engelschen en Russen. Te Nijmegen is Maandag avond een manspersoon, vermoedelijk een kanonuier, in de rivier de Waal gevallen en verdronken. Op het geschreeuw zijn verscheidene menschen ter hulp gescholenmaar te laat. Onder dezen bevond zich ook eene dienstmeid, die zich te veel voorover boog om te kijken, daardoor haar evenwigt verloor en mede in de rivier stortte. Ook zij is verdronken, ondanks de pogingen tot hare redding aangewend. Dingsdag nacht is in genoemde stad een gedeelte van de bovenkruin van den vestiugsuiuur tusschen de Hezer- en de Molenpoort over eene lengte van 'ruim 70 el ingestort; de werking blijft steeds aanhouden, zoodat men voor verdere instortingen beducht is. Naar men uil Staphorst meldt openbaart zich daar de zucht tot land verhuizing naar Amerika op nieuw. De gunstige beriglen door de gebroe ders Brouwer te Dalisen van daar medegebragt, moedigen velen aan. Het aantal dergenen die hel plan tot verhuizing naar de nieuwe wereld vormen is zoo groot als men iri jaren niet heeft beleefd. Onder hen bevinden zich ook eenige vrijgezellen. Te Almelo is Dingsdag nacht de aldaar staande tent van het paarden spel van W. Schouten, met al de costumes der sujetten, een prooi der vlammen geworden. Uit 's Hertogenbosch meldt men het volgende. Zondag II. heeft alhier eene gereglelijke lijkschouwing en lijkopening plaats gehad van de jonge jufvr. P. v. d. B.die, van eene zwakke gesteldheid zijnde, Vrijdag avond onverwachts overleden is, na of ten gevolge van het gebruik van morphine, welke haar, naar mep. verneemt, in eene te ruime dosis zou toegediend zijn geworden door den plattelands-geneeskundige A. uit het naburige R. Tegen dezen laatste zon, naar gezegd wordt, eene vervolging ingesteld worden zoo wegens manslag door onvoorzigligheid als wegens het onbevoegd uitoe fenen der geneeskunst. In bijzondere berigten uit Yokohama wordt gezegd, dat het beweren, als zou de jongst gesloten overeenkomst niet door den Mikado worden ge ratificeerd, eene ongerijmdheid is, daar de Europesche gemagtigden met den Taikoen alleen onderhandeld hebben en van dezen de ratificatie verwachten. Eene andere bewering alsof de Mikado aandrong op de verwijdering van alle vreemdelingen uit Japan, wordt evenzeer als onwaar beschouwd. De tegenstand van den Mikado legen de verdragen is met der daad ten einde, zoo zelfs dal de regering van den Taikoen alle denkbeeld heeft opgegeven om een nieuw gezantschap naar Europa te zenden, ten einde de verwijde ring der vreemdelingen uit Yokohama te verkrijgen. 's GRAVENUAGE, 23 Februarij. Door Z. M. is aan B. ten Hooft, rietdekker te Bunschoten, eene gra tificatie van ƒ10, benevens een loffelijk getuigschrift, verleend wegens het roet levensgevaar redden van twee in de gracht bij Spakenburg door het ijs gevallen kinderen op 6 Februarij 11. Z. M. de koning-groothertog heeft den aftredenden secretaris van den raad van state, den heer mr. C. T. J. baron de Constant Rcbecque, benoemd tot groot-officier der orde van de Eikenkroon. Tot burgemeester der gemeente Neeritter is benoemd de heer P. F. Linssen, en tot burgemeester der gemeente Oss de heer A. van der Steen. De luit. ter zee 2de kl. C. A. Bosch, behoord hebbende tol de zeemagt in Suriname, is op non-activiteit gebragt. Bij beschikking van den minister van koloniën van 16 Febr. is de civiel-ingenieur A. J. P. Saaymans Vader gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned. Indië, om te worden benoemd tot adspirant- ingenieur van den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken daar te lande. Bij beschikking van den minister van binnenl. zaken van 21 Febr. jl. is tot directeur der kon. muziekschool alhier benoemd de heer W. F. G. Nicolai, leeraar bij die inrigting. Naar men verneemt is den heer mr. E. G. Lagemans, hoofd-redacteur van de Staatscourant, tevens voorloopig opgedragen de functie van direc teur der landsdrukkerij. Gisteren heeft aan hel ministerie van financien, in tegenwoordigheid van twee leden van de algemeene rekenkamer, de gewone jaarlijksche uit loting van schuldbekentenissen van het voormalig amortisatie-syndicaat plaats gehad, aflosbaar 1 April aanstaande. De volgende reeksen zijn uitgeloot: 1011, 1701, 1411, 2409, 2301, 366, 1440, 1933, 30, 1355, 447, 1861, 1337, 338, 930, 1836, 789, 1489, 960, 2133, 1233, 1441, 933, 797, 922, 781 2175, 402, 1021, 2115.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1