LEYDSCIIE MAANDAG 13 FEBRUARIJ. STADS-BEj\IGTEN. NATIONALE MILITIE. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te weten, dat al degenen die genegen raogten zijn als vrijwilliger hij de nationale militie in dienst te treden, zich te dien einde vóór den l9t,° Maart aanslaande ter ge meente-secretarie hehooren aan te melden. De bepalingen der wet van den 19 Augustus 18öt Staatsblad n°. 72), betrekke lijk de nationale militie, zijn ten aanzien van de vrijwilligers de volgende: Art. 11. Om vrijwilliger bij de militie te zijn, moet men ongehuwd of kinder loos weduwenaar en ingezeten wezen, voorts ligcharnelijk voor de dienst geschikt, ten miosle 1.96 el lang, op den Ist™ Januari) van het jaar der optreding als vrijwilli ger het 20ste jaar ingetreden zijn en het 35ite jaar niet volhragt hehhen, tot op het tijdstip der optreding aan zijne verpligtingen ten aanzien van de militie, zoo ver die te vervullen waren, voldaan en een goed zedelijk gedrag hehhen geleid. Het bezit van die verei«chtenmet uitzondering van de ligchainelijke geschiktheid en van de gevorderde lengte, wordt bewezen door een getuigschrift van den Burge meester der woonplaats. Art. 12. Hij die voor de militie is ingeschreven, wordt slechts als vrijwilliger toe"elaten voor de gemeente, in welke hij ingeschreven is, tenzij hij geene verplig tingen ten aanzien van de militie meer Ie vervullen hebbe. Art. 13. Hij, die bij de zeemagt, bij hel leger hier te lande, of bij het krijgs volk in 's Rijks overzeesche bezittingen heeft gediend, wordt niet als vrijwilliger bij de militie toegelaten, tenzij hij, hij hel verlaten van de dienst, behalve een be wijs van ontslag, van den bevelhebber, onder wien hij laatstelijk heeft gediend, een getuigschrift hehbe ontvangen, inhoudende, dat hij zich gedurende zijn dienst tijd goed heeft gedragen. Hij kan, heeft hij dit ontvangen, tot dat zijn veertigste jaar volhragt is, als vrijwilliger bij de militie worden toegelaten. En wordt wijders ter kennis van de belanghebbenden gehragt, dat tot het opma ken van het getuigschrift, bedoeld hij opgenoemd art. 11 der wet, dagelijks, uit gezonderd de Zondagvan des morgens tien tot des namiddags drie ureter secre tarie dezer gemeente de gelegenheid hestaai. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Lctden 11 Februarij 1865. d. T1EBOEL S1KGE\BEEK, Burgemeester. V. PUTTKAMMER, Secretaris. BINNENLANDSGHiü' BEtslUTEN LEYDEN, 11 Februarij. Bjj besluit van 10 Febr. heeft Z. M. goedgevonden bij de dienstdoende schutterij alhier, op zijn verzoek, eervol ontslag ie verleenen aan A. Wan ning Htibrecht, als kapitein, en bij die schutterij te benoemen: tot kapitein mr. C. Cock, thans l9le luit.; lot l9ten luit. II. A. Schmier, thans 2dc luit.; tot 2den luit. J. C. Leembruggen, thans sergeant. Hare Majesteit de koningin heelt als prijs voor de aanstaande loierij ten behoeve van de vernieuwing des orgels der Evang. Lulh. gemeente, ge zonden twee prachtige tafellampen. Wij vernemen, dat op den l«,c0 Maart e. k. door mevr. Elisc van Cal- car in de gehoorzaal alhier eene voordragt zal gehouden worden over ouder wijs en opvoeding. De geschriften van mevr. van Calcar over deze onder werpen zijn genoeg bekend, om haar een talrijk en belangstellend gehoor te verzekeren. Vooral hare werken over de zoogenoemde Fröbel-meihode, het papiervlechien enz. zijn in de handen van alle ouders en opvoeders. Het zal aan het publiek dezer stad des ic aangenamer zijn door haar zelve ie worden ingelicht omtrent de hulpmiddelendie vooral op bewaarscholen ter ontwikkeling van jonge kinderen kunnen gebruikt worden, omdat de bestuurders der bewaarschool van de maatschappij lol Nut van 'I Algemeen de methode van mevr. van Calcar langzamerhand weiischen in te voeren. Dat hare voordragt door aangenaamheid en gemakkelijkheid boeitis ge bleken in meer dan eene slad van ons vaderland, waar mevr. van Calcar is opgetreden. Wij vernemen, dat de heer H. de Veer, van Delft, in de vergadering met dames van het hier gevestigd dep. der Maatschappij tol Nut van 'I Alge meenop Donderdag a. s.de spreekbeurt zal vervullen. Hel getal der in liet Werkhuis alhier opgenomeuen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 213 lol 238 personen. Op een door de Staatscourant medegedeelden slaat van nalatenschap pen die len gevolge van overlijden »an manschappen behoord hebbende lol de Ned. marine zijn opengevallen en bij het dep. van marine door de regl- hebbenden kunnen opgevraagd worden, komt o. a voor die van Johannes Honie, in leven marinier 2de kl geboren ie Leyden en op 11 Aug. 1863 te Menado overleden, len bedrage van ƒ354 72J. De minister van oorlog heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt, dal in de maand Junij aanst. te Breda een vergelijkend examen zal wor den gehouden tusschen de adspiranten voor eene plaatsing als kadel aan de kou. militaire akadenne. De ouders of voogdendie verlangen dat hunne zonen of pupillen lot dat examen worden toegelatenbehooren de aanvra gen daartoe vóór den l9lcn Mei aanst. aan het dep. van oorlog ie zenden. De inspecteur van de geneeskundige dienst der landmagl heeft ter-ken nis van belanghebbenden gehragt, dal aan 's rijks veeartsenijschool te Utrecht kunnen worden geplaatst twee kweekelingcn om voor rekeking van bet dep. van oorlog te worden opgeleid tot paarden-arls bij het leger hier ie lande. Het vergelgkend examen over de adspiranten zal op nader te bepa len tijd plaats hebben. De verzoeken tol toelating moeten voor 1 Mei bjj den inspecteur voornoemd ingezonden worden. De laai- en letterkundige afdeeling der kon. akademie van weienschap- pen te Aotsierdam zal Maandag aansi. aldaar eene gewone vergadering honden. Bij de herv. gemeenie te Groningen is lol predikant beroepen d». Krijt, pred. Ie Berkelhij die te Harderwijk d9. Eykmanpred. te Bru- chembij die te Gouderak d9. van Wijk, pred. le Bunschoten; bij die te Ouddorp d9. Creutzbergpred. le Blaauwkapel. Uit Rolierdam meldt men, dat zich aldaar een voorloopig comité heeft gevormd om eene maatschappij op te rigtenwelke den aanleg var. eene nieuwe stad aan de overzijde der Maas van de gemeente zal kunnen overnemen, wanneer deze verlangt dit werk door de particuliere nijverheid Ie doen uitvoeren. Door den gemeenteraad van Amsterdam is tot haven- en dokmeesler aldaar benoemd de heer F F. du llieu, luit. ter zee lsle kl. en inspecteur van het loodswezen m Groningen. Uil een bijzonderen brief uit Zaandam wordt o a. hel volgende mede gedeeld: Het verwondert mij dezer dagen niets in de couranten gevonden te hebben over den toestand van liet eiland llurn, gelegen in hel IJ, lus- schen deze gemeenie en Slolerdijk. Wij bezochten hel eenige dagen gele den de dijken zijn op vele plaatsen bezweken, en hel eiland slond bijna geheel onder water; liet woonhuis en de geheele inboedel van den eenigen bewoner, den heer Betikman met zijn gezin, is, behalve eene koepelka mer, geheel vernield door de opeenschuiving van het ijs; nog waren er barricades van IJsschotsen van 10 a 12 voeten hoogle aanwezig, die de ver nieling hadden bewerkt; van 130 stuks vee zijn er gelukkig maar 2 kal veren verongelukt; de wintervoorraad hooi is echter grootendeeis verloren. Menschenlevens zijn er Gode zij dank niet le betreuren, maar hartverscheu rend is het verhaal van den heer B.. hoe hij met zijn gezin van 12 perso nen, in den nacht van 6 op 7 Januari), door een raam op het jjs is ge- vlngt, zonder zelfs in de gelegenheid Ie zijn, kleeding of dekking le redden; die familie heeft daar van 's nachts 2 ure tot den volgenden middag 4 ure op het ijs doorgebragl en^,'-. eindelijk mei eene boot (eene boeijer en nog eene schuil waren ree' ='uikb»ar geworden tusschen het rjs) dan eens varende en dan weder it ®®ut'ff»er de ijsschotsen schuivende, behouden le Sloterdijk aangekomen. Bewonderenswaardig is de moed, door den heer Betikman aan den dag gelegd bij dezen gevaarlijken overlogt; meteen 5-jarig kind op den arm, heeft hij eene 20-jarige dochter, die door het jjs gezakt was, gered, juist op het oogenbltk dat nvee ijsschollen haar als het ware bijna hadden verpletterd. Te Oudleusden, onder Dalfsenis Woensdag II. eene landbouwerswo ning met den geheelen inboedel en 18 slaks hoornvee een prooi der vlam men geworden. Volgens de beriglen uit de noordelijke provincifn des lands is de vorst aldaar in de jongst verloopen dagen vrij gestreng geweest. Dingsdag II. zijn drie personen van Schokland over hei ijs naar Kampen gegaan. Te Franeker zijn bij het schaatsenrijden in eene der stadsgrachten twee personen zoo hevig tegen elkander gestoolen dal later een aan de bekomen wonden is overleden. Nabij Harlingen moeten twee broeders van Welsrijp door het jjs gezakt en verdronken zijn. 's GRAVEN HAG E 11 Februarij. Door Z. M. is aan den luit.-generaal C. P. Sehimpf, kommandant van het leger in Ned.-Indie, op zijn verzoek, op de meest eervolle wijze ontslag verleend uil de militaire dienst, in te gaan in den loop der maand April, en op nieuw tot vice-president van den raad van Ned.-lndifi benoemd de heer mr. A. Prins, ihans hier le lande, die laatstelijk die waardigheid heeft bekleed, en op de meest eervolle wijze, op zijn verzoek, uit 's lands dienst was ontslagen. Aan den heer mp. J. Ganderheyden is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeenten Winstim en Baflo. Tot adjunct-commies bij hel dep. van binnenl. zaken zijn bevorderd de hh. J. E Erilman Ez.en P. P. Saraber thans eersle klerken. Tot ingenieur l9te kl. bij de marine is benoemd J, W. Calien, thans ingenieur 2dc kl. en tot ingenieur 2d0 kl. de adspirant ingenieur B. W. Tideman. De luil. Ier zee l9le kl. G. W. C. Voorduin, behoord hebbende lot het slation der zeemagt te Suriname, is op non-activiteit gesteld. Gisteren heeft de hooge raad der Nederlanden de baronnesse van De- dem, wed. den heer D. Pruimers, veroordeeld lot voldoening der declaratie van kosten len bedrage van ƒ347.17, namens den slaat der Nederlanden, opgemaakt in het proces betreffende eene door de baronnesse ingestelde vor dering lol oiiheialing van rente van een bij hel Grootboek der Nat. Schuld ingeschreven kapitaalwaarin zij echter niet ontvankelijk is verklaard. Bovendien is de baronnesse veroordeeld lol betaling eener som van ƒ48.67, zijnde hel bedrag der koslen op de verevening dezer declaratie gevallen. De dag van heden de verjaardag van Lnbeck's geboorte66 jaren geleden was ook de dag van zijne uilvaart. De plegltghcid was indrukwekkend. Bijbel graf werden eenige aan de gelegenheid passende muziekstukken uitgevoerd. blitknilandsghe ökrigtkiv EAGKLAtH. UONDEN 9 Februarjj Men verwacht dat de ihans geopende parlemenlszitting geenc hevige worstelingen lusschen de staatspartijen zal medebrengen, maar geheel aan behandeling en afdoening der zaken zal gewjjd worden, en wel omdat,

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1