alsmede van Je Cltineesehe keizers Kang-lii (1662 1723) cn Kien-long (1736-1796), eindelijk van den Cochin-Chineescheii vorsl Kia-ltuig (1802-1820). Door den heer A. F. J. Tengbergen, oud-welliouder der slad Doesburg, met eene gouden munt (aureus of solidus) van keizer Valenlinianus 111, te Rome geslagen (eene reeds in het kabinet aanwezige is te Ravenna vervaar digd), lussclien de jaren 425 en 455 onzer jaartelling. Verder met de zeld zame Friesche gouden medaille op de verkiezing van prins Hendrik Casimir tol stadhouder van gemeld gewest, met den kardinaalshoedwelke keer zijde later door eene andere, waarop de wapens door eene gewone vrij- heidshoed gedekt worden, is vervangen. Deze laatste, reeds in hel kabinet voorhanden, komt voor bij van Loon, IV, 169, en is minder zeldzaam dan die met den kardinaalshoed. Door den heer C. H. Lieflinck, predikant te Odoorn (Drenthe) met eene zilveren munt, geheeten dubbele jager, van de slad Groningen, in 1508 geslagen en afgebeeld in v. d. Chijs, Munten van FrieslandGroningen en Drenthe, pi. XVI, N". 135, verder met eene Cochin-Chineesche munt van den vorst Kuang-Tshung1757 1792, enz. Door den heer A. Durand te Lancy bij Genèvedie reeds meermalen 2ij11e welwillendheid jegens bet kabinet toonde, thans met ecnefraaije, door <1 ugnes Bovy vervaardigde bronzen medaille ter eere van zijnen bijna 70-ja- rigen neef Antoine Bovy, een der beroemste medaillegraveurs van onzen lijd. De vz. beval 's mans welgelijkende beeldtenis en de kz. eene optelling van zijne voornaamste meesterstukken. Emdelyk door iemand die zijn' naam niet vermeld wilde hebbenmeteen zilveren en een bronzen exemplaar van van der Kelleu's medaille op den dood van koning Willem II te Tilburg in 1849en, wat meer zegt, ook meteen exemplaar van eene medaille op dezelfde gebeurtenis, waarvan slechts drie exemplaren bestaan, te weten; eene bij II. 91. de koningin-moeder, eene tweede berustte in de verzameling van wijlen den heer A. D. Schinkel te 's Dage, terwijl de derde zich thans in die onzer hoogeschool bevindt. Van L. Exc. den minister van koloniën bekwam hei kabinet een exem plaar van de Munten van Nederlandsch Indic afgebeeld en beschreven door E. Netscher [thans resident van Riouw] en mr. J. A. van der Cli(js [thans inspecteur van het inlandsch onderwijs in Nederlandsch Iudie], Ba tavia 1863. Tol de zamenstelling van dit werk had het Leidsche kabinet niet weinig bijgedragen. De portretten van numismatici in het Album z(jn weder vermeerderd onder anderen met een uit Konstantinopel. Heden nacht zijn pakschuiten, die in den Amslel van het ijs over last hebben gehad (zie ons vorig nominer), afgekomen. Een dezer schuiten moet voor ongeveer 200 schade hebben geleden, bjj vergeefschc pogingen om door het ijs te breken. Gisteren namiddag heeft door eene hevige windvlaag uit het noorden, de vflzel-watermolen van den Huiszitten- en Meeslouwenpolder onder Slomp- wyk zijne beide roeden verloren, waarbij de ijzeren as lot aan den hals is afgebroken. De schade is aanzienlijk en zal niet spoedig hersteld zijn. De polder blijft derhalve, zeer ten nadeele van den gebaggerden turf en de gezaaide graansoorten, geruimen tijd verstoken van uilinaling van het over tollige water, aan welke deze cn alle andere polders in den omtrek, ten gevolge van menigvuldigen regen en sneeuw, groote behoefte hebben. Men schrjjft ons het volgende: De minder strenge dan wel langdurige winter, die reeds met November is aangevangen en bjjua onafgebroken met vorst gepaard ging, heeft de kweekers te Boskoop op den duur genoodzaakt hunne verzendingen uil te stellen. Slechts weinige dagen omstreeks half November, heeft men zonder belemmering hel vervoer van boomeu en hees ters kunnen voortzetten. Zeer wordt er naar het einde van den winter ver langd en wijkt de vorst voor goed, dan zal er, behalve het opvolgen van vele later ontvangene bestellingen, nog veel te verzenden zijn wat anders reeds lang ware afgedaan. Gevolgelijk zyn er groote werkzaamheden in de kweekerijen te wachten. De minister van binnen!, zaken heeft Ier kennis van belanghebbenden gebrast, dat tot opleiding en oefening van telegrafisten voor de dienst van den rijkstelegraaf, na vergelijkend onderzoek, een aantal van ongeveer 20 leerlingen zal toegelaten worden, om op nader aan te wijzen plaatsen on- derrigt te ontvangen. De leerlingen genieten eene bezoldiging va» één gul den daags, en kunnen, na voldoende blijken van geschiktheid gegeven te hebben, dingen naar de betrekking van telegrafist 3,Ie kl.op eene jaar wedde van ƒ800. Voor het vergelijkend onderzoek, om als leerling te wor den toegelaten, moet men zich uiterlijk den 30slen Juni] aarist. bij hel dep. van biunenl. zaken hebben aangemeld met een op zegel geschreven adres, bevattende naanwkeurige opgaaf van naam, voornamen en woonplaats. Het vergelijkend onderzoek zal op 17 Jultj te 's Hage plaats hebben. Het aantal opengestelde plaatsen als kadel aan de kon milit. akadetnie is voor dit jaar bepaald als volgt, voor de dienst bier te lande; voor de inf. 20, cav. 2, art. 10, genie 3; voor de dienst in O.T.: voor de inf. 17, cav. 2, art. 8, genie 1 voor de dienst in West-Iudië: voor de inf. 1, art. 1. De Landb Cour. deelt een staat mede van den veestapel van de ver schillende provinciën onzes lands op het einde van 1862 en 1863. Op het einde van 1863 bedroeg de veestapel in Nederland: 254,336 paarden1,380.579 runderen893 629 schapen en 299,055 varkens. Te Botterdam had eergisteren morgen, even voor het vertrek van de stoomboot Cologne naar Londen, het volgende plaats. Eene vrouw met twee kinderen vroeg aan hel bureau of niet een man en eene vrouw, die zij beschreef, plaats hadden genomen. Op het toestemmend antwoord be gaf zij zich op <!e stoomboot en herkende daar haar echtgenootdie het plan scheen te hebben met eene Item vergezellende vrouw naar Londen over te steken en zijne echtgenoot met zes kinderen achter te laten. De kapi tein, begaan met de vrouw, verzocht de po'iete die twee passagiers van boord te verwijderen, waaraan werd voldaan, terwijl hunne bagaadje naar j het policie-bureau werd gebragt, in afwachting van nadere beschikking. Naar men uit Wijk aan Zee meldt zijn in die omstreken bij verschil lende jagtopzieners brandbrieven bezorgdomdat deze hebben deelgenomen aan den vroeger vermelden strijd niet de koitijneiideivers. Het prov. geregtshof in Drenthe heeft dezer dagen twee lijsten van aanbeveling, voor de vervulling van twee vacatures in genoemd geregtshof, opgemaakt. Op de l»le lijst zijn geplaatst: de hh. m" J. H. Willinge Toltekens, snbst. griffier bij het geregtshof te Assen; L. Oldenhuis Gratama, regler in de arrond.-regtb. te Assen; F. B. Coinnck Liefsting regler in de arrond.-regtb. te Leyden; H. H. A. Sluis, lid van eed. staten in Drenthe Schotburg Simon, regler in de arrond.-regtb. te Heerenveen, en M. A. de Savornitt Lobman, subsi, officier te Assen. De 2de lijst werd aldus ge vormd de hh. tn". F. B. Coninck Liefsting, L. Oldenhuis GratamaJ. van der FeltzSchotburg SintonII. H. A. Sluis en C. L. Kniphorsl, advocaat en schoolopziener te Assen. 's GRAVENHAGE 9 Februarij. Door Z. M. is benoemd lot kommandeur der orde van den Nederl. Leeuw de heer mr. P. van Vollenhovenvoormalig president van de arrond.-regt- bank te Rotterdam. Tot burgemeester der gemeente Scheilinkhout is benoemd de heer J. 11 outer. De officier van gezondheid l"c kl. bjj de zeemagt L. Hautter is, inge volge zijn verzoek op pensioen gesteld. De luit. ter zee ls,e kl. C. A. L. H. baron van Heeckeren wordt met 1 April op non-activiteit gebragt en vervangen door den luit. ter zee lïte kl. G. T. Hackstroh, thans non-actief. Door de prov. commissie van geneeskundig onderzoek en toevoorzigt voor Zitidhollaud z(jn toegelaten de hh. J. P. Velderman, als vroedmees- tcr, en T. W. Slewe, als apotheker. De begrafenis van het stoffelijk overschot van den heer J. H. Lnbcck zal Zaturdag aanst., des morgens ten 10 ure, op plcgtige wijze plaats hebben. BLITKNLANDSGHE BEIUGTEV ENGKLAV D. LONDEN, 7 Februarjj. De zitting van het parlement is heden geopend. In de troonrede wordt gezegd dat, daar de onderhandelingen tusschen den keizer van Oostenrijk en den koning van Pruissen met Denemarken tot een vredesverdrag hebben ge leid, H. 91., ook op grond van de mededeeltngen die de regering van andere vreemde mogendheden heeft ontvangen, de welgegronde hoop koes tert dat er voor geene verdere verstoring van den vrede in Europa le vreezen is. Voorts verklaart H. 91. ten opzigte van den Amerikaansclien oorlog, dat de regering zal blijven volharden in hare'onzijdige houding, en dat het haar zou verheugen de zaken aldaar tot eene minnelijke schikking te zien komen. Na de vermelding der gebeurtenissen in Japan, verklaart H. 91. het te be- r treuren, dat de opstand in Nieuw Zeeland nog niet is geëindigd, en geeft zy met voldoening kennis van de pogingen, die in de Engelsche bezittingen in Noord-Amerika zjjn aangewend om die gewesten naauwer onderling te ver binden, en van de rust welke het Indisch gebied in het algemeen geniet. Betreffende de binnenlandsebe aangelegenheden wordt gezegd, dat de in komsten der schatkist de verwachte boogie bereiken, dat de nood in de fahriekdisiricten vrij wat verminderd is, en dat in Ierland handel en industrie allengs lot bloei kouten. Door de beide buizen zijn reeds de ontwerpen van antwoord op de troon rede. na korte beraadslaging, aangenomen. De kardinaal Wiseman is ernstig ongesteld en zyn toestand is hoogst zorgelijk. Berigten uit New-York van 28 Jan. bevatten bet volgende: De senaat heeft zijne toestemming gegeven tot de uitgifte van 200 mtllioen aan schat kist bons. De pantserscliepen der Unie worden door den lagen waterstand belet Wil mington te naderen. Er is versterking voor onze krygsinagt bij Wilmington afgezonden. De heer Blair is naar Washington teruggekeerd; zijne zending is geheel mislukt. De president Davis «erlangde, dat de onderhandelingen zouden worden gevoerd als tusschen twee onafhankelijke natiën, cn dal dc vijandelijkheden intusscben zonden stil slaan. - De generaal Sherman is naar Augusta op marsch gegaan. Dagbladen van San Francisco verzekeren, dat eene groote uitgestrektheid 91exicaausch grondgebied tydelyk aan Fraukryk is afgestaan, en wel lot dal dit land de voor .Mexico gedane «oorschotten terug ontvangen zou hebben. ntAA HKIJk. PABUS. 7 February. De staatsraad heeft beraadslaagd over de aanklagt, ingebragt legen den aartsbisschop van BesaiiQon en den bisschop van Mottliiis wegens het afkondigen der bnlle van 8 December II., cn verklaard dat die twee pre laten buutte magt misbruikt hadden. Naar men zegt heeft de heer Drotiyn de Lhtiys een ernstig onderhoud gehad met den pauselijken nuntius, omdat deze den bisschop van Poitiers in een brief had geluk geweiischt met zijne «et klaring omirent de bonding der re gering in de zaak der encyclicawaardoor de nuntius zich tegenover de rege ring stelt, en de door haar op dal punt gegeven voorschriften in hel open baar afkeurt, hetgeen den pauselijken vertegenwoordiger niet voegde. 91en verneemt, dat de regering bij den staatsraad een wcts-onlwcrp heeft ingediend tot wijziging van de bepalingen, regelende de verkiezingen van de gemeenteraden. Het mandaat der leden van den gemeenteraad is thans voor 5 jaten, terwijl het geheele collegie na verloop van dien termijn aftreedt; bij liet omwerp zou bet mandaat der leden vastgesteld zyu op 9 jaren, en zou om de 3 jaren een derde aftreden. De Mèniteur spreekt de geruclt ten tegendie vermelden, dat 91exico aaa Frankryk Souora en andere provinciën zou hebben afgestaan.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 2