LE1DSCHE CO ERA AT. 1865. S^-W, MAANDAG 30 JANUARIJ. STADS-BER1GTEN. NATION A LE MILITIE. LOTING VOOR DEINATIONALE MILITIE. HEsiiSGËnme. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag Iconit uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke Hommers zijn tegen 11) Cents verkrijgbaar. BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan LEYDEN doen te weten, dat ingevolge art. 18 der Wet van den 19llpn Augustus 1861 Staatsblad n°. 72) allen die volgens art. 15 dier Wet voor de nationale militie behoorén. te worden ingeschreven (lij die op den lstcn Januarij hun 19de jaar waren ingetreden en alzoo de geborenen in fi W-itt), verpligl zijn zich daartoe hij Burgemeester cn Wethouders aan Ie geven tii«sclien rteii sten en «ten 3Bsten jlanuarij; dal hij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis van den mililiepligtige, zijn vader, of, is deze overleden, zijne moeder, of, zijn heiden overledenzijn voogd tot het doen van die aangifte verpligt is en dat overtreding van art. 18, krachtens art. 183, wordt gestraft met boete van f 35 t«it ƒ10.». Voor hen, die verzuimden zich op de door het Gemeentebestuur bepaalde dagen ter inschrijving aan te melden, wordt alzoo daartoe alsnog gelegenheid gegeven ter Gemeente-Secretarie, van 's voormiddags 10 lot 's namiddags 3 uurop iederen werk dag, tot en met den 316ten Januarij aanstaande, op welken dag het register van in schrijving, des namiddags ten 4 uur, voorloopig wordt gesloten. Eu wordt deze door plaatsing in de Leydsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, I.etden, 21 Januarij 1865. D. T1EB0EL SIEGENGEF.K., Burgemeester. v. PUTTK.AMMER, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien het besluit van den Commissaris des Konings in deze provincie, van den 18dc" Januarij 1865, A. N°. 359 (2e afdeeling)houdende regeling van de Loting voor de Nationale Mditiej Gelet op de bepalingen der wet van den 19den Augustus 1861 Staatsblad N°. 72), als ook op die van Zijner Majesteits besluit van den 8sleD Mei 1862 [Staats blad N». 46); Doen te weten dat de Loling der in het vorige jaar voor de Nationale Militie ingeschrevenen hinnen deze gemeente, en alzoo voor hen die geboren zijn in het jaar 1H45, zal geschieden in een der vertrekken van het Raadhuis, op Donderdag en Vrijdag den 9den en 10den Februarij aanstaande, beide dagen des morgens ten 9j ure; Dat deze Loting in eene alphabetische volgorde der namen van de ingeschrevenen zal plaats hebbenen wel op Donderdag den 9dcn Februarij 1865, voor de ingeschrevenenwier familie-naam begint met de letter A tot en met de letter K, op Vrijdag den 101''11 Februarij 1865, voor de ingeschrevenen, wier familie-naam begint met de letter L tot en met de letter Z. Voorts, dat bij art. 33 der wet is bepaald dat voor den ingeschrevene, die niet is opgekomen, het nommer kan getrokken worden door zijn vader, moeder of voogd, terwijl, is ook deze niet opgekomen, alsdan het trekken geschiedt door den Burge meester of het lid van den Raad der gemeentewaar de loteling is ingeschreven Dat ingevolge art. 34 de opgekomen ingeschrevene dadelijk na het trekken van zijn nommer de redenen >an vrijstelling opgeeft die hij meent te hebben. Het opgeven van deze redenen kan door zijn vader, moeder of voogd geschieden, zoo deze tegenwoordig is en de ingeschrevene niet is opgekomen. Wijders, dat tot het opmaken der getuigschriften, vermeld bij art. 53, tot het bekomen van vrijstelling wegens broederdienst of op grond van te zijn eenige wet tige zoon, welk getuigschrift behoort te worden afgegeven op de getuigenis van twee bij den Burgemeester bekende en ter goeder naam en faam staande ingezetenen, die zich ieder voor de waarheid van het daarbij verklaarde, door mede-onderteekening, verantwoordelijk stellen, de gelegenheid bestaat ter Secretarie dezer gemeente op Maandag en Dingsdag, den 13d(!n en 14den Februarij aanslaande, tusschen'svoormid dags tien en 's namiddags drie ure. En zal deze door plaatsing in de Leydsclie Courant van den 30steD Jannarij en den 3dcn Februarij 1865 worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, LeïDEN, 28 Januarij 1865. D. TIEBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. v. PUTTK.AMMER, Secietaris. BINNKNLANDSCHK BEïUüTfeN LEYDEN 28 Januarij. Bij knn. besluit van 20 Jan. is lot rector magnificus aan de hooge- school alhier voor het akademiejaar 1865/66 benoemd de hoogleeraar fi. van Boneval Faure, van de juridische faculteit. Wie de berigten aangaande de in het verleden jaar beproefde aan kweeking der Japansche zijderups Yama-mayu, welke op eikeuboomen leeft, heeft nagegaan, zal welen, dal een gunstige uilslag is afhankelijk verklaard van eenen nieuwen aanvoer van eijeren regtstreeks uit Japan. Door prof. Hoffmann zijn daarloe pogingen in het werk gesteld, met dat gevolg, dat hij weinige dagen geleden eene aanzienlijke hoeveelheid eijeren van Yama- mayu in besten staat uit Japan ontvangen heeft. Daar deze voorraad ter beschikking wordt gesteld van de Ncderl. maatschappij ter bevordering van nijverheid, van hel entomologisch genootschap en van andere belangstellen den, mag men hopen, dal de proeven, dit jaar met de aankweeking te nemen, een gunstiger resultaat zullen opleveren, te meer omdat de door voornoemden geleerde uitgegeven vertaling van een Japansch boek, dat over de behandeling van dien tak van indusirie handelt, de noodige wenken geeft om misslagen te voorkomen. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 219 lot 258 personen. Volgens bijzondere beriglen uit Batavia zou de generaal Schimpf, op-' perbevelhebber van liet Ned. Indisch leger, zijn ontslag aangevraagd hebben. Door den kerkeraad der Ned. herv. gemeente te Groningen is uit het vroeger opgegeven 12-tal predikanten liet volgende 6-tal gevormd: Asiro, te Vlissiugeiillofsiede de Groot, te Purmereude; Hoog, te Haarlem; Krijt, te BerkeiLamers, te Scherpenzeelen Lasonder, te Loenen a. d. Vecht. Bij de ned. herv. gemeente te llellevoetsliiis is tot predikant beroepen d» van 11 h ij npred. ie Wassenaar, bij die te Oldebroek en bij die te Bles- kensgraaf da. Gobius du Sari, pred. te Arnemuiden. Te Rotterdam heeft Donderdag avond bij de bh. Monlijn en Hulstkamp, op den Roeren-sieiger, een stoute diefstal plaats gehad. Eene brandkast, wegende 150 a 200 Ned. ffi, die zich in het kantoor van genoemde firma bevond, is namelijk door dieven (waarschijnlijk twee) daaruit weggenomen en vervolgens door hen medegevoerd op den sieekwagen van voornoemde heerendie zich in het pakhuis bevond. De dieven hebben vervolgens voor hun vertrek nog de lessenaars op hel kantoor opengebroken en daaruit eene som van ƒ70 of daaromtrent medegenomen. Zij waren met dit een en ander ongemerkt vertrokken, lot dal zij op de Kruiskade kwamen, waar zjj een heer ontmoetten, die hen vroeg wat zij daar vervoerden. Zij von den hel echter raadzaam hierop geen antwoord te geven, maar vervolgden hunnen weg. Eenige oogcnblikken daarna hoorde de bedoelde heer plotse ling een plomp in hel water, waardoor men spoedig lot de ontdekking kwamdat de dieven de brandkast in het water hadden geworpen. Deze werd er alstoen uitgehaald en weer in het bezit gesteld van de eigenaars, die ontdekten dat er niets uit was ontvreemd. Te Haarlem in het siadsdomhuis builen de Nieuwpoortwaren in een verlrek, waarin aan huidziekte lijdenden verpleegd worden, twee kleine jongens van 7 of 8 jaar aan de zorg van eene oppasster toevertrouwd. Deze vrouw, eenigen lijd haren post verlatende, is een van die jongens, alleen een hemdje aan hebbende, uit het bed gekomen, om den kagchel wal op te stoken, liet schijnt, dat een vonk het kleedingstuk in brand heeft doen vliegen, en dat de smering hel branden heeft bevorderd; althans toen andere oppassers toeschoten op het leven, dat de jongens maaktenwant zij waren opgesloten vond men het kind zoo goed als dood. In de gemeente Hoorn is omvangen een 50-eentstuk, voerende de beeldtenis van koning Willem III, mei hel jaartal 1861. Na onderzoek door het municollegie is dat stuk verklaard te zjjn valsch en vervaardigd in nabootsing eener echte rijksmuntspecie. Voor de arrond -regibank te Amersfoort slond eergisteren te regt een 14-jarige knaap, H. van der Veen, bijgenaamd de jongen van de glas- hut," beschuldigd van op 20 Dec. jl. aan den zoogenaamden Brand te Hoog land een berg, gevuld met hooi en boekweit, in brand te hebben gestoken, ten gevolge waarvan niet alleen die berg maar ook een belendend huis een prooi der vlammen werd. Hij bekende met veel koelbloedigheiddal hij opzelte- lijk dien hooiberg had in brand gestoken, om zich te wreken over eene weigering van nachtverblijf. Te gelijkertijd stond hij te regt ter zake van drie door Item gepleegde diefstallen, allen gepleegd na de brandstichting bij verschillende personen, bij wie hij nachtverblijf had mogen bonden wel van weinig aanbelang, maar die toch van zijne verdorvenheid getuigden. Zijne antwoorden ter teregtzitting loonden bijzondere slimheid en het over leg, waarmede hij ie werk was gegaan, zoozeer, dat alle toehoorders daarover verbaasd moesten zijn. Het openb. ministerie eischie veroordee ling tol opsluiting in een verbeterhuis voor den tijd van 10—20 jaren. De arrond.-regibank te Zwolle, uitspraak doende in de bekende zaak van den heer N. Pruimers, tegen mevrouw de weduwe Pruimers, geb. ba ronesse van Oedem heeft heslistdat genoemde weduwe van hare gevoerde en alsnu vervallen voogdijschap over haar minderjarig kind rekening en ver antwoording zal doen aan den nieuw benoemden voogd, den heer N. Prui mers, met magliging op laaislgenoemdeom bij gebreke daarvan hare goederen in beslag te doen nemen lot een bedrag van ƒ25000. Uit Almelo meldt men, dat Woensdag II. de justitie aldaar zich be geven heeft naar Langeveenonder Tubbergenop hel lierigt dat aldaar een moord was gepleegd. Volgens gerucht moet de zaak zich aldus heb ben toegedragen: broeder en zuster, heide kinderen van den gewezen com mies B., zouden twist hebben gehad, hij welke gelegenheid aan het 2-jarig kind van de laatste door den eersten een slag zou zijn loegchragldie den dood len gevolge zou hebben gehad. De Ensched. C. deell het volgende mede: In de vorige week ver- zochl een mei eene hondenkar reizend gezelschap aan een landbouwer on der Wierden, om op zijn erf te mogen overnachten, hetwelk werd toege staan, waarop hun ook eten werd verstrekt. Toen deze reizigers den volgenden morgen wilden vertrekken, deelden zij aan den landbouwer mede, dat zij geen geld hadden, om Ie helalen. Deze verzocht toen pand hiervoor, waarop zij hem voorstelden voor een paar dagen een kind bij Item achter te latenbij het terughalen daarvan zouden zij hunne schuld voldoen. Dit mondeling contract werd gesloten en tot nu toe is hel kind, dat lot last van den landbouwer verstrekt, nog niet weder opgevraagd. Te Namen is dezer dagen overleden eene oude marketentster van het groole leger, die als zoodanig met de 22ale batterij van hel 9de reg. artil lerie den veldlogt V3n 1812 heeft medegemaakt en door de Russen gevangen werd genomen. Zij bereikte den ouderdom van 77 jaren en was versierd met de St. llelena-medaille. 's GRAVEN I1AGE, 28 Januarij. Tot burgemeester der gemeente Loon op Zand is benoemd de heer P. van Dortmond Gzn.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1