Per Telegraaf. De slooping der Leidsche Poorten. Toi turgemeesier der gemeeale Grijpsketke en Mc-liskerke is benoemd de heer F. D. Sprenger. Tot ontvangers der directe belastingen ene. zijn benoemd: te Sexbie- rum de heer J. W. Holtius, thans te Bcuningen; te Wehl de heer P. F. de Brnyn Tengbergen, thans te Hengelo; te Stavoren de heer B. Jonkmans thans commies van 's rijks belastingen te Leeuwarden; te Amsterdam (4de arrond.) de heer C. J Stakman, thans te Groningen; te Ooslerhoul de heer W. Hopmans van Wierinond, thans te Veghel; te lleusdeu de heer H. van der Colfl, thans te Vinkeveen. Z. M. heeft goedgevonden voor den tijd van 5 jaren bij het wapen der infanterie van hel leger in O-I. te detacheren de lsW luitt.J. A. de Graaff, van hel 7Je reg. inf.; L. E. Gerdessen, van het instructte-bataillon F. J. E. Cokart, van het lste, L. Selineither, van het7de, A. H. A. Heijers van hel lsle, en T. C. van Nes, van het 7de reg. inf., en bij genoemd leger in zjjnen rang en ancienneteit over te plaatsen den 2den luit. W. J. C. Kalslioven, van het lsle reg. inf. Door den minister van binnenl. zaken is het dageljjksch toezigt op de dienst der sectie Arnhem-Zutphen van de staatsspoorwegen, nadat die voor het verkeer zal zijn geopend, opgedragen aan den spoorwegopziener J. H. van Banning, ter standplaats Ztitphen. De hooge raad heeft gisteren verworpen liet beroep in cassatie, inge steld door D. van Es, van Leydentegen een arrest van het hof in Znid- hollantl, waarbij hij is schuldig verklaard aan laster en veroordeeld lot eene gevangenisstraf van acht dagen. In de eergisteren geliondenc vergadering van den gemeenteraad is in- g' komen een voorstel van verscheidene industriëlenvergunning vragende tot liet bouwen van een nieuwen schouwburg hetzij in het Voorhout of op den Kneuterdijk. Voorts is door den ra.id besloten voor de bespeling van hel Fransclie tooneel gedurende hel tooneeljaar 1865/66 eene subsidie van 16700 toe te kennen. Er heeft zich hier eene commissie gevormd om te trachtenalhier een kinder-ziekenhuis op te rigten. Gisteren avond werd in den kou. schouwburg alhier door den heer J. van Gelder, ter gelegenheid van zijn vijftigjarig jubilé, als gevestigd toonkunstenaar alhier, een groot vocaal- en instrumentaal concert gegeven, niet belanglooze medewerking van mevr. Rosa de Vries, den heer C. Wirtz ea den jongen heer J. de Graan, benevens een orkest uil de alhier geves tigde toonkunsienaren zamengesleld. Bij die gelegenheid werd hem door den heer van der Does, uit naam van zijne kunstbroeders, een prachtig album aangeboden, voorzien van hunne portretten. BUITENLANDSE!!!!; HERIG TEN. niets baten en enkel verbittering geven zou, de troonrede te beamwoor den. Van de andere zijde vermeende men, dat, daar de koning de hand bood, de kamer die niet mogl afwijzen. Door den minister van binnenl. zaken werd bij die gelegenheid verklaard, dat de leger-organisatie hel ltoofd- geschilpunl was en dat de koning geen enkel punt van de bewerkstelligde hervorming dier leger-organisatie wilde lalen varen, zoodat de kamer een ander onderwerp zou dienen te kiezen als middel om zijn regt tot het be willigen of verbieden van staatsuitgaven te doen uitkomen. Er komen thans, niet uil Holsteiu alleen, maar ook uit het zuiden van Sleeswijk, zoo vele verklaringen van vereenigiugen en plaatselijke ver gaderingen ten gunste van den hertog Frederik en van 's lands zelfstandig heid dat de dagbladen in de hertogdommen geene ruimte genoeg hebben om die alle op te nemen. In de nabijheid van Freien walde is op 20 dezer eene stoomfabriek door hel springen van den ketel bijna geheel vernield. Vijf personen zjju daarbij zwaar gekwetst. Voor eenige dagen zijn te Stockholm in het openbaar verkocht 1000 karabijnen, 350 revolvers, benevens een groot aantal gewone pistolen en sabels; zij waren afkomstig van hel Poolsche expeditiecorps onder Lapinski bestemd om eene landing te beproeven aan de kust van Saniogitie nabij Koerland. De uilgaven voor deze mislukte expeditie, gedaan door het revo lutionaire hoofdcomite'hebben ruim 800,000 fr. bedragen. PARIJS, 25 Januarij. Tot leden van den kerkeraad der hervormde ge meente alhier zijn gekozen de heeren Lafont, gemeenschappelijke Candi- daat, Mallet, CliahaudVerlies, Andre', allen orthodoxen Er zal eene herstemming moeten plaats hebben lussclien den heer Guizot eu den lieer Bartiezat, liberaal candidaat. Tusschen de cjjfers der beide lijsten was slechts een gering verschil MARSEILLE, 25 January. Er zijn hier berigten uil Rome ontvangen, loopende lol 21 dezer. Het carnaval is schitterend en lokt vde vreemde lingen. De Italiaausclie pari ij heeft besloten deel Ie nemen aan de belui- ging van tevredenheid over de Franscli-lialia inschc overeenkomst. De Civilta verklaartdat de kerk noch de constitution verwerptnoch de coustitutioiieelgeziiiden veroordeelt. WEENF.N, 26 Januarij. De Neue freie Presse verneemt uit goede bron dat den 15deQ April het besluit lot bijeenroeping van aeu Hongaarsclien land dag afgekondigd eu de zitting van dezen landdag den 15den Mei geopend zal worden. TURYN. 25 Januarij. Heden avond hebben ongeveer honderd personen, waaronder verscheidene studenten, een demonstratie gedaan ter betuiging van hunne sympathie aan den lieer Selopis, gewezen voorzitter van den senaat, en aan andere politieke mannen De rust is daarbij niet gestoord geworden. EKIGËliAA 1>. LONDEN. 24 Januarij. Zaturdag avond en ook den volgenden nacht was de hoofdstad in een mist gehuld, zoo dik als nicu zich niet van vroeger herinnert. Eene grooie verwarring werd daardoor in alles te weeg gebragl en verschillende onge lukken hebben plaats gehad. In elke maand wordt thans vier malen eene brievenmaal uit Enge land naar lndie afgezonden; de afzending valt op verschillende dagen der week. Daar dit ongerief geeft, hebben de grooie handels- en bankiershui zen alhier de regering bij een adres verzocht eenmaal in elke weeken wel op Vrijdag, eene brievenmaal naar lndie af te zenden, waardoor dat ongerief vermeden en tevens de gelegenheid tot briefwisseling met 1 iidië eenigermate vermeerderd zou worden. Omtrent hel verbranden van hel linieschip Bombayop 14 Dec. li. nabij Montevideo, wordt hel volgende medegedeeld: Nadat met hel geschut geëxerceerd was, werd ten half vier ure des namiddags in hel achterste gedeelte van het schip brand ontdekt en terstond daarop al het mogelijke aangewend om de vlammen meester ie worden; doch te vergeefs. Een kwartier na 4 ure stortte de grootc mast neder en omstreeks 7j ure sprong het in het achterschip aanwezige kruidmagazijnterstond daarna zonk het vaartuig in omstreeks 8 vademen water. Toen liet bleekdat de brand niet te bedwingen was, werden de booten te water gebragl en daarmede heeft het meereudecl der bemanning zich gered. Er werden nog 93 man vermist; doch het kon zijn, dat eenige dezer mauschappen.door andere vaar tuigen gered waren. Volgens berigten uit Calcutta is het fort Dewangiri in Boothan door onze troepen bemagligd. In Nepaul dreigt een burgeroorlog uil te barsten. De in Japan omgebragle Engelsche officieren zijn de majoor Balderiu en de luitenant Bird. Zij werden den 305lco November bij Kamakura vermoord. FHANHKIJ H. PAR IJS 24 Januarjj. Te Rochefort is de heer Bethmont, candidaat der oppositie, met 13000 tegen 9000 stemmen, lot lid der vertegenwoordiging gekozen. De bekende kolonel Charras is te Bazel overleden. Naar men verzekert is onder de door den heer Proudhon nagelalen ge schriften, een opstel gevonden, getiteld: »de Bijbel," de aanieekeningeu behelzende door hem bij hel lezen van den hybel gemaakt. De Moniteur deelt het volgende mede De vergadering van den adel stand van het gouvernement Moskou, wegens de gewone verkiezing van haren voorzitter enz. zameiigekomen zijnde, heelt inet 270 legen 36 stem men besloten zich met een adres tot keizer Alexander te wenden om het wenschelijke der aanneming van den repraesentaliven regeringsvorm met twee kamers te betoogen. PKFIkSE». BERLIJN 24 Januarij. Door de kamer van afgevaardigden z(jngelijk verwacht werd, de beide ontwerpen >an antwoord op de troonrede, met eene groote meerder heid van stemmen, verworpen. Door de oppositie werd betoogd, dal liet INCE ZOM DEM. ïi. Wanneer ik de verschillende redenen weeg, waarmede men ook de sloo ping der Wittepoort heefl getracht aan te bevelen of te verdedigen, dan kan ik, immers «oor zoover zij mij Drkena »ciüeugeeue enkele vinden die de daaraan toegekende waarde werkelijk bezit. »l)e poort heeft geene archiiektnnisclte waarde," verzekeren sommigen op hoogen toon anderen zeggen »z(j is een leelijk gebouwen nog anderen voegen er met een ernstig gelaat by »zij is in verschillende tijden bijgebouwd; »het beneden-gedeelte is veel ouder dan hetgeen daarop staat." Mij dunkt over leelijk en schoon kunnen de denkbeelden zeer verschillen, en mag men vragen, wie zal kunnen en mogen beslissen tusschen hen die op dit punt van tegenovergestelde mceningen zijn? Zal men zich hier aan eene stemming en dan aan liet oordeel eener meerderheid onderwerpen? en hoe die meerderheid opgemaakt? en hoe de stembevoegdheid omschreven, onder zocht en bewezen? Wanneer ik hen die de poort als zoo leelijk veroor deelden, naar de gronden voor die uitspraak vroeg, waren die gronden mei voorhanden, en waar er werden aangevoerd, dan mogt liet mij tot nog toe niet gelukken om het gevvigt te ontdekken dal men er aan wilde toekennen. Somtijds hoorde ik als eene reden vóór de bewering aanvoeren, wat mij voorkwam juist daar legen de strijden, en bragt de een als eene tot afkeuring nopende bijzonderheid bij, wal volgens den ander, en naar mijn gevoelen met vrij wal meer regt, als eene aanbeveling, als eene goede eigenschap moest gelden. Zijn er onder mijne stadgenooiendie hun oor deel nog vrij genoeg gehouden hebben of zich sierk genoeg gevoelen om zich op een geheel onzijdig standpunt te plaatsen, dat zulken zich de moeite geven om eenige schreden liet Nnordeinde uit de Breedestraat in te gaan, tot dat zij de poort in haar geheel tusschen de twee rpen huizen in hei gezigt krijgen; dal zij dan eenige oogenblikken kalm onderzoeken welken indruk het geheele gebouw niet zijn rijzig torentje, en in verband lol de omliggende gehouwen, op hen maakt; of het al dan niet een voor het oog aangenaam rustpunt, ceue passende sluiting voor die regiloopende straat aanbiedt? Worde verder de poort weggedacht, en vrage men zich af, of niet veel van hetgeen thans zieli als een goed gesloten geheel voordoet, dan een gevoel van onbevredigende ledigle zal doen ontstaan? Eu nu dat verschil van ouderdom tusschen de deelen van hel gebouw! Ik zou vra gen, of, bijaldien bet verschil niet zoozeer in den stijl, als wel in den tijd van bouw bestaat, die grieve eenige waarde beeft? en of verschil van tijd en sijjl aan eeuig openbaar gebouw eene gegronde reden is om liet weg te mimen? Indien dit laatste toestemmend beantwoord wordt, dan vrees ik, zullen wel zeer vele oude openbare gebouwen in ons land hun doodvonnis geieeliend zienmaar dan umge men zich ook voorbereiden op eeneu be paalden opstand van alle kenners, beoefenaars en liefhebbers van de geschie denis der bouwkunst in ons vaderland. Eu wat de eerste tegenwerping be- ireft, ik onikcn liet verschil van stjjlal is een groot gedeelte van de poort ongevier honderd jaren later opgebouwd dan bare benedenste verdie ping, waarvoor in 1650 de eerste steen is gelegd. Welke ged.aante zy toen

Leydse Courant | 1865 | | pagina 2