LEÏDSCUE COURANT. X VRIJDAG 27 JANUARIJ. STAD S-BERI GTE N. NATIONALE MILITIE. 1803. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan LEYDEN doen le weten, dat ingevolge art. 18 der Wet van den 19de0 Augustus 1861 [Staatsblad n". 72) allen, die volgens art. 15 dier Wet voor de nationale militie heliooren le worden ingeschreven (zij die op den lslen Januarij hun 19dc jaar waren ingetreden en alzoo de geborenen in 1 NIC), verpligl zijn zich daartoe bij Buigerneester en Wethouders aan le geven Au.sclieii den lslen en tien Sisten Januarij; dat hij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis van den militiepligtige, zijn vader, of, is deze overleden, zijne moeder, of, zijn beiden overleden, zijn voogd tot het doen van die aangifte verpligt is; en dat overtreding van art. 18, krachtens art. 183, wordt gestraft met boete van fS5 tot /'ÏOO. Voor hen, die verzuimden zich op de door het Gemeentebestuur bepaalde dagen ter inschrijving aan te melden, wordt alzoo daartoe alsnog gelegenheid gegeven ter Gemeente-Secretarie, van 's voormiddags 10 tot 's namiddags 3 uurop iederen werk dag, tot en met den 31sle° Jannarij aanstaande, op welken dag het register van in schrijving, des namiddags ten 4 uur, voorloopig wordt gesloten. En wordt deze door plaatsing in de Leydsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, LeïDEN, 21 Januarij 1865. D. T1EBOEL SIEGENBEEKBurgemeester. y. PUTTK.AMMER, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan LEYDEN, Gezien de adressen van: 1°. Francois Matthijs Taverne, spekslager, wonende alhier, waarhij hij toestemming vraagt tot het plaatsen van een fournuis om water te heeten, het houden en mesten van meer dan twee varkensuil hoofde van zijn bedrijf, en het bewaren van meststoffenin het perceel Narmstraat wijk V. „o. 224; 2°. Gerrit Overduin, zwartverwer, binnen deze gemeente woonachtig, houdende verzoek om in het pand in de Groenesteeg, geleekend wijk VII n°. 360 en 360rood, een verwketel en fournuis te mogen doen plaatsen; 3". Johannes Dee smid, wonende binuen deze gemeente, om vergunning tot het stellen van eene srnids- vuring in het huis op de Hooigracht, geleekend wijk VII. n°. 786; Gelet op het Koninklijk besluit van den 31stco Januarij 1824, rakende vergunnin gen ter oprigting van sommige fabrieken en trafieken Doen to wolvn dat tot bet bnoren der eigenaars 011 bewoners van do naastbijgc- legene en belendende panden, ten opzigte der informatiën de Commodo et Incom- modo door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Gemeente, op Maandag den 30st™ Januarij aanst., des voormiddags ten 11 uur- zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen die ver zoeken op dien tijd in te brengenterwijlbij verzuim daarvanzij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Letden, 26 Januarij 1865. D. T1EBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BINNENLANDSCHE BEKltrTfcN. LEYDEN, 26 Januarij. In de zitting van den gemeenteraad van heden is benoemd lot lid der commissie in zake het ziekenhuis de heer mr H. C. J. Hoog, in de plaats van den heer mp. H. Gevers. Tot leeraar voor het handteekenen aan de hoogere burgerschool werd benoemd de heer J. I. de Vink, onderwijzer in het teekeneu bij de openbare scholen voor lager onderwijs. Omtrent het verzoek van geoclroyeerden van den Oegstgeesler straatweg om tegemoetko ming, werd, overeenkomstig het daaromtrent nitgehragt rapport, besloten alleen op dat gedeelte van het verzoek gunstig te beschikken wal betreft de uitbetaling eener vroeger overeengekomen schadeloosstelling van 200, die in den laatsten tijd niet had plaats gehad. De voorgestelde onderhand- sche verhuring van den zolder boven de Zijlpoort werd met 14 tegen 9 stemmen verworpen. Ingekomen was eene missive van den heer mr. S. le Poole, waarbij deze te kennen geeft dal hij zich de benoeming tol lid der plaatselijke school commissie niet kon laten welgevallen; voorts eene missive van de hit. J. van Heukelom c. s.waarbij zijonder dankbetuiging aan den raad voor den afstand van een terrein tot vestiging eener plaats van gezellig verkeer voor werklieden, de intrekking van het daaromtrent genomen besluit verzoeken, daar het plan bij de ingezetenen niet die ondersteuning had gevonden, waarop men meende te mogen rekenen. Aan dat verzoek werd voldaan. Ook was nog ingekomen een adres van de lth. Hopman c. s. tol behoud van het uttrwerk van de Wiitepoort in de nabijheid van het Noordeinde. Bij kon. besluit van den 23slm dezer zijn benoemd de voorzitters en burgerlijke leden en hunne plaatsvervangers in de onderscheidene militiera den voor de ligting der nationale militie van 1865. In het 3dc militiedis trict van Zuidholland zijn benoemd: tot voorzitter de heer mr. H. C. J. Hoog en lot zijn plaatsvervanger de heer mr. C. W. Hubrecht, leden der prov. staten; tol lid de heer B. W. Wuewaall en lot zijn plaatsvervanger de heer P. L. Tichler, leden van den gemeenteraad alhier. De heer J. H. Donner, pred. bij de Christ, afgesch. gemeente alhier, is beroepen lot pred. hij die gemeente te Groningen. De minister van koloniën heeft ter kennis van belanghebbende ouders en voogden gebragi, dal met 1 September aanst. vier jongelingen zullen worden bestemd om volgens de daaromlrenl vastgestelde reglementen, on der het oppertoezigt van den heer G. J. Mulder, hoogleeraar te Utrecht, te worden opgeleid tot militaire apothekers voor de dienst in de Overzee- sche bezittingen, en wel drie voor de dienst in Oost Indië en een voor de dienst in Wesl-Indië, en dat, wanneer zij hunne zonen of pupillen daar voor verlangen in aanmerking le doen komen, deze op Maandag, 29 Mei. des voormiddags ten lien ure, in hel scheikundig laboratorium der genoemde hoogeschool zullen worden toegelaten lot het afleggen van een vergelijkend examen. Verzoeken tot toelating moeten voor 1 Mei bij het ministerie van koloniën zijn ontvangen. De wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akademie van weten schappen te Amsterdam zal Zaturdag aanst. aldaar eene gewone vergadering houden. Blijkens eene in de Staatscourant voorkomende opgave bestond de Nederl. koopvaardijvloot op 31 Dec. II. uit 2227 schepen, melende 2,714,76 lasten. In 1864 waren ingeklaard: onder Nederl. vlag 3831 schepenen onder andere vlaggen 4164 schepen; uitgeklaard: onder Nederl. vlag 2212 schepen, onder andere vlaggen 2657 schepen. Volgens de Arnh. Ct. is men aan het dep. van financiën bezig met het opmaken van de memorie vau beantwoording op het verslag der tweede kamer over het wets-ontwerp lol wijziging van de gemeente-wel. Het ge rucht loopt, dal de minister aan het verlangen van de tweede kamer op sommige ponten zal toegeven en de uitkeering wegens de heffing van den accijns op het gedistilleerd niet langer facultatief, maar verpligiend voor het rijk zal maken. Onder de middelen, lot dekking van de gemeente uitgaven aan te wijzen, zou dan in de eerste plaats worden opgenoemd de personele belasting en in de tweede plaatsde uitkeering wegens den ac cijns op hel gedistilleerd. Volgens een ander gerucht zou de minister aan veler verlangen toegeven en de nieuwe voordragt op het personeel niet als onafscheidelijk van de wijzigingen in de gemeente-wet beschouwen, maar het personeel later afzonderlijk doen behandelen. In het begin van Mei zal te Amsterdam in het openbaar verkocht wor den het kabinet schilderijennagelaten door den heer D. A. M. baron van Brienen van de Groote Lindt. Te Amsterdam is gisteren morgen ten 7 lire brand ontstaan in een perceel in de lste Anjeliersdwarsslraatin eene gang genaamd de Holland- sche Tuin, bewoond beneden door de wed. Klein, oud 76 jaren, en boven door de wed. Fleyning, oud 48 jaren, en hare twee dochters, oud 14 en 11 jaren, welke vier personen allen verbrand zijn. Het perceel is geheel uitgebrand. De oorzaak van den brand is onbekend, doch blijkbaar is die in hel benedenhuis ontstaan. Naar men verneemt, is door den laatsten stormvloed en ijsgang aan de beveiligingsw erken van het eiland Schokland belangrijke schade veroorzaakt. Op hel Ned. barkschip Bellatrix, op 19 dezer uit O.-Indië aan den Helder aangekomen, was aan een matroos eene waarde van 300 aan vreemd geld ontvreemd. Door den commissaris van policie werden, daar nergens de munten te vinden waren, twee matrozen gevangen genomen, die men verdacht van den diefstal. Deze kwamen ten laatste lot bekentenis; men 7 vond de 24 Engelsche gouden stukken lusschen de zolen van de schoenen van een der matrozen ingenaaid. De beide matrozen waren vreemden, te Batavia voor de reis aangemonsterd. Maandag II. heeft te Zutphen de proefrid plaats gehad op de aldaar over den Yssel gebouwde spoorbrug. Er zullen nog meerdere proeven met zwaar beladen rijtuigen genomen worden. De opening van den weg lus schen Arnhem en Zutphen wordt tegen 1 Februarij te gemoet gezien. In den nacht van 23 op 24 Jan. is er in eene boerenwoning buiten de A-Poort te Groningen brand ontstaan, die zoo spoedig toenam, dat een arbeider, die in de schuur sliep, door de vlam verrast werd. Het gelukte hem de deur met geweld te openen en aan hel gevaar te ontkomen, maar zijne handen èn voelen zijn deerlijk gebrand. Hoewel de brandspuiten uit Groningen dadelijk toesnelden, is de schuur geheel afgebrand; een slier en koe zijn in de vlammen omgekomen. Ook het huis heeft belangrijke schade geleden. Door hel prov. geregtshof in Limburg is uitspraak gedaan in de zaak van den te Roggel gepleegden moordvroeger reeds vermeld. De moeder is vrijgesproken, maar de dochter en de knecht zijn lot de doodstraf ver- wezen. 's GRAVENIIAGE 26 Januarij. Door Z. M. zijn benoemdtot president van het prov. geregtshof in Drenthe de heer mr. J. U. Westra, thans raadsheer in gemeld geregtshof, en tot kantonregler te Zuidhorn de heer mr. J. Ganderheydenthans bur gemeester van Winsum.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1