üuziji vu ummm. DE ADVOKAAT DER ARMEN, Per Telegraaf. EEN MOORDAANSLAG! ONTVANGEN krijgsvolk tegen eenen met Engeland bevrienden staatnamelijk Spanje. Hij had te Grcenhilhe en te Plymouth 43 zeelieden, meestal Ëngelschen, in dienst en aan boord genomen. Alhier is, over San Francisco, hel berigl ontvangen dat in Japan twee Briische officieren zijn vermoord. Onze gezant, sir llutherford Alcock, die zich nog te Yokohama bevond, had onmiddellijk bij de Japansche re gering een eisch ingesteld lol de aanhouding en het straffen der daders onder bedreiging dat hij anders dadelijk tol dwangmaatregelen zou over gaan. De Japansche autoriteiten hadden zich bereid verklaard daaraan te voldoen. Zondag II. is het van Demerary naar Liverpool bestemde schip Ellen Sophia nabij Cork op de Dingle-rotsen geraakt en met de geheele beman ning in de diepte verdwenen. De stad New-York zal, even als vroeger, trachten haar contingent (4500 man) voor de nieuwe ligting door het aanwerven van vrijwilligers bijeen te brengen. Het gemeentebestuur heeft het handgeld op 1000 dol lars per man gesteld, welke som eclner in papieren-geld wordt uitbetaald. Om de noodige gelden te vinden zal de stad cene leening van 4 mill, dol lars aangaan. FitANHttIJK. PARIJS19 Januarij. Reeds is gemeld dal onlangs eenige Fransche officieren, uit Coehin- chma terugkeerendein de Briische nederzetting Aden door inboorlingen zijn mishandeld. Onze regering heeft noodig geacht voldoening deswege te vragen, thans verneemt men dal die voldoening door de overheden van Aden aan den Franschen consul aldaar is gegeven, eer zij nog gevraagd was. Kalholljke dagbladen berigten dal er iu het laatst dezer week alhier een geschrift van den bisschop van Orleans, nigr. Dupanloiip, betrekkelijk de pauselijke bolle van 8 December zal verschijnen; het zal niet een protest tegen het verbod der afkondiging zijn, maar beloogen dat de bulle geens zins gerigt is tegen de gezonde en edele begrippen die den grondslag en het levensbeginsel der hcdendaagsche maatschappij uitmaken. Door beide partijen, die de hervormde kerk verdeeld houden, de orthodoxen en de vrijzinnigen, wordt schier het onmogeljjke beproefd om zich de zege bij de verkiezingen van den kerkeraad op Zondag aanst. te verzekeren. Dezer dagen is overleden de heer Proudhon door onderscheidene ge schriften, van democratische kleur, en ook als lid der wetgevende verga dering in 1848 bekend. Na geruimen tijd als balling buiten 's lands te hebben verkeerddaar hij als uitgever van het blad Le représentant du, peuple zich talrijke veroordeelingen op den hals had gehaald was hij sedert 2 jaren naar Frankrijk teruggekeerd. Op het laatst zijns levens was hij bij de katholieken, die hem vroeger verguisden, meer in aanzien gekozen, omdat hij zich tegen het lot stand komen der eenheid van Italië had verklaard. Uil Rome meldt mendat door de policie aldaar eene bende boosdoe ners is ontdekt, die sedert geruimen tjjd de openbare veiligheid in de hoofd stad door nachtelijke aanvallen en rooverijen stoorde. Reeds zijn 32 leden dier bende en een aantal medepligtigen in hechtenis genomen. Berigten uit Madrid melden, dat hel plan der regering om St. Domingo te ontruimen zoowel iu de wetgevende kamers als bij een deel der natie veel tegenstand ontmoet, en dal ook de koningin gaarne op haar besluit zon terugkomen. Het ministerie zou echter geneigd zijn de zaak door te zeilen en de ontruiming te doen plaats grijpen eer dat de vertegenwoordi ging daarover uitspraak heeft gedaan. De quaestie met Peru zou op den weg van schikking zijn; echter blijven de dagbladen eene dreigende laai tegen dat land voeren. Aan de cortes is eene wet ingediend, waarbij de regering gemagtigd wordt oui vooruitbetaling van een deel der belastingen te vorderen. Te Lissabon is het berigt ontvangen, dat de stad Paysandn in Uruguay door hel Braziliaansche eskader beschoten is, en dal Paraguay zich in den oorlog tegen Brazilië aan Uruguay heeft aangesloten. PRD1S8ES. BERLIJN 19 Januarij lip de kamer van afgevaardigden is, behalve hel ontwerp van ant woord oji de troonrede, door den heer Reichensperger c. s. ingediend, van de bh Wagener en anderen een tweede ontwerp, een weerklank van de woorden des koniugs, ingekomen, dat terstond in behandeling zal geno men worden. Uil Kopenhagen meldt mendal de koning op den 15deo dezer in een plegtig gehoor heeft ontvangen den baron von Heydehranddie zijne ge loofsbrieven als gezant des konings van Pruisscn overhandigde. In diplomatieke kringen alhier verneemt men dal de Oostenrijksche regering eene som van 1000 fl heeft uitgeloofd aan hem die aanduidt den- gene, door wiens lusschenkomst de depêches zijn openbaar gemaakt, welke door den heer von Bismarck aan het Uostenrijksche kabinet zijn gezonden, en waarin de inlijving der hertogdommen bij Pruissen werd besproken. De Prov. Corr. verzekert thans stellig, dat de Pruissische regering besloten heeft lot geene beslissing omtrent het lol der hertogdommen toe le treden, voor dat zij volledige en zekere waarborgen heeft dat al hare vor deringen betreffende de toekomstige verhouding dier gewesien tot Pruissen uit een militair, maritiem en handels-oogpunt ingewilligd zijn. Aan de Röln. Zeil. wordt gemeld, dat hertog Frederik van Augits- tenburg aaneen te Weenen gevestigden diplomaat een brief geschreven heeft, waarin hij een onwrikbaar vertrouwen op de eindelijke zege zijner zaak te kennen geeft. Hij beseft wel dal die zege niet zoo spoedig zal komen, maar hij en zijn volk, zegt de prins, zullen weten te wachten met al hel geduld, dat een zoo uitstekend kenmerk is van het Sleesvvijk-Holsteinsche volkskarakter. Volgens de Frankforter Postzeit. heeft de keizer van Oostenrijk aan zijne ministers te kennen gegeven dal het noodig is zooveel mogelijk toe te geven aan de uitnoodiging van de financiële commissie der tweede kamer van den rijksraad lot inkrimping der uitgaven. Deze commissie had de begrooting aan hel ministerie teruggehouden, ten einde zelf daarop de noo dige bezuinigingen le brengen. De keizer van Oostenrijk heeft dezer dagen gratie geschonken aan zekeren Kober, leerling aan het gymnasium, die hoogverraad had gepleegd. Hij is een knaap van 15 jaren, die hel plan had gevormd de regering om ver te werpen en de republiek te doen uilloepen. De keizer heeft bevolen, dat hij zes maanden zal gevangen gehouden worden en gedurende dien lijd worden behandeld op de wijze als met knapen beneden de 12 jaren ge schiedt. In dien tusschentijd zal hem het noodige onderrigt worden ver leend in die wetenschappen, welker beoefening hij op het gymnasium had aangevangen. BERLIJN, 20 Jannarij. De heeren Tweste en Asmann, door de kamer van afgevaardigden benoemd tot rapporteurs over het voorstel betreffende het adres van antwoord, hebben de verwerping van beide ontwerpen (van Reichensperger en van Wagener) aangeraden. Dingsdag zal de kamer daar over beraadslagen. LONDEN, 21 Januarij. (ft. A.) Een berigt uil Kopenhagen van den 20slen meldt, dal de minister van financiën aan den rijksraad heeft voorge steld de opheffing van alle realen van doorvoer iu Denemarken. WEENEN, 21 Januarij. De Presse meldt, dat de heer von der Pford- ten verklaard heeftdat Beijeren bereid is met den toekomstigen souverein der Elbe-hertogdommen overeenkomsten te sluiten van dien aard, dal zij aan Pruissen een gewigtiger stelling dan aan andere Duitsche staten daar verschaffen, maar alleen wanneer zij binnen de grenzen der bondsconsti- tutie blijven. Prins Frederik Karei van Pruissen heeft den keizer tol een bezoek le Berlijn uitgenoodigd. TURIJN, 20 Januarij. Naar men verzekert zal na de discussie over de enquête een verslag van 's lands fiuanciëlen toestand aan de kamer worden medegedeeld. De inschrijving op de aandeelen van de maatschappij voor den verkoop der domeingoederen is met groot genoegen ontvangen. ABYERTENTIEM. Bevallen van eene Dochter M. P. UE1JEN van OLPEN. Levden, 20 Januarij 1865. Tot onze diepe droefheid overleed heden onze geliefde Vader en llehuwd- Yader PI ETER van der VELDEN in leven Schipper van Leyden op Haarlemin den ouderdom van 67 jaren. Leyden, 19 Januarij 1865. P. van der VELDEN, Algemeene kennisgeving. Uit aller naam. NB. De zaak zal provisioneel op denzelfden voet worden voortgezet. Heden overleed onze geliefde Zuster JOHANNA FE.V1MA LOUISA MEN- ZEL, in den ouderdom van bijna vijfenveertig jaren. Mede uil naam mijner Broeder en Zusters, Leyden, 19 Januarij 1865. C. MENZEL. Voor de vele blijken van belangstelling, bjj gelegenheid onzer Echtvereeni- ging ondervonden, betuigen wij, ook namens wederzijdsche Betrekkingen, onzen liartelijken dank. J. J. T. TAVERNE. Leiden 21 Januarij 1865. A. M. E. TAVERNE, Berré. Voor de vele blijken van belangstelling, bij ons Huwelijk ondervonden, beluigen wij onzen harlelijken dank. P. BLAAUW. Leyden, 21 Januarij 1865. M. BLAAUW, Sablerolle. Voor de bewijzen van deelneming, bij de geboorte van ons Kind ontvan gen, betuigen wij onzen liartelij ken dank. A. KUENEN. Leiden, 20 Jannarij 1865. W. KUENEN Mourlino. iEYSSCHE SCHOUWBU .1 Gr KONINKLIJKE UOLLANDSCHE TOONEELISTF.N onder Directie van ,S. C. VAï.OIS. Maandag 23 Januarij 1865 (Buitengewone Voorstelling.) Drama in 9 Tafereclen, naar het Hoogduitsch. (Nooit alhier vertoond.) Daarna Vaudeville in 1 Bedrijf, naar hel Fransch. (Nooit alhier vertoond.) Aanvang ten half zeven ure. Heeren Geabonneerden kunnen tegen Abonnementsprijs over hunne plaat sen beschikken. KT ItVDSCM «Hf. HER MAATSCHAPPIJ TOT VUT m 'T tl,Kil. De bijeenkomst op Dingsdag 24 Januarij is uitgesteld tot Dingsdag 31 Januarij 1865 BOTERMARKTWijk IV. NI». 36. eene ruime sortering Madera-, Wijn- en ILikeur-Caraf- fen en ESomer§. I'ictuiia- en Porselein Theeserviezen en Choco ladeketels. Waskaarsen, le kwaliteit, per pak 35 Cenls. per 10 a 34 50 a 33 H. WILLE en C°.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 2