LEYDSCIIE COURANT. 1863. MAANDAG 23 JANUARIJ. STADS-BERIGTEN. NATIONALE MILITIE. NATION ALK MILITIE. binnënlandsch»; herigten De Courant wordt MaandagIF oensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te weten, dat ingevolge art. 18'der Wet van den 19de0 Augustus 1861 [Staatsblad n°. 72) allen, die volgens art. 15 dier Wet voor de nationale militie beliooren te worden ingeschreven-(lij die op den lsteo Januarij hun 19de jaar waren ingetreden en alzoo de geborenen in 1 NtHi), verpligt zijn zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders aan te geven tuNsclien «lei» 1 sten en tien aisten Januari.); dal hij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis van den militiepligtige, zijn vader, of, is deze overleden, zijne moeder, of, zijn beiaen overledenzijn voogd tot het doen van die aangifte verpligt is en dat overtreding van art. 18, krachtens art. 183, wordt gestraft met boete van ƒ85 tot lot». Voor hen, die verzuimden zich op de door het Gemeentebestuur bepaalde dagen ter inschrijving aan te melden, wordt alzoo daartoe alsnog gelegenheid gegeven ter Gemeente-Secretarie, van 's voormiddags 10 tol 's namiddags 3 uurop iederen werk dag tot en met den 31sten Januarij aanstaande, op welken dag het register van in schrijving, des namiddags ten 4 uur, voorloopig wordt gesloten. En wordt deze door plaatsing in de Leydsclie Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Letden 21 Januarij 1865. D. T1EBOEL SIEGENBEEK., Burgemeester. v. PUTTK.AMMER, Secretaris. REWISKEVISG. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gelet op art. 26 der wet op de Nationale Militie van den 19d«i Augustus 1861 Staatsblad N°. 72) doen te weten dat het register van inschrijving en de alphabetische naamlijst der in 1864 voor de Nationale Militie ingeschrevenen, van den 23sl™ tot den 319tcn dezer maand, ter gemeente secretarie voor elk ter inzage worden nedergelegd; dat bezwaren tegen register en lijst, binnen den tijd der nederlegging, aan den Commissaris des Konings, schriftelijk op ongezegeld papier, bij den Burgemeester in te leveren kunnen worden ingebragt. Err zal deze door plaatsing in de Leydsclie Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Letden, 21 Januarij 1865. D. TIEBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. v. PUTTK.AMMERSecretaris. LEYDEN, 21 Januarij. De boekhandelaren C. van Doorn en Zoon te 's Hage hebben het plan gevormd tol uitgave van een hoogst belangrijk werk, de Nederlandsche ge slacht- en wapenkunde betreffende, onder den titel van: Genealogische kwartierstaten van Nederlandsche geslachten. De uilgevers stellen zich in de eerste plaats voor de afstamming der aanzienlijke geslachtenmeestal niet anders dan in handschrift aanwezig, aan het licht te brengen en daarbij te trachten die volledigheid te bereikenwelke aan de bestaande werken van dien aard ontbreekt. Eene zoodanige poging verdient aanmoediging want door de onderzoekingendaartoe gevorderd, zal ook ongetwijfeld menige bijzonderheid, die voor de geschiedenis des vaderlands belangrijk is, aan het licht komen. Aan eene goede uilvoering van het plan zal het zeer zeker niet ontbreken, daar de hh. jhr. W. F. G. L. van der Dussen, jhr. mr. W. Engelen van Pijlsweerl, mr. B. Th. baron van lleemslra van Frotna en EibersbnrenM. A. van der Kloot, mr. ill. C. H. ridder Pauw van Wiel- drecltt, 91. P. Smissaert, jhr. J. VV. van Sypesleyn en jhr. C. A. van Sy- pesieyn reeds hunne medewerking hebben toegezegd en het op steen bren gen der kwartieren aan een bekwaam lithograaf, den heer S. Lankhout ie 3sHage, is toevertrouwd. De lijst van inteekening prijkt reeds met de na men van Z. M. den koning, H. 91. de koningin, 1111. KK. 1111. den prins van Oranje en prins Frederik, die daardoor hel blijk geven, dal zij aan eene loffelijke onderneming gaarne hunne ondersteunning schenken. Verdere aanbeveling dezer zaak achten wij overbodig, vooral daar ook de prijs zoo matig is gesteld, dat zij niet van de inteekening zal terughouden. Het getal der in hel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 238 tol 295 personen. Te Arnhem is door den kerkeraad der Ned. herv. gemeente, ter ver hulling der beslaande vacaitirc, het volgende twaalftal van hh. predikanten gevormd: Acquoy, te Zali-BommelBootten te 9)iddelburgEssenitts Greeff, te Koog a/d Zaan; Haversmidt, te Schiedam; van der lloeve, te Halle Hugenholtz te Leeuwarden; Knappert, te Harlingen; Mosselmans, te 's HertogenboschPiersonte Heinenoordt; Pitlo, te Deurnc; André de la Porie, te Boxtel; Slotemaker, te Hoorn. Te Groningen is door den kerkeraad der herv. gemeente, wegens het aan ds. AmshofF verleende emeritaat het volgende twaalftal van hh. predi kanten gevormd: Astro, te Vlissingen; Brouwer, te Zwolle; Drost, te Ha zerswoude; Hofsledc de Groot, te Purinerend; de Groot, te Veendam Hoog. te Haarlem; Bnsch Keiser, te Ulrum; Krijt, te Berkel en Roden rijs; Lamers, te ScherpenzeelLasonder, te Loenen aan de Vecht; Lich- temoort, te Dragten; Snellen, ie Neede. Het drietal, opgemaakt ter vervulling der vacature bij de Waalsehe ge meente aldaar, bestaat uil de hh. Racine Braud, gewezen pred. te Sainl- Denis lès Rebais; Sloop, pred. te Njjmegen, en van Straaien, pred. te Antwerpen. Bij de Ned. herv. gemeente te Boskoop is tol pred. beroepen ds. Ham pred. te Berkenwottdehij die le Nijkerk op de Veluwe d». Guldenarm pred. te Ooslhem bij die le Vrouwenpolder d9. Boomer, pred. leRitlhem; bij die le Edens en Spannuui ds. Knap, pred. te Wolsum; bij die le Oud- Gastel d9. Kamerman, pred. te Fort Bath. Door het prov. kerkbestuur van Noordholland is eervol emeritaat verleend aan ds. C. C. van der Siraa- ten, pred. te filaricum, en door dat van Gelderland aan d". R. van Syll, pred. te Zelheut. Door de commissie tot de zaken der Waalsehe kerken is, in de plaats van wijlen d9. J. H. Dompierre de Chaufepié, lot haren secretaris benoemd de heer J. H. Gerlacb, pred. le Middelburg, en door de synodale commis sie der Evang. Lulh. gemeente is tot de predikdienst toegelaten de heer J. J. T. Scharff'. Volgens het V. D. hebben eenige vlagofficieren in onze Oost-Indische bezittingen zich in commissie vereenigd om aan den vice-admiraal 1. May, commandant van de zecmagt in O -I.een prachtalbum aan te bieden voor zien van portretlen van de officieren, die vroeger en later onder zijne be velen gediend hebben, als bewijs van de hoogachling, die hij zich tijdens zijn bestuur in Indie heeft verworven. Wij vernemen, zegt het Hbl.dat de heer Ebersonarchitect te Arn hem, aan de commissie tot voorbereiding der stichting van het museum Koning Willem de Eerste alhier, zijne plannen en begroetingen heeft inge diend, welke door haar, behoudens lalere kleine wijzigingen, zijn goedge keurd. Indien wij wel onderrigt zijn, zal de commissie zich thans, met deze plannen en onder aanbieding van het door den raad dezer gemeente afgestane terrein in het Leydsclie Bosch tot den minister van binnenl. zaken wendenten einde zijne medewerking in te roepen tot verwezentlijking dezer grootsche en voor de hoofdstad zoo belangrijke stichting. Te Gouda had Woensdag II. een treurig ongeluk plaats. Bij het uit gaan van een bal, dat in de sociëteit de Reünie plaats had, is een jong officier, onlangs aldaar bij het baiaillon van hel 4e reg. infanterie geplaatst, waarschijnlijk door duisternis misleid, in de haven geraakt en verdronken. Te Rotterdam heeft er heden nacht ten huize van den lederkoopman L. B. C.in de Peperstraat, eene gasontploffing plaatsgehad, waardoor de glazen, meubelen enz., staande in eene kamer achter den winkel, in stuk ziju geslagen. Zij is vermoedelijk veroorzaakt door een lek in de grondpijpen. In de gemeente Helder zijn dezer dagen ontvangen twee 50-centsstuk- ken, voerende de beeldtenis van koning Willem II, met het jaartal 1848, welke door het muut-collegie zijn verklaard valscli le zijn, als bestaande uit zilver, koper, zink en tin en gegoten in een vorm, vervaardigd naar een echt 50-centsstuk. Soortgelijke stukken zijn mede ontvangen te Haar lemmermeer en te Zaandam. Te Zuidwolde, in Drenthe, verliet Woensdag II. een landbouwer en veenbaas zijn huis, om ziju broeder te Ruitierwold le bezoeken en den vol genden dag aart de markt te Meppel te zijn. Donderdag is htj naar huis teruggekeerd en met een landbouwer een eind weegs medegereden. Daar hij het echter op den wagen le koud vond, gaf hij er de voorkeur aan om de reis le voet te vervolgen. Hij is echter niet weder bij zijne cchlgenoole en kinderen teruggekeerd. Na veel zotkens is zijn lijk in de Hoogeveeiisehe vaart gevonden. Te Wolpliaarsdijkin Zeeland, heerschen de pokken thans in lievige mate. De schrik is daar de bevolking om hel hart geslagende toesland van vele huisgezinnen is, door gebrek aan oppassing, deerniswaardig en menig lijk wordt zonder hegeleiding van vrienden en betrekkingen graf waarts gebragl. 's GRAVEN HAGE 21 Januarij. Tol burgemeester der gemeente Udenhout is benoemd de heer J. van lersel. Z. 91. heeft goedgevonden, den 2dcn luit. A. H. A. C. var. Nistelrooy, van het 6de reg. infanterie, in rang en ancienneteit over te plaatsen bij het wapen der infanterie van het leger in Oost-Indie. De minister van marine zal op Vrijdag aansl. geen gehoor verleenen. Men verneemt, dat op last van H. M. de koningin-moeder op haren jaardag eene belangrijke uitdeeling van levensmiddelen en brandstoffen is gedaan aan een aantal behoeftigen alhieren aan de arbeiders en geëm ployeerden op hare domeinen, aan welke laatsien tegelijkertijd eene grati ficatie in geld werd uitgereikt. Het prov. geregtshof in Zttidholland heeft heden uitspraak gedaan in de vroeger vermelde zaak van C. Anient, dienstbode, oud 15 jaren, eu G. van flensde», oud 36 jaren, thans builen beroep. Het hof heeft de eerstgenoemde van alle regtsvervolging ontslagen en hare invrijheidstelling bevolen, en den tweede veroordeeld lol eene correctionele gevangenisstraf van 4 jaren. De adv.-generaal heeft gemeend zich tegen de onmiddclijke in vrijheidstelling van C. Ament le moeten verzetten zoodat men gelooft dat het openb. ministerie van liet uitgewezen arrest in cassatie zal komen. Van het 2de reg. dragonders alhier zijn met eene nieuwe verbindtenis bij het wapen der cavalerie van het O. I. leger overgeplaatst 1 wachtmees ter en 8 dragonders, onder toekenning eener gratificatie van 150. BUITENLANDSCHE BEH1GTEN. GWCKLAVd LONDEN, 19 Januarij. De bevelhebber der Pertiaansche oorlogskorvet Union is te Plymouth op bevel der regering in hechtenis genomen, wegens liet aanwerven van

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1