LEÏDSCHE COURANT. 186.1. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. /^nfX /v>' A N". or VRIJDAG 20 JANUARIJ. Zie jorys der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BIMENLANDSGHE BEKIGTEN. LEY DEN 19 January. Aai: den verjaardag van H. M. de koningin-moeder werd lieden door liet uitsteken van vlaggen gedacht. De Staals-Cour. bevat een overzigt van de opbrengst van 's lands mid delen over de twaalf maanden van 1864, waaruil blijkt, dat die bedragen heeft /64,161,345.06jzijnde 1,958,002 73 meerder dan in 18G3. Naar men verneemt heeft de heer van Koetsveld lid van gedeputeerde staten van Zuidholland, besloten om in den] loop van den zomer voor die betrekking te bedanken. Dezer dagen is in het leven gelreden de Generale Bank ter bevorde ring van landbouw en openbare werken, waarvan hel kapitaal is bepaald op 300 millioen frs.verdeeld in 300,000 aandeden op naam, groot 500 frs. en 750,000 aandeden aan toonder, groot 200 frs. De administratieve zetel is te Brussel gevestigd, terwjjl het comité van administratie voor Nederland uit de aanzienlijke personen des lands is gekozen. De administrateur voor Nederland is de beer dr. J. W. Cramer, te Amsterdam, liet doel der bank wordt in het prospectus aldus omschreven: nllet geldt het vormen van een aanzienlijk kapitaal, groot 300 millioen franken, waarvan reeds een zeer groot gedeelte volgeteekend is; dat kapitaal bjjeen te brengen inzonderheid uit den overvloed der publieke besparingen, die zich van speculatie verwij derd houden; dal kapitaal ir. werking te brengen, om daarmede te bevor deren de oprigting of de uitbreiding van bijzondere crediet-vereenigingen van instellingen van landbouw, van ondernemingen van openbaar nut, als het aanleggen van spoorwegen, hel graven van kanalen, het maken van landwegen, de opening of voltooying van havens, het verfraaycn ofvergroo- ten «au voorname steden, enz., cn aai alles, aoor zich voornamelijk te be lasten met de plaatsing der aandeelen en obligation, welke de maatschap pijen zullen uilgevendie tot hel bereiken dezer verschillende doeleinden in het leven zullen treden. Daarvoor maakt de bank aanspraak op een bepaald aandeel in de winsten dezer maatschappijenvoor alle onzekere kansen beveiligd. Het hoofddoel der generale bank is dus: de in verschil lende landen bestaande instellingen of die nog in bet leven zullen treden, te patroneeren of door voorschot van kapitaal behulpzaam te zijn, veel meer dau om zelve de operatien cn ondernemingen reglslreeks te besturen, wier aantal en belangrijkheid in evenredigheid lot het kapitaal der bank vorderen zouden, dat zij meer op zich nam, dan zij in staat zoude zijn uit te voeren. Buiten allen twijfel kennen de statuten aan de generale bank eenen zeer uilgebreiden werkkring toe; trouwens, geen enkele nuttige ope ratie mag haar vreemd blijven. Hoe breeder evenwel de gebaande weg is. des te meer zal de bank er op bedacht zijn om dien met de uiterste omzig- tigheid er. behoedzaamheid te bewandelen. Zij acht dit haren eersten pligt; en voor de slipte vervulling van dien pligt strekken denamen van hare admi nistrateuren en van de leden van haar comité voor Nederland tot voldoen den waarborg. Gewiglige aangelegenheden van onderscheiden aardin ver schillende landen naauwkeurig onderzocht en voorbereid, zullen aan den raad van bestuur onderworpen worden, en den eersten grondslag vormen waarop de bank gevestigd is." Blijkens de statuten zal van de netto winst zes pCt. worden betaald als eerste dividend aan alle deelhebbers over de sommen op hun aandeelen gestort. Gedep. staten der provincie Zuidholland, na lezing eener missive van de prov. commissie van geneeskundig onderzoek en toevoorzigt in Zuidhol land, te 's Gravenbage, van den 9dCD dezer, te kennen gevende, dat zich bij runderen van landbouwers in haar ressort gevallen van koepokken hebben voorgedaan, doch dat bij onderzoek is gebleken, dal de pokken reeds geheel opgedroogd en de landbouwers onbekend waren met de bepalingdal zij by tijdige kennisgeving en beschikbaarstelling van het rund, Ier afneming van slof, aanspraak hebben op eene premie van ƒ15; hebben den 10deD Januarij jl. burgemeester en wethouders der gemeenten in Zuidholland uilgenoodigd om, ter bevordering dezer zoo belangrijke aangelegenheid, in iedere gemeente bekend te maken, dat dooi' den minister van binnen), zaken eene premie van ƒ15 is uitgeloofd, ten behoeve van de eigenaars, die hunne runderen, welke natuurlijke pokken hebben, tijdig stellen ter beschikking van de provinciale of plaatselijke geneeskundige commission en om de belanghebbenden vooral te wijzen op de noodzakelijkheid tot onver wijlde aangifte van zoodanig rund bij het gemeentebestuur, de provinciale of plaatselijke geneeskundige commissie, opdat het onderzoek op het rund niet te vergeefs geschiede cn de premie niet teruggehouden worde. Door den inspecteur van hel lager onderwys in deze provincie is aan burgemeesters en wethouders en aan de plaatselijke schoolcommissiën in Zuidholland eene circulaire gerigt Ier zake van het schoolverzuim. De in specteur zegt daarin dal uit het officiële rcgeringsverslag van den staal van hel onderwijs over 1862 blijktdat o. a. in Zutdholland op den 15den Ja nuarij 1862 van elke 100 jongens, lusschen de 6—12 jaren oud, 19, en van elke 100 meisjes 26 niet ter schole gingen, d. i. noch op eene openbare, noch op eene bijzondere lagere school als leerlingen waren ingeschreven en dat, ofschoon de hem reeds bekende statistieke cijfers over hel dienst jaar 1863 eene eenigzins gunstiger verhouding opleveren, het toch een feit blijft, dat in deze welvarende cn veelbevolkte provincie geregeld ongeveer één vijfde deel der kinderen, voor wie de lagere scholen bestemd zijn, die óf in het geheel niet bezoekenóf die op veel te vroegen leeftijd voor goed verlaten, óf daar slechts gedurende enkele maanden van het jaar, en dan zelfs nog zeer ongeregeld, gevonden worden. Terwijl de inspecteur de aan dacht der gemeentebesturen en schoolcommissiën met den meesten nadruk op deze bedroevende cijfers der statistiek vestigt, beveelt hjj tevens eenige maatregelen aan, om den werkelijken toestand in iedere gemeente in dit opzigt te leeren kennen, en tevens het bestaande kwaad zoo veel mogelijk te bestrjjden. Uij geeft allereerst in overweging, in elke gemeente eene commissie te benoemen, om na te gaan: 1°. het juiste getal kinderen, lus schen de 6 12 jaren; 2°. het cijfer der schoolgaande bevolking van dien leeftijd; 3°. de bijzondere oorzaken op te sporen en bekend te maken, die het schoolgaan tegenwerken4°. de middelen aan te wijzendie daartegen zijn aan te wenden. De Gron. C. deelt mede, dat tegenwoordig ook in ons land agenten der Amerikaansche Unie werkzaam zijn, om den stroom van landverhui zers, inzonderheid uit Noordbrabant, weder aan den gang te helpen, en dat die agenten zand in de oogen trachten te werpen, door hun groole schatten te beloven. Hel blad waarschuwt daartegen. dij üe nerv. gemeente te Harderwijk is tot predikant beroepen d«. Schoutenpred te Apeldoorn. Het aantal kadetten bij de kon. milit. akademie te Breda was op 1 January 321 en wel, voor het leger hier te lande: wapen der infanterie, 96; wapen der kavallerie, 11; wapen der artillerie, 54; wapen der genie, 23. Voor het leger in Oost-Indië: wapen der inf., 82; wapen der kav.8; wapen der art., 31; wapen der genie, 9. Voor het leger in West-Indië: wapen der inf., 3; wapen der art., 3. Door de N. R. C. wordl het volgende berigt uit Amsterdam medege deeld. Heden avond werd alhier de vroeger aangekondigde bijeenkomst ge houden van aandeelhouders in de kanaal-maatschappij. Aan het door het bestuur uitgebragl rapport onlleencn wij het volgende: Uit den brief, door de lib. Heshuyzen, Josephus Jitta en v. d. Honen in de dagbladen geplaatst is reeds bekend geworden, dat de heer Brandeis het contract, met de vroegere aannemers gesloten, heeft overgenomen. De heer Henry Lee en Henry Lee jp. zijn de borgen van den nieuwen aannemer. De storting op de 10 millioen, waarvoor de aannemer in het kapitaal deel neemt, zal niet geschieden; daar nu de regering hierop aandringt, moet er een middel gevonden worden om in deze moeijelijkheid te voorzien. De directie stelt voor de benoeming eener commissie, aan welke het beramen van zoodanig middel zal worden opgedragen. Over dit voorstel ontstaat eene discussie, waaraan deel nemen de hh. van der Meulen, Corver Hooft, llartsen, Phi lips, Tigchelaar, Pijnappel, v. d. Biesen, van Hoëvell en van Gelder, Na deze discussie wordt het voorstel aangenomen en vervolgens stelt de directie voor de bedoelde commissie zamen te stellen uit een vijftal leden. Diens volgens wordl besloten. Tot leden dier commissie worden door de directie voorgedragen: de hh. Pijnappel, van Hoëvell, llartsen, J. van Leghen en Broms. Voor zooveel de beide laatsten en den heer Pijnappel betreft, wordt de voordragt goedgekeurd; doch ten opzigte van de hh. van Hoëvell en Hartsen openbaart zich verschil van gevoelen en eerst na hevige discussie wordt de nominatie der directie in haar geheel goedgekeurd. Er waren op deze ver gadering tegenwoordig-504 aandeelhouders. De benoemde commissie moet vóór 13 February rapport uitbrengen. Het geregtshof te Maastricht heeft zich op 12, 13 en 14 dezer bezig gehouden met de behandeling der zaak van Pieter Janssen, Johanna Rut ten en Catharina Coolenweduwe Rutten, de twee eersten beschuldigd van het plegen van moord op T. Rutten te Roggelde laatste van mcdepligtig- heid daaraan. Zeventien getuigen waren gedagvaard, waaronder twee ge neeskundigen, de hh. Bodenstaf en Hennus, die het visum repertum hadden opgemaakt. Ten verzoeke van de moeder en de doehier waren twee andere geneeskundigen a décharge ingeroepen, en wel de hh. Dumoulin en van Lier. De geregtelyke geneeskundige quaeslie liep over de oorzaak des doods van Ruiten. De verslagene was eerst geslagen en daarna gesneden, met door snijding van de inwendige strolader. De doctoren Bodenstaf en Hennus

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1