LMMCIIE t OI Ki\T. 1865. MAANDAG 16 JANUARIJ. De Courant wordt Maandag, fP oensdag en Frijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. i\T". 7. De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BIMENLANDSCHE BERISTEN. LEYDEN, 14 Januarij. Bij kon. besluit van 12 Jan. is tot adsistent bij 's rijks museum van natuurlijke historie alhier benoemd de heer C. de Gavere, doctor in de wis- en natuurkunde. De afdeeling Leyden der lloll. maatschappij van fraaije kunsten en wetenschappen zal üingsdag aansl. ecnc vergadering met dames houden waarin de heer dr. A. Re'ville, van Rotterdam, als spreker zal optreden. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 278 tot 299 personen. De minister van financiën heeft bekend gemaakt dat eerlang zal wor den aangesteld een opziener der domeinen in de provincie Zeeland. De be zoldiging bedraagt tusschen de ƒ1200 en ƒ1500, met een abonnement voor reis- en verblijfkosten van ƒ400. De aanstelling geschiedt voorloopig voor twee jaren, met het voornemen om na verloop van dien lijd den benoemde eene vaste aanstelling te geven, indien hij getoond heeft de vereischte be kwaamheid, (jver e" geschiktheid te bezitten. Zij, die naar deze betrek king wenschen te dingen, moeten zich vóór den 15,lc" Febr. e. k. tol ge noemden minister wenden in persoon en bij gezegeld request. Verdere bij zonderheden worden door de Staatscourant van heden medegedeeld. Onder hel aantal van 2050 man, die dit jaar naar O. 1. worden uit zonden zullen o. a. begrepen worden 190 cavaleristen alsmede 240 artilleristen. Tol pred. bij de Ned. herv. gemeente te Delft is beroepen ds. van Tooreneubergenpred. te Groningenhij die te Zierikzee ds. Drostpred. te llazerswonde; bij die te Ommeren, ds. van Loenen pred. te Ee; bij die te Lage Zwaluwe ds. van Tooien, pred. te Katwijk a. Z.bij die te Veencn- daal ds. Sypkens, pred. te Loosduinen; bij die te Cillaarshoek de cand. J. Bacliiene; bij die te Welsum de cand. J. C, van Betnmel Suyck. Op 1 Jannarij 1865 bedroeg het aantal candidaten lot de h. dienst bij de Ned. herv. kerk 98, waaronder 7 voor de dienst bij de Waalsche kerken. Te Gouda had eergisteren een treurig ongeluk plaats. Een knecht op den oliemolen van den heer Merls, aldaar, geraakte bij het overleggen van een riem tusschen de machine, waardoor hij letterlijk geheel verbrijzeld werd. De ongelukkige laat eene vrouw en een kind achter. Te Veenhuizen worden thans, op uilnoodiging van den minister van binnen!, zaken, voor de verpleegden in de rijks gestichten des Zondags avonds voorlezingen gehouden over landbouwkunde, natuurkunde en staat huishoudkunde. In den nacht van Zondag op Maandag is Ie Oldeberkoop afgebrand eene boerenhuizingbewoond door 11. 11. Heida en behoorende aan den heer mr. J. A. Willinge Prins, te Sneek, waarbij hel al zich daarin bevindende vee, beslaande uit 23 runderen, 3 paarden en 2 varkens, benevens al het hooi, slroo, granen, boerengereedschappen, huisraad enz. eene prooi der vlammen werd. De huizing was voor brandschade verzekerd. 's GRAVEN li AGE 14 Januarij. Z. M. heeft benoemd lot commandeur der orde van den Nederl. Leeuw den heer E. C. von Lütcken, geheimraad en landdrost te Osnabriick, en den heer dp. G. Hartmann, directeur-generaal van de spoorwegen en tele grafen in Hanover. De Russische Nieuwjaarsdag is gisteren door U. M. de koningin weduwe feestelijk gevierd. Ten elf ure had in de kapel van II. M. eene pleglige godsdienstoefening plaats. Tegen den middag maakten de leden dei- kon. familie bij H. M. hunne opwachting, terwijl des namiddags bij H. M. een familie-diner werd gehouden. Alhier is aangekomen een Engelsch ingenieur, die voor de heeren Goldsmil en York belast is met het doen van de noodige opmetingen be trekkelijk den aanleg van eene haven te Scheveningen en meer bepaald voor den spoorweg van daar naar het station van den lloll. ijzeren spoor- s ,g alhier. Eergisteren en gisteren heeft voor het prov. gercglshof de zaak gediend van C. Ament, dienstbode, oud 15 jaren, en G. van Ileusden, voormalig ambtenaar bij het dep. van justitie. II. had zijne vrouw en vijf kinderen verlaten, ten einde te gaan wonen en leven met eene weduwe, die te Val kenburg bij hare moeder, ook eene weduwe, inwoonde. Ten gevolge van eene weigering dier moeder om geld te geven, had de dochter de dienst maagd overgehaald om de sleutels van een kabinet weg te nemen, waaruit door de dochter effecten zijn weggenomen, die door H. te 's IIage zijn ver kocht en van de opbrengst waarvan hij eenige aankoopen heeft gedaan en gedurende eenigen tijd met de meergemelde dochter te Rotterdam heeft ge woond en dus het geld gebruikt. Ingevolge de voorschriften van het wet boek van strafregt kon de dochter niet worden vervolgdmaar stond nu de dienstmaagd leregt wegens diefstal door meer dan een persoon gepleegd, in eene bewoonde huizing en wei als loontrekkend bediende en me! oordeel des onderscheids en de voormalige ambtenaar van medepligtigheid aan den dief stal, door het desbewust helen van het gestolene. Een groot aantal ge tuigen werd in deze zaak gehoordwaaronder zich ook de meer gemelde dochter bevond. De jeugdige beschuldigde had diep berouw over haren mis stap en bekende volledig, maar 11., die in de instructie bekend had, ont kende thans of gaf aan zijne vroegere gezegden eene andere uitlegging. De adv.-gen. Terpstra requireerde, dat het hof de beide beschuldigden zou schul dig verklaren aan de hun ten laste gelegde feiten en hen veroordeelende l8tc beschuldigde tot plaatsing in een verbeterhuis voor den tijd van 20 maanden tot 5 jaren, en den tweeden beschuldigde lot een confinement in een tuchthuis voor den tijd van 5—10 jaren Door de hh. mr. Gregory en Kramers werd ambtshalve de beschuldiging bestreden. Zij beweerden dat de beide beschuldigden moesten worden vrijgesproken of van alle reglsver- volging ontslagen, hetzij omdat de gepleegde daden niet strafbaar zouden zijn, hetzij omdal de schuld niet op afdoende en wettige bewijzen steunde. Mogt het hof er anders over oordeelendan betoogde laalstgemelde verdedi ger, dat hier alleen veroordeeling wegens eenvoudigen diefstal kon plaats vin den. Hij de re- en dupliek is uit de rede van den laatstgenoemden pleiter gebleken, dat de wettige vrouw van den 2'™ beschuldigde zoo vergevensge zind is, dal, indien het hof hem mogt vrijspreken, de man met meer zorg dan in den laatsten tijd voor zijn huisgezin kan werkzaam blijven. De uit spraak is bepaald op den 218tcn dezer. i Gisteren zou voor liet prov. geregtshof worden behandeld de zaak van Jacob Breggcniar.beschuldigd van den aanslag op de huisvrouw van van Dam te Monster, maar die behandeling is, uithoofde var. den lijdenden toe stand, waarin de beschuldigde verkeert, voor een onbepaalden tijd uitgesteld. BUITENLANDSCUE BER1GTEN. EBfftEIjATïB. LONDEN, 12 Januarij. Alhier is het berigt ontvangen van het overlijden van den Afrikaan- schen reiziger Sir Roderick Murchison, die, na eene afwezigheid van zes jarengereed stond herwaarts terug te keeren. Naar men zegt is Garibaldi voornemens in hel voorjaar weder her waarts te komen en Liverpool te bezoeken. Eenige maanden geleden was er sprake van proefnemingen met eene uitvinding van Lecteeh lot beveiliging van schepen en wel door eene beklee ding met glas in plaats van koper. Die proef is genomen met het schip Buffalo, hetwelk, van zoodanig bekleedsel voorzien, in zee is gegaan. Na eene reis van drie maanden is dit schip onlangs te Deptford binnengeloopen alwaar bij naauwkeurig onderzoek door deskundigen is gebleken, dat het bekleedsel nog in denzelfden toestand verkeerde als bij de afvaart en dat daarin niet de minste incrustratie van zeeschelpen of iets van dien aard zigibaar was. Hel schip Dacotah is met 4000 balen Amerikaansche katoen, waar mede het door het blokkerende eskader heeft welen te sluipen, te Liverpool aangekomen; de waarde dezer katoen wordt op 280.000 begroot. Met de Peruvia, die te Liverpool uit Canada is aangekomenheeft men het berigt ontvangen, dat het stoomschip North Americanaan boord heb bende 203 militairen 12 passagiers en eene equipage van 44 manvergaan is, en dat daarbij 197 personen het leven hebben verloren. Het barkschip Libbyvan Cardenas naar Portland bestemd, had de overigen, waaronder zich ook de kapitein bevond, aan boord genomen. De Sussex Advert, meldt, dat een ambachtsman dezer dagen in de bank aldaar op intrest is komen uitzetten de som van 1150 welke hij na den dood zijner ouders in eene oude kleedcrkist had gevonden. De ovcr- ledeneu hadden, ten-gevolge van overdreven zucht om te sparen, zich zei ven hel schier onmisbare voor het leven onthouden. Uil Japan wordt gemeld dat de Britsche gezant met de eerstvolgende mail naar Engeland zal terugkceren. Voorts verneemt men dat de Japan ners nog voortgaan met de werkzaamheden tot den aanleg van versterkte afsluitingen op de heuvels in de nabijheid van Nagasaki. Blijkens berigten uit New-York is de poging om Wilmington, de eenige zeehaven der zuidelijken, die niet geheel voor den sluikhandel geslo ten is, te bemagtigen, tijdelijk, zoo niet geheel opgegeven. FKANHKIJH. PAR IJS 12 Januarij. Volgens berigt uit Aden was de Fransche kapitein Tricoult met twee schepen aldaar aangekomen, om voldoening te vragen voor de mishandeling, den 288ten November 11. door eene bende inlanders aan negen uit Cochinchina lerugkeerende Fransche officieren aangedaan.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1