LE1DSCRE COURANT. VRIJDAG 13 JANUARIJ. STADS-BERIGTEN. De Courant wordt Maandagff oensdag en Frijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 10, 2de alin., der Verordening van 2 Mei/6 Julij 1861 Gem.- blad n1. 9) en art. 8, 2de alin., der Verordening van ll Mei/6 Julij 1861 (Gem.-blad n". 12) Doen te weten, dat lot het laten inschrijven van nieuwe leer lingen voor de openbare scholen voor meer uitgebreid la ger onderwijs, gelegenheid gegeven wordt: voor die der ls,e klassevoor jongensaan het schoolgebouw op de Aalmarkt; voor die der lste klassevoor meisjesaan het schoolgebouw op de Breêstraat; voor die der 2dc klasse, voor jongens, aan het schoolgebouw in de Pieters kerkstraat; voor die der 2de klasse, voor meisjes, aan het schoolgebouw op de Breêstraat, en wel van den 2den lot en met den 14dtn Januarij e. k.dagelijks (de Zon dagen uitgezonderd), des voormiddags van half negen tot negen uur, en op Woensdag en Zaturdag, daarenboven, van twaalf tol twee uur des namiddags. En zal hiervan afkondiging geschieden door plaatsing in de Leydsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. TIEIiOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. Leiden, 29 December 1864. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien de adressen van 1°. IIendrikds van der Lügt, kleederhleeker, wonende binnen deze gemeente, waarbij hij verzoekt, in het huis aan de Zijdgracbt, getee- kend «ijk II. n°. 310, een fournuis, ter uitoefening van zijn beroep, te mogen doen plaatsen; 2°. Pieter Lodewijk Sandberg, zwartverwer, binnen deze gemeente woonachtig, om vergunning tot het doen plaatsen van een fournuisin het perceel in de Langestiaat, wijk VIII. n°. 709; Gelet op bet Koninklijk besluit van den 31slcn Januarij 1824, rakende vergunnin gen ter oprigting van sommige fabrieken en trafieken Doen te wetendat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naasthijge- legene en belendende panden, ten opzigte der informatiën de Commodo et Incom- mododoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer zïemccnleop Maandag den 16dcn Januarij aanst., des voormiddags ten tl uur; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen die ver zoeken op dien tijd in te brengenterwijl bij verzuim daarvanzij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leyden, 12 Januarij 1865. D. TIEIiOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. v. PUTTKAMMERSecretaris. BINNKNLANDSCIIE BEhIGTKN LEYDEN. 12 Januarij. Bij de opening van de zitting van den gemeenteraad van lieden, de eerste zitting in dit jaar, werd door den voorzitter eene toespraak gehouden, waarin hij zijnen medeleden geluk wenschlc met het voorregl dal zij op nieuw hunne gewigtige taak mogten aanvaarden, en den wensch ontboe zemde dat aller ernstig en onvermoeid streven steeds mogt zijn om tol den bloei en de welvaart der gemeente naar vermogen mede te werken. Het verledene gaf ruime stof tol- vreugde en aanleiding om met vertrouwen de toekomst tegen te gaan. Uit den kring der raadsleden was niemand door den dood weggenomen; slechts een lid had dien kring, na 25 jaren werkens. vrijwillig verlaten, en allen zouden zeker instemmen met den wensch dat hij nog lang gespaard mogt worden en in zijne regterlijke be trekking werkzaam mogt zijn. De spreker wierp verder een blik op den toestand der [gemeente in het afgeloopen jaar; zij was voor ziekte en brand bewaard gebleven, de inkomsten hadden de raming overtroffen, het vertier op de markten was toegenomen en verschillende werken zoo tot noodzakelijke verbetering als tot verfraaijing werden uitgevoerd. Ook de vestiging der rijks-instelling voor Indische taal-, land- en volken kunde in haar midden mogt als eene aanwinst beschouwd worden, terwijl zij ook het voorregt genoot bet middelbaar onderwijs geregeld te zien. Zet ten wij, op deze wijze besloot de voorzitter zjjne toespraak, den arbeid voort, ten einde in de ontwikkeling en den bloei der gemeente sloffe tot vreugde te vinden. Schenkt mij uwe welwillenheid; gij kunt van de mijne u verzekerd houden. De beëediging en installatie van het nieuw inkomend lid van den raad, den heer J. Holtz, was daarna aan de orde. Nadat deze de gevorderde eeden had afgelegd, werd hij door den voorzitter hartelijk toegesproken. Sedert vele jaren, zeide hij, hebt gij de behoeften der gemeenle leeren ken nen en daaromtrent rijke ervaring opgedaan; wend die kennis thans ten nutte der gemeenle aan, uwe voorlichting, welwillend aangeboden, zal even welwillend worden aangenomen. Den voorzitter werd door den heer Holtz met eenige weinige woorden dank gezegd. Overgaande tot de verder aan de orde gestelde onderwerpen werden als leden der plaatselijke school-commissie herbenoemd: de bh. prof. J. E. Goudsmit, J. van Ileukelom jr., prof. P. L. Rijke en mr. F. B. Coninck Liefsting; en als nieuw lid der commissie benoemd de heer mr. S. Ie Poole. Tot amanuensis voor de natuur- en scheikunde aan de hoogere burgerschool werd benoemd J. Nieuwenhoven. De plans en voorwaarden voor de ver nieuwing van een drietal bruggen werden goedgekeurden de voordragt lol het verlecnen van het gebruik der stads-gehoorzaal ten dienste der ten toonstelling van de maatschappij van nijverheid in Julij aanst. goedgekeurd. De voordragt betreffende de uitgifte van gemeentegrond aan de steenhou wers, strekkende om de vergunning lot het leggen van sleenen enz. op stads-grond met hel einde van liet loopende jaar in te trekken, werd mede met 13 tegen 11 stemmen aangenomen. In de vergadering van de taal- en letterkundige afdeeling der kon. akademie van wetenschappen te Amsterdam, Maandag 11. gehouden, werd door den heer Leemans medegedeeld, dat bij de commissie voor de overblijf selen der oud-vaderlandsche kunst was ingekomen een brief van een zich noe menden «bewonderaar van de zeventiende-ceuwsche architectuur," zonder plaats- of naamteekening, houdende een verzoek, dal de commissie pogingen zou doen tot behoud van de Wittepoort te Leydenwelker slooping, krach tens een besluit van den gemeenteraadzeer spoedig wordt te gemoet ge zien. Daar die slooping door vastgestelde bouw- en aauleg-ontwerpeii vol strekt noodzakelijk was eewordenmeende men dat hel vruchteloos zou zijn daartegen nog vertoogen in te dienen. De commissie had echter aan den raad haren wensch te kennen gegeven, dal van bet gebouw in tijds de noodige bouwkunstige teekeningen vervaardigd mogten wordenen men niet mogt berusten in het bezit van een of meer photographische afbeeldingen. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad heeft de voorzitter mededeeling gedaan eener missive van bovengenoemde commissie, waarin deze het verzoek doet om van de Wittepoort, voor het afbreken, de door haar bedoelde teekeningen te doen vervaardigen. Hjj heeft daarbij te ken nen gegeven, dat zoo veel mogelijk aan het verlangen der commissie zal vol daan worden. De jury voor de tentoonstelling vei: w"s- en natiSrkur.dige werktuigen, die in Julij e. k. door de Ned. maatschappij ter bevordering van nijverheid alhier zal gehouden worden, bestaat uit de hh.dr. C. H. D. Buys Ballot; directeur van het kon. Ned. meteorologisch instituut te Utrecht, dr. J. W. Ermerins, hoogl. te Groningen, J. P. A. Franqois, leeraar aan de akademie voor beeldende kunsten en technische wetenschappen te Rotterdam, dr. F. Kaiser, hoogl te Leyden, jhr. A. W. G. van Riemsdijk, essayeur-generaal aan 's rijks munt te Utrecht, dr. D. J. Steyn Parve', ingenieur van het onderwijs te 's Gravenhageen dr. G. J. Verdam, hoogl. te Leyden. Heden is de scheepvaart langs den Rijn en den Vliet weder geopend. Het ijs is nagenoeg overal verdwenen. Civile ingenieurs, afkomstig van de voormalige kon. akademie te Delft, die genegen zijn om als adspirant-ingenienr bij den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken in Ned. Indië op te treden, op den voet, on der genot der voordeelen en onder de verpligtingen omschreven in het kon. besluit van 26 Dec. 1864, kunnen zich, bij gezegeld request, tot het dep. van koloniën wenden. Blijkens eenen door de Staatscourant medegedeelden staat zijn in het jaar 1864 met de post verzonden 22,101,271 brieven, als 17.532,327 bin- nenlandsche, waarvan 3,556,653 gefrankeerd, en 4.568,944 builenlandsche waarvan 1,898,302 gefrankeerd, in 1854 bedroeg het getal der met de post verzonden brieven 14,183,723, waaronder 3,025 208 buitenlandsche, en in 1848 6,157,856, waaronder 1,833,824 buitenlandsche. De minister van oorlog heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt dat op 27 Fehruarij aanst. de aanbesteding zal plaats hebben van 446 paar den voor het jaar 1865 bij verschillende regimenten cavelerie en artillerie benoodigd. Volgens de Amst. C. worden er tusschen het Nederl. kabinet en de Dnitsche bondsvergadering onderhandelingen gevoerd over de afscheiding van Limburg van den Duilschen bond. De berigtgever van de N. R. C. meldt dal de voorstellen van Nederland door den bond zijn verworpen. Door den gemeenteraad van Zall-Bommel is tot rector der Lalijnsche school aldaar benoemd de heer dr. E. Epkemate Amsterdam. Op het adres, dat door de gemeente Bodegraven, in vereeniging met andere gemeenten, aan den commissaris des kouings in Zuidholland was verzonden, inhoudende het verzoek om bij den minister van oorlog aan te dringen op de verplaatsing der Wierikker schans, is afwijzend beschikt. Op de Boven-Rijn en Waal is de buitengewone rivier-correspondentie ingesteld, zoodat het klokkengelui bij den aanvang der godsdienstoefeningen in de aan die rivieren gelegene plaatsen lot nader order is verboden. Morgen zal de gewone sloombooidienst tusschen Rotterdam en Dordrecht weder aanvangen. Te Rockanje heeft Donderdag middag II. een meisje, uit vrees voor straf, het huis verlatenalwaar zij van wege het armbestuur was besleed

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1